kolmapäev, 5. veebruar 2020

Kartuli valgu kvaliteet ja Chris Voigt kartulidieet

Kartulivalgus on asendamatute aminohapete sisaldus  sarnane inimese skeletilihase valguga 


Hollandi Maastrichti Ülikooli uuringus võrreldi levinumaid taimseid valke inimese skeletilihase valguga.

 

Kui kartuli valk nii hea on, miks siis oma lihaseid treenivad sportlased ainult seda ei söö.?Kartul koosneb peaasjalikult veest, ca 10% kartuli kaloritest on valgust. Stephan Guyenet märgib, et kartul sisaldab inimese eluks piisavalt valku, kuid intensiivse lihaste jõutreeningu/kulturismi jaoks võib jääda sellest väheks.
Kui ka skeptikud hakkavad kalkulaatoril arvutama ja leiavad, et piisava koguse valgu jaoks peaks sööma kilodega kartulit, siis uuringud näitavad, et normaalse toidukoguse juures pakub kartul piisavalt vajalikku.

Stephan Guyenet on kirjanik ja teadusnõustaja. Tal on BS biokeemias ja doktorikraad neurobioloogias ning on raamatu "The Hungry Brain: Outsmarting the Instincts That Make Us Overeat" ("Näljane aju: kavalda üle instinktid, mis panevad meid liialt sööma“ autor.

Guyenet märgib, et kartul sisaldab kõrge kvaliteediga valku ja seda demonstreeriti esmakordselt üle sajandi tagasi, pikaajalistes inimeste toitumise uuringutes, mida on pikemalt kirjeldatud tema blogipostituses:

„Mõni inimene tunneb kartulit süües end hästi. Teised on avaldanud arvamust, et kartul ja teised maavitsaliste  perre kuuluvad toidutaimed tekitavad neile seedeprobleeme, süvendavad nende artriiti või põhjustavad keharasva suurenemist. Ma ei ole leidnud ühtegi teaduslikku uuringut, mis õigustaks väiteid, et maavitsalised süvendavad artriiti või muid põletikulisi seisundeid. Kuid see ei tähenda tingimata, et pole tundlikke isikuid. Kui kartulid teile ei sobi, vältige neid.“

„1964. aasta Nuñoa Quechua elanike hulgas läbi viidud uuring näitas, et nad said 74% oma kaloritest kartulitest (värsked ja chuños ehk külmkuivatatud), 10% teraviljast, 10% Chenopodiast (quinoa ja cañihua) ja 4% loomsest toidust. Kogu energiatarbimine oli 3170 kalorit päevas (1).


chuños 2001. aastal Quechua maapiirkonna meeste hulgas läbi viidud meditsiinilises uuringus märgiti, et keskmine keharasva protsent oli 16,4% (2). Vabatahtlike keskmine vanus oli 38 aastat. Keharasv tõusis aeglaselt koos elanike vanusega ja 65-eluaastaks moodustas  keskmiselt umbes 20%. See jääb alla ülekaalu läve, nii et võib järeldada, et enamik selle elanikkonna mehi on üsna saledad, ehkki olid mõned ülekaalulised.

2004. aastal tehtud Quechua maapiirkonna naiste uuring leidis, et keskmiselt 35-aastaste vabatahtlike keharasvaprotsent oli 31,2% (3). Keha rasvaprotsent oli suurem Peruu pealinna Limasse suundunud Quechua immigrantide rühmas. Maapiirkonna naiste seas oli keskmine tühja kõhuga insuliini näit 6,8 uIU/ml ja tühja kõhuga glükoosi näit 68,4 mg/dl, mis kokku viitavad heale insuliinitundlikkusele ja glükoositaseme kontrollile (4). Insuliini ja glükoosi tase oli maagrupis tunduvalt madalam kui linnarühmas. Vererõhk oli mõlemas rühmas madal. Üldiselt viitab see sellele, et ülekaal on Quechua naistel tavaline.“

„Aymarad on veel ühed Andide kartulist sõltuvad inimesed, kes elavad Peruus, Boliivias ja Tšiilis. Uuringud näitavad, et diabeedi levimus selles populatsioonis oli 1,5% ja eeldiabeedi esinemissagedus 3,6%. Mõlema esinemissagedus püsis madal isegi eakatel. Samuti on Aymarad saledad kuni kõrge eani. Ainult kaks inimest 23-st olid ülekaalulised, rasvunuid ei olnud.“

Need andmed näitavad, et eluaegne süsivesikuterikas, kõrge glükeemilisusega toit ei põhjusta traditsioonilise toitumise ja elustiili kontekstis tingimata ülekaalu ega ainevahetusprobleeme.

„Iirimaale toodi kartulid 17. sajandil. Need sobisid hästi jaheda parasvöötme kliimaga ja olid produktiivsemad kui ükski teine saak. 18. sajandi alguseks oli kartul peamine kalorite allikas, eriti vaeste jaoks, kes ei söönud midagi muud. 1839. aastal sai keskmine Iiri tööline 87% oma kaloritest kartulitest (12). 1845. aastal kartulikaldus hävitas kartuliistandused kogu riigis.

Iirlaste tervisliku seisundi kohta enne näljahäda ei ole palju usaldusväärset teavet, lisaks on teateid A-vitamiini vaegusnähtude kohta (13), kuna ükski peamistest dieettoodetest - kartul ja petipiim - ei paku olulist A-vitamiini. Samas oli iirlaste sündimus sel ajal väga kõrge ja anekdootlikes aruannetes kirjeldati neid tervislike ja atraktiivsetena (14).“
„Ligi sajand tagasi tagasi otsustasid mõned teadlased mitmesuguste teadusuuringute eesmärgil toita vabatahtlikke ainult kartulitest koosneva dieediga. Esimese sellise katse viis läbi dr M. Hindhede ja see avaldati 1913. aastal ( kirjeldus siin 15). Hindhede eesmärk oli uurida inimese valguvajaduse alumist piiri ja kartulivalgu bioloogilist kvaliteeti. Ta toitis kolme tervislikku täiskasvanud meest 309 päeva jooksul peaaegu ainult kartuli ja margariiniga (margariini ei tehtud toona hüdrogeenitud seemneõlidest), pannes nad samal ajal tegema nõudlikku füüsilist tööd. Osalejad säilitasid oma hea füüsilise seisundi.“

Kuidas on negatiivsemate uuringutega?

„Ühes oma Paleo Dieedi infolehes pealkirjaga "Maavitsaliste taimede tarbimine (1. osa)" viitas dr Loren Cordain kahele uuringule, mis näitasid, et kartul suurendab põletikulise tsütokiini interleukiin-6 taset seerumis (22, 23). Üks uuring ei olnud aga mõeldud selleks, et määrata kartuli spetsiifilist rolli (kahte toitumistegurit muudeti üheaegselt), ja teises kasutati kartuli allikana kartulikrõpse. Nii et ma ei leia, et need uuringud oleksid antud küsimuses eriti asjakohased.“

„Chris Voigt Washingtoni osariigi kartulikomisjonist alustas Washingtoni osariigi kartulite reklaamimise viisina oma n = 1 kartuli söötmise katset. Ta sõi kaks kuud ainult kartulit ja natuke rasva. Lisateavet ja värskendusi saate vaadata tema veebisaidilt http://www.20potatoesaday.com/.“

Chris Voigt ei hakanud "20 kartulit päevas" dieeti pidama kergekäeliselt.  Esmalt konsulteeris ta põhjalikult dietoloogi ja arstiga, et olla kindel, et ta võib 60 päeva elada ainult kartulist. Lõppude lõpuks on selliseks dieediks vaja terveid neere, et igapäevast liigset kaaliumi töödelda. Lisaks peaksite kahjulike kõrvaltoimete vältimiseks omama kehas ohtralt vajalikes kogustes  toitaineid, näiteks A-vitamiini.Mis juhtus?
Chris ei plaaninud selle dieediga langetada kaalu. Sellest hoolimata võttis ta kaalust alla! Kuid mis veelgi olulisem - ta koges märkimisväärset glükoosi, triglütseriidide, kolesterooli, LDL, LDL/HDL taseme ja kolesterooli/HDL taseme langust. Kõik need numbrid viitasid sellele, et Chris oli märkimisväärselt vähendanud riski haigestuda diabeeti ja/või südamehaigustesse.  

Ehkki Chrisi programmi tähelepanelikult jälginud eksperdid ei soovita kõigil 60 järjestikust päeva süüa 20 kartulit, on nad siiski nõus faktiga, et vaatamata kartuli halvale kuulsusele, on kartul tegelikult üsna tervislik ja toitev toiduaine.
Chris kasutas päevas lisaks maitseaineid ja 2 spl õli - oliiviõli röstimiseks ja rapsiõli praadimiseks. Ei kasutanud võid ega hapukoort.
Esimesed 3 nädalat sõi Chris päevas kartuleid 1500 kalorit ja tundis suurepärast küllastust. Kuid tema kaal langes ca 6 kg  ja edaspidi sõi ta 2200 kalorit päevas. Kaal langes edaspidi veel ca 4 kg, kuid aeglasemas tempos.
Veel huvitavat :) - päeval, mil ta alustas kartulidieeti, lõppes tema norskamine. Abikaasa sõnul oli Chrisi norskamine tavaline ja norskamine tuli tagasi järgmine päev, peale kartulidieedi lõppemist.

Palju muud huvitavat võite leida kartulist Chrisi blogist...

Muuhulgas ka seda, et inimesed, kes tema tegemisi jälgisid, proovisid ka kartulidieeti ja teatasid igasugustest terviseprobleemide kadumisest...
Ehk igal dieedil on oma edulood :), tuleb lihtsalt leida oma...

Mis on Chrisist saanud edaspidi?
Oma kartulidieediga oli ta omal ajal 2 kuud kõigi meediaväljaannete tähelepanu all. Kuigi Voigt ei üritanud luua uut moedieeti ega soovita kellegil süüa igapäevaselt ainult ühte toiduainet, tuli ta ise oma dieedist välja tervema mehena ja tõestas oma seisukohta: kartul on meie jaoks üsna hea toiduaine.

8 aastat hiljem märgib Voigt intervjuus: "Ma ei üritanud kaalust alla võtta, kuid kaotasin 21 naela (9,5kg), ehkki sõin päevas 2200 kalorit kartulit. Mu kolesterool langes 67 punkti, langes veresuhkur ja kogu muu verekeemia - raud, kaltsium, valk - kõik need jäid samaks või paranesid. Ma ütlesin alati, et pole ühtegi toitu, mis vastaks kõigile teie toitumisvajadustele, kuid kui peaksite selle ühe valima, oleks kartul selleks hea. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar