teisipäev, 22. mai 2012

VÕILILL - maagiline, müstiline superfood:)

Võilille maitsvaim, magusaim, parim osa, momendil palju võtta:)

Kas Te loete muinasjutte? Need on imelised. Rikkumata jutud, legendid, pärimused. Superfoodi-väetoidu tutvustused algavad tavaliselt tabelitega kui palju temas midagi on, tehniliselt-laboratoorselt. Nagu oleks tegemist asjaga, vitamiinipurgiga. Või hoopis näiteks niimoodi:
Arvuti:
 2+ GHz, kahetuumaline CPU
2+ GB RAM
250+ GB talletusmahtu
Blu‑ray draiv
16-tolline laiekraan või suurem
HDTV-tuuner

Õun:
Kas näete vahet, erinevust? Mitte eriti. Inimene paneb need sildikesed kõrvuti ja valib selle, millel kõige suuremad numbrid kõige madalama hinna eest - kas pole. Muu jääb märkamata...

Teeme siis maagilise imelise võilille puhul suure erandi ja alustame muinasjutust:Kunagi ennemuistsel ajal  tekkis lilledel vaidlus  selle üle, kes neist on kõige ilusam, kõige erilisem ja kõige armastatum inimese ja haldjate poolt. Vaidlus kestis kaua, kuna kõik lilled soovisid olla ilusaimad ja armastatuimad. Lõpuks jõuti otsusele, et vaidluse lõpetab Lillede Haldjas.   
Lillede Haldjas saatis lillede juurde omakaaskonnast  üllaima ja lahkeima vaimu, et lahendada tekkinud probleem ja anda ühele taimele tiitel „Kõige täiuslikum lill”. Väike haldjas otsustas testida igat lille – küsides neilt ühe küsimuse.
 Esimene lill, kellega haldjas rääkis oli Roos.
„Kus elaksid sa kõige meelsamini?”
„Ma roniksin üles mööda lossi müüre.” Vastas Roos. „Ja kuningad ning kuningkannad ja ülikud läheksid iga päev minust mööda. Hüüatades nähes minu ilu, tundes minu lõhna, imelist olemust.”

Lillehaldjas eemaldus kurvalt Roosist.

Järgmisena peatus Lillehaldjas tulbi juures.
„Kus elaksid sa kõige meelsamini?”
„Oh, ma sooviksin elada avalikus aias.2 ütles Tulp. „Iga päev tulevad inimesed  ja imetlevad minu suurepäraseid värve ja seda, kui sirgelt ma seisan.”

Kurvastas väike haldjas ja eemaldus.

 Ta jalutas seni, kuni jõudis metsa. Seal leidis ta mõned Kannikesed. Ta küsis neilt:
„Kus elaksite teie kõige meelsamini?”
„oh” ütlesid kannikesed vaikselt „Meile meeldib siin, suurte puude varjus, kus mitte keegi meid ei näe ja kus puud hoiavad varju, nii et meie suurepärane värv on ikka värske.”
Haldjas tänas Kannikesi ja läks edasi, otsides veel lilli, kellega kõneleda.

Ta rääkis Tiigerliiliaga, kes oli liig metsik ja raevukas. Ta rääkis Päevalillega, kes vaevu talle vastas, kuna  kõik mida lill soovis, oli ennast päikese käes üha enam soojendada.
 Haldjas rääkis Orhideega, kes soovis vaid tantsida ja Nartsissiga, kes oli liiga hõivatud enese imetlemisega veepinnalt. 
Väike haldjas pisarad silmas oli juba valmis alla andma ning koju tagasi minema, kui ta sattus erkkollasele aasale, kus õitsesid  pikkade sirgete vartega lilled. Õied olid kohevad, lehed pikad ja lõhestunud, maapinnale lähedal. Kuid lilled nägid välja … oh, sellel aasal nägid nad välja nii õnnelikud ja hoolitsetud!
„Väike lill” ütles Lillehaldjas „Kuidas on sinu nimi ja kus sa sooviksid elada?”
„Mina olen Võilill” ütles väike lill. „Ma sooviksin elada alati seal, kus on lapsi. Ma tahaksin elada teede kõrval ja niitudel, teepragudes linnas. 
Ma sooviksin teha õnnelikuks kõiki, kes näevad minu eredat värvi.” Võilill vakatas hetkeks ja seejärel lausu õnnelikult „Ma soovin olla esimene lill, mida lapsed kevadel korjavad oma emadele. Ja   lapsed võivad soovida soovi ja puhuda minu seemned laiali – ma hoian nende soovid tuules alles.
Väike haldjas naeratas rõõmsalt ja ütles „Väike Võilill, sa oled kõige erilisem ja täiuslikum lill ning sinu soovid täituvad! Sul saavad olema õied kõikjal kogu kevade ja sind tuntakse kui laste lille.”

Ja seetõttu tulebki Võilill nii vara, pistab oma õietuti välja igal pool ja sellise jõuga ning püsivusega. Ja just seetõttu on ta  nii armastatud laste poolt…

Kas polnud ilus jutt:). Kas tunnetame erinevust inimese kuivatatud-jahvatatud pulbri või arvuti reklaamis vahel. Kas tunnetad, kes Sa oled?

Võililled on ühed kõige värvikamad, tugevamad ja ka soovimatuimad taimed. Sellise iseloomustusega  on alati seotud palju legende ja müüte. Võililli on kasutatud väga kaua nii toiduks kui raviks. Kasulikkuse ja erksa värvi tõttu on enamik müüte positiivsed.
Torgatuna pruudikimpu, toob ta värskele noorpaarile õnne. Kui juhtud unes nägema võilille, siis ennustab see õnnelikku ühendust. Lill on ka lootuse, suve ja lapsepõlve sümboliks. Paljud usuvad, et võilille südamik aitab leida vastuse küsimusele või toob lihtsalt edu. Märgitakse, et puhudes laiali seemned, viivad need sinu armastust ja kiindumust kallimale.
Keskaja rituaalides – kui võilill kumas lapse lõua all kuldselt, siis tähendas see, et laps saab rikkaks. 18 sajandi Inglismaal – mida kollasemat kuldsemat kuma võilill lapse lõua all näitas, seda lahkemad ja meeldivamad nad olid.
Üks legend pajatab, et nende lillede pikim vars, mida laps suudab leida näitab, kui palju ta tuleval aastal kasvab.
Võililli on kasutatud ka karikakrale sarnaselt, õielehtede „armastab, ei armasta” ära tõmbamisega. Kui puhud võilille valget seemnekobarat ja kõik seemned tulevad varrenupu küljest lahti, siis sa oled armastatud. Kui osad seemned jäävad kinni, tähendab see, et sul on kõhklusi  antud suhte osas.   Seemnete täielik ärapuhumine tähendab ka, et sinu soov on just täide läinud. Noortele naistele pidi ärapuhutud seemnete arv ennustama tulevikus saadavate laste arvu.
Scott Cunningham, autor, kes on kirjutanud üle 30 raamatu taimedest, märgib et võilill suurendab selgeltnägemis võimeid (teena). Juurtest valmistatud tee asetatakse voodi kõrvale heade vaimude kutsumiseks. Maja loodenurgas olev võilill toob soodsad tuuled. 
Võilille õisik avaneb tund aega pärast päikesetõusu ja sulgub hämaras. Sellega seoses on võilill üks paremaid baromeetreid. Vihma lähedal olles õisik täielikult ei avane.
Kleepuvat valget mahla on ravitud soolatüügaste ja konnasilmade raviks. Kõik taime osad on söödavad ja seega on ta hinnaline ellujäämise vahend.

Suurepärane herbalist Gregory TILFORD ütleb; „Võilill on üks kõige täiuslikum taimne toit Maa peal. Kõik elujõulised toitained on esindatud ühes allikas ja parimas vahekorras, nii et keha saab siit kõik suurepäraselt kätte.”

Mis teeb siis võilille nii kasulikuks? Selles lilles on bioloogiliselt aktiivsete ainete pakett, mis aitab kehal kasutada neid väga efektiivselt. Üle 64 toitaine ja tervist toetava ühendi on siis leitud just võililles. Nad sisaldavad rohkem beeta karoteeni kui porgandiud, rohkem kaaliumi kui banaanid, rohkem letsitiini kui sojaoad, rohkem rauda kui spinat, ääreni täis A, C, E vitamiine, tiamiini ja riboflaviini, kaltsiumi, fosforit ja magneesiumi. Kõik nende kombinatsioonid on maksa jõuliselt toetavad, verd puhastavad, aneemia peatajad, nägemise parandajad, kolesteroolitaseme reguleerijad, vererõhu reguleerijad ja palju palju muud.

Võilille ladinakeelne nimi TARAXACUM officinale tähendab tõlgituna  "ametlik ravim haiguste vastu”.


 Võilill on müstiline - Inimene on müstiline ja nad sobivad kokku.
Võilill hoiab ja kaitseb Maad, Inimest, Mesilast. Raps hävitab neid kõiki kolme.
Vaatame laborist tulnut ka:).
Võilille maine on hea ka tänapäeva meditsiinis. Temaga ravitakse nahahaigusi, lümfiteede põletikke, kehvveresust, parandatakse seedekulglat ja maksa ainevahetust.
Harilik võilill (Taraxacum officinale) kasvab kiiresti paljuneva umbrohuna kõikjal, eriti elamute ümbruses, aga ka tarade ääres, niitudel, võsastikes, metsaservadel ja mujal. Võilill on mitmeaastane rohttaim, mille püstine, seest õõnes ja piimmahla eritav õisikuvarb võib kasvada kuni 30 cm kõrguseks. Püstine, jäme, lihav juur tungib sügavale maa sisse. Rohked kollased õied moodustavad üpris suure korvõisiku. Võilill õitseb maist septembrini.

Võilille koostis sõltub suuresti aastaajast. Sügiseks kogub võilill palju polüsahhariid inuliini (40%), leidub veel sahharoosi (20%) ja orgaanilisi happeid. Bioloogiliselt aktiivsed ained on mõruglükosiidid taraksatsiin (10%), triterpeeniühendid ja steriinid. Võilill sisaldab veel valku, parkaineid, koliini ja letsitiini. Lehed, õied ja ka juured sisaldavad C-, PP-, A- ja B-rühma vitamiine, rohkesti rauda, magneesiumi, fosforit ja kaltsiumi. Mikroelementide sisalduse poolest ületavat võilill ükskõik millise rohelise taime.

Ravimina kasutatakse võilille juuri ja ürti. Juuri kogutakse sügisel või varakevadel enne lehtede kasvamist. Juur puhastatakse mullast, lõigatakse ära maapealne osa ja külgjuured, pestakse külma veega, lõigatakse tükkideks ja pannakse mõneks päevaks närbuma. Kuivatatakse hästi tuulutatavas ruumis või kuivatis temperatuuril 40–50 ºC. Säilitamisaeg on viis aastat. Lehti kogutakse õitsemise ajal, närvutatakse õhu käes ning kuivatatakse hästi tuulutatavas ruumis või kuivatis. Säilitatakse tihedalt suletud klaas- või puunõus kaks aastat.

Lehtedel ja juurtel on higistama ajav, kuse- ja sapieritust ergutav, rahustav, rögalahtistav, allergia-, skleroosi- ja nugilistevastane, palavikku alandav ning lahtistav toime. Nad tekitavad söögiisu, parandavad naha üldist seisundit ning ergutavad piimaeritust rinnaga toitvatel naistel.

Võilillepreparaatidega ravitakse alahappesusega gastriiti, neid võetakse sisse mõruainena isu äratamiseks, nõrga lahtistina kõhukinnisuse ning sapieritina maksa- ja sapipõiehaiguste korral, rahustava vahendina ning kuseeritina neeruvoolmete ja podagra puhul.

Rahvameditsiini soovitab võtta juuretõmmist, mõnel juhul ka juure-lehetõmmist furunkuloosi, vistrike, nahalööbe ja muude ainevahetushäiretest tingitud probleemide korral.

Võilillemahlal on üldtugevdav toime. Mahl leevendab podagrahaige liigesevalusid. Võilille piimmahlaga määritakse konnasilmi ja soolatüükaid.

Võilillest saab abi reuma, artriidi, radikuliidi, tedretähnide, nahalööbe, ekseemide ja muude tõbede vastu.
 Võilill on hea vahend ateroskleroosi vastu, sest viib organismist välja kolesterooli ja jääkaineid (aitab seega vähendada ka kehakaalu).
Võilillelehtedes leidub A-, B- ja C-vitamiini, juurtes orgaanilisi happeid, vitamiine, suhkrut. Õietolmus on boori, mangaani ning teisi mikroelemente.
Piimmahla koostises mainitakse glükosiide (eraldi veel nende hulka kuuluvat saponiinide rühma, samuti mõruainet taraksatsiini), samuti valkaineid, polüsahhariid inuliini, lima, sapitalitluseks vajalikku koliini, eeterlikke õlisid, makro- ja mikroelemente ning vitamiine.
Muidugi mainitakse neid aineid ka taime maapealsete osade (lehtede-õisikute) koostis kirjeldades. Lisaks aga märgitakse veel, et seal leidub valke (erinevate uurijate andmeil) 2,4-26% (mis on väga suur kõikumine), sahhariide 7-8%, samuti triterpeenalkoholi. Makro- ja mikroelementide kohta täpsustatakse, et rauda, kaltsiumi, fosforit, mangaani jmt leidub rohkem kui mitmetes aedviljades, sh ainevahetusprotsessis hädavajalikku koobaltit 0,6-3,4 mg%. C-vitamiini sisalduseks tuleb (erinevate allikate andmeil) 30-70 mg%, karotiini (A-vitamiini provitamiini) on 7-8%, ka mainitakse B2- ja E-vitamiini, samuti nikotiinhappe (PP-vitamiin) leidumist.

Noore võilille mahl on tõhus profülaktiline vahend. Pange mahlapressi noore võilille lehti, õisi ja juuri ning lisage porgandit - saate suurepärase rohu sissevõtmiseks ennetamaks mitmeid tõbesid.

Seedehädade ennetamiseks valage 2 tl peenestatud võilillejuurtele 1 kl külma keedetud vett, laske 8 tundi seista. Jooge tühja kõhuga ¼ kl 4 korda päevas.
Unetuse, gaaside, kõhukinnisuse, hüpertoonia korral valage 10 g õitele 200 ml külma vett. Keetke 15 min, laske 30 min seista, kurnake ning võtke 1 sl 4 korda päevas.
Ekseemi ravimiseks tehke pulber ükskõik millisest võilille osast ning segage meega (1 : 1). Määrige haiget kohta, peske maha sooja veega.

Kogu jutt kokkun korjatud internetist nii meie kui muukeelsetest allikatest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.