kolmapäev, 14. september 2011

Sotsialiseerumine - toimub see koolis?

MIS SIIS ON HEA SOTSIALISEERUMINE


Rachel Gathercole „THE WELL ADJUSTED CHILD” 2007

Sotsialiseerumine on oluline. Selles ei olegi kahtlust. Keegi ei soovi, et tema laps „ei sulandu”; ükski vanem ei taha, et tema laps oleks üksik, õnnetu, või ettevalmistamata tulevikusuheteks. Seetõttu on selge, miks laste sotsialiseerumise küsimus on nii teravalt tähelepanu all ja seda miks selle kohta (eriti koduõppijate puhul) nii palju päritakse.

Vanemad soovivad, et nende lapsed kasvaksid üles terves ja tugevas sotsiaalses keskkonnas. Murelikud kodanikud tahavad, et kõigil lastel oleks selline võimalus.

Kuid kahjuks – me teame täpselt mis on terve sotsialiseerumine, kuid ei oska määratleda milline keskkond seda soodustab. Ja millised lapsed: traditsioonilises koolis käinud, kodus õppinud või mõned teised – on korralikult või sobimatult sotsialiseerunud. Nii, et mis siis on hea sotsialiseerumine?

Tundub olevat päris lihtne küsimus. Aga kuigi igaüks on nõus, et sotsialiseerumine on oluline, ei ole ühist arusaama ega aktsepteeritud mõistet „hea sotsialiseerumine”. Ei ole kindlasti piisav kui hea sotsialiseerumise all mõistetakse seda kui „normaalset”. Peaaegu igal indiviidil on oma arusaam, mis on sotsialiseerumine (ja ka mis on normaalne) ja milline see olema peaks. Gümnaasiumi lõpetajatele ei ole olemas testi, mis näitakse nende taset sotsialiseerumise mõõdupuul, ega ole üldisi norme sotsialiseerumiseks. On teada ainult õnnelikus ja maailmas hästi hakkama saamine. Kuid ka need mõisted on väga erinevad isiklikud arusaamad.

Sotsialiseerumine on väga individuaalne mõiste. Meil kõigil tuleb valida millist liiki sotsialiseerumist me oma lastele tahame või õigeks peame. Kas on see „sulandumine ühiskonda”? On see ennast mugavalt tundmine? Olla koos teistega või rajada teed iseseisvalt-üksi või mõlemat? Eakaaslaste kollektiivse surve puhul kas sulanduda või hoida eemale? On see ettevalmistus kuulumaks mingisse gruppi? Või juhtida seda? Jne, jne. Seega nn sotsialiseerumise küsimus, mida kodõppijatele esitatakse sadu kordi sadade erinevate inimeste poolt, tähendab igakord sadat erinevat küsimust. Kas koduõppijatel on sõpru? Eneseväärikus? Kas nad saavad tööd kui kasvavad suureks? On nad „lahedad”? Kas nende vanemad lämmatavad neid? Kuidas nad õpivad toime tulema vägivallaga? Kuidas õpivad iseseisvust? Mõnikord tähendab sotsialiseerumise küsimus inimesele eelnevatest ühte, mõnikord mitut, vahel neid kõiki ning mõnikord hoopis midagi erinevat. Üks asi on kindel: sotsialiseerumine jääb tabamatult abstraktseks kontseptsiooniks, mis teeb kodanikud, õpetajad, vanemad kartlikuks, kuna me lihtsalt ei saa aru millega on tegemist.

Pikemalt http://www.paikesetoit.ee/mis-on-sotsialiseerumine

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.