esmaspäev, 4. oktoober 2021

Naha puhtus vol 13 - kui palju probiootikumi?

 


Hamblin kirjutab veel ühest puhtuse tähendusest. Raamatu kirjutamise ajal töötas ta mõnda aega sõltuvuskliinikus. Siin tähendab „puhas“ alates keha vabanemisest sõltuvust tekitanud ainesest kuni hingelise puhtuse otsinguteni välja.

 Siin puhtaks saamine töötab ainult siis, ütlesid patsiendid Hamblinile, kui see puhtus saab uueks identiteediks osana uutviisi lähenemisest elule, kui inimene ümbritseb end uute inimeste, hobide ja ettevõtmistega.

Käitumisteadus ütleb otse: vanast harjumusest loobumine on raske ja sageli jookseb see tühja.  Motivatsioon  sünnib siin  tegelikult motivatsioonist hakata tegema midagi muud või olla midagi muud. Nagu antimikroobse lähenemisviisi puhul nahahügieenile, ei toimi ka siin lihtsalt asjade eemaldamine. Kui puhtaks saamise all mõeldakse mungalikku, üksindusse jäämise valulikku eliminatsiooni ja eraldamist, siis see ei jää kestma. Näha seda protsessina, mis toetab muutust ja loob uusi sidemeid on palju efektiivsem tee.


8 peatükis külastab Hamblin 4 päeva kestvat messi Natural Products Expo – kui poeletid ja festivalid on tarbijatele, siis siin messil vahetavad tootjad ja hulgimüüjad omavahel katalooge uusimate wellness trendidega.

Kes on kõige rohelisem, naturaalsem, orgaanilisem, kes müüb viimast trendikoostisosa?

Letid, kus müüakse  Himaalaja soola ja söega hambapastat on kõrvuti nendega, kus pakutakse kollageenipulbrit ja kaerapiima. Tohutu lett on LaCroix´il ja Annie´sil. Annie´s on supernäide turunduse triumfist, kus võeti 50 aastat vana toode (Krafti  mac&cheese), pakendati veidi teistsuguste koostisosadega ja nüüd müüakse seda murelikele emadele kahekordse hinna eest – kuna tootele on lisatud märge „naturaalne“.Hamblin märgib, et kui ta 4 aastat tagasi sama messi külastas, oli pilt hoopis teine. Siis ei pakutud eriti probiootikume. Nüüdsel messil on neid tohutult – probiootilised tooted nahale, vagiinale, soolestikule, suule. See on viimane trend – müüb idee, et lisades oma kehale baktereid, saate vabaneda kõigist probleemidest.  


Just Thrive leti juures olev mees pakub Hamblinile purki kapslitega. Purgis olevad keskkonnas levinud bakterid, kõik need, mida me varasemalt saime mullast, toidust, veest. Nüüd on see kõik intensiivse põllumajanduse tõttu kadunud. Müügimees kaldub siit üsna kõverale teele ja märgib, et see ravib igasugu terviseprobleeme ning loomulikult autismi ning toob selle kohta näiteid oma tutvusringkonnast.

Müügitööd on tegemas üks abielupaar, kes varasemalt töötasid ravimitööstuses, kuid tulid sealt ära, et panna püsti oma firma. Tooteks on „tõeline looduse probiootikum“. Pakendile on pandud hulgaliselt silte, mida toode ei sisalda: „GMOvaba“, „gluteenivaba“, „suhkruvaba“, „soolavaba“, „sojavaba“, „pähklivaba“, „sojavaba“. Lisaks veel nagu paljudele toodetele siin messil on „vegan, keto, paleo sõbralik“. Väike pudel maksab 49,99 dollarit + saatekulu.

Vähem on selle ja teiste sarnaste toodete puhul kirjas, mida see täpselt tegema peaks. Eeldatakse, et kui müüakse „probiootikumi“,  siis see tähendab automaatselt „see on sulle hea“.

Müügimehed ise väidavad, et nende tootest saab abi alates neuroloogilistest probleemidest kuni üldise hea enesetundeni.

Kohe kõrval müüakse probiootilisi kodupuhastusvahendeid ja deodorante. Hästi suur silt „tõeline probiootikum“ kutsub ostma midagi, mis on „ainult naistele“. Seda kapslit neelates peaks paranema vagiina tervis.

Keegi ei räägi siin sellest, et suukaudsed probiootikumid ei saa kohe kuidagi vagiinani jõuda.

Suur osa probiootikumides olevatest bakteritest ei ela sellistes tingimustes kaua ja vajavad külmkappi. Väga raske on ka teada, kui palju nendes toodetes üldse elusat bakterit on. Definitsiooni järgi peab aga toode mida nimetatakse probiootikumiks, sisaldama elusaid baktereid.

Et asja veel keerulisemaks teha, on osadel toodetel märge, et sisaldavad „bakteriaalset lüsaati“ - lüüsitud baktereid  ehk kuumutatud, tapetud, lagundatud ainest.

Eeldus, et lüüsitud bakteriosakesed omavad meie mikrobioomile mingit mõju on sarnane sellega, kui ootame, et peekon meie seafarmi suurendaks.

Loetelu aina jätkub ja kuna probiootikum müüb hetkel kõige paremini, on ka suurtel firmadel kavas seda oma toodetele (või vähemalt pakendile) lisada. Nii Johnson, Unilever kui ka Clorox on teinud investeeringuid probiootikumi brändidesse ja eks meil on varsti taolisi tooteid kõik letid täis.

Kuivõrd me ootame, et duši all käies oma mikrobioomi maha kraapides saame paari kapsli ja aerosooli pritsiga kõik taastada.

Kuid peale probiootikumi saab veel müüa ka prebiootikumi. Prebiootikum ei ole bakterid, vaid bakterite toit. Kuigi on teada, et kiudainet sisaldavad toiduained on heaks prebiootikumiks, on veel lihtsam, kui saaks seda poest kapslis osta.2019 aastal tuli Dove kaubamärk välja nippidega „kuidas kaitsta oma beebi naha mikrobioomi“. Vanemaid kutsuti üles pesema oma beebit Baby Dove Tip to Toe Wash vahendiga, kuna see sisaldab „prebiootilist niisutajat“. Toode ise, nagu kõik väikelastele mõeldud tooted, sisaldab peamiselt ainult vett ja glütseriini.

Prebiootikumina on sel juhul mõeldud vahendit, mis eemaldab nahalt vähem rasu ehk on vähem kahjustav naha mikrobioomile. Kuid see omakorda tähendab, et müüme pesuvahendit, mis on halb seep. Firmad astuvad sellega sammu edasi sinna, kus müüakse mittemidagit.

Edasi suundub Hamblin NIH (riiklik uurimisinstituu) teadlaste juurde, et leida turundusvaba infot. Julie Angela Segre on NIH inimgenoomi uurimisinstituudi translatiivse ja funktsionaalse genoomika haru juht ja vanemteadur. Teda huvitab eriti naha mikrobioom.Ühel ruutsentimeetril nahal on miljard bakterit. Erinevaid bakteriliike leidub siin mõnisada. Me kõik kanname endaga kolme erinevat tüüpi nahka: kuiva, niisket ja rasust. Põlveõndlad, kaenlaalused on niisked; näopiirkonnas ja rinnal on rasusem ning kätel kuivem nahk. Inimese vasaku küünarnuki mikrobioom on sarnasem mitte vasaku käe küünarvarre omaga, vaid parema käe küünarnuki omaga. Lõhna tootvad bakterid, mis elutsevad kaenlaalustes suudavad siin moodustada kolooniaid, kuid ei suuda elada kõhul ja käsivartel. Sestap ei ole vaja kõhtu ja käsivarsi samal viisil pesta.

Kõige levinumad bakteriperekonnad meie nahal on: Staphylococcus, Corynebacterium, Propionibacterium, Micrococcus, Brevibacterium ja Streptococcus. Akne ja teiste ekseemide puhul on üks või teine neist bakteriliikidest vohamas. Kuid probleem ei ole niivõrd vohamises, kui selles, et tekib tasakaalutus. Nahk ei muutu paremaks, kui üks vohavatest liikidest hävitada. Nahk muutub paremaks, kui kõik bakteriliigid on tasakaalus – mitte liiga palju, mitte liiga vähe.

Serge märgib, et talle jääb arusaamatuks, miks inimesed on nii täielikult haaratud soolestiku mikrobioomist aga mitte naha omast. Kõik tahavad hirmsasti juua Actimeli jogurtit, et saada oma sooltesse hästi palju baktereid ja samal ajal kasutavad Purelli (desinfitseerimisvahend).

Sellises turundusmaailmas elades tundub, et tarbijal ei ole mingit lootust ellu jääda ilma kotitäie potsikuteta. Ja väga raske on "see mis sulle hea on" müüjaid tagasi tõrjuda.  Igaühe tutvusringkonnas on keegi midagi müümas, sulle head tegemas...Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar