Neljapäev, 27. juuni 2013

Oomega 3 ja oomegatega balance oil - sind tasakaalustav õli toob sulle erilise tasakaalutuse

Dr Graham kehitab õlgu – ütleb, et ei saa aru, miks inimesed on hakanud rääkima nii peeneltJ - „vabandage, kuskohast te oomega-3 saate?“ Küsigu ikka maakeeli – „kus sa oma rasva saad?“ 
Kuigi inimesed ei saa üldse aru, mis oomega rasvhapped on. Inimene, kas kordab ilma oma pead kasutamata, mida on öelnud tuttav, arst, soovitaja, edasimüüja, reklaamiagent või ajaleheartikkel. Vaadates õuna, lille, lehma - sa ei näe oomega 3. Ka prillidega mitte:). Fakt on, et sa ei peagi nägema seda, mida ei ole vaja. Need, kes istuvad arstikabinetis või kirjutavad ajalehes, ei saa samuti aru. Keegi ei saa ja keegi ei loegi neid lõputuid uuringuid oomegatest või D vitamiinist. Miks ei loe, sest üks käib teisele vastu. Asjatundjadki loevad ainult ühte-kahte uuringut, seda mida lisanditootja ise on teinud või tellinud või kontekstist välja rebinud. Ja koos kapslipurgiga sulle nina alla torganud. Inimesed kõnnivad ringi ja tarbivad seda, mis parajasti moes. TARBITAKSE seda, mida teised tarbivad. Sest maailm on nagu ta on ja kas mitte läbi püramiidskeemide/võrkturunduse ei aidata sul ülearust rahavoogu kontrolli all hoida:).
Mind ennast hämmastas meeldivalt, kui minu sõbra postkasti tuli kiri tasakaalustavate õlide müügiketist pealkirjaga – kas soovid rikkaks saada? Jutt ei käi tervise rikkusest. Tervislikkusest ei sõnagi. Teine tuttav sai kokku ühe värbajaga, kes müüs vitamiinidest pakatavat imejooki. Tema sõnum oli selgem – „tule, tule, tule … kuula ikka, tule kokkusaamisele  - ega sa ei peagi seda ise jooma. Selge, et see on pask. Keegi meist ei joo seda – oluline on, kui palju siit teenib ja kui palju sa edasimüüjaid suudad leida.“ Nii ütleski:). Kolmas näide on, et koosolekut pidav suure kaliibriga mees – tippmees – ütleb teadjama kuulaja küsimuste peale: miks sa küsid nii palju, keegi ei küsi nii palju…Ja olen ka kohanud mahlajoogi edasimüüjat, kes nutt kurgus püüdis väriseva häälega mulle tõestada, kui hea ja kui kvaliteetne suhkru ja sünteetiliste üksikelementidega kuumtöödeldud mahl ikka on.  Tema vähemalt ise uskus …  
Kes ei soovi rikkust? Kõik soovivad rikkad olla. Rikkuse saabki. Lühiajaliselt. Eks sa oled elu turul ja hiljem maksad ka – oma rumaluse, teadmatuse, teiste lollitamise ja iseenda-teiste-Maa hävitamise eest. Sa ei tee seda rohkem ega vähem, kui enamik teisi. Kuid looduseadusega on samas nagu tavalise seadusega – seaduse mittetundmine karistusest ei vabasta. 
Pidevalt tuuakse müüjate poolt välja rikkalikult tõendeid kalaõli võimest vältida ja tervendada südamehaigusi, kuid ravi tõhusus tekitab jätkuvalt kahtlusi ja vaidlusi.
Ethan J. Anderson ja David A. Taylor | November 1, 2012
Huvilised võivad täpsemalt  lugeda allpoolnimetatud teadusajakirjast, see on põhjalik artikkel ja kinnitab taas seda, mida mitmel korral varemgi välja toodud:
Suure kliiniliste uuringute meta-anlüüsi tulemused PUFA ja südamehaiguste riski osas näitavad ET  ESIALGSED TÕENDID EFEKTIIVSUSE KOHTA  OLID  EKSITAVAD. 
Et sa ei arvaks, nagu oleksid autorid –lihtsalt ühed mehedJ - Ethan J. Anderson on abiprofessor ja David A. Taylor  on  professor , Farmakoloogia ja Toksikoloogia osakonna juhataja Ida Carolina Ülikoolis (ECU).  Anderson on ka tegev Ida Carolina Diabeetikute ja Ülekaalu instituudis.
Seega on EKSITAV kogu balance oil idee ja süsteem, kõikide oomega 3 kapslite idee ja strateegia. See, kes sulle seda müüb, on jätnud lihtsalt edasised uuringud lugemata – jäänud teadmistega mahajäämusesse, on müügiedu lummuses ja reduktsionistliku lähenemist propageeriv ning läheneb sinu tervisele ühe osakese kaudu – selle kaudu, mis parasjagu müüb.
KUS  ON  AJAKIRJANDUS  NÜÜD- et selgitada elanikkonnale nende eksimuse suurust. Kus on arstikabinettides vastavad voldikud, terapeutide juures põhjalikuma selgituste lehed – Oomega 3 kapsel ei oma, kalaõli ei oma ja kala ise ei oma mingit tervendavat toimet sinu kehas – vaid vastupidi.
Teeme selgeks veel paar mõistet ja lahendame paar küsimust:
Mis on rasv?
Rasvad on värvuseta, lõhnata, maitseta, vedelad või tahked ained, mis vees ei lahustu.  (ma usun, et sa ei ole targem kui enneJ)
Rasvad koosnevad paljudest komponentidest. Keemiliselt on rasvad triglütseriidid. Olen kindel, et ka see ei ütle enamikule midagi. Lipiidid, rasvhapped ütlevad teaduspõhised inimesed. 
Rasv nagu ka valk või süsivesik ei ole kehas midagi, mida saaks üksteisest joonlauaga eraldada. Kõik on omavahel läbipõimunud – rasvarakus on valku ja süsivesikut. Valgu küljes rasva jne. Mis meie kehas siis üldse toimub. Millest rasv koosneb:
Ma kordan üht väga teada-tuntud tõde: Umbes 96 % inimkeha massist on tehtud 4 elemendist: hapnikust, vesinikust, süsinikust ja lämmastikust. Enamik sellest on vee koosseisus. Ülejäänud 4% on lihtsalt  väike ülevaade perioodilisus tabelist. Kogu Mendelejevi tabel on leitud õietolmust – ehk seega taimedest. See, mis on õies ja õietolmus on ka marjas, lehes, koores, viljas jne.
Triglütseriidid, lipiidid, rasvhapped, õlid, rasvad, oomegad – mis iganes nime sa neile ei annaks koosnevad kolmest elemendist: VESINIKUST (H), SÜSINIKUST (C) JA HAPNIKUST (O). Mis sa arvad, millest koosneb õhk, mida sa hingad; vesi, mida sa jood ja maa, mida mööda sa kõnnid.
Alljärgnevas tabelis on tuntuimate rasvhapete keemilised valemid: kõik need on süsiniku, vesiniku ja hapniku erinevad kombinatsioonid.
Acid             Elementary Formula
Lauric          C12H24O2
Myristic      C14H28O2
Palmitic        C16H32O2
Stearic        C18H36O2
Oleic             C18H34O2
Linoleic       C18H32O2
Linolenic     C18H30O2

Balance oil sisaldab näiteks oliiviõli ja kalaõli. Kalaõli kahjulikkusest on siin blogis varasemalt kirjutatud. Kalaõli rääsub kala veest eemaldamise hetkest ja enamik kalaõlist kapslis on rääsunud lõhnaga. (Vedelad rasvad muutuvad õhu käes seistes kergesti kasutamiskõlbmatuks, kuna tekivad mõrkja maitsega ja rohkem või vähem mürgised ühendid – vedelad rasvad räästuvad kergemini kui tahked rasvad. Rääsumine ehk räästumine on rasvade riknemine halvasti lõhnavate ühendite tekkega.) Kuid rääsumise lõppfaasis lõhn neutraliseerub, st te ei tunne halba lõhna, kuigi õli on halvaks läinud. Sestap on ka näit kala, pähkel, soja topallergeenide seas. Kala iseenesest on teie laual juba halvaks läinud, kuid temast pressitud õli on veel hullem. 
Tervikliku arukuse poole pealt tuleb lisada: kuna me oleme MAA elanikud ja kalade elukeskkonna arutu tarbimisega hävitanud, siis ükski toode, mis on neist tehtud EI SAA INIMEST  RAVIDA EGA TOETADA. Inimest ravib täna – st siin ja praegu täiesti kalavaba menüü, kuna see annab ookeanile puhkuse. Süüa saab küll, kuid ravimisest, tervise toetamisest ei saa olla juttugi.
Edasi on erinevatel rasvhapetel erinev struktuur. Kui suuri erinevusi te märkate oomega 3ja 6 rasvhapete vahel? Kui nõrgaks ja jõuetuks pead sa oma keha võimet kolmest elemendist midagi kokku panna. Eestis väidetakse, et keha ei saa – mujal väidetakse, et saab. Kus on tervemad inimesed??? Eestis kahjuks mitte! Kas sa tahad öelda, et sa usud - see kapslis olev keemiline aines liigub läbi sinu keha arukalt ja intelligentselt, jõuab muutumatult õigesse kohta ja teeb su terveks? Kui sa usud seda juttu, siis sa ei kahtle keha ülimas võimekuses. Miks siis kahelda, et keha on võimeline paar molekulaarset, keemilist sidet ümber korraldama?

Kuidas rasv sinu kehasse  tuleb:

Kui sa sööd toitu, mis sisaldab rasva (ja rasva sisaldab IGA TOIT sh puuvili, aedvili, leht, seeme jne, mida sa suhu paned). Enamik sellest rasvast on triglütseriidide vormis.  Need liiguvad läbi sinu mao ja soolte järgnevalt: 
1.     Suured rasvatilgad segatakse sapisooladega sapipõiest – seda protsessi nimetatakse emulsifikatsiooniks. Suuremad rasvatilgad tehakse väiksemateks, mida nimetatakse mitsellideks. Suure tilga väikesteks tegemisega suureneb rasva pindala.
2.   Pankreas eritab ensüümi lipaas, et rünnata iga mitselli pealispinda ja lagundada rasvad osadeks - glütserooliks ja rasvhapeteks.
3.     Need osakesed lähevad edasi peensoolde
4.     Peensooles pakitakse rasvamolekulid – triglütseriidid kokku koos valgust kattekihiga, mille nimeks on külomikron. Selle abiga muutub rasv vees kergemini lahustuvaks. 
5.     Külomikronid vabastatakse lümfisüsteemi kaudu – nad ei lähe otse vereringesse, kuna nad on liiga suured, et kapillaaride seintest läbi minna. 
6.     Lümfisüsteem suubub veenides ja seal ongi see koht, kus külomikronid lõpuks vereringesse jõuavad. 

See on nüüd üks osake miljardist reaktsioonist ja äärmiselt lihtsustatud variant sellest, mis toimub.  Oleme lihtsameelselt arvanud, et kui me eraldame mingist toidust või saasteainest ühe elemendi ja paneme selle kapslisse, siis jõuab see sinna, kuhu meie arvates peaks. Ei  jõua. See eraldis jõuab alati sinna, kuhu ei peaks.
Oletame, et sa oled Tallinnas:). Et sa oled oomega 3. Sa soovid minna Piritale. Sina oled eraldis – üksiküritaja. Sind ei huvita, palju on inimesi sinu ümber, palju on liiklust sinu ümber. Sa lähed trammile ja sõidad. Kuhu? Sinna, kuhu tramm läheb. Mitte sinna, kuhu sina tahad. Sest sa tulid trammipeatusse ajal, mis sulle sobis – mitte ajal, kui väljub õige tramm. Kui sa nüüd arvad, et isolaadina on sul võimalus ronida üle kõigi nende inimeste ja haarata trammi juhtimine enda kätte  - siis sa eksid. Sul ei lasta seda teha.  Sa oled järjekorras – kui sinu jaoks leidub õige koht, õige aeg, õige ensüüm, õige teiste ainete olemasolu, siis võid sa edasi liikuda. Kuid kõigepealt läbid sa sadu ja tuhandeid keemilisi reaktsioone. Sa pead läbima väga paljusid süsteeme ja lõpuks ei ole sa enam oomega 3, vaid hapniku, süsiniku ja vesiniku mingi derivaat kas mõne valgu, süsivesiku või rasva koostises.
Reduktsionist alahindab kehas toimuvat. Sest katsed on ju enamjaolt katseklaasis. Tühi tramm ja sina sõidad – tühjas linnas. Loomulikult jõuad sa Piritale kiirelt ja kergelt. Linna tipptunnil aga ei ole see enam lihtne ega kerge. Reduktsionist lahkab asja aina väiksemateks osadeks, kuid sellest on vähe abi terviku loendamatute reaktsioonide puhul. 
Oomega 3 eraldisena siseneb keha metabolismiprotsessi (ainevahetussüsteemi), mis on lihtsustatud kujul alloleva tabelil. Suudad haarata, järgida, mõista? Vaevalt. Inimkeha protsessi tervikuna, mis toimub mitmetel tasanditel üheaegselt, miljardis samaaegses reaktsioonis ühes sekundis ei ole võimalik ette ennustada, masinatega korraga jälgida ega panna mingit eraldist toimima sarnaselt tühja katseklaasiga.


Nende reaktsioonide käigus tehakse 4 põhielemendist palju keerukamaid ühendeid kui mõni rasvhape. Ükski oomega 3 eraldis, mis suust alla libiseb ei jõua omal kujul eriti kaugele.
Sest oliivi ei ole oomega 6 ja kalaõli ei ole oomega 3. Seal on palju muid aineid. Vaatame näiteks oliiviõli koostist: allpool 2 tabelis on loetelu oliiviõli koostises olevatest ainetest. Ma ei hakka neid tõlkima – kasuta translate programmi, kui soovid täpsustada. See kõik on omavahel seotud, see koostis muutub kogu aeg. Muutub ka kapslis või pudelis olles. Pidevalt ja kogu aeg. Ajal, mil see pannakse pudelisse ja ajal, mil tõstad oma suu juurde on toimunud sajad ja tuhanded keemilised reaktsioonid. Miski ei ole enam sama. Kalaõlis ei ole enam oomega 3 ja oliiviõlis ei ole oomea6 – seal on rasv, pealekauba rääsunud rasv ehk keha kahjustav aines, mis kehast on vaja välja viia. Sellega keha päevad otsa tegelebki – aina muudab kahjutuks ja viib välja. Sellest ongi keha väsinud – sellest liiast. Vähenda seda nii kuidas suudad. Anna kehale puhkust, anna kehale inimesele sobivat toitu. Keha on sulle tänulik.
 
 Kordamine on tarkuse emaJ. Me saame kõik aruJ -   igale liigile sobivas toidus on olemas kõik ained, mida see liik ellujäämiseks, järglaste andmiseks vajab. Kui liik tarbib teisele liigile mõeldud toitu ehk hakkab tarbima talle mittesobivat toitu, siis tekib kehas tasakaalutus ja seda ei ole võimalik võõra isolaadiga ravidae ega tasakaalustada. Alkoholi tarbimisel vitamiinipillist abi ei saa, lihasöömisel oomega3 kapslist toetust ei tule. Me ei saa üldse läheneda inimkeha tervisele isolaadi ehk üksikaine kaudu. Teekond peab olema vastupidine. Me vaatame inimest ja vaatame, mida ta oma 5 meelega omale toiduks loomulikult valib. Sellises toidus ongi kõik olemas. Võõrtoidus on ka kõik olemas – aga mitte INIMESE jaoks ja inimese keha ei saa võõrtoidust omale vajalikku. Näiteks seemned ei ole inimtoit, näiteks loom ei ole inimtoit, looma rinnapiim ei ole inimtoit, näiteks teravili ei ole inimtoit, ükski eraldis: õli, või, koor, suhkur, valk ei ole inimtoit. Mis on terviktoidu vitamiiniga küsis keegi – näiteks macaJ. Maca jahu ei ole terviktoit. Sest naturaalsel kujul on macas 70% vett. Kuivatamisel vesi kaob. Kas jahu, millest on eraldatud 70%, saab olla veel tervik?
Kui sa oled reduktsionistliku teaduskäsitluse ohverJ, siis ole mureta – ka reduktsionistlikul maailmal on sulle juba häid uudiseid. Sest reduktsionismi iseloomustab mõlemapoolsus. Üks ei ja teine ja. Alati, alati on võimalik leida see vastus, mis sulle meeldib:)
Oomega 3 inimesele , kui liigile sobivas koguses ja kujul on marjades, puuviljades, aedviljades. Ja sellest oomega 3 pere algmaterjalist ON KEHA SUUTELINE TOOTMA  kõike vajaminevat.
Oomega 3 allikad inimesele sobivas toidus:
KOKKU OOMEGA 3 RASVHAPPEID PUUVILJADES-MARJADES (200cal portsjonis)
Põldmarja mahl, pudelis
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 605mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 485mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 439mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 437mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 406mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 383mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 339mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 329mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 283mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 275mg 
Melon, kantaluup, toores
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 271mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 264mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 260mg 
Kokku Omega-3 rasvhappeid: 256mg 
10 kõige oomega-3 rikkamat puuvilja/marja:

1.          Vaarikad – 126 mg/100 g

 

2.          Guaav – 112 mg

3.          Avokaado – 110 mg

4.          Põldmari – 94 mg

5.         Leedrimarjad – 85

6.          Must sõstar – 72 mg

7.          Maasika guaav – 65 mg

8.          Mustikad – 58 mg

9.          Kumkvaat – 47 mg

Mulberry – 46 mg
Kantaluup melon – 46 mg
Acerola – 44 mg
Hapukirss – 44 mg
Kiivi – 42 mg
Mango – 37 mg
Allikas:  Nutrient data source: USDA
Ole lahke, head isu!!! Kalalkäik  las  jääb ootama järgmist sajandit – nii kaua võtab suurtel veekogudel aega, et taastuda sellest meeletust väljapüügist, lagastamisest  ja saastatusest.
Mis veel. Palju räägitakse sellest, et ensüümid, mis rasvadega tegelevad – võistlevad omavahel. Umbes nii see ongi. Allolev tabel näitab, kes (ensüümidest) kellega (rasvhapetest) käib:
See on väga lihtne ja kindlasti samas ülikeeruline. Kui sinu toidus on nö palju oomega 6 ja vähe oomega 3, siis ensüümi on parasjagu ainult kehale vajaliku koguse jaoks. Mis tähendab, et ülearune jääb töötlemata. Kui oomega 6 on suures koguses, siis oomega 3 jääb töötlemata? Võib-olla. On teada, et kui me taimset rasva st küllastumata rasva sööme liiga palju, siis keha muudab selle küllastunud ehk loomseks rasvaks ja seab selle naha alla näljaaegu ootama. See nö hea taimen rasv suuremas koguses katab veresooni samamoodi loomsega. Kui oomega 6 ja oomega 3 mõlemat on LIIGA palju, siis keha käitub sellega just samamoodi – see läheb kõik ühte patta ja naha alla rasvarakuks. Kui oomega6 ja oomega 3 on parasjagu, siis nad teevad kehas oma tööd koos teistega. Oomega3 sissevõtmine kapslina on LIIG. Sest te sööte toiduga niigi palju rasva või saate värske toiduga piisvalt kõike vajalikku. Kapsel on ülearune ja seega toodab kahjustusi. Kõik hea, mida on liiast, saab halvaks muudetud. See on LOODUSE seadus. Selle vastu balance oil ei aita.

Kuulge lugu läheb järjekordselt liiga pikaks:). Mis teha:)

3 kommentaari:

 1. Kuule, lugu ei ole üldse pikk! Võib jätkata :)

  Reet K

  VastaKustuta
 2. Kiirelt sai läbi loetud :)

  Kaidi

  VastaKustuta
 3. Küsimus oli, et milline teaduslik uuring ütleb, et oomega 3 ei ole vaja? Kus on see lause selles artikls, et in imene ei vaja? Jutt käib siin sellest, et oomega 3 saab inimene puuviljast ja aedvilajst piisavalt. Kui on vaj uuringut, siis maolen varasemalt viidanud ja soovitan võtta prof Colin Campbelli raamatu China Study, kus on 400 uuringut ja need läbi töötada. Ühtegi anonüümset vastupidiste väidetega kommentaari ma ei avalda. Ma soovin näha nime ja teada ka seda, kas kommenteerija on seotud toidulisanditööstusega või mitte. Asi on selles, et siin ei ole delfi kommentaarium ega ka toidulisandite propageerimise koht:). Ja niipea, kui esimesed laused ei meeldi, üks klõps ja võib minna laia veebi ostma omale sobivaid tooteid...

  VastaKustuta