Teisipäev, 19. juuni 2012

Müstiline ja maagiline NÕGES

Sarjast müstiline ja maagiline on ilmunud:) kolm juttu:
kuuseokkad  http://paikesetoit.blogspot.com/2010/12/kuusk-ja-tema-okkad.html

viirpuu http://paikesetoit.blogspot.com/2011/10/maagiline-mustiline-viirpuu.html

võilill http://paikesetoit.blogspot.com/2012/05/voilill-maagiline-mustiline-superfood.html

kõik kolm annavad silmad ette sajakordselt igasugusele superfoodile, väetoidule, pudelis--purgis olevale substantsile, mida nimetatakse vitamiiniks, mineraaliks, tervendavaks eliksiiriks  või mingiks muuks aineseks.
Ometi on neid veel, üks kõige-kõige taim oma võimsusega kasvab pea igal pool: KÕRVENÕGES

Alustame jälle taime maagiast, jätame keemilised ühendid lõpupoole ja ma jätsin ka välja ülikeerulised reaktsioonid, erinevad ühinemised-lahustumised. Seda infot saab apteegist, kus müüakse palju nõgesega prearaate, kuid topsikutes olevas pillis puudub taime maagia ja müstika.

Maagiline – müstiline nõges

Nõgese müstika on sarnane emaduse müstikaga. Selle taime toitaineline sisaldus on väga võimas, ta pakub meile materjali, millest ehitatakse üles terve ja tugev isiksus. Nõgese tee lõhna on kirjeldatud kui piima või emapiima lõhnale lähedast; nõges tuletab sulle meelde, et on vaja võtta endale aega toitmaks kõiki oma põhitasandeid
Nõgese kõrvetus meenutab meile meie  andide väärtust nii nagu ka meie peame austama ja kaitsma emadust, kui soovime olla terved.  Nõges kaitseb ennast ja oma ruumi kõrvetusega, mis võib anda endast tunda mitmeid päevi.   Sellega palub ta meil teadvustada ja austada seda, mida ta meile annab; kui oled piisavalt julge, et saada nõgest korjates kõrvetada, siis oled väärt saama vastu varandust. Kui nõges tuleb sinu ellu, eriti sinu arengu (kasvu või töö) perioodil, siis võta omale aega, et sina ise ja need kes võivad olla sulle sinu töös abiks tunnistavad ja väärtustavad sinu panust.  
Nõgese maagia on muutumises läbi isikliku panuse ja vastutuse, sarnaselt toetava, armastava emaga. Vettinud, märg maa on tema lemmikpaigaks; ta on ekspert muutmaks savist maad viljakaks. Nõgese võime koguda savisest pinnasest kokku toitaineid ja vett näitab ka tema võimekust aidata meid stressirohkes olukorras, eriti emotsionaalselt raskel ajal. 

Nii nagu nõges suudab raske pinnase muuta viljakaks ja toitvaks, nii suudame ka meie raske olukorra pöörata enda kasuks.  

 Ta tuletab meile meelde meie võimu muuta oma mõtteid ja tegusid – muuta nad toitvaks pinnaseks, julgustades iskulist kasvu, keskkonna arengut. Seda nii nagu suudab ema pakkuda oma lastele kasvuks parimaid tingimusi. Nõges toob emaduse esile meist kõigist ja koos sellega saab maailm muutuda paremaks. 
Astroloogias on Nõges maskuliinne taim ja juhtplaneediks Mars. Nõgese element on tuli.

Ayurvedas on nõgese energia mõru, soolane, jahe ja kuiv 

Poiss ja Nõges
Poiss sai nõgeselt kõrvetada. Ta jooksis koju ja ütles emale: „Nõges tegi mulle nii palju haiget, kuigi ma puudutasin teda vaid õrnalt.“
„Just seetõttu ta sind kõrvetaski.“ Märkis ema. „Järgmine kord kui sa puudutad Nõgest – võta temast julgelt kinni siis ta on pehme nagu siid ja ei tee sulle haiget.“
Mida sa ka ei teeks, tee seda täie teadlikkusega…

 
Mütoloogia/ajalugu
Nõgesete kohta on palju rahvapärimusi. Norra mütoloogias tulejumal Thor esineb sageli nõgesena, ja nõgese põlemine kaitstes inimesi välgu ja äikesetormide eest. Ka Norra teine jumal Loki tegi oma kalavõrgud nõgesest. Nõgesest nööri kasutamist leiab mütoloogias väga palju. 
Lääne Aafrika folkloorist leiab, et kohalik kangelane Anansi, kes ilmus ämbliku kujul, pidi korjama suure hulga nõgeseid, et võita omale kuningatütar. Ta tegi seda ilma, et oleks saanud kätele ville või punetust. 
Hans Christian Andersoni muinasjutus Metsluiged peab kaunis Elisa korjama paljakäsi nõgesid ja kuduma nõgesesekiust särgid oma vendadele.
Tiibeti suur joogi Milarepa, tuntud ka kui roheline jumal, muutus peale nõgeste söömist rohekaks. Raamatust võib lugeda: ...  jätkasin mõtlust, toiduks nõgesed. Kuna mul ei olnud riideid ja peale nõgeste muud toitu, kuivas mu hallika karvaga kaetud keha luukere sarnaseks ja ihu sai nõgeste roheka värvi…“  Milarepa sai ainult nõgestel hakkama aastaid.  Kuna Milarepa andis lubaduse, et ta annetusi paluma ei lähe, Valge Mäe otsast alla ei lähe, siis mäel endal muud peale nõgeste ei kasvanud. Tuli neid süüa:). Kivikujud Milarepast on tavaliselt valmistatud jaadist (roheline) Jaad on arukuse, õigluse, kaastunde, julguse ja mõõdukuse kivi.  
Nõgest (Urtica dioica) kasutati juba antiikajal arstide Galen (131 – 201) ja Dioscorides (40 – 90) pool kui lahtistit ja diureetikut; astma ning pleuriidi ravis. Nõgese kasutamist võib leida kõigist Euroopa varaseimaist farmakopöadest.  

Roomlased olevat toonud nõgese Urtica pilulifera Britanniasse, kus nad kasutasid seda reuma ja artriidi vaevuste leevendamiseks, köites nõgesed väikesesse vihta ja peksid ennast sellega. Selline vihtlemine aitas stimuleerida verd. Samuti aitas nõges neil hoida eemal külmatunnet Briti ebameeldivas kliimas.   
Nõgest kasutatakse alates Neoliikumi (noorem kiviaeg) ajastust riide, paberi, kalavõrkude, purjede, laudlinade jm tekstiili valmistamiseks.   
Pronksiaja (2200 – 700 EMA) keha, mis leiti Taanist oli mähitud nägesekiust valmistatud riidesse.   
Saksa armees I Maailmasõja ajal kasutati nõgest mundrite rohelise värvuse jaoks. Ka juured sobivad värvimiseks – andes kollast värvust. Tänapäeval kasutatakse nõgest keskkonnasõbraliku kanga saamiseks. Nõges kasvab kergelt ja saadud kiud on tugevam   puuvillast ja peenekoelisem kanepist.  Inimesed kasutavad nõgesest valmistatud voodilinu.
Nõges toetab kogu keha, nii hormoon-, immuunsüsteemi, vereringet, hingamisteid, kuseelundkonda. Nõgese juur on neeru liitlane ja lümfisüsteemi ning immuunsüsteemi tugevdaja. Kaasaja herbalistid kasutavad nõgest jätkuvalt, et  „panna seisvaid energiaid taas liikuma“. Mõned ämmaemandad peavad nõgest üheks parimaks viljakuse edendajaks, kusjuures nõges on suurepärasel teisel kohal ja  jääb veidi alla ainult punasele ristikule. Nõges on parim foolhappe allikas, mis on nii vajalik arenevale lootele.  
Üks tass õigesti koostatud nõgese leotist annab 500 mg kaltsiumi, rauda ja K-vitamiini. Valgu-, vitamiinide ja mineraalainete  rikas nõges on suurepäraseks täienduseks  rinnapiimale ja toetajaks imetavatele emadele.   Noore nõgese lehtedest leotise joomist on kasutatud ammustest aegadest  maapiirkondades kui toonikut ja vere puhastajat.  
 Juure või lehtede mahl segatuna mee või suhkruga kergendab bronhiaal ja astmaatilisi vaevusi. Sama teeb ka kuivatatud lehtede   suitsu sissehingamine; nõges on antioodiks (vastumürgiks) heinapalavikule. Nõges lahustab õrnatoimeliselt neerukive, mis on tänapäeva söömisharjumusi arvestades nii tavaliseks muutunud. Sisaldades palju klorofülli  on taim ka heaks raua allikaks. Nõges toimib adaptogeenina, tasakaalustades kogu süsteemi. Taim toidab ja hoiab neerupealseid, mis on samuti tänapäeval tugeva surve all ja stressorite rohkusest välja kurnatud. Neerupealiste kurnatus viib järgmisena rivist välja kilpnäärme ja seejärel muutub kogu seedesüsteem loiuks. Madala kilpnäärme aktiivsus on nüüdsel ajal peamine faktor lääne inimeste ülekaalus.  Nõgese leotised tõstavad meie vastupanuvõimet ja toidavad hellalt kogu näärmete süsteemi. Vanad herbalistid soovitavad võtta nõgese seemneid nõelamiste, mürgiste olendite hammustuste, marutõves koera hammustuste, ja ka surmaputke, belladonna ja Hyoscyamus Niger mürgituse korral.     
Nõges on suurepärane abimees kaalu langetamisel, kuna mobiliseerib teosteroonivarusid organismis. Need varud  aitavad taastada  kehavedelike isotoonilisse tasakaalu. Nõges toetab efektiivselt  maksa, sapipõit ja neere. Seega on nõges kasulik paastumisel ja omab väga head mõju diabeedile. Sakslased on kaua kasutanud nõgese juurt prostata vähiravis. Seda toetavad tänapäeval juba mitmed meditsiinilised uuringud üle kogu maailma. Sama käib ka osteoartriidi kohta. 
 Traditsioonilises Ameerika meditsiinis aitavad nõgeseleotises leotatud sidemed peatada tõhusalt verejooksu. Raviks ja toonikuks soovitatakse nii seemneid, lehti, vart kui juurt. Kogu taimel on ravivad omadused. Juba antiikajal kasutati nõgest raviks kiilaspäisuse vastu. Tänapäeva teadus seostab seda  dihydrotestosterone (DHT) taseme liiaga, mis põhjustab nii meestel kui naistel juuste väljalangemist. Ravimitööstus valmistab toonikuid juustele eelkõige nõgese juurest. Juur sisaldab lignaane, teatud tüüpi fütoöstrogeene, mida hinnatakse järjest enam. Samuti sisaldab juur mitmeid komponente, mis toetavad immuunsüsteemi. 
Ladina keelne  “Urtica tähendab "põlemist" ja "uro" tähendab " Mina põlen". Nõgesed on pärit sugukonnast Urticaceae. Häid lapsi mahub ühte lauta palju J ja nõgese sugukonnas Urticaceae on kuni 2600 liiki ja  perekonnas Urtica   kuni 45 liiki.
Kõrvenõges (Urtica dioica) on nõgeseliste sugukonna nõgese perekonda kuuluv mitmeaastane kahekojaline suvehaljas rohttaim. Eestis on kõrvenõgesel kaks alamliiki
  • Urtica  dioica – tavalisem alamliik; sellel on kõrvekarvad nii lehtedel kui vartel;
  • Urtica  galeopsifolia – selle lehed on piklikumad ja ei kõrveta, kõrvetab vaid vars; esineb harvem, peamiselt lodumetsades.
 
Raudnõges (Urtica urens) on nõgeseliste sugukonna nõgese perekonda kuuluv 
Rooma nõges (Urtica pilulifera) on nõgeseliste sugukonda nõgese perekonda kuuluv. Kasvab kuni 150 cm kõrguseks. Meenutab välimuselt kõrvenõgest, kuid on sellest tihedamalt kõrvekarvakestega kaetud.
Keskkond
Nõgesed on koduks ja mugavaks pesapaigaks paljudele liblikatele nagu Punane Admiral (Vanessa Atlanta), ja Aglais urticae, Inchis io, Polygonia c-album. Ka teised putkad  munevad nõgese lehtedele ja koorunud röövikud toituvad nõgesest.  
Nõgese lehetäid Microolophium carnosum ja Aphis urticata on heaks maiuspalaks lepatriinudele.   
Paljud linnud nagu söe-tihane, sinitihane, siisike, roo tsiitsitaja ja leevike on huvitatud nõgesest – tema seemnete ja seal  leiduvate putukate, ussikeste  tõttu.  

Hobuse kasvatajad teavad samuti nõgeste väärtust ja paljud tootjad segavad hobusesööta nõgeseseemneid, mis panevad loomade karva särama ja läikima.
Nõgesed on ka looduslikud väetised, mis on rikkad lämmastiku ja kaaliumi poolest. Leota lehti (1kg 5liitri vee kohta) 2 nädalat ja kurna. Leotist võid lisada kompostile või kasutada kui pestitsiidi kahjurite vastu. Nõgeselehed lisatuna kompostihunnikusse toimivad aktivaatorina, kiirendades orgaaniliste materjalide lagunemist. 
Kasulikkus
Brasiilias kasutatakse  tervet taime taimse ravimina liiga vererohke menstruatsiooni, kõhulahtisuse, diabeedi, kuseteede häirete ja hingamisteede probleemide, sealhulgas allergiate korral. Väliselt kasutatakse lahust naha probleemide korral.
 Peruus kasutatakse taime väga mitmesugusete vaevuste korral, näiteks lihaste ja artriidi valu, ekseemi, haavandite, astma, diabeedi, soole põletike, ninaverejooksude ja reuma puhul. Väliselt kasutatakse seda põletike, ishiase, haavade ja pea täidest puhastamiseks.
Saksamaal müüakse tänapäeval taimest tehtudravimeid eesnäärmehaiguste raviks ja diureetikumia. See taim on  tavaline koostisosa ravimites, mis on mõeldud reumaatiliste kaebuste ja põletikuliste haiguste (eriti alumiste kuseteede ja eesnäärme) jaoks.
Ameerika Ühendriikides on  taimele omistatud tähelepanuväärsed tervendavad omadused. Lehte kasutatakse siin diureetikumina, artriidi, prostatiit, reuma, reumatoidartriidi, kõrge vererõhu ja allergiline nohu korral. Juur on soovitatav diureetik, leevendab eesnäärme healoomulist (BPH) suurenemist ning ka teisi eesnäärme probleeme ja on looduslik vahend, millega on  võimalik ravida või ennetada kiilaspäisust.
Lehe karvakestest on leitud palju erinevaid kemikaale sh. sipelghapet, histamiini, serotoniini ja koliini. Lisaks on taim väga rikas mineraalide, klorofülli, aminhapete, letsitiini, karotenoidide, flavonoidide, steroolide, tanniinide ja vitamiinide poolest. Taime juur sisaldab selliseid kasulikke keemilisi ühendeid nagu skopoletiin, steroolid, rasvhapped, polüsahhariidid ja  isolektiini. Mitmed taime lektiinid on antibakteriaalsete, viirusevastaste toimetega (AIDS ja hingamisteede viiruste puhul). Lektiin juures ja flavonoidid lehtedes on näidanud immuunsussüsteemi tugevdavaid omadusi. 
Taime peamised kemikaalid on: acetophenone, acetylcholine, agglutinins, alkaloids, astragalin, butyric acid, caffeic acids, carbonic acid, chlorogenic acid, chlorophyll, choline, coumaric acid, folacin, formic acid, friedelins, histamine, kaempherols, koproporphyrin, lectins, lecithin, lignans, linoleic acid, linolenic acid, neoolivil, palmitic acid, pantothenic acid, quercetin, quinic acid, scopoletin, secoisolariciresinol, serotonin, sitosterols, stigmasterol, succinic acid, terpenes, violaxanthin, and xanthophylls.
Taim sisaldab kaoroteene – A vitamiini provitamiini ja C vitamiini rohkem kui spinat.   Väga palju rauda, räni ja kaaliumi. Seetõttu on aimeleotisis kasutataud sajandeid aneemia ja toonikuna kurnatuse puhul.
 Sisaldab 22% valku, 4% rasva, 37% lämmastikuvabasid ekstrakte, 9-21% kiudaineid, ja 19-29% tuhka.  Lehed sisaldavad ca 4.8 mg klorofülli grammi kuivatatud lehtede kohta – olenevalt sellest kas on kasvanud päikese käes või varjus. Üllatuslikult on rohkem klorofülli ja karotenoide leitud taimedel, mis kasvasid varjus. Kuivatatud lehed sisaldavad 40% valku.  See on taimedest kõige kõrgema valgusisaldusega. 
Värsked lehed sisaldavad vitamiine: A, C, D, E, F, K, P, ja B kompleksi vitamiine tiamiini, riboflaviini, niatsiini, ja vitamiini B-6, kõiki on leitud suures kontsentratsioonis ja käituvad kui antioksüdandid.  Rikas seleeni, raua, tsingi ja magneesiumi poolest. Sisaldab baariumi, ioodi, kroomi, vaske ja väävlit. Sisaldab tannik ja gallik happeid ( tannic and gallic acids), vaha ja kummi. 16 asendamatut aminohapet.  
Pane nüüd maca siia kõrvale ja tee oma valik:)

 
Nicholas Culpepper, oma klassikalises teoses Complete Herbal and English Physician märgib, et Nõgest juhib Mars. „Mars on kuum ja kuiv ja on teada, et talv on külm ja niiske; ja kevadel söödavad nõgeseotsad viivad talvega kogunenud niiskuse ja kõlma kehast minema.“
Homöopaatiline meditsiin kasutab  nõgest Urtica urens väiksemaid põletuste, päikesepõletuse, putukahammustuste, nõgestõve ravis.
Kosmeetikas kasutatakse nõgest loputusvees, et anda juustele tagasi läige ja loomulik värvitoon.
Kokkuvõtteks
Nõgese kõrvaltoimed on haruldased, põhiliselt põhjustades kõhukorratusi.  Põhiprobleem on punetav nahk peale kõrvetamist. Loomsed katsed (!) on näidanud südame löögisageduse vähenemist. Sel juhul võib olla probleeme patsientidel, kes võtavad südamerohtusid.    
Nõgest tuntakse ja tunnustatakse tema rikkaliku toitaine sisalduse tõttu. Kaitse ja viljakus on omastatud sellele uskumatule taimele rahvameditsiini poolt. Põlevest põlve edasi antud tarkuste kohaselt kaitseb nõges välgu eest, suurendab viljakust (eriti meestel), vähendab artriidi puhul turseid liigeste piirkonnas, tervendab haigeid. Kawaiisu hõimus  oli nõges kodu valvuriks. Nõgese kiude on leitud riidetükkidest pronksiaja haudadest. On pärimusi Nõgesest, mis hoiab koos elu ja surma ning seega kasvab sageli surma lähedal (haudadel, surnuaedadel).  

Veel kasulikku:
 
Kuurid ravimtaimedega: väga hästi sobib kevadiseks puhastajaks VÄRSKELT pressitud ravi- ja maitsetaimede mahlakuur. Iga roheline tärkav leht, kui see ei ole mürgine – leiab kasutust. Taime toimeainete intensiivsus on erinev, on soovitatud näiteks sellist jaotust:
50% taimsest osast peaks alati kuuluma kõrvenõgesele, sellele harilikule taimele, mida isegi suurlinnade elanikud teavad nimepidi tema tüütute omaduste tõttu!
Teine pool kuulub järgmistele taimedele ja lehtedele (järjekord vastab ka koguse järjekorrale): naat, süstlehine ja suur teeleht, põldosi, paiseleht, valge ja verev iminõges, hapuoblikas, kopsurohi, kanakoole, hanijalg, ürt-allikkress, võilill, raudrohi, naistepuna, mailane, kortsleht, hiirekõrv, kirikakar, maajalg, maarjalepp, roomav akakapsas, näär, humalaidud, karulauk, kikkaputk, lõhnav madar, maasapp, ubaleht, salatsigur, soolikarohi. 5% ulatuses võib kasutada puude-põõsaste lehti: pärna, kase, vahtra, pöögi, tamme, viirpuu, leedripuu, sarapuu  lehti.
Korjamisel jälgida, et seda ei tehtaks aasadel, mida on väetatud kunstväetise või virtsaga. Metsaääred, hekid, jäätmaa on sobivad – seal, kus inimene kunstlikku külvi ei ole teinud.

Kogus ja lahjendamine:
Saadud taimemahla tuleb ALATI lahjendada. Sellise kontsentratsiooniga mahla ei tohi juua puhtalt. Parim lahjendus on 1:5, st 1 osa umbrohtu ja 5 osa allikavett või kurgi-kabatšokimahla- porgandimahla. Alustada 1 supilusikatäiest rohelisest mahlast (lastele 0,5-1 teelusikatäis).
Tavajuhul võib võtta 2 spl mahla ja suurendada aegamisi kogust kuni 6 spl. Raskemate haigust puhul võib võtta 20 spl – kuid seda ARSTI järelevalve all.
Mida suuremaid koguseid tarbida, seda intensiivsemad reaktsioonid ja kriisid võivad tekkida.
Levinumatest sümtomitest: kõhulahtisus, suurenenud vee väljutamine, urtikaaria (nõgeslööbe taoline nahalööve). Pevalud, segadus, tujutus on samuti need sümptomid, mis sarnanevad ka paastumise sümtomitega.
Sellistel juhtudel tuleb mahlakogust vähendada või vähemalt mitte suurendada seda kuni vaevused kaovad.
Sümptomid võivad olla ägedamad, kui % kinni ei peeta ja mõnda liig tugevat taime tarbitakse tunduvalt rohkem. Leedripuud võib võtta näiteks 1% ja võilille 10% - kui mõlemat võtta 10% siis võib tulemuseks olla oksendamine.2 kommentaari:

  1. Kuidas seda õigesti koostatud nõgeseleotist teha?

    VastaKustuta
  2. Kuidas seda nõgeseleotist või teed või suppi teha siis?? Seda tahakski ju teada! :D

    VastaKustuta