laupäev, 8. september 2012

Laste rasvavajadus toortoidul

Dr D. Graham märgib:
Vähemalt esimese eluaasta lõpuni peab imiku toiduks olema emapiim. Emapiimas on rasva % kaloraažist kuni 50%. Ühe aastane täielikult rinnapiimal olev laps saab ca 1000 kalorit piimast, millest 60 cal on valgukalorid. Rinnapiim sisaldab piisavalt valku lapse arenguks ja kasvuks. Sellest valgukogusest on piisav, et laps kasvaks vastavalt inimkeha kasvu tsüklile.  Puuviljade kogus 1 ja 2 eluaasta vahel võiks olla ca 10-20% kaloraažist ( st kui piima on 1000 cal siis 100-200cal võib olla puuvilju). Rasva tarbimine väheneb mõned protsendid.

2 ja 3 eluaasta vahel kahaneb rasva% veel 10-20%. 2 ja 3 eluaasta vahel peaks laps saama olulise osa kaloritest puuviljadest sh ka avokaadodest, lisaks emapiimale aedvilja . Mandlipiim ja avokaado on suure rasvasisaldusega ja on palju raskem  väikelapse seedesüsteemile, kui rinnapiim. Oota pähkli- ja seemnepiimade andmisega lapsele, kuni laps on vähemalt 2-3 aastat vana. Leotatud pähkleid ja seemneid võib lapsele anda peale kolmandat eluaastat, kuna allergeenid pähklites on lapse seedesüsteemile veel liialt tugevad. Kui pakute lapsele pähklipiima siis tuleb pähkleid menüüs tugevalt vähendada. Lihtsaim pähklipiim lapsele teha 15 mandlist (leotatud üleöö)  ja 1 liitrist veest.  Piim kurnata. Peale 3 eluaastat on lapse toidumenüüs puuviljad, rohelised lehed, aedviljad ja leotatud pähklid/seemned, mis siis suurendab rasva osakaalu ajal, mil laps kiirelt kasvab ja on füüsiliselt aktiivne.

Dr Graham märgib, et alla 5 eluaastat vajavad lapsed piisavalt rasva aga mitte rohkem, kui sisaldab emapiim. Kui lapsed hakkavad sööma tahket toitu, siis nende kogu rasva tarbimine võib jääda paariks aastaks emapiimale sarnaselt 50% (kaloraažist) juurde. Kui lapsed on 5-6 eluaastas, on kasvanud normaalselt, siis tuleb rasva % alandada.
Anne Osborne video
Ja Talifero pere seletusi, kelle peres on 5 last - tänaseks siis juba mõni teisemeas. Kuidas nemad oma rasva, valgu ja kehakaaludega toime tulid.
http://jinjeetalifero.com/?p=167

Huvitavat - allpool on väikelapse mao maht: 1 päevase, 3 päevase, 1 nädalase ja 1 kuuse lapse mao mahutavus.
 Veel üks tuntud professor antropoloog, kes kirjutab pikemaaegse rinnaga toitmise kasuks:
http://www.kathydettwyler.org/detletter.htm
http://www.kathydettwyler.org/detchristian.htm
http://www.kathydettwyler.org/detfreq.html

PhD Kathy Dettwyler leiab, et füsioloogiliselt ja bioloogiliselt on lapse rinnaga toitmise intervall   2,5 ja 7 eluaasta vahel. St rinnaga toitmise miinimum oleks 2,5 aastat ning maksimum ca 7 aastat.
Võrdlus teiste rahvaste ja ka primaatide laste toitmise sagedusest.
Ja ongi nii, et inimese rinnapiim, mis on väike valgusislduselt, imendub kiirelt. Ja magu tühjeneb kiirelt. Loomadel, kelle piimas on valku ja rasva palju - nende piim seedub palju raskemini ja aeglasemalt ning rahuldab loomalast tundideks.
Siit tulenebki kõhklus - miks paljud arvavad, et laps ei saa rinnapiimast kõhtu täis aga pudelipiimast on rahul pikki tunde. Ongi rahul:), kui nii võib öelda. Laps, kes saab oma õrna makku rohke valgusisaldusega loomapiima on jah tunde vait. Aga mitte rahulolust vaid raskusest ja suutmatusest seda piima korralikult seedida ja omastada.
 
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.