reede, 28. oktoober 2011

Maagiline, müstiline viirpuu

Enne kui järjekordse jahvatatud võõra nimega superjahu omale kapiriiulile tood, loe alljärgnevat ja võta müts peast sõites peatumata mööda kõikjal Eestis punavatest viirpuu põõsastest...austusest, lugupidamisest selle müstilise, maagilise põõsa ees.
 Marja saab pooleks teha ja kõvad suured seemned välja võtta, siis süüa niisama, kuivatada. Aili Paju raamatus on soovitus süüa 3-4 marja (päevas).  
kuivatatud marjapoolikud - närimiseks, tee jaoks...

Imeline puu: Viirpuga on seotud palju müstikat ja legende. Mõnedki neist on vastuolulised, kuid kõige sagedamini mainitakse, et viirpuu toob õnne omanikule ja jõukuse maale, kus ta kasvab. Ühe legendi järgi lõi jumal Thor viirpuu välgulöögiga ja seetõttu peetakse viirpuud kaitsjaks välgu ja tormi eest meresõitudel. Kreeklased ja roomlased kasutasid viirpuuõisi pulmakaunistustes, mis pidi sümboliseerima suuremat viljakust ja hoidma õnne. Roomlased uskusid ka, et viirpuu lapse hälli juures kaitseb neid kurja eest. Mõlemad uskumused on rännanud ka kaasaega ja usutakse ka, et viirpuu kaitseb maja kurjade vaimude eest.


Viirpuu oli püha puu keltidele, kes nimetasid seda „utah”, mis tähendab ilusat. Õisi kasutatid mitmetes rituaalides. Keskajal oli viirpuu lootuse sümboliks.

Kristluses (Prantsusmaal) on viirpuu püha puu, kuna viirpuu okstest tehtud pärga kandis Jeesus ristilöömisel (osades kohtades peetakse selleks kibuvitsapärga) ja usuti ka, et viirpuu pärja või okste asetamine ukse kohale hoiab eemal kurja.

Esimesed väljarändajad Ameerikasse nimetasid oma laeva Mayflower, kuna kasutasid laeva valmistamisel viirpuu puitu. Viirpuu puit on väga tugev, põlemisel annab nii tugeva kuumuse, mis sulatab raua.

Puu võib elada väga vanaks ja teda on tõenäoliselt oma imeliku keerdus võra tõttu nimetatud „witch of Hethel”. Räägitakse, et nõidadel on võime muundada end viirpuudeks ja nad viivad viirpuude all läbi oma rituaale. I maailmasõja ajal kasutati viirpuu noori lehti tee ja tubaka asemel ning seemneid jahvatati ja kasutati kohvi tegemiseks.

Viirpuud kasutati maipühadel kaunistamiseks, kuna põõsas hakkab õitsema mais. Kesk suve (ka jaanipäeva) pidustustel kaunistati viirpuid lillede ja värviliste paeltega ja inimesed tantsisid nende ümber. Õisi puistati kõnniteele ja naised uskusid, et viirpuu tagab neile igavesti noorusliku väljanägemise.

Dioskorides, kreeka taimetundja, kasutas viirpuud ja kirjutas sellest juba esimesel sajandil. Osaliselt kordas seda Rootsi arst Carl Linneus (või siis Carl von Linne) 18 sajandil. Esimesi säilinud märkmeid ravimtaimena kasutamise kohta podagra puhul on aastast 1309. 1695 kasutas keegi naisravitseja viirpuud kõrge vererõhu ravis. Dr Leclerc Green kirjutab, et viirpuud kasutati südamehaiguste ravis 17 sajandil. On teada veel ühest iiri arstist, kes ravis viirpuuga erinevaid südamehaigusi 19 sajandil. Prantsusmaal kasutati 19 sajandil viirpuu õisi unetuse ja südamepekslemise korral.

Dokumenteeritud on viirpuu kasuliku diureetikuna, neeru- ja põiekivide, astsiidi ravimina. Marjad on väga kasulikud kõhulahtisuse korral ja õite-marjade tõmmis leevendab kurguvalu.

Viirpuu kasutati ka mitmesuguste muude haiguste ravis sh. podagra, palavik, pleuriit, hüpertensioon, närvipinge, unetus ja depressioon. Enne hiljutiste teaduslike avastuste väljatulekut, mis tõendasid, et see on südant raviv-toetav taim, oli viirpuu alati peetud seedimise ja seedimisega seotud haiguste korrastajaks-ravimiks.

Viirpuud on palju uuritud ja teadus on leidnud palju hämmastavat tema rikkalike toimeainete kohta.

Angiotensiini konverteerivad ensüümid (ACES) on vastutavad veresoonte kokkupigistamises ja seega osalised vere liikumises veresoontes. Mitmesugused keemilised ühendid viirpuus takistavad neid ensüüme ja hoiavad veresooned laienenumad, parandades seega vereringlust. See on äärmiselt oluline olukorras, kus veresoontel puudub toonus ja nad on muutunud inertseks, kuna on ummistunud liigsest rasvast ja kaltsiumist. Sellises olukorras on ensüüm, mis "sulgeb" veresooni  väga ohtlik.

Viirpuu aitab vähendada valu südames ja südame ümber ja suurendab soojust külmades kätes ja jalgades, kus temperatuur on langenud halva vereringluse tõttu.

Muud keemilised komponendid aitavad uuesti taastuda veresoonte elastsusel, soodustades head verevarustust ja vereringet kogu kehas. Taimes olev rutiin, mis on üks flavonoide, ongi osaliselt selle eest vastutav ning aitab ka uuesti üle ehitada kollageeni kiude, mis paiknevad veresoonte välimistes kihtides.

Viirpuu on antioksüdant ja rikas C-vitamiini poolest, mis aitab hoida kõiki vereringe osasid (veenides, kapillaarides) noorte, aktiivsete ja korralikult töötavatena. Viirpuu taaselustab, taastab ja aitab vältida edasist halvenemist. Paljud rahvad, kelle "füüsiline seisund ei peegelda nende bioloogilist vanust - näiteks 40 aastat vana on füsioloogiliselt 60aastane lihtsalt toonuse languse tõttu organismis. Antioksüdandid aitavad ära hoida isegi seda suundumust. Eakad inimesed, kellel on nö loomulikult vanusega seotud südame nõrkus leiavad samuti viirpuust toetust. Antioksüdandid viirpuus aitavad vähendada põletikku, mis omakorda võib kaasa aidata leevendada ummistusi, stagnatsiooni, valu, loidust ja nendega seotud sümptomeid.

Viirpuus sisalduvad triperpeen happed aitavad tasakaalustada madalat vererõhku.

Viirpul on mängida ka osa kolesterooli tasemes ja ta aitab eemaldada seda kattu, mis on arteritesse kogunenud.

EFEKTID:

• Normaliseerib ja tugevdab õrnalt südamelihaste kokkutõmbeid

• Vähendab aterosklerootilist prügi (rasv, kaltsium jms), mis ummistab veresooni.

• Avab (laiendab) veresooni, koos sellega prandab kogu vereringet – tõhustab kõigi organite, kudede, rakkude verega varustatust. Ja sellega seoses hoiab ära paljud haigused ja vaevused.

• Lõdvestab silelihaseid emakas, sooltes ning mujal, kus toimuvad kõkkutõmbed ja on ülekoormus.

• Vähendab kehas olevat liigset vedelikukogust ja varasemaid puhitusi.

• On abiks seedimisele ja toitainete omastamisele toidust ning vähendab liigset isu.

• Laiendab veresooni, mis toidavad südant hapniku, vere ja kütusega ning tulemuseks on tõhusamad südamelöögid. Korrastab rütmihäireid ja ei oma mingeid kõrvalmõjusid

• Kaitseb südant hapnikukao kahjulikke mõjude eest – võimas radikaalide hävitaja

• Leebelt rahustav, mis on väga oluline stressi korral, mis pingestab südame ja veresoonkonda, seede- ja närvisüsteemi

• Aitab alandada kolesterooli ja vähendab kattu veresoonte seintel.

• Abistab seedimist ja vähendab kurguvalu ja –turseid.

Viirpuu toimib erinevalt teistest südant toetavatest ravimtaimedest: ta mõjub otse südamelihaste rakkudele ja perifeersele vereringele neid aktiveerides ja toites.

Alates siis 19. sajandi lõpust on viirpuud kasutatud erinevate südame-veresoonkonna häirete ravis ja südame toonikuna. Täna on viirpuu ametlik ravim Brasiilias, Hiinas, Prantsusmaal, Saksamaal, Ungaris, Venemaal ja Šveitsis.
Nagu märk tema populaarsust näitab veel asjaolu, et ta on koostisosaks 213 Euroopa ravimi ja lisandi preparaatides.
Südame probleemid tekivad sageli halbade toitumisharjumuste tulemusel, kus toksiinid ja jääkained kogunevad ja kuhjuvad vereringesse. Kui võtta veel ka vähene füüsiline tegevus ongi käes probleemid ja vaevused - juba üleliia paks veri liigub järjest vähem tõhusalt ja see pärsib kõikide organite tegevust. Kolesterool ja kaltsiumi katt võib aeglustada seda voolu veelgi. Edasine tekivad vererõhu häired: madal või kõrge vererõhk, kuna vereringes on lihtsalt järjest vähem eluks vajalikke aineid - hapnikku, toitaineid, hormoone, soojust, antikehi ja ensüüme.

Ülekõige toetab viirpuu südant…
Viirpuu tugevdab südame tööd ja vähendab liigset koormust ning suurendades südame vastupanuvõimet hapnikupuudusele. Viirpuu normaliseerib ja õrnalt tugevdab südamelihaste kokkutõmbed, seega tasakaalustab kogu südame tööd. Ta toetab südame rakkude retseptoreid, võimaldades neil kasutada vähem hapnikku ja verd. See on eriti kasulik blokeeritud koronaararterite või stenokardia puhul.

Kokkuvõte
Viirpuu võib aidata ravida suur hulka haigusi. Kui südameravim aitab ta südamepuudulikkuse korral, toetab infarkti järgset taastumist, ravib südameklapi haigusi, kahjustusi ja lekkeid, abiks südamepekslemise, stenokardia, kõrge ja madala vererõhu, südame-põletike, vere hüübimise, arterioskleroosi, südame kulumise ja südame nõrkuse (pärast suurt palavikku või haiguse perioode) korral.

Lisaks sellele on hinnatud viirpuu võimet toetada närvisüsteemi ja teda kasutatakse tihti närvipinge ja unetuse korral. Viirpuu on suurepärane seedetraktile ja aitab vältida kõhupuhitusi ja parandab toidu omastatavust ja koos sellega stabiliseerib nendest korratustest tekkinud haigusi.

Teine valdkond, mida viirpuu abistab on põie ja neerude töö, ta on väga ohutu ja tõhus diureetikum, vabastades keha üleliigsest veest õrnalt ilma kahjustusteta.

Tõestatud tulemused
Kui viirpuu isoleeritud keemilised komponendid olid individuaalselt testitud laboris, siis tuli ka välja, et nende ainete eraldi mõju osutus tähtsusetuks. Nagu paljudel juhtudel toimivad viirpuu koostisosad orkestrina omavahel üksteist mõjutades, nene ainete terviku toime osutus intrigeerivaks, võimsaks ja väga tõhusaks kombinatsiooniks. Aastal 1981, näitas Saksa tervishoiuministeerium poolt tellitud nelja-aastane uuring kõiki viirpuu imelisi omadusi ja andis talle auga ära teenitud koha maailma parimate südamerohtude seas. Uuringu tulemused on pikad ja üksikasjalikud ning näitavad, et kui "südame funktsioonid on madalseisus", siis viirpuu on ideaalseks ravimiks. Samuti märgiti, et  kui "ummikud ja rõhumine südame piirkonnas" on olemas, siis viirpuu on hea valik ja see on kasulik, et leevendada vananev südame vaevusi.

Ettevaatust
Kui viirpuu tarvitamisel tekib kõrvalnähte, pidage kindalsti nõu oma raviarstiga. Ja veel – viirpuu teeb väga palju teie heaks, kuid ta ei saa teha ühte: kui te jätkuvalt sööte iga päev rohkelt kaloreid ja liigute vähe, siis hävitate oma südant kiiremini kui viirpuu seda taastada suudab. Muuda ka oma elustiili ja viirpuu aitab su südamel tugev ja terve olla.

Viirpuud ei tohi tarbida koos beeta blokaatoritega ja tõenäoliselt nii mõnegi teise ravimiga, kuna nad vastanduvad teineteisele.  

Samas ongi viirpuu märgitud kui erkordselt ohutu ravimtaim, seda nii lühi- kui pikaajalisel tarvitamisel. Ettevaatust siiski liigsete dooside osas. 

Rasedus

Kõrge vererõhk, südamepekslemine, veenilaiendid on väga tihti rasedusaegseteks kaaslasteks. Viirpuu toetab rasedat kõigi nende sümptomite korral ja ei kahjusta mingil määral last ega ema. Doosid tasub hoida raseduse ajal alati väikesed ja jälgida oma enesetunnet.

Lapsed

Lapsi, kes on kaasasündinud südamekahjustustega, toetab samuti viirpuu. Flavonoidide ja C vitamiini kombinatsioon on suurepärase mõjuga. Inglismaa arstid on avaldanud muret südamehaiguste esinemise üle järjest nooremas eas. Seda peetakse halbade toitumisharjumuste tulemuseks.

Menopaus

Viirpuu on ennast näidanud menopausiaegsete vaevuste leevendajana.

Küpsemas eas

Kui aastaid üle 50, siis on viirpuu hea kaaslane ja soovitav iga nädal (ka iga päev). Väga hea inimestele, kellel tekib kiireslt kõndides hingamisraskusi, valusid südames või kellel on olnud südamehaigusi.

Kuidas viirpuu toimib

• Viirpuus sisaldub väga suur hulk põnevaid komponente, mis toimivad paremini tervikuna, võimaldades toimeainetel töötada ühtse meeskonnana.

• Viirpuud võib kasutada nii pika kui lühiajalisena, kuid ärge pidage seda aeglaselt toimivaks taimeks – teatud juhtudel võib ta toimida väga kiiresti ja efektiivselt

• Viirpuust tehtud ravimid võivad mõjuda erinevalt ja neil võib olla erinev toime olenevalt sellest, kuidas preparaadid on valmistatud.

• Viirpuus sisalduvad flavonoidide põnevad ühendid on vastutavad südame tervise toetamise eest. Nad aitavad laiendada veresooni, metoboliseerida ensüüme, mis alandavad rõhku ja vähendavad koormust

• Viirpuus on 4 sellist väga tugevat flavonoidi – viteksiin, rutiin, kvertsetiin, hüperosiid. Viirpuu flavonoidide hoiavad veresooned elastsed, pehmed, laienenud, pingevabad ja sellega tugevdavad nad kogu keha

• Viirpuu sisaldab ka südant toetavaid amiine, fenüülalaniini ja türamiini, mis avaldavad südamele tasakaalustavaid mõjusid, näiteks paremat vereringet ja alandades kõrget vererõhku.

• Viirpuus olev pektiin on suurepärane: kõrvaldab toksiine, raskemetalle, kaitseb kiirguse eest ning suurendab füsioloogilisi funktsioone seedetraktis.

• Viirpuu sisaldab fenoolhappeid, sealhulgas crategolic hapet, sidrunhapet, klorogeenik hapet, viinhapet ja triterpeen happeit, millest viimane suurendab südames verervoolu. Sidrunhape on puhastav ja jahutav, aitab luua aluselist keskkonda, stimuleerib sapi tootmist ja aitab kaasa seedimisele.

• Viirpuu võime eemaldada liigset vett on osaliselt seletatav tema tanniini sisaldusega, Tanniin on ka kasulik viiruste vastase toimega.

• Viirpuu sisaldab triterpenoide, millel on põletikuvastane, valu alandav ja hapnikuga varustatuse parandav toime.

• Veresoontest katu eemaldamine ja lahustamine on seotud kumariiniga. Kumariini on suures koguses taimede noortes kevadistes helerohelistes lehtedes.

5 kommentaari:

 1. Kuidas seda tarvitada?

  VastaKustuta
 2. Kuna endal kasvab üle 25-a. vanune viirpuu aiasopis, metsa ääres ja on väga marju täis, siis olen neid söönud ikka väga palju korraga. nad on maitsvad. Teadsin, et söömisel vastunäidustusi ei ole, aga et nad nii kasulikud on, ei osanud küll arvata. Ainult jah, nii palju korraga nagu mina, on juba kuritarvitamine.

  VastaKustuta
 3. Kuidas viirpuud oma aeda meelitada? Kasvutingimused jms.

  VastaKustuta
 4. Tere. Ei saa nõustuda sellega, et hekk ei õitse ega kanna vilju. Mul kodus hekk ja kevadeti õisi täis ning sügiseti oksad marjadest lookas. Tõsi, et hekk hakkas kandma vilju alles siis, kui sai 7 aastaseks.
  Suured tänud ülevaatliku ja informatiivse kokkuvõtte eest loo autorile. Vaatan nüüdsest oma kodust hekki hoopis teise pilguga! :)

  VastaKustuta