pühapäev, 24. oktoober 2010

kas kalaõli on oomega-3 allikas

Alustame kalaloost:
Ons juhuslik, et kui ma õudusfilme ei vaata ja veriseid romaane ei loe, et ma ikka oma sahmaka kätte saan. Brian R. Clement PhD, NMD, LN, Hippokratese Instituudi direktori raamat Supplements Exposed. Väikest viisi kokkuvõtet-ülevaadet siis mõnedest uurimustest. Ei ole just eriti meeldiv lugemine.

Tavajuhul ja tavakaubanuses soovitatakse oomega-3 allikaks rapsiõli (canola oil, rapeseed oil), kalaõli, makrelli, sardiine, anšoovist, tuunikala jt mereloomi nagu hülged ja delfiinid!!!

Räägitakse väga palju kalaõli tarbimise kasulikkusest seda eriti oomega-3 sisalduse tõttu. Aga kas see kalaõli ka kasulik meile on?

Kes mäletab veel aastatetaguseid aegu, kui emad lastele kalamaksaõli lusikaga andsid – tursamaksa õli. Autor leiab, et võib-olla 70 aastat tagasi oli veel mis oli aga praegu on veekogude seis selline, et sealt püütud kala küll enam ei sobi mitte. Kommertstuunikala on üks suurima saastatusega kala üldse. USA ja teised valitsused on juba teinud ametliku avalduse, et tuleb tuunikala tarbimist piirata, kuna elavhõbeda ja teiste raskemetallide kogused ületava tunduvalt ohutu piirmäära. Elavhõbe nagu teada on kesknärvisüsteemile sh ajutööle vägagi halva mõjuga.

Soome Kuopio Ülikooli uuringute kohaselt (ja kaugel meie neist oleme): uuringutes osales 2682 Soome meest vanuses 42-60. Leiti, et elavhõbeda tase tõstab südameatakke, südamehaigusi, kardiovaskulaarsete vaevusi 50-70% . American Heart Association Journal avaldas, et mehed, kelle elavhõbeda tase on kõrge on südamehaigustessse haigestumine 60-70% kõrgem .

Edasi pikemalt http://www.paikesetoit.ee/kala-ja-rapsioli-kas-ohutu-oomega-3-allikas

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar