esmaspäev, 31. jaanuar 2011

Jubedafilmidele jätku

Siin on nüüd esimene film BBC sarjast "kill it, cook it, eat it"

http://www.youtube.com/watch?v=y4ZZWHJkkMU&feature=related

Ja siin selle kohta arutelu kas BBC teeb ikka õieti, kui sellist filmi teeb ja näitab
http://www.thisislondon.co.uk/news/article-23411325-fury-over-bbc-plan-to-screen-the-slaughter-of-lambs-and-piglets.do

Mida arvad sina?

4 kommentaari:

 1. See on kahe otsaga asi. Ühest küljest ajas tagasi minnes pole meie taludes loomade tapmine olnud kunagi eksponeeritud tegevus, ikka tehti seda lauda juures või kusagil sara taga. Niiöelda publiku ees kõige selle korraldamine elavast loomast kuni praeni ei ole minu meelest kõige õigem.
  Teisalt on aga loomulik teada, kuidas toit lauale saab. Alles jõulude ajal Postimees.ee-s näidatud fotod verivorsti tegemisest viisid nii mõnegi lugeja kriiskamiseni, et nad ei söö enam verivorsti. See on aga sellepärast, et linnastunud inimestel (britid on minu meelest eriti veidrate ideedega) on katkenud side valmistoidu ja tooraine vahel. Kindlasti peaks sellest rohkem kirjutama, muidu jääbki mulje, et piima, liha ja porgandeid saab poest:).

  VastaKustuta
 2. Kuskil ma nägin veel ühte filmi, kus näitas pakenditele peale löödud templeid: vähki tekitav, aju kahjustav, naissuguhormoonidega kasvatatud, kondijahuga toidetud jms -- võiks ju olla, miks mitte. Kui pood on tarbija ülalpidamisel siis võiks tarbija teada, kuidas on toit kasvanud ja millised protsessid läbinud. Minul endal võttis väljamaal datlikarbil olev sõna "fumigeeritud" söögiisu kohe ära.

  VastaKustuta
 3. Looma tapmine on nagu salaasi, tabu. Inimestele (k.a. lastele) ei tohi näidata, aga LIHA eksponeeritakse, kui olulist eksklusiivset toiduainet. Aga samas, kas ta tahaks seda tegelikult süüa, kui ta teaks, et tema sõber, armas lammas, veetakse lauda taha ka kõri lõigatakse läbi, et me kõik seda süüa saaksime. Rääkimata veel tapamajadest…
  Või siis selline näide jõululauast. Üks külaline ei tahtnud liha süüa, ütles, et talle liha nagu eriti ei maitse. Ja perenaine ütleb: võta, võta, see on noore lamba liha („teismeline“ tall). Siis külaline läks ja võttiski potist. Mulle jäi mulje nagu, et lamba lapse söömine on siis parem…
  Samas on meile nii kondijuure tasandil selgeks õpetatud, et LIHA on delikatess ja seda peab sööma, on väga kasulik ja asendamatu… ja muud infot ei tule. Seda pilti aga ei pane keegi kokku, et kõvemad seapeki söödikud ja muud lihasöödikud on üldiselt prisked ja lisaks ka hirmus haiged… (muidugi siia kompotti saab lisada ka muud tavatoiduained nagu rafineeritud „toidud“)
  Ma arva, et see BBC saade on väga julge, aga siiski peale sellise asja vaatamist võib mõnel mõte liikuma hakata, samas kindlasti tuleb neid, kes hakkavad eitama ja ülistavad liha söömist edasi.
  Samas oli veidi imelik, et taimetoitlased sellele vastu olid? Nagu tõe väljatulek oleks vale või „kui me sellest ei räägi, kas siis seda ei ole???“

  VastaKustuta
 4. Ilonale, küsimus pole mitte tabudes, vaid linnastunud ühiskond ongi minetanud normaalse eluringi ehk kasvõi toidust rääkides võetakse toiduahela lülisid eraldiseisvatena. Toit on toit, liha on vaid üks toiduaine paljude seast. Kui sa sööd liha, siis järelikult pead ka ette suutma kujutama (kes on näinud, pole probleemi), kuidas näiteks grill-liha sul jaanipäeval lauale saab. Piima ja kurgi-tomatiga on ju sama lugu.
  On asju, mida suurelt ei afišeerita ja loomade tapmine on üks selline tegevus. See on üks osa igapäevaelust ja sellele ei pea eraldi tähelepanu pöörama.

  p.s. olen ise maal üles kasvanud, tean, mida tähendab loomade kasvatamine ja kuidas nad taldrikule saavad, taimetoitlusega pole mingit pistmist ning see BBC saade lihtsalt vihastas mind

  p.p.s vabandust, et kommenteerin nii tüki aja pärast

  VastaKustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.