Esmaspäev, 31. oktoober 2011

energia versus kütus

Inimesed teevad sageli suure vea mõeldes, et toit on energiaallikas. Seda mõtet toetavad paljud toitumisalased raamatud, milles terminid „kütus” ja „energia” on kasutusel samatähenduslikena. Samas kui peale rasket söömaaega tekkiv letargia, raskustunne näitab ju midagi muud.
Teadus siiski defineerib mõistet „energia” kui madalpingevoolu, mida toodetakse aju poolt une ajal ja mis liigub läbi keha närvisüsteemi kaudu – tuntud ka kui vitaalne närvienergia. Kui sa ärkad, kasutad sa närvienergiat palju kiiremini kui aju jõuab seda toota. Ja nii sa hoopis jooksed energiast tühjaks. Peale teatud tunde und, sa ärkad ja oled närvienergiat jälle täis.


Teisest küljest, on toitu nimetatud „kütuseks”. Meil on vaja kütust kolmel peamisel põhjusel – toitained, hüdratsioon (vesi) ja nauding. Seedeprotsessis põletame oma kütust (toitu), et vabaneks potentsiaalne energia ja me saaksime seda kasutada. Selle komplitseeritud protsessi jooksul saame puhaskasumi kasutades oma närvienergiat vabastamaks toidus peituvat potentsiaali.


Erinevusi võib vaadata auto näite abil. Ei ole raske mõista, et kütuseks on bensiin (toit) ja see on väga erinev aku poolt toodetavast energiast (närvienergia). Eraldivõetuna ei ole neist kummastki kasu, kuid nende koostööna luuakse edasiliikumine ja aktiivsus.
Grahami 80/10/10 raamatust

Kütusest veel:
Ironmani triatloni mees Brendan Bazier on oma raamatutes seletanud, et kütusena söödav toit peab andma energiat palju rohkem kui seda ära võtab. Bazier leidis, et valgu ja rasvarohke loomne toit kulutab energiat rohkem (või liialt palju) kui annab ja seetõttu sportlasele on kasulikum sellest loobuda.
Küpsetatud toit hüdratsiooni ei toeta - küpsetatud toidus vett ei ole, sestab juuakse pudelitega vett juurde.
Naudingu koha pealt võibki öelda - mida vähemaks jääb naudingut muudest kohtadest, seda enam tuntakse vajadust saada nauding toidust. Ja siit tulebki nii suur vastasseis looduslikule terviklikule toidule. Itaallased on märkinud, et nende köök on sellepärast nii suurepärane, hõrgutav, et muidu ei kannataks nad oma jubedat korrumpeerunud valitsust välja:). Kui linnakeskond elukeskkonnana naudingut ei paku, kui ümbritsevad inimsedki mitte, kui tööl läheb nii nagu läheb, kui raha on nagu on siis toitu veel saab - ja riik ju hoolitseb selle eest et sa saaksid odavalt kätte kõige ebatervislikuma toidu üldse. Siit järgneb selle odava söömisele haigestumine ja jälle on kadunud üks nauding - rõõm oma tervest, tugevast kehast. Söömine, söömine ja veel söömine - miks paljudel on nii kerge oma toitumisharjumusi muuta? Nad naudivad palju muud. Rohu armastamine on esialgu raske, tundub mõru ja ebameeldiv. Kuid puuvilju on küll kerge armastada - nad on armastusest loodud. Loodud aegade algusest peale. Lihast toode on loodud suure valu ja hirmuga, piim mida udarast tõmbab välja elekter on samuti valuga loodud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar