laupäev, 17. november 2012

Mida on meil PUUDU? Mitte midagi!


Armastad ennast? Vitamiine? Mineraale? Vett? Rasva? Oomega 3? B12? On sul neist puudu?
Sul juuksed kukuvad välja – kindlasti puudus Zn, Mg, B12…? Hemoglobiin madal – kindlasti puudu rauast, B12? Liigesed valust – kindlasti puudus jne, jne kindlasti on PUUDU.
Kuna on tekitatud see PUUDUOLEMISE  jäik mõttemuster, ei tea minagi. On väga suur kergendus sellest vabaneda. Kui palju muretsemist ja hirmu kaob ja sa märkad, et sul on järsku väga palju vaba aega.
TASUB TÄHEL PANNA – SUL EI OLE MIDAGI PUUDU, SUL ON KÕIKE ÜLE!!!! SUL ON MIDA JAGADA! ALATI!
Millest koosneb Inimene?
Oled see mida sööd? Kuid oled sa hauganud veidi molübdeeni või võtnud snäkiks seleeni? 60 elementi, miljoneid erinevaid ühendeid on kehast leitud, kuid mida nad siin kõik teevad on ikka veel tegelikult teadmata.  Kuskohast on nad siia saanud? Kuidas tekkinud? Müstika-maagia-ime!

Iga kord kui keegi räägib sulle tema enda poolt müüdavast tabletist, pudelisisust üksikust elemendist - vaata palun seda videot - kui võimalik, täisekraanil ( http://www.youtube.com/watch?v=yKW4F0Nu-UY&feature=related ).
 Vaata - MIS TOIMUB SINU ÜHES RAKUS. Ole vait, ära mõtle, vaata - vaata ometi, milline lummav müstika avaneb SINU ÜHES RAKUS. Ei ole vaja ennast toppida sinna oma mõistusega vahele. Mõistus, see on äärmiselt piiratud. See suudab anda ülevaate ühest elemendist, kuid kui murdosa sekundis toimub miljard reaktsiooni - siis on mõistus nõutu. Kõik tooted ja nõuanded, mis pakutakse on mõistuse poolt eralduses pakutud. Inimene ei ole aga ainurakne. See, mis on tulnud laborist-masinast on mineviku peatatud fragment. Täna, siin - on elu juba edasi läinud. Kõik on muutunud. 

Kui sa oled ühe inmesega koos toas, sa suudad sellest aru saada ja omada ka mõistusega ülevaadet . Kui sa oled tuhande inimesega koos, siis mitte. Sa ei suuda mõistusega, mõttega neid haarata. Austa müstikat oma igas rakus. Jäta suskimine ja surkimine. Inimkatsed kaubanduse heaks. Kui sul on vaja raha just imerohule kulutada, siis kuluta. Aga ära joo seda endale sisse. 
Keha ei vaja kunagi üksikelementi. Ta vajab paari tuhande ühendi komplekti - ja sa leiad selle muutmata, lõhkumata kujul looduslikust toidust. 

Umbes 96 % inimkeha massist on tehtud 4 elemendist: hapnikust, vesinikust, süsinikust ja lämmastikust. Enamik sellest on vee koosseisus. Ülejäänud 4% on lihtsalt  väike ülevaade perioodilisus tabelist. Kogu see Mendelejevi tabel on leitud õietolmust, suirakärjest – kuskohast küll mesilane kõik need leidis? Kõnni mesilasel järgi ja vaata, kus ta käib: suprefoodide poes? On tal äkki arve mõnes kaubamajas?, lendab ta ehk lillelt lillele, puult puule?
Neid aineid, mida on rohkem nimetatakse makroelementideks ja neid mida miljondik osakesest kutsutakse mikroelementideks.
 
 Vana ja tuntud FDA on seadnud tabelikesed soovitustega (mida küll enamik peab nõudmisteks) 12 mineraali kohta (kaltsium, raud, fosfor, jood, magneesium, tsink, seleen, vask, mangaan, kroom, molübdeen ja kloor). Ka kaalium ja naatrium on kirjas, kuid neid vaadeldakse eraldi. 
Paljusid elemente ei soovitatagi. Sageli ei ole soovitustes ka väävlit, kuna seda saab keha külluses valkudest. 

Miks on niipalju segadust elementidega? Järgmist lauset loe 3 korda:): 
"See võib olla tingitud asjaolust, et biokeemilisele funktsioonile ei ole kindlaid eksperimentaalsed tõendid," ütleb Victoria Drake   Linus Pauling Instituudi Oregoni Ülikoolist.

Keegi ei tea, mis toimub inienmse sees igal hetkel, igas kohas. Keegi ei ole seda võimeline korraga haarama või haldama. Keegi ei suuda kogu tervikut jälgida. Nagu me ei suuda jälgida korraga seda, mis toimub maailmas.
Normaalne dieet sisaldab tuhandeid ühendeid (neis sisaldavad mikroelemendid), mida jätkuvalt uuritakse. Tänaseks võib kindlalt öelda ainult ca 20  elemendi kohta, mida nad teevad (ja sedagi ainult murdosana sellest, mis võib toimuda tegelikult):
Hapnik (65%) ja vesinik (10%) leitud veest, mis moodustab rohkem kui 60% inimkeha 
Süsinik (18%) on elu sünonüümiks. Süisiniku aitab üles ehitada pikki molekulide ahelaid. 
Lämmastik (3%) DNA-s ja aminohapete koostises 
Kaltsium (1.5%) kõik teavad seda luustiku toetajana, kuid kaltsiumi oluliseim roll on kehas lihaste liikumine ja valkude regulatsioon 
Fosfor (1%) leitud luudest aga ka molekuli ATP 
Kaalium (0.25%) oluline elektrolüüt, reguleerib südamelööke 
Väävel (0.25%) on leitud vähemalt kahes aminohappes, mis on olulised andmaks valgule nende kuju. 
Naatrium  (0.15%) hoiab veetasakaalu kehas
Kloor (0.15%) öleitud kehast peam iselt negatiivse ioonina, hoiab vedelike tasakaalu 
Magneesium (0.05%) luustik ja lihased 
Raud (0.006%) hemoglobiinis 
Fluor (0.0037%) luudes ja hammastes 
Tsink  (0.0032%) Mitmetes valgu struktuurides on midagi „tsingist sõrmed“ taolist.
Vask (0.0001%) oluline elktronide doonor paljudes bioloogilistes funktsioonides. Ilma vaseta ei tööta ka raud kehas korralikult. 
Jood  (0.000016%) vajalik kilpnäärme hormoonidele 
Seleen (0.000019%) vajalik paljudele ensüümidele sh ka antioksüdantidele. 
Kroom (0.0000024%) toimib suhkrutasemete regulatsioonis koos insuliiniga, kuid seniajani EI OLE TÄPSELT TEADA, kuidas.
Mangaan  (0.000017%) vajalik paljudele ensüümidele sh nendele, kes kaitsevad mitokondrit. 
Molübdeen (0.000013%)on vajalik kõigile eluvormidele. Inimestel on leitud aitab see aines muuta väävel kasutatavaks (omandatavaks). Sama käib lämmastiku kohta. 
Koobalt (0.0000021%) vitamiin B12 koosseisus (1)
Niisiis kaalud sa 70kg ja 67,2kg sellest moodustavad hapnik, süsinik, vesinik, lämmastik?
Arthur Guyton oma raamatus Textbook of Medical Physiology märgib, 70kg inimese on 40 liitrit vett, keskmiselt 57% kogu keha kaalust. Vastsündinul on see 79%. Ülekaalu puhul langeb see 45%. 
Keha veetaset reguleerivad hormoonid. Ja vett on siis:
Rakusiseselt 2/3 st 40 liitrist veest on rakkude sees (täpsemalt Per Netter's Atlas of Human Physiology,  62,5% (mis teeb 5/8)
Rakuväliselt 1/3 kehaveest. 40 liitri kohta ca 15 liitrit on väljapool rakku. Sh.: plasmas 3 liitrit ehk 20%

Aga vaatame, mida me nii hädavajalikku siis sööme? Millest koosneb nii vajalik valk, või valgu moodustav aminohape:
Siin allpool 21 vajalikku aminohapet: kõik koosnevad vesinikust, hapnikust, lämmastikust, mõnedel paar lisaelementi ka juures.


Mida sisaldab siis õhk, mida sisse hingad?
Lämmastik -- N2 -- 78.084%
Hapnik -- O2 -- 20.9476%
Argoon -- Ar -- 0.934%
Süsinikdioksiid -- CO2 -- 0.0314%
Neoon -- Ne -- 0.001818%
Metaan -- CH4 -- 0.0002%
Heelium -- He -- 0.000524%
Krüptoon -- Kr -- 0.000114%
Vesinik -- H2 -- 0.00005%
Xenoon -- Xe -- 0.0000087%
Osoon -- O3 -- 0.000007%
lämmastikdioksiid   -- NO2 -- 0.000002%
Jood -- I2 -- 0.000001%
Süsinik monooksiid -- CO --
Ammoniaak -- NH3 --
( CRC Handbook of Chemistry and Physics, edited by David R. Lide, 1997)
Aminohapete koostisosad ongi ilusti olemas. Võiks ju öelda, et me oleme tehtud õhust! Miks mitte?

Millest koosneb rasv? Rasvast:)! Tegelikult rasvhapetest. Millest koosnevad rasvhapped:
Examples of Saturated Fatty Acids
Common nameChemical structureC:D
Caprylic acidCH3(CH2)6COOH8:0
Capric acidCH3(CH2)8COOH10:0
Lauric acidCH3(CH2)10COOH12:0
Myristic acidCH3(CH2)12COOH14:0
Palmitic acidCH3(CH2)14COOH16:0
Stearic acidCH3(CH2)16COOH18:0
Arachidic acidCH3(CH2)18COOH20:0
Behenic acidCH3(CH2)20COOH22:0
Lignoceric acidCH3(CH2)22COOH24:0
Cerotic acidCH3(CH2)24COOH26:0

C on süsinik, H on vesinik, O on hapnik. Näed mingit tundmatut elementi? Arvad ikka veel,  et suurepäraste, sinu tervisele vajalikke oomega rasvhappeid saad ainult purgist, kapslist ja hea hinnaga? Mõtle uuesti, mille eest sa maksad – mille jaoks sa rikud oma tervist ja ajad kokku raha, et osta omale ilusas purgi hapnikku, vesinikku ja süsinikku!!!  Või rikastatud makaronidest, õlidest – kas pole kaval panna makaronidesse veidi õhku ja siis müüa see oomega 3 rikastatud makaronide pähe.
Vaatame küllastunud (saturated) ja küllastumata (unsaturated) rasvhappeid:
Valgud koosnevad aminohapetest st hapetest. Rasvad koosnevad rasvhapetest ehk hapetest. Milline ei oleks ka valk või rasv – kui udupeenest kohast ta ei pärineks – jääb ta happeks ja happed liigses koguses ehk valgud/rasvad liigses koguses tõstavad happelisust.
Arvame, et me ei suuda ehk meie keha ei suuda neid struktuure kokku panna. St täpsustame, siin Eestis siis ei suuda aga kuskil mujal suudab küll? Ja kui lähemalt uurida siis Eestis osade inimeste keha suudab kokku panna ja osade oma mitte? Loomine on teinud erisusi, jätnud osad kõigest ilma. Osad toimivad ainult koos purgi ja pudeliga? Tõesti? Mõtle uuesti!

MIS ON SÜSIVESIK – on orgaaniline komponent, mis sisaldab ainult süsinikku, vesinikku ja hapnikku. Tavajuhul on siin vesiniku:hapniku suhteks 2:1 (täpselt nagu vees).  Süsivesikud jagatakse keemiliselt 4 suurde gruppi: monosaccharides, disaccharides, oligosaccharides, ja polysaccharides. Näiteks veresuhkur on monosaccharide glucose, lauasuhkur on disaccharide sucrose, ja piimasuhkur on disaccharide lactose (see illustration).
Süsivesik täidab elusorganismides paljusid rolle.  Lihtsaim süsivesiku valem on CH20. Midagi tundmatut. Midagi arusaamatut?

Sul on PROBLEEM? Sul on midagi PUUDU? Sa küsid teiste käest ja enamjaolt saad sellised valikud:
1. Keegi tädi Maali ütleb sulle, et tema sõi ainest X ja tal hakkas kohe parem.
2. Keegi professor Kaali kirjutab, et tema avastas selle aine, mis on kõigil puudu.
3. Keegi edasimüüja-tootja reklaamib imelise toimega supefoodi-rohtu-siirupit-mahla

Esimesel juhul on lihtne. Inimene igatseb väga liha, muna, kala, suhkrut, saia, jäätist, kohupiima, JUUSTU:). Ta püüab küll tervislik olla, aga allasurumine ei aita ja tal on halb, kohe väga halb. Keha tuleb sulle appi, et sa ei suruks ennast alla. Ja hakkab sulle abikätt andma: sinu juuksed muutuvad kehvaks, või kukuvad välja, sinu nahk hakkab kestendama, sul  ei ole energiat, aul on masendus, sul on punnid, küüned murduvad ja NÜÜD SUL ON VABANDUS süüa tabletti, liha, kala, juustu, jäätist - kõiki lemmiktoite ehk tegelikult kõike mille järgi kinnistunud emotsioonid hüüavad. Ja sul hakkab kohe parem: küüned paranevad, juuksed kasvavad, energiat on jälle piisavalt. Sa ise lõid omale probleemid ja SÜMPTOMID, ET SAAKSID mugavustsooni tagasi minna. Seal oli sul soe, mugav ja ei häirinud miski.

Teisel juhul on tõesti tore professor ja sa otsid autoriteeti, jumalust, teiste poolt tunnustatud spetsialisti, KES TEAB. Sina ju oled rumaluke, õnnetuke - SINU lõi loodus lollina:). Ta unustas andmast sulle vajalikud meeled, teadmised? Vaatame korra koos, 30 aastat professor tegeleb D vitamiiniga - ta avastab palju hämmastavat, palju suurepärast - elu ongi suurepärane ja hämmastav, ka mikroosake elust on täpselt sama hämmastav. 30 aastat uurides ja õppides ühte ainet miljonist. Tulemus on hämmastav muidugi, aga sina oled sul juhul 10-100 korda targem, sest sina oled näiteks lugenud ainult kuu ajaga läbi 5 professori raamatud. 5 professori, kellest igaüks on 30 aastat uurinud ühte elementi/ühendit. Ühes keha rakus on murdosa sekundis miljard reaktsiooni. Siin on professoril üks element. Ja neid on niiii palju: küll muudetakse vett ja vilja, kive ja rasva - mis asju kõiki MÜÜAKSE. See, mida tehakse on fantastiliselt ... naljakas:). Vaata kõrvalt:), näe! Sa ei vaja neist MITTE ÜHTEGI. Sinu mugavustsoon vajab päris palju. Otsid vabandusi - aga palun, iga hinnaga

Kolmandal juhul on asi väga igav. Kõige kurvem. Kui sa oled väga hõivatud, sul on väga kiire, ja sul on suur surmahirm, siis sa kuuled ühte või kahte reklaami ja lased ennast sellel võluda. Kui sa teadlikult hakkad lugema tootja poolt kokku kirjutatud juttu siis edasimüüja (st edasimüüja on ka arst-terapeut-ravitseja) jutt on lihtsal igav. See on nüri, seniilne jutt. Tuim - kordav sõnade mulin. Andke andeks aga vaadake seda kõrvalt. Me kiidame mingit ühendit või superfoodi pudelis täiesti monotoonse häälega, kordame uuringuid, mida pole ise läbigi lugenud, kiidame seda, mida keegi on kiitnud. Mitte ühegi sellise toote juurest ei ole mina leidnud inimest ega juttu, mis oleks täielikult teadlik st inimene, kes pakub toodet ei ole täielikult teadlik, mida ta räägib - ta ei ole seda kogenud tegelikult, ta kordab kedagi teist, ta räägib vastuoluliselt. Inimene kirjutab retsepti  täiesti tuimalt, sisseharjunud liigutusega - see on hirmutav. Seniilsus tähendab pidevat korduvat tegevust. Kas peaks siit järeldama, et retseptikirjutajad, üksikelementide kiitjad on seniilsed? Ta ärritub väga, kui tema toode saab ohustatud. Ja toodet armastav tarbija ärritub, kui tema mugavustsoon kõikuma lööb.

Kui sul ON PROBLEEM? Mida siis teha. Kui sa ei oska midagi teha, mida sa siis teed? Oletagem, et sul ei ole autoriteeti, ei ole apteeki-poodi, ei ole tädi Maalit. Mis sa siis teed. Mitte midagi! Kui sa midagi ei tee, siis probleemi ju ei ole. Probleem on ainult siis, kui sa asud seda lahendama. Valikud on ainult siis, kui oled segaduses. Kui asi on selge, siis valikut ei ole.
7 aasta jooksul ma olin rase ja sünnitasin 3 last, imetasin last 2 aastat. Ma ei võtnud ütegi imerohtu, toidulisandit, D vitamiini, oomega 3 jms toredat ainurakset. Periooditi tuli mul palju juukseid peast, küüned murdusid vahel, olin väsinud, olin energiata, oli valusid siin ja seal. Ma ei teinud nendega mitte midagi. Kõik läks mööda:  küüned on ikka alles ja tugevad, juuksed kasvasid taas, nahk on suurepärane ilma igasuguse kreemita, õlita, valu tuleb väga harva ja on nõrk.
Alguses ma otsisin vastuseid kaugemalt, raamatutest, nii mõnigi reklaam jäi kauaks kõrvus kõlama, paljusid superfoode sai ka proovitud. Kuid neist ei mõjunud ükski st peale stimulatsiooni ei tule sealt midagi. Hirm kaob - jah, aga mitte kauaks.

Kui SA OTSID PÕHJUST vana ja mugava juurde tagasi pöördumiseks, siis lihtsalt mine. Seda on piinlik tunnistada aga see oleks aus iseenda vastu. Kui sulle meeldib vana: sh liha, piim, šokolaad siis toortoit ei ole see koht, mis tervislikkuse ja suurepärasuse sildi all võimaldab sul kõiki oma mugavusi ja vanu maitseid säilitada. Muutumine, elu  muutub kogu aeg, kogu tervik muutub ja ühte asja muutes, teistest vanadest kõvasti kinni hoides ei ole voolamist. Tooršokolaad, pähklipiim, seemnejuust, seenekotlett - see on imeline enesepetmise viis, seda küll. Sa saad endale jätta mulje muutumisest, edasiminekust ja tervislikkusest. Seda ei olegi vaja. Kui meeldib soolaga toitu maitsestada, siis ei olegi vaja osta omale kõige kallimat ja reklaamitumat erilist soola -põhjus ju ei kao. Milleks siia panna silt "see on ju küll tervislik sool, siin on  84 mineraali, seda soovitab vau mis teadlane". Kui seda teadlast ei oleks, mis siis küll saab? Sa ei sööks soola? Tõesti? Mis on siis soola söömise tegelik põhjus?

Kui sa unustad kõik, mida tead, mida oled lugenud, unustad kõik tädi Maalid, prof. Kaalid, siis mida sa muutmata, looduslikul kujul oma kehale pakud? Närid tooreid sojaube? Sööd toorest maca juurt? Närid pikali maas heina? Korjad teri  kõrrelistelt? Jooksed jänese järel? Korjad linnupesadest tooreid mune? Lähed karjamaale käsitsi lehma lüpsma? Korjad puult või puu alt õunu ja sööd neid?
Vaata veel kord raku filmi ja saa aru, teadvusta, et sinu KEHA ON INTELLIGENTSEM kui üks Kaali-Maali kokku, tegelikult palju INTELLIGENTSEM kui tuhat Kaalit-Maalit kokku. Sest seda, mis toimub rakus ei saagi mõte haarata  - mõte on alati piiratud, mõistus st analüüsiv mõistus on alati piiratud. Ta ei suuda kunagi haarata miljardit reaktsiooni murdosa sekundis. Ja seda, mida mõistus ei suuda haarata, ei suuda ta ka parandada. Kui mõistus seda suudaks, siis oleksid meil ammu laboris loodud putukad, pandud kokku muna, millest sünnib linnupoeg, tehtud õun. Mitte ükski neist tarkadest ei oska seda teha. Lõhkuda - jaa, luua laboris/masinas - EI.
Keha on niivõrd intelligentne, et sinul ei olegi vaja muretseda, mis toimub sinu kehas sees!!! Sinul on vaja aktsepteerida seda, mida keha sinu meelte kaudu sinu jaoks valib. See tähendab, et sinu silmad (nägemsimeel), sinu nina (haistmismeel), sinu keel (maitsmismeel) ütlevad sulle, mida muutmata, mikserdamata, puhtal, terviklikul kujul loodusest söögiks võtta. See ei toimi nii, et oi see on kibe, see peab mulle hea olema - mida rohkem ma ennast piinan ja mida rohkem suudan midagi eriti jälki omale alla ajada, seda tugevam ma olen. See ei toimi nii. See toimib väga lihtsalt. Sest terviklik intelligentsus teab, kui piiratud on mõte ja mõistus, kui minevikus kinni nad on, kui mõjutatavad  nad on. Intelligentsus sinu kehas on lummav, maagiline, ma armastan seda - ta on teinud meile kõik nii lihtsaks, et valikut lihtsalt ei ole. Võta looduslik muutmata toit, pane keelele ja tunneta, kas see sobib alla neelata....

1 kommentaar: