Pühapäev, 29. juuli 2012

Müstiline ja maagiline TIGU

Teod on minu aia suur ja lahutamatu osa:). Olen aeg-ajalt mõtisklenud nende tähendusest minu ümber, kuid ma ei ole osanud seda panna selliste sõnadega kirja nagu on seda teinud 
Cie Simurro oma artiklis:
Imeline TIGU:):

On võtnud kaua aega, et olla nüüd see kes ja kus ma olen. Respekteeri seda! Näita austust minu spiraalse reisi suhtes. Austa mind, sest ma olen Looduse looming, just nagu Sina. MINA OLEN tigu. Ma kulgen mööda   Maad ettevaatlikult. Ma palun teil teha sama, hoides oma tähelepanu "hoolivusel“. Vajalik on, et sa hooliksid ka väikseimast, vähemast meie seas. Kui te seda teete, siis koos meiega on kogu elu maagia ja salapära ka sinu kaaslasteks. Tee ruumi meile oma maailmas. Me oleme imelised, looduse disaini imed ja oleme väärt neid  mõningaid taimi.
Tigude kohta on  palju hämmastavat, nii  bioloogiliselt kui üldiselt  ja on täitsa keeruline kuskilt alustada. Teod on imelised iseenesest  ja imelised  ka oma mitmekesisuses. Õppides tundma oma aeda ja tiiki, sain teada, et teod on hermafrodiidid – isendil on nii nais- kui meessuguorganid, kuigi nad paarituvad.  Atlantic Slipper liigi puhul on nad väiksena mehed, kuid kasvavad naisteks. Seega on tigudel olemas kõik eluks ja taastootmiseks vajalik selles väikeses keskkonnas, kus nad suudavad liikuda. 
Kui teod on sinu ümbruskonnas või sinu elus, võib see olla nii õnn kui ebaõnn. Teod on olnud olemas 500 miljonit aastat. Võimalik, et sa elad eemal suurtest keskustest, kasutades rohelist tuule või päikeseenergiat. Veedad palju aega üksi ja oskad oma peaga mõelda. Kõik, mis viib sügavamale enese tundmisse, on tervitatav.  Pikemaks ajaks üksi jäämisel oleme isoleeritud maailmast, kuid see võib pöörduda meie kasuks, kui kasutame seda aega endaga tegelemiseks, muudustega kohanemiseks. Tugevad igatsused on tee, mida mööda liigume sügavamale elu tundmisse. Ebaõnneks võib olla tasakaalustamata teo energia, mis paneb looma endale tugevat karpi, millesse kapselduda. Hirmu korral, ohu korral poeb tigu oma kotta ja tuleb välja, kui oht on möödas. Teo koda on mõeldud kaitsma teo õrnu organeid.  
 
Sarnaselt kilpkonnaga, kannab tigu oma koda seljas – imeilusat kodu logaritmilise spiraaliga. Enamik tigusid on dekstraalsed – koja spiraal läheb päripäeva. Mõned aga sinistraalid – spiraal vastupäeva. Teo kasvades, kasvab ka koda. Spiraali keerete arv on erinev. Spiraali püha kujund on iidne kosmilise jõu sümbol tegevuses: sünd, surm, regeneratsioon iga kord kui on uus teadlikkus, uued kogemused.  Galaktikad, ananassid, seedrikäbid ja päevalilled kasvavad spiraalselt. Inimese kehas on juuste kasv, kõrva sisemus, DNA spiraalsed. Südame bioelektriliste impulsside spiraalne muster põhjustab südame löökide spiraalse pulsi rütmi. Ajuvõngete vool mööda neuroneid ja seljaaju on spiraalne. Tornaadode, orkaanide, keeristormide spiraalne liikumine lummab meid. Tigude nõuanne meile praegusel ajal on kontrollida oma kodu vastupidavust vee sissetungile ja tormituultele. 
Teod on gastropoodid, molluskid kojaga, mis koosneb kaltsiumist, süsinikust ja hapnikust. Teod paiknevad üsna toitumisahela allotsas, seetõttu on nad toiduks paljudele teistele. Näiteks kilpkonnadele, laulurästastele,  madudele, rottidele, ondatratele, inimestele.  Tigusid leidub kõikjal, igas riigis ja maakonnas, linnades ja maal, rannikutel, kõrbetes ja mägedes, Tigusid on 80 000 liiki ja neid jaotatakse maa ja vesitigudeks (suurem osa).  Vees elavad teod söövad surnud kalu ja vetikaid. Maateod vajavad niiskust.  Veeteod hingavad lõpustega, maa omad kopsudega. Peas on kaks paari jätkeid. Alumised on leidmaks toitu ja tunnetamaks ohtu. Ülemiste tipus on silmad, mis võivad vaadata erinevates suundades. Kahjustumise korral, kasvavad uued. 
Tigudel puuduvad nii kõrvad kui nina. Suus on 25000 hambakest, karedat keelt nimetatakse raadulaks (hõõrel). Enamik tigusid on taimetoitlased. Maateod söövad värskeid aiataimi ja põllukultuure, kuid nad hoiavad samas puhtana metsaaluse, aia ja muru. Teod on tuntud kui looduse vaibaharjad, kuna söövad ära juba närtsima hakkavad lehed. Teod on selle grupi osa, kes hoiab Loodust tasakaalus, töödeldes ümber lagunema hakkavaid taimi, puuvilju ja lehti. Kuna teod söövad seeni (fungus), võite panna neid omale akvaariumi, et hoida anuma seinad puhtad. Asendamatu teo toidulaual lubjakivi, mille tigu teisendab kaltsiumiks, et ehitada oma koda.  Koja kahjustumise korral, parandatakse see kehas hoitava lubja varudega. 
Inimesed sarnaselt tigudega võivad olla nö hilised õitsejad või vajavad nad aega, et saada professionaaliks omal alal. Aeglaselt kuid kindlalt saavad neist eksperdid. Maateod võivad jääda pikaks ajaks seisma, isegi aastateks, kuni tingimused on piisavalt  soodsad (niiskust küllaldaselt). Seniks on nende kojad kaitstud tugeva limamulliga. Koda saab hoida endas vett, mis imendub läbi naha.  Põua ajal või kõrbes võib tigu minna edasi söömata-joomata 3-4 aastat. Külmas kliimas magab tigu talveund esimese kevadvihmani ja siis murrab välja tulles limamulli katki ja sööb selle ära. Vesi on oluline element, kuna ilma selleta teod kuivavad ja surevad. Teod õpetavad meid kasutama vett puhastamiseks ja värskendamiseks. Vesi on sama väärtuslik, kui kuld, võib-olla isegi enam. Selle asemel, et koormata Maa veevõrku järjest enamate toksiinidega, õnnistagem oma vett – hoidkem seda, väärtustagem seda. 
Seesama asi, mis teid tigude puhul ärritab, on samaaegselt liikumise ime. Tigu liigub oma pikliku lameda kehaga, mida irooniline küll, nimetatakse jalaks. See jalg toimib nagu iminapp ja võimaldab neil kinni hoida  ka pea alaspidi.
Inimesed selle tootemiga on nö kindlajalgsed või ka gümnastilised. Väike avaus suu lähedal eritab teatud liiki lima, mis lubab tigudel liikuda edasi palju kergemini.   Tigude liikumine õpetab meid kergendama oma reisi takistuste vähendamisega. Sama lima on  nö lõhnajälg teistele tigudele. Ka teised loomad tunnevad kergelt läikleva teo raja ära. Teod liiguvad edasi väga aeglaselt, kuna liikumine on takistatud suurte kaitsemehhanismide tõttu. Kas sa pead tigusid aeglasteks? Oleme kasutusele võtnud sellised fraasid nagu „teosammul“, „roomab nagu tigu“, „teopost“. Teod liiguvad sihilikult kiirusega 6,35 cm minutis! 
Teod õpetavad meid võtma omale aega, et jälgida ja hinnata oma keerulist olemasolu Looduses ning mitte sekkuda Looduse harmoonilisse  ja omavahel täpselt tasakaalus olevasse süsteemi. Mine edasi äärmiselt aeglaselt enne, kui otsustad „parandamise“ või „täiustamise“ sildi all midagi Looduses muuta. Iga kord, kui me muudame Loodust, satume kaosesse või ehk nii nagu Hopi seda nimetab -  Koyaanisqatsi – maailm pöörleb tasakaalust välja.
Kas sa kuulad oma keha, kui ta sulle ütleb, mida tegelikult on vaja? Olles nii lähedal Maale, on ka tundlikkus Maa tunnete osas väga suur. Kuidas tundub õhk sinu naha vastas? Oled sa eales proovinud liikuda nö raugel moel?  Võib-olla peaksime võtma eeskuju ümbritsevalt loomariigilt? Kas sa võtad talvel hoo maha? On sinu suurprojektide aeg, nii et sa lihtsalt libised vooluga kaasa?  Elu nõuab vastupidavust. Kui me ei võta ebasoodsaid tingimusi vastu meelerahuga, siis oleme kindlasti enamik aega õnnetud. Võib-olla on teod tulnud meile õpetama, kuidas kohaneda jooksvate tingimustega, mitte liigselt häiritud olles ega ka liiga tundlik olles. Küsige teolt, kuidas toime tulla. Tehkem rahu oma varjude, oma psüühika selle osaga, mis mõjutab meie hirme, viha, vägivaldset käitumist, negatiivsust, paranoiat. Keda ja mida me võiksime uskuda? Kui maailma lained järsku sinu ümber kokku löövad ja panevad kahtluse alla kõik, mida sulle kunagi räägitud või õpetatud on, siis  ületa mure ja hirm - muutu, küsi endalt – mida sina tead? Mis on tõeline? Nagu tigu – võta endale aega!!!. Lase elu energiatel vihmana enda peale sadada. Näe, mida imelist on sinuga juhtunud tänases päevas. Otsusta usalduse kasuks. Keskendu positiivsele, sest loojad nagu me oleme, oleme kõik prohvetid. Leia armastus.  Loo armastust ja anna sea kellelegi just täna, olles lahke, tunnustades kedagi, puudutades, õnnistades Loodust, kirjutades poeemi, lauldes laulu. See kõik on suurepärane! Need on pingutused, millel on tohutu väärtus. Need seovad meid müstilise jõuga ja elu enda energiatega … Niisiis - kuidas tundub õhk sinu naha vastas?  
Cie Simurro ~ Totems for Stewards of the Earth

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar