reede, 29. juuli 2011

Rinnapiimaaneemia


Ma ei saa lihtsalt oma liini ajada:) - ikka tuleb kuskilt mingi üllatus. Koduõppe seminaril kuulen, et viimasel ajal on hakatud laialdaselt tuvastama rinnapiimaaneemiat ja perearstid määravad alates 6 elukuust liha lapsele menüüsse. Ma ei saa aru, miks emad lähevad oma laspsi torkima ja analüüse tegema, kui lapsed on terved. Väideti, et analüüsid on kohustuslikud. Kahtlen sügavalt. Aga kui emad ei hakka oma teadlikkust tõstma, ei saa Eestimaal terveid lapsi olema:
Aneemia on haiguslik seisund ja aneemia korral raud madal. Ma vaataks teisipidi ka sellele asjale:


Selleks, et raua tasakaalu parandada tuleb mitte lihtsalt süüa kõige rauarikkamat toitu vaid sellist toitu, millest raud imendub kõige paremini väikseimate kahjustustega. Lihas olev heemne raud laguneb kuumutamisel st heem laguneb ja muutub tunduvalt vähem omastatavaks (esiteks), lihas olev raud käitub kehas liia korral ohtliku vaba radikaalina (teiseks), liha sisaldab kusihapet, mille lagundamiseks inimesel puudub vastav ensüüm - kusihape on väga kahjustav hape väikelapsele (kolmandaks), liha sisaldab raskesti seeditavat valku ja loomne valk kiirendab muteerunud rakkude kasvu sh on loomne valk vähirakkude tekke kiirendaja (neljandaks), lihas on LDL kolesterooli sisaldav rasv, mis on kõige olulisem südame-veresoonkonna haiguste põhjustaja (viiendaks), lihas puudub C vitamiin, mis on raua imendumisel vajalik ja oluline (kuuendaks), liha kiudainete sisaldus on 0% (seitsmendaks). Seega tarbides raua puuduse kõrvaldamiseks liha, tekitame aneemiast palju tõsisemaid haigusi ja viime väikelapse keha seedeelundkonna ärritusseisundisse. Kasutegur kipub olema negatiivne. Tuleb tõsiselt kaaluda kõiki asjaolusid väga tugevalt, enne kui seada liha lisamisega ohtu väikelapse tervis.

Rauda sisaldavad kõik tumerohelised lehtköögiviljad, maasikad, rosinad, datlid, kuivatatud ploomid-aprikoosid. Nende toitude mõju seedesüsteemile on pehme, kuna need sisaldavad vees lahustuvat kiudainet, mis ei ärrita lapse soolestikku. Taimed sisaldavad rauda, mis ei jää veres vaba radikaalina ringi hulpima, kuna raud on ilusti taimes kinni - seetõttu arvatakse vahel, et taimne raud ei imnedu ja teada on raske kätte saada. Teemaga tegelenud toitumisteadlased on märkinud, et vastupidiselt varem arvatule on taimedes sisalduv raud parem, kuna keha võtab sealt seda niipalju kui vajab ja raua toksilisus jääb avaldumata. C vitamiini rikaste puuviljade või astelpaju või kibuvitsa lisamine aitab raual imenduda.

Tuleb lisada, et liha ei ole ju kõige parem raua allikas. Raua kõige parem allikas on raud. Raud sisaldab rauda 100%. MIks me siis ei söö rauda? Sest me ei suuda seda närida ja teame ka et me ei seedi seda ära. Kõrgeim rauasisaldus ei tähenda kõrgeimat omastamist ja imendumist.

Brasiilia, kes on maailma suurima arvuga aneemikute koht - sööb maailmas ka kõige rohkem liha. Liha söömine ei paranda raua taset kuigivõrd - või kui parandab, tõstab vaba radikaaline hulpiva raua, või raua üledoosi+ kõik muu, mis lihast tuleb liiga kõrgele.
Neve Vendt (kes on siis nüüd Eesti perearstidele lihasöömissoovituse  oma doktoritööga andnud)töös märgitakse ka kui sage on rauapuudus meie laste veres - see iseenesest peaks näitama, et lihasöömine (sest me ju sööme praktiliselt ainult liha) ei ole vastus raua puudusele. Ja liigne isoleeritud lähenemine inimkehale ühe elemendi võtmes jääb poolikuks ja puudulikuks ALATI. Inimene ei ole statistiline ja miljardid reaktsioonid toimuvad kehas minutite jooskul. Üritada sealt üht väikest ahelat välja võtta ja seostada rauataset mingi kindla haigusega - see kukub tõenäoliselt mingi aja pärast jälle läbi. Nagu oli kaltsiumiga - tugevad luud ja tugevad luud - nii see lora käis - jooge piima, JOOGE PIIMA, JOOGE PIIMA piimas palju kaltsiumi. Jõime hullumiseni - eestlased joovadki peaaegu ainult piima:). Aga luud-luud ja hambad on meil ikka katki. ei aita see kaltsium mis piimas on - tuleb ludinal uriiniga välja.
Siit tuleb:
TEA ROHKEM, MURETSE VÄHEM, OLE TERVEM
Vaatame, mida ütlevad vastutustundega arstid - kahju küll Eestis neid ei ole:( Võimalik, et niipea ei saagi olema.
 
Arstid Soovitavad Taimsetest Allikates Rauda Väikelastele

By Kathryn Strong, M.S., R.D.
Oct. 8, 2010

Ameerika Pediaatrite Liit (AAP) on välja andnud juhised, et aidata ennetada ja diagnoosida rauapuudust lastele sünnist kuni 3 eluaastani. Nende juhiste eesmärk on suurendada perearstide poolt läbiviidavaid sõeluuringuid ja järelmeetmeid, kui ka toitumise ja raua lisamist kriitilises eas.

Vastutustundega Arstide Kommitee arstid ja dietoloogid tunnustavad AAPi juhiseid suurendamaks paremat ja tähelapnelikumat jälgimist laste toitainelise tasakaalu üle. Väga oluliseks peab Vastutustundega Arstide Kommitee märkida, et punane liha ei ole ideaalne laste pikaajalise tervise suhtes. Liha on rikas rasva ja küllastunud rasv poolest, mis toodavad selliseid kroonilisi haigusi nagu südamehaigused, 2 tüübi diabeet ja mõningad vähi vormid. Liha sisaldab ka kolesterooli, mis on tõenäoliselt haigusi põhjustavaks aineks.

Taimse päritoluga raud on palju tervislikum ja kergesti kättesaadav. Taimse raua biokättesaadavust mõjutavad inhibiitorid ehk takistid ( näit. phütaadid ja kaltsium) ja imendumist soodustavad (näiteks C vitamiin jt orgaanilised happed, mida on leitud puu- ja aedviljades) – seega on taimse raua allikaga soovitav lisada C vitamiini rikkaid puu- ja aedvilju (astelpaju, apelsin, jne). Lehmapiim on raua imendumisel inhibiitor, kuna sisaldab suures koguses kaltsiumi ja võib tekitada raua kadusid väikelastel, kes on tundlikud lehmapiima valkude suhtes.

Ameerika Dietoloogide Liit – maailma suurim professionaalsete toitumisspetsialistide liit – on avaldanud oma seisukoha taimetoitumise osas "position paper on vegetarian diets"   (: „Hästi planeeritud taimedel põhinev toitumine on sobilik inimestele kõikides elustaadiumides sh rasedus, imetamine, imikuiga, lapsepõlv, täiskasvanuiga.” http://www.eatright.org/About/Content.aspx?id=8357

Ja veel raua puudujääk ei ole ei südamehaiguste, diabeedi, vähi, ravimite vale kasutuse, alkoholisurmade põhjuseks - aga JUST NEED HAIGUSED VIIVAD MEIE LAPSI SURMA, HAIGLASSE. JUST NEED HAIGUSED TAPAVAD LASTE VANEMAID. Need haigused on tapjate esikümnes. Ja esimesed kolm saavad valedest toitumisharjumustest alguse. Neve Vendt töös on peatükk ka raua üledoosist - raua üledoos aitab kaasa südamehaigustele, diabeedile ja paljudele imeliste nimedega haigustele.
Mul on täiesti hea meel tõdeda, et töös märgitakse, et C vitamiin aitab nii hästi raual imenduda, et seda ei olegi soovitav eriti tarbida.  Ma ironiseerin veidi: lihasööjad peaksid lausa C vitamiini vältima. Õige tõepoolest, söö liha ja ära sa C vitamiini sisse aja. Ära üldse ühtegi värsket asja puuduta. Tai vanglas surid vangid liha peal 2 nädalaga (võib olla oli ka kaks kuud). Me võiks sellise katse läbi viia - saaksid teised targemaks. Kui me ise ei saa, siis anname vähemalt teistele eeskuju.

Vaatame uuringut, mida siis Eestis läbi viidud. Üsna tore, kui see on esimene ja ainuke uuring mida sa oma elus oled lugenud. Aga kui vaadata millise mastaabiga uuringuid maailmas läbi viiakse - kui palju punkte korraga haaratakse. Laboris ei saa viia läbi korrektset uuringut - tuleb minna küldesse, linnadesse, põlvkondi haarata.
2002 juulist kuni 2003 veebruarini  (8kuud) ja 2004 oktoober kuni 2005 märts (6 kuud) Eestis läbi viidud uuringud ja sellelaadsed uuringud üldse, mis ei võta arvesse, kuidas vanemad söövad, milline on laste ja vanemate elustiil, kas teistsuguste toitumisharjumust ja elustiiliga vanemate lastel on erinevad näidud. Ja kui on siis miks. Kas nendel samadel lastel muutub midagi aja jooksul või mitte.   195 lapselt võeti veri, 175 lapse veri oli piisav et läbi viia korduv uuring. Kui vereproovist leiti abnormaalsus, informeeriti sellest peret ja anti koheselt toitumissoovitused. Kolmandik lapsi olid saanud lehmapiima enne 9 elukuud (uuringus olid lapsed alates 10 elukuust), kunsttoitu olid saanud üle poolte lastest, ainult rinnapiimatoidul olid uuringu lapsed olnud 2,9 - 4,7 kuud. See on tõeliselt kurb. Tahke toidu lisamine alates 4 elukuust. See iseenesest näitab küll olukorda, kus uuringus osalevad täiesti ebaloomulikku elustiili elavad lapsed.40% lastest olid uuringu ajal osaliselt rinnaga toidetud. Samuti jäetakse täiesti tähelepanu alt välja - KAS need lapsed olid vaktsineeritud. Elustiili järgi tundub, et olid. Edasi 171 last osales siis lõpptulemuste analüüsis 8sh 7 last, kes olid sündinud alla 2000g enneaegselt). 117 last tunnistati terveks! 14 lapsel oli aneemia (ei märgita, kas enneaega sündinud lapsed olid nende hulgas) ja teistel mõningaid märke sellest. Lõpptulemus: Raua puudujääk oli 14% ja raua puudujäägiga aneemia 9% lastest. Kõige olulisem faktor aneemia korral oli - SÜNNIKAAL alla 3000g.
Ja selle 14 lapse tõttu hakkavd kõik lapsed Eestis sööma alates 6 elukuust liha. Ja peamine põhjus madal sünnikaal. Liha hakkab muidugi kiirelt mkaalu tõstma - agressivses koguses loomset valku ja rasva viib lapse kiirelt kasvu teele. AGA MITTE terve kasvu teele. Mõtisklege selle üle. Kasvama hakkavad kiirelt nii terved kui kahjustunud rakud. Kiirus ei ole hea. Miks ei ole kontrollgruppi täiesti tervete emade, vaktsineerimata laste, rinnapiimatoidul olnud, palju väljas olnud lastega. Siis ma saaksin võrdluspildi. Praegu on grupis keskmine Eesti inimene, keskmine Eesti inimene on aga üsna haige. Tervet inimest tuleks ka uurida. Aga see on jälle kahe otsaga asi. Mina ennast teiste rõõmuks ja teaduslikust huvist torkida ei laseks ja oma lapsi veenivere proovidesse kohe kindlasti ei viiks. Ameeriklased on märkinud, et see ongi praegu uuringute suurim puudujääk - tervisliku elustiiliga inimeste kontrollgruppi ei ole. Ei ole võrdlusgruppi tervetest inimestest. Ja seega uuring laborinäitajate võrdlusest mingi muinasjutulise WHO keskmisega - see ei näita midagi. Me ei tea, kas keskmine, millega me oma taset võrdleme on terve inimese oma või mitte. Ja millal need terved inimesed oma analüüse käisid andmas - nad ei käi arsti juures, nad ei elagi seal, kus arste on. Arstid on seal kus haiged on. Haiglad on seal kus haiged on. Hunzadel haiglat pole näiteks, vaja ei ole. Kuigi arsti sinna jooksnud on ja neid uurinud. Ei oel inimesed haiged näed aga liha ei söö ja hemoglobbin on normis. Ah mis seal ikka:)

Kui sa soovid teada, mis kõik võib rauapuudust tekitada võid hakata med.uuringute ajakirju läbi lugema:
1. Vaktsineerimine
2. Malaaria.
3. Erinevad infektsioonid
4. Helicobakter Pylori ja seedekorratused (ükski laps, kes saab lehmapiima ei ole enam korras seedimisega)
5. Hingamisteede haigused (ka lehmapiimal suur roll)
6. Väga palju materjali kilpnäärme häired on seotud rauapuudusega - kilpnääre on hormoonnääre - ja mis ajab meie hormoonsüsteemid paigast ära - hormoon on valk ja liigne valk toidus, hormoonidega kasvatatud liha-piim, liigsed hormoonid toidus-ravimites.
7. ja...:) liha liigsöömine - arvestatakse, et lihasöömist tuleks vähendada 90%:)Näiteks veel:  ligi 13000 (kolmteist tuhaat) meha ja 13 000 naise vere uurimisel selgus, et meeste hemoglobiini tase on alati kõrgem - olenemata muudest asjaoludest. Ja kui nüüd me võtame aluseks mingi suvalise keskmise ja siis ütleme, et naistel peab olema sama kõrge... Raseduse ajal aetakse näpuga järge...

 

4 kommentaari:

 1. Väga hea kirjutis, tänud! Trükin välja ja kui ämm järgmine kord tuleb õiendama, miks meie laps piima ei joo ja liha näost sisse ei aja, annan talle lugeda ;) Lapsele maitsevad hoopis porgand, kurk, tomatid, marjad, õunad, datlid, pähklid, isegi rabarber läheb kaubaks ja kui vähegi valida on ja reeglina on, siis muu toit jääb puutumata :)

  VastaKustuta
 2. Õnneks ometi sellest rauast! Perearst ütleb mulle,et sööge liha (loobusin 15a tagasi), nõgest ja rauatablette, kuna rauadepoo näis mul tühi olevat.Sain hiljuti nõu ETTA nõustajalt,sest läänemediitsiini seest abi ei leinud. Mõned ained elimineeritud ja uued toidud ,ka toortoidud, on saanud lemmikuteks.Nt.,mu 20a poeg pole liha söönud, vakstiine vältisime maksi-maalselt(sündides ja vist 1x sai veel). Raud on üle keskmise,on doonor.Palun väga! Me oleme veel algajad,kes toortoitu sammhaaval lauale lisavad :)
  Suur tänu Sillele !

  VastaKustuta
 3. Mina nt ei tea enam üldse mida süüa. Väidetavalt tervislikud juurviljad-puuviljad pidid ka tänapäeval rohkelt pestitsiidijääke täis olema. Nii et ainult neid ei julge ka nagu süüa.

  VastaKustuta
 4. Puuviljad - pritsitakse
  Aedviljad-juurviljad - pritsitakse
  Teravili - pritsitaks
  Suhkur - pritsitaks
  Loomi-kanu-kalu - pritsitakse st nad saavad lisaks oma söödale (mis on pritsitud) lisaks veel ravimeid ja antibiootikume, toidulisandeid, desoaineid (udara puhastamiseks), ja neid puhastusvahendi jääke, millega puhastatakse lauta. Liskaks veel kogu keemia, mis käib liha töötlemise, pakendamise, transportimise juurde.

  Sestap, mis on puhtam kas pritsitud õun või saiake, kus on kolm pritsitud ainest - teravili, suhkur ja rasv?

  Kui kasutad oma kartulit, mida ei ole pritsitud, siis lisad sinna rasva ja suhkrut, soola jm aineid, mis kõik on pritsitud.

  Puuvili on puhtaim toit poes...

  VastaKustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.