neljapäev, 19. detsember 2013

Mesembryanthemum crystallinum - kristall-lõunalill

Orkosest koos datlitega tellisin prooviks värsket Eiskraut taime. Naturaalse soolase maitsega ja mahlane rammus leht - nagu paks kaktuse leht, mis maitseb väga hea. Ja soolane - huvitav:). Tõenäoliselt on see meil kasvatada kergem, kui korralikku varssellerit. Ja maitseb paremini:).

Inglise keeles Ice plant, mis siis otse tõlkes jäätaim. Ka wikipedia ei anna oluliselt rohkemat teada. Seemnemüüjad märgivad, et taim pärineb Lõuna Aafrikast, kuid kasvab ka Euroopas. Armastab sooja, külmakraade üle ei ela. Nagu salatilehtedega ikka.


Netist leiab ka kohti, kuskohast telida seemneid. Meie oma seemnemailm pakub talle nimeks kristall-lõunalill (mis kaunis nimi). Seemnemaailma leheltKristall-lõunalill on söödav. Lehti ja noori võrseid kasutatakse toiduks. Maitse, nagu enamikel salatitel, kergelt hapukas, kuid paksud, lihakad lehed krõmpsuvad kui värske kurk ja koos kurgirohuga (borago) asendab kurki salatites seni, kuni kurk pole veel valminud. 
Hilissügisel võite Te kokku puutuda veel ühe imega - olles soojas hakkab kristall-lõunalill uuesti õitsema ! Õied puhkevad üksteise järel, ilma veeta ja juurteta, muutes lõigatud sületäie lilleklumbiks. Õitseb kaua (mitu nädalat) - selles taimes on nii suur vee ja toitainete varu. Selleks, et saada ise seemneid, tuleb oodata seni, kuni seemnekuprad täielikult kuivavad, seejärel asetada nad sooja vette. Ligunenuna seemnekuprad avanevad, paljastades väikesed pruunikad seemned. Nüüd jääb üle vaid seemned veega puhtaks pesta.
Kui Te otsustate oma aeda selle imelise taimega, mis meenutab juveeliehet, kaunistada, siis istutage ta ainult päikeselisele kasvukohale, kuna varjus kasvab taim kiduralt ja ei õitse. Muus osas pole tema kasvatamine raske. Taim ei vaja pidevat kastmist, mis on väga mugav. Kasvab kiiresti, esimese saagi noortest lehtedest ja vartest saab korjata juba nelja nädala pärast peale istutamist. Peale ilu ja maitse (sügise poole muutuvad lehed hapuks nagu sidrun) on sellel taimel veel üks väärtus - lehed sisaldavad palju vett ja neid võib hommikuti kasutada naha puhastamiseks näovee asemel. Nahka nad ei kuivata ega pinguta. Proovige seda hämmastavat taime kasvatada, Te ei kahetse !

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar