laupäev, 15. juuni 2013

Maagiline ja müstiline MAASIKAS

Sarjast maagiline ja müstiline varem ilmunud:):

Muinasjutt maasikast
Nagu kõik põlisameeriklased, nii ka šerokeed austasid Maad ja selle ande inimestele. Nad pidasid marju kõige vääruslikumaks toiduks, mis kasvanud Looja pinnasest. 
Mustikad (huckleberries) olid kõige levinumad ja murakad (põldmarjad) kõige harvemad. Teised marjad nagu vaarikad ja mustikad (blueberries) said šerokeede poolt võrdse austuse osaliseks. Sel ajal ei olnud veel maasikat olemas. 
Lugu läheb edasi ühe Šerokee paariga, kes olid teineteisele lubatud hetkest, mil nad sündisid. Nad abiellusid ja avastasid varsti, et armastavad üksteist väga. Nad nautisid oma esimesi kooselu aastaid. Kuid vanemaks saades, hakkasid mõlemad kasvama lahku mööda oma teed. 
Indiaani neiu oli õnnetu, kuna arvas, et mees ei armasta teda enam Üksiku ja hirmudest vallatuna palvetas ta suure vaimu poole vabanemise saavutamiseks.  Tema palved said vastuse, kuid mitte nii, nagu tema seda ette kujutas. 
Ühel hommikul, kui ta ärkas oma abikaasa kõrval, vaatas neiu meest ilma teda ära tundmata. Nii tema mälu kui armastus mehe osas olid täielikult kustunud. Teadmata, mida teha, pani noor naine end riidesse ja jalutas oma kodu ümber, kogukonna maa ümber ja kõige ümber, mida ta tundis.  
Tema abikaasa, kui sai aru, et naine on tema juurest lahkunud, tundis suurt kurvastust. Ei võtnud üldse kaua aega, kui mees taipas, et ta ei soovi elada ilma naiseta, kuna naine oli tema elu õnne allikaks. Ta läks naist otsima, et tuua ta tagasi. 
Ta palus Loojalt abi oma teekonnaks. Enne kui anda oma õnnistus, küsis Looja sõjamehelt, kas too leiab oma südames võimaluse andestada isepäisele naisele, kes on soovinud meest unustada. Sõjamees mõtles ainult lühikese hetke ja ütles, et ta võib andesta naisele absoluutselt kõik.
Looja abiga oli mees suuteline oma naisele järele jõudma ja ta leidma, kuid naisel oli mitmepäevane edumaa ning mees kartis, et ei jõua naise juurde enne lume tulekut. Keset lund karis ta kaotada jäljed ja läbi selle kaotada oma armastatu. 
Looja otsustas naise tähelepanu häirida nii, et abikaasa jõuaks talle kiiremini järele. Ta pani naise teele maitsvaid mustikaid – kindlasti ei jäta naine kasutamata võimalust süüa ja korjata magusaid marju. Kuid naine ei vaadanud marjade poole ja jätkas oma teed. 
Järgmisena asetas Looja vaarikavarsi naise teele. Kuid jällegi jätkas naine peatumata oma teed.
Oli selge, et ka haruldasemad sinikad või põldmarjad ei ärataks naises mingit tähelepanu. Looja kattis ühe poole teest põldmarjade ja teise sinikatega. Kuigi naine heitis pilke mõlemale tee poolele, ei peatunud ta, et ühtki neist harva leitavatest marjadest korjata. 
Kuna mees tundus ekslevat ja mitte nii kiirelt edasi jõudvat, oli Loojal vaja kiiresti midagi välja mõelda. Ta asus looma täiesti uut taime, mis oleks küps ja maitselt suurepärane, selliste tähelepanu äratavate punaste marjadega, mida eales varem ei olnud nähtud. 
Kuna naine nägi Marju, mida ta varasemalt kunagi ei olnud näinud, siis ta peatus, et neid lähemalt uurida. Istudes maapinnale, korjas ta mõned marjad, alguses tunnetades nende struktuuri, seejärel nuusutades nende suurepärast magusat lõhna. Võttis natuke aega ja ta otsustas veidi proovida. Samal ajal lõhenes mees kiirelt sellele kohale, kus naine istus. 
Lõpuks ei suutnud naine vastu panna ja hammustas väikese tüki uuest marjast. Ja kui ta seda tegi, ilmus pilt abikaasa näost tagasi tema mällu ja tema süda hakkas ärevalt lööma. Iga järgneva suutäiega, taastusid mälestused järjest enam, iga järgnev väärtuslikum kui eales enne.   
Korjates marju oma seelikusabasse, pöördus naine ümber ja hakkas minema kodu poole. Kui ta jõudis künka tippu ja vaatas alla, nägi ta oma abikaasat samateed pidi temani tulemas. Ta jooksis mehe poole, et jagada neid korjatud uusi vilju sellega, keda ta armastas üle kõige. 
Koos marju süües, lubasid nad teineteisele, et mitte kunagi ei vii elu neid enam lahku. Iga kord, kui and saavad teineteise peale vihaseks või kaotavad pinna jalge alt, on vaja minna korjama maasikaid, et veeta see aeg koos. Kuna seda nad tegidki, elasid nad pika ja õnneliku elu. 
Vahel asjad lihtsalt juhtuvad ja inimesed unustavad, et nad armastavad üksteist. Hirm, viha, kadedus ajavad inimesed segadusse ja kindel pind kaob, meelest läheb see, mis inimesed on kokku toonud.  

 

Maasikas on sümboliks andestusele ja sõprusele.  
MAASIKA TÄNUPÜAHAD 
Ameerika põlisrahvas, eriti Narragansett ja Niantic kogukonnad täistavad teatud pühi iga kuu. On kolmteist kuud ja kolmteist tänupüha. Igal tänupühal tänatakse hooaja saagi, perede ja traditsioonide eest. 
Maasikakuu on varasuve kuu. Maasika tänupüha leiab aset kesk juunist kuni lõpuni ja hõlmab endas mitmesuguseid pühitsusi. Maasikapühi tähistatakse kõikjal, kus kasvab maasikaid ja iga kogukond teeb seda erinevalt. Osades kohtades tähistatakse seda ainult pereringis, mõnes kohas kogukonnas või mitme kogukonnaga koos.
Teised legendid, mis seonduvad maasikatega on sarnased šerokeede muinasjutuga. Igal pool  sümboliseerib maasikas andestamist ja sõprussuhteid. Ühes legendis on tülitsejad õde-venda. Ja õde, kes tülist kurvastatuna metsas nutab, valab pisaraid. Sinna, kuhu kukuvad pisarad, kasvavad maasikad. Õde korjab maasikaid, jagab neid koos vennaga ning nad andestavad üksteisele.   
Seneca indiaanlased seostavad maasikaid kevade ja taassünniga, kuna maasikad on sooja aja esimesed marjad. Samuti usuti, et maasikad kasvavad taevatee ääres ja toovad head tervist.    
 
POSITIIVSED MÄRGID
Maasikas on iseäranis abiks üleminekuaegadel, aegadel, mil me kaldume iseendas kahtlema. Vajame muutuste ajal kohanemist, kas oma kehas või mingis ümbruskonnas: puberteedi ajal, keskea kriisis, menopausis.  Maasikas on aitamas segaduste ajal suhetes, lahkujat, lapsi lahutuse ajal. On abiks praeguse hetke omaksvõtmisel ning arusaamisel, et kõik meie vajadused on kaetud meie sees – ning seega maasikas ka vähendab puuduolemise tunnet. 
NEGATIIVSED MÄRGID
Maasikas kehastab neid küsimusi, millega me kõik varem või hiljem oma elus kokku puutume. Võib-olla me kannatame hetkede või ka dekaadide kaupa kahtluste ja väärtusetuse tunde käes. Kõik need küsimused: „Äkki ma ei ole piisavalt hea“, „Ma ei tee midagi hästi“ – need näitavad, et vajate MAASIKAT. Maasikas aitab enesesüüdistuste, puuduolemise tunde ja süütunde puhul – ka seksuaalses plaanis. 
Maasikas aitab murda vanematelt saadud harjumuslikke käitumisviise, mõtteviise. Maasikas on suurepärane rohi vabastamaks ennast sügavalt juurdunud kahjustavatest harjumustest.  Ka lastele ja täiskasvanutele, kes kipuvad liigselt unistama, hajameelsuse korral. Toetab ning tugevdab neid, kes on ülitundlikud ja liigselt mõjutatud teiste energiatest.
Maasikad
Judy Perin
Mis võiks olla veel rohkem rahuldust pakkuv, kui küps imeline mahlane maasikas sinu suus.  
Maasikate kohta on palju hämmastavaid fakte. Näiteks on ta ainus mari, mille seemned asetsevad täiesti paljalt marja peal. Kaheksa maasikat annavad rohkem C vitamiini, kui apelsin. Maasikas ei sisalda mitte ainult C vitamiini, vaid ka foolhapet, kiudaineid, kaaliumi, antioksüdante jpm. 
Üks legend räägib, et kui  Adonis suri, siis Veenus nuttis järelejätmatult. Tema pisarad langesid põskedelt ja kukkusid maale, muutudes südamekujulisteks maasikateks. Legend ütleb ka, et kui sa leiad topeltmaasika ja annad teisele sugupoolele poole sellest, siis te armute!  
Prantslased teavad, et maasikad on afrodiaskid ja neid pakutakse kindlasti noorpaaridele. Katsetage need legendid enda peal järgi. Jagage topeltmaasikaid ja armuge … kinkige noortele armunutele maasikaidJ
SÜMBOLISMIST VEEL
Maasikas on mari, millega on seotud palju uskumusi. Lilled ja marjad koos sümboliseerivad Kristluses õiglust ja vaimseid väärtusi. Lehtede kuju, kolmikkujundina esindab püha kolmainsust. 
Pärimustraditsioonid osutavad, et lehe kolmikkuju esindab kolmekordselt emakest-Maad. Victoria lillede keeles sümboliseerib mari täiuslikkust ja „magusat elu“. Ka tagasihoidlikkust, kuna marjad leitakse sageli lehtede alt.  
Slovakkia versioon Tuhkatriinust on pealkirjaga „Maasikad talves“, sarnane on ka vene muinasjutt „12 kuud“.   

Norra mütoloogias on maasikas seotud armastusjumalanna Freyjaga. Sama maa legendid räägivad, et  laste hinged jõuavad teispoolsusesse  peitudes maasikate vahele. Ameerika pärimused räägivad, et metsmarjad on Looja eriline kingitus lastele ja naistele. Samuti, et raseduse ja menstruatsiooni ajal muutub naise keha väga  toksiliseks. Kuna maasikad ja nende lehed on vere puhastajad ja ülesehitajad, laksatiivid, diureetikud, kootavad, siis võib neid kasutada menstruatsiooniaegse ja sünnitusjärgsel ajal keha puhastajana.   
Betty Jane Rapin raamatute Dreams Designed by God for You,  Life a Spiritual Journey autor kirjutab:
Ma kirjeldan teile, kuidas tajuda vaimset kogemust – see toimub nö tagapool seda, mida füüsilised tajud teie ajju saadavad. Kasutage üht materiaalset ainest – näiteks maasikat. Teie 5 meelt reageerivad järgnevalt: Sa tunned marja ära, kui sa NÄED teda, kuna see on sulle tuttav; sa PUUDUTAD  marja, seda korjates; TUNNED LÕHNA suu juurde tõstes; sinu maitsepungad tajuvad MAITSET ja sa KUULED maitsva toidu söömise üminat „mmmm“, mis näitab rahulolu söödavaga. 

Kui sinu vaimsed meeled vastavad, siis sa võtad vastu sisemise juhatuse. Näiteks, kui sa sööd maasikat, siis mõte käib läbi sinu meele  praeguse situatsiooni, või tunned sa kõhu tunnet millegi osas, mis sinu elus toimub – see ongi vaimne kogemus. Pööra neile aistingutele tähelepanu ja sa tead intuitiivselt, mida teha.  
Intuitsioon on meile omane, instinktiivne teadmine, võime teada ilma füüsilse tajumiseta. See kõik on inimese loomulik olemus – sünnist saadik olemas. Kuivõrd see endas välja arendatakse, oleneb igast inimesest endast. 
Kasuta nüüd uuesti maasikat, kuid seekord ilma füüsiliste tunneteta, kasuta ainult hingelist taju – intuitsiooni – oma kuuendat meelt. Sa tunned maasika lõhna, kui ei ole ühtki nähtavat põhjust. Sa vaatad ringi ja otsid, kuskohast see lõhn võiks tulla.  Kui sa pöördud suunas, kuskohast lõhn on tugevam, siis meel püüab leida loogikat sellele kogemusele ja samas ka leida põhjendust käesolevale hetkele. Kuid, kui põhjust ei leitagi – st maasikat ei olegi. Mingil hetkel lõhn kaob. 
See oli vaimne kogemus Nüüd oleneb sinust, kuidas sa tõlgendada seda, mida maasikalõhn sulle tähendab? Millest sa mõtlesid ja tegid sel hetkel? Praktikaga ja teadlikkuse avardamisega tervesse päeva saavad need küsimused oma vastused. 
VEEL FAKTE:
Vanad roomlased pidasid maasikat melanhooliat ravivaks, halba hingeõhku eemaldavaks.
Maasikaga raviti põletikke, palavikku, kõriinfektsioone,  neerukive. Maksa/vere/põrnahaigusi.

Maasikas on armastusjumalanna sümboliks

Henry VIII teine naine Anne Boylen kuulutati nõiaks, kuna ta kaelal oli maasikakujuline sünnimärk.

 


MAASIKATE TOITAINELISUS JA RAVIOMADUSED
Maasikad on rikkad fütotoitainete poolest, mis sisaldavad palju fenoole. Fenoolid sisaldavad  antotsüaniini ja antotsüaniin 2 ning ellagitanniini. Antotsüaniinid annavad punase värvi ning on võimsad antioksüdandid, mis kaitsevad raku struktuure ja kogu kehas aitavad ära hoida hapniku kahjustamist. Maasikate biokeemiline sisaldus teeb nad südant kaitsvaks, antikantserogeenseks ja põletikuvastaseks toiduks.   
Põletikuvastaste toimete hulgas on veel täiendavalt võime alandada COX ensüümi tegevust (see ensüüm tõstab kehas põletikulisi protsesse sh reumatoidartriit, vähk, osteoartriit, astma, ateroskleroos, vererõhk).

Hiina meditsiinis on maasikal magus ja hapu maitse (esindades Maad ja Puu elementi), jahutav (pehme Yin).
Maasikas  toidab qi´d ja nö õlitab kopse. Olles rikas C vitamiini, räni ja vee poolest – kustutavad hästi janu, loovad keha vedelikke, antioksüdeeriv toime kehas rakkudes, veresoontes ja kudedes. Pesevad välja toksiine, reguleerivad urineerimist ja neerude funktsioneerimist. 

Maasikas on üks kaheksast viljast, mida seostatakse vähi vähenemisega. Need, kes söövad palju maasikaid – neil esineb vähki 3x vähem.  Samuti on uuring, kus päevas kolm portsjonit maasikaid madaldab riski ARMD-le (ehk vanusega seotud makulaarne degeneratsioon), mis omakorda on seotud nägemise nõrgenemisega.


Maasika perekonda kuulub umbes 20 liiki ning hulgaliselt hübriide ja kultivare. Ka tuntuim maasikas aedmaasikas on virgiinia ja tšiili maasikahübriid.
Üldreeglina on need liigid, millel rohkem kromosoome, vastupidavamad ning kasvatavad suuremad taimed suuremate marjadega.
Maasika lehed on kolmetised ja pikkade, kuni 10 cm pikkuste lehevartega. Võsud on roomavad ja vastu maapinda puutudes juurduvad kergesti. Niimoodi ongi neid suhteliselt kerge paljundada: võsu juurdumise kohale kasvab tütartaim ning kui emataime ja tütartaime vaheline võsu läbi lõigata, saab tütartaime ümber istutada. Juurestik on narmaline ja ulatub kuni 25 cm sügavusele. Õielehed on valged, vahel ka kollakad. Õies on paljutolmukaid ja emakaid. Õisi tolmeldavad putukad. Maasikad õitsevad Eestis mai lõpust juuli alguseni.
Ka maasika (välja arvatud muuluka) vilja nimetatakse maasikaks. Maasikas ei ole mari, vaid koguvili, mis koosneb mahlasest õiepõhjast ja sellele kinnitunud pähklikestest, milles asuvad maasika seemned. Ühtlasi on maasika vili rüüsvili, sest selle tekkimisest on osa võtnud lisaks sigimikuleteisedki õie osad.
Kultuurtaimena hakati maasikat kasvatama alates 15. või 16. sajandist.
Kohustuslik kemikaalide nimekiri neile, kes ennast veel ei tunne ja kehakeelt ei oska:)
Maasikaid ei ole ainult mitte hea süüa, vaid nad on ka meile suurepärase mõjuga. C vitamiin – elusas, liikuvas vormis, komplekssena ensüümidest ümbritsetud, madalad kalorsuselt ehk sisaldavad vähe rasva-valku. Sisaldab veel A vitamiini, seleeni, kaltsiumi polüfenoole, mangaani, kuertsetiini, fütosteroole, kumarik/ferulik/ellagik hapet, oomega 3 rasvhappeid, K vitamiini, B grupi vitamiine jne
Kui keegi ikka mõelnud, et mõni tundamatu nimega pulbristatud superfood omab palju erinevaid raviefekte, siis allolevalt lingilt jõuad maasikaleheni, mis toob maasikataimes olevate kemikaalide loetelu koos ülimalt pika toimete ja antitoimetega. Sii oleks seda liiga pikk tõlkida - aga kõik soodsad mõjud, raviefektid, mida tänane ravimitööstus kasutab maasikast on kirjas:
http://strawberryplants.org/2010/11/medicinal-uses-of-strawberry-plants/

Miks osta kokku tuhandete eurodega keemilisis isolaate maasikast. Mine aeda või turule ja lase hea maitsta. Ei ole nii kange, kuid see eest on toime pehmem ja jumalikum.

140 grammi st 8 keskmist maasikat:
   
Toitaineline võrdlus

Vili
Kiudaine
(g)
Kaalium
(mg)
Vitamiin C (mg)
Süsisvesik
(g)
Maasikas
3
210
84
7
Õun
4
150
7
14
Viinamari
1
266
6
22
Banaan
4
504
13
17
Apelsin
3
252
74
13


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar