kolmapäev, 28. november 2012

Huvitavaid punkte toiduseadusest

Selle kuu uue sõna preemia läheb Reedale:) sõna "toit-tööstuskaup" ehk "tööstustoidukaup" eest.


 Meie toiduliit teeb kampaaniat tööstustoidukauba tundmiseks, et see, mis keemiatunnis koolis arusaamatuks jäi, nüüd selges saaks. Toiduliidu enda liikmed - kõik 49 http://toiduliit.ee/Liikmed/  toodavad (toovad) meie lettide täiteks tööstuslikku toitu, võimalik, et neil lapsi ei ole ja nad osalevad mingis huvitavas inimeksperimentide programmis. Kõik allub ilusti toiduseadusele. Pole midagi öelda. Toiduseadusest jäi mulle silma üks lõige:

"Lisaainet on lubatud kasutada käesoleva seaduse alusel kehtestatud viisil, toidugrupis ja piirnormi ulatuses ning ainult juhul,kui lisaaine kasutamise eesmärki ei ole võimalik muul viisil saavutada."

Ses mõttes, et leiba saab ju küpsetada vm toitu teha ilma ühegi lisaaineta? Ma arvan, et ma olen kunagi kõiki neid toite, mis poes riiulitel, teinud ilma lisaineteta. Siis lisaine kasutamise eesmärk ei olegi täna enam toidu hea maitse ega kvaliteet ( sest seda saab ilma lisaaineta ka) vaid võimalikult pikk säilivusaeg ja hallituse varjamine. 
ja kuna toiduseaduses ütleb:
 § 3. Lisaainete vajalik kogus


Lisaainete vajalik kogus (ladina keeles quantum satis) on heale tootmistavale tuginev normeerimata kogus, mis ei ületa soovitud tulemuse saavutamiseks vajalikku hulka ega eksita tarbijat.

Siis selle punkti mõtte alla ei käi ükski meie tootja? Hea tava on mis - tõlgendamise küsimus või luba teha, mis on endale hea - kasumlikus mõttes?

Väga ilus punkt on siin veel aga enne vaatab, mida ütleb seadus - mis on toit? Kas teie teate?
Kas see, mis on roosat värvi? Või see, mis lõhnab hästi? Või see, mille pakend on ilusa pildiga? 
Toit on toiduaine või toiduainete segu, mis on mõeldud inimesele söögiks või joogiks töötlemata või töödeldud kujul.
Kes mõtles, kuna mõtles, miks mõtles, kuidas mõeldi välja, et see tööstuskaup sobib inimesele söögiks seetõttu, et ta on roosa, lõhnav, ilusa pakendiga? Jääb selgusetuks, kelle mõtte järgi me siis sööme?
Aga suurepärane selgitus meie tänase tööstustoidukauba kohta on alljärgnevas paragrahvis:

§ 19. Saasteaine

 (1) Saasteaine on toidutoormes või toidus leiduv aine, mis on sinna sattunud toidutoorme tootmisel või esmasel töötlemisel kasutatud ainete tõttu, käitlemise ajal või keskkonna saastumise tagajärjel ning mis võib olla inimese tervisele ohtlik või mis võib halvendada toidu omadusi.
 (2) Keelatud või lubatust suuremas koguses saasteaineid sisaldavat toidutooret ja toitu ei ole lubatud käidelda.

Ei ole lubatud saasta müüa!!! Aga millegipärast on see igal pool müügil. Mõnel asjal on isegi peale kirjutatud, et kui sööd siis saastud - võibolla sõnastus on teine - aga mõte on ju sama. 

Perfect crime, kirjutavad inglased - täiuslik mõrv, seadustatud, kampaaniastatud, rahastatud: sinu võimalus elada - terviklikku ja tervet elu - võetakse sinult enne veel kui sa oled sündinud. 
Mida sa sööd sisse suhkru, jahu, liha ja piimatootega: kui loomad on surnuks piinatud, siis nende maised jäägid leiad sa järgnevatest toitudest, šampoonidest, seepidest, kodukeemiast, suhkrust jms: Ühe firma toodete nomenklatuur ja selgitus, kus seda kasutatakse - tunne oma toitu, saa temaga tuttavaks, miks mitte. Nii paljud küsivad, miks nad on allergilised, miks lapsed on lööbes - kuidas saab mitte olla ...
 Kondi tuhk 
Sisaldab täielikult kontide anorgaanilisi osi. Kasutatakse keraamikatööstuses. 
 Kondiliim
Kondiliim on saadud kollageeni (mis on siis peamine valk luudes ja sidekudedes) hüdrolüüsi tulemusel. Liim moodustub polüamiididest ja teatud alfa aminohapetest.  Hea viskoossusega.
Kasutatakse: väga laialdaselt  abrasiivina :smirgelpaberis, smirgel rullides, plaadid, viskoos lõnga kruntimiseks, printeri rulli koosseisus, niiskuskindlad tuletikud,  liimides, elevandiluu töötlemisel, paberkastides, liimuvate paberlintide tootmisel, teatud  pliiatsites, keemiatööstuses flokulandina  jne 
Kondijahu (grist)
SUHKRU ja VEE puhastamiseks
 Kondijahu (meal)
Kondijahu on toores, jahvatatud looma kontidest suurusega alla 1,5mm 
Palju kasutusvõimalusi.
Saab kasutada taimeväetisena, eriti orgaanilises põllumajanduses
Purustatud kondid
Purustatud kondid söödava-, ravimi-, fotograafia ja tehnilise želatiini valmistamiseks. 
 Purustatud sarved
Orgaaniline väetis
 Hydroxy Apetite
Bioühilduv, biolagunev materjal hambaravis hambatäidiste materjalina. Hea allikas luude hõrenemise puhuks. 
Keratiin
Hüdrolüüsitud sarved, rikas proteiinilt – juuksetööstuses kasutusel, šampoonid, ravimitööstus jne 
 Osseiin
Luude orgaaniline osa, mida kasutatakse želatiini ja liimi valmistamiseks.  Kollageen kontidest, mis saadakse mineraalse aine happes leotamisega
 Aurutatud sarve ja kabjajahu
Mittesöödav aines tapetud loomadelt. Kasutatakse väetisena UK-s, Jaapanis ja Saksamaal.  Kasutatakse ka vahtu tekitavates toodetes, tulekustutites ja vedeleal kujul taimede toitainena.  

Võimalik, et lähebki nii, nagu allpool oleval pildil on, sest siga on ju kõigesööja, meie toiduseaduse järgi samuti. See on tööstuse hea tava - teha ilusa värvi, hea lõhna, mõnusa maitsega tööstuslik aines söödavaks ...


Ahto (9 aastane) ütleb pildi kohta "lahe" ja küsis just praegu seda pilti vaadates, kuidas ma sind ära tunnen, kui sa põrsas oled?:):).
Vaat ei teagi ...:)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.