Laupäev, 14. november 2009

Chia seemned


No üks järjekordne supertoit. On nende järele vaja hulluda või mitte aga ma käin nad kõik läbi.
Chia seemned-
Kunagi nii hinnaliseks peetud, et seda kasutati maksevahendina, on neil väikestel unikaalsetel seemnetel nimelt erakordsed strukuursed ja toitvad kasutegurid.
Vähe teatakse seemnete erakordsest toiteväärtusest ja raviomadustest. Sajandite vältel kasutati seda tillukest seemet põhitoidusena indiaanlaste hulgas edela Ameerikas ja Mehhikos. Tuntud kui "jooksu toit" ulatub Chia seemnete kasutus kõrge energiaväärtusega vastupidavustoiduna iidsete asteekide aega. On räägitud, kuidas asteekide sõdalased toitusid Chia seemneist oma vallutuste ajal. Edela Ameerika indiaanlased sõid vaid teelusikatäie seemneid minnes 24h kestnud kohustuslikule marsile. Indiaanlased joostes Colorado jõest California rannikuni, et vahetada "turquoise" merekarpide vastu toitusid ainult chia seemneist.
Kui proovida segada lusikatäis Chia seemneid tassis vees, jättes selle seisma umbes 30 minutiks, avastate et tassis pole ei vesi ega seemned vaid peaagu kallerdunud zelatiin. See geelistumine toimub tänu lahustuvale kiudainele Chia seemneis. Uurijad arvavad, et sama toimub meie magudes, kui tarvitame toitu, mis sisaldab neid kummiseid kiudaineid nimega "mucilage". See maos tekkinud geel kasvatatab füüsilise barjääri süsivesikute ja neid lagundavate seedeensuüümide vahele aeglustades süsivesikute muundumist suhkruiks. Lisaks sellisele eelisele diabeetikute jaoks loob aeglane süsivesikute lagundamine võime kauem vastu pidada. Süsivesikud on kütus meie kehadele. Pikendades nende muundumist suhkruiks stabiliseerib see meie ainevahetuse muutused, vähendades tõuse ja mõõnu luues pikemaajalise energia juurdevoolu.
Chia seemne üks erakordne omadus on veel võime siduda vett, seda isegi kuni 12 korda seemne kaalust. See võime kindlustab pikemaajalise varustatuse vedelikega.
Vedelikud ja elektrolüüdid loovad meile keskkonna, mis toetab kõigi keha rakkude elutegevust. Vedelike kontsentratsioon ja koostis on nii reguleeritakse et oleks võimalikult muutumatu. Chia seemnetega säilitab keha niiskuse, reguleerib effektiivsemalt toitainete imendumist ning vedelike taset, seetõttu elektrolüütide tasakaal säilib.
Näide: vedelike ja elektrolüütide tasakaal häirub kui keha kaotab näiteks oksendades, kõhulahtisusega, kõrge palavikuga või kõige tavalisemal juhul higistades palju vedelikke. Rakuvälise vedelikupuuduse kompenseerib rakusisene vedelik, põhjustades elektrolüütide ebatavalise jagunemise rakumembraanis ning tekib raku talitlushäire. Niisiis. Säilitades vedelike effektiivse jaotuse ning tasakaalu rakuväliselt kaitseme rakusisest tasakaalu ning korrapärast rakutalitlust.
Chia seemned on 21 sajandi üldtunnustatud hüdrofiilne kolloid,(veelembene, geeli sarnane substants) olles kõigi elus rakkude üheks alustüveks. Nad on võimelised nii andma kui võtma raku eksisteerimiseks vajalikke substantse.
Veel üks Chia seemnete unikaalne omadus on tema kõrge rasvasisaldus, olles taimedest kõige kõrgema oomega 3 sisaldusega(enam kui linaseemnetes). jne, Proovisin paari pudingu varianti:
Ülemisel pildil on hommikusöögivariant:
1/4 tassi chia seemneid
1/4 tassi kookoshelbeid
1 tass vett
1/4 tassi vähemalt 1 tund leotatud india pähkleid
4 pehmet datlit
kaneeli, nelki, vaniljet
1/2 tl jahvatatud ingverit
1 tl lucumat (võib lisada võib mitte)
Pane kookos ja chia kaussi, sega läbi, aseta kõrvale. Ülejäänud ained blenderda püreeks. Vala kaussi, sega hoolikalt läbi. Lase veidi seista, sega uuesti. Valmis umbes 20 minuti pärast, kui chia on paisunud.
Teine variant
Tassitäis pähklipiima
1/4 tassi chia seemneid
peotäis goji marju
peotäis hakitud kuivatatud viigimarju
veidi mett - võib ka mitte. Lapsed söövad meega paremini. Mina ka:)
võivad olla muidugi mis iganes kuivatatud puuviljad.
Kõik kaussi, segada, oodata ja süüa.

3 kommentaari:

  1. Kust neid Eestis osta saab?

    VastaKustuta
  2. Nüüdsest Sojapoes müügil (www.sojapood.ee) 250g 4€

    VastaKustuta
  3. tere! avastasin need enda jaoks alles nüüd, aastal 2013 :)) tellisin sojapoest ja täna saabus siis pakk koju! - kaks 250 grammist pakki + ELS postikulu, kokku 16.25. Pole paha! Võtsin juba esimese lusikatäie ära...olen põnevil, mis saab... kas kahe nädala pärast on kevadväsimus kadunud?

    VastaKustuta