teisipäev, 8. veebruar 2022

Ebamäärane õlavaluMida suuremaks vanusenumber läheb, seda suuremaks kasvab tõenäosus, et ilma otsese vigastuseta tekib kehas valu. Lugesin ortopeediakirurgi ja spordimeediku Howard J. Luks artiklit õlavalu põhjustest.

Ärkate ühel hommikul ja õlavalu annab ennast tunda. Ja see võib olla kõige tugevam õlavalu, mis teil kunagi olnud on. Aga enamik tugeva õlavaluga inimesi ei ole ennast vigastanud ega kukkunud.

Täiskasvanute tugeva õlavalu kõige levinumad põhjused ei vajagi vigastust. Muidugi võib pärast kukkumist õlavalu tekkida. Kuid enamik inimesti ärkab lihtsalt tugeva valuga üles.

Tugev õlavalu võib häirida und, kuid osadel on valu ainult siis, kui nad treenivad. Paljud Luksi juurde jõudvad inimesed ei oska sageli arvata, et taoline valu üldse õlast tuleneb, sest paljud õlaprobleemid valutavad rohkem õlavarre küljel, mitte otseselt õla ümbruses. Küsitakse pigem, miks käsi nii palju valutab.

Olenemata sellest, kas teil on tugev õlavalu või käe välisosa tugev valu, püüab alljärgnev seda valu lähemalt selgitada.

Õlas on palju struktuure, mis võivad ärrituda või põletikuliseks muutuda ja põhjustada õlavalu. Valu kõige levinumad põhjused võivad mõjutada närve, kõõluseid, sidemeid ja bursat (limapaun).

Väga tugeva õlavalu 5 kõige levinumat põhjust on järgmised:

Parsonage Turneri sündroom - tuntud ka kui äge õlavarre neuropaatia ja neuralgiline amüotroofia, lühendatult PTS.

Külmunud õlg

Kaltsiifiline kõõlusepõletik

Rotaatori manseti rebend

Rotaatormanseti tendinoos ja bursiit

Õlavalu põhjus on paljuski seotud inimese vanuserühmaga.  

Tugeva õlavalu põhjused - õlavalud erinevates vanuserühmades:

Vanus 14-20: Üldiselt kannatab see vanuserühm traumeerivate õlavigastuste all.

Enamjaolt on lastel õlavalu traumaatilise sündmuse, kukkumise, löögi või kõrgemalt maha kukkumise tõttu. Õlanihestused on selles vanuserühmas üks peamisi õlavalu põhjustajaid.

Labral rebendid on noorportlastel väga levinud õlavalu allikas. Labrum on kõhre ketas, mis aitab säilitada õla stabiilsust. Pea kohal kätt kasutavatel (näit. palli- või odavise) sportlastel võib tekkida labraalrebend. Jalgpall ja muud kontaktspordialad võivad põhjustada nihestuse, mis põhjustab teist tüüpi labraali rebenemist.

Selles vanuserühmas tekivad stressimurrud, kuna nende luud võivad veel kasvada. "Kasvuplaat" (epifüüsi plaat) hakkab üles ütlema kroonilise korduva stressiga, mis on tingitud liigsest pigistamisest.

Vanus 20–35: see vanuserühm kipub kannatama muuhulgas  peale traumadega seotud vigastuste ka:

Labral rebendid on õlavalu võimalike põhjuste hulgas endiselt väga kõrgel kohal, eriti kui olete alla 30-aastane.


AC-liiges


Eriti raskejõustiku ja jalgpallurite puhul võib AC-liiges või see väike muhk õla kohal hakata pidevast jõutreeningust kuluma. Distaalse rangluu osteolüüsi ehk raskustõstjate õlga esineb selles vanuserühmas ja võib olla väga valus. Pärast tugevat kukkumist võite kogeda ka AC liigese eraldumist, kus õla peal olev muhk muutub palju silmatorkavamaks.


Rotaatormanseti kõõlusepõletik


selles vanusegrupis võib esmakordselt rotaatormansett  hakata õlavalu põhjustama. Nendel juhtudel olete tõenäoliselt palju trenni teinud ja nüüd on teie õla esiosa või külg minimaalse aktiivsusega väga valus. Treeninguga  on väga lihtne rotaatormanseti võimete piiri ületada. Kui treenite õla ümber suuremaid lihaseid ja ei pööra tähelepanu pööramismanseti treenimisele, võib mansett teile lihtsalt ennast meelde tuletada, põhjustades mõne nädala jooksul sügava tuima valu õla küljel.

35-aastased ja vanemad


see on vanuserühm, kus hakkavad ilmnema kõige valusamad õlahaigused. Jällegi, selle vanuserühma tugeva õlavalu kõige levinumad põhjused ei ole sageli seotud vigastustega.

Parsonage-Turneri sündroom

Parsonage-Turneri sündroom (PTS) ehk õlavarre neuriit. PTS-iga inimesi pole kontoritest raske leida. Nende valu võib olla õla piirkonnas või õlavarres. Mõnikord hõlmab valu kogu kätt. PTS on viirusejärgne sündroom. See tähendab, et teil oli tõenäoliselt viirus ja mõni nädal või kuu hiljem arenes välja valu. Mõnele viirusele meeldib närve mõjutada. Närve, mis tulevad meie kaelast ja lähevad käsivarre, nimetatakse õlapõimikuks (plexus brachialis). Viirus mõjutab närvifunktsiooni ja esimene ilming on tugev valu. Väga tugev valu. Hilisemates etappides hakkab valu vähenema, kuid märkate, et õlg või käsi on väga nõrk. PTS laheneb sageli iseenesest, kuid võib võtta mõne kuu aega.

Külmunud õlgKülmunud õlg või adhesiivne kapsuliit. Külmunud õlg ei ole keeruline diagnoosida: teil on tugev õlavalu, valu käe välisküljel või isegi kaenlas. Uurides leitakse, et õla liigutamine mis tahes suunas on valus. Samuti, et teie käe liikumisulatus on piiratud.  Õlaliigest ümbritsev liigesekapsel, mis annab õlale teatud määral stabiilsuse, hakkab mingil põhjusel järk-järgult jäigastuma. Kui tekib süvenev jäigastumine, siis ei ole liigest võimalik mingi nurga all üles tõsta. Võib juhtuda, et pole võimalik pead pesta või naistel rinnahoidjat kinni panna, kuna kätt ei saa liigutada. Ka haige külje peal magamine muutub ebamugavamaks. Pikemalt saab lugeda siit.

Kaltsiifiline kõõlusepõletikKaltsiifiline kõõlusepõletik põhjustab ka väga tugevat õlavalu. Kaltsiifilise kõõlusepõletiku korral tekib rotaatormanseti kõõluse keskele kaltsiumi ladestumine. Kui teie keha üritab kaltsiumi tagasi absorbeerida või tagasi võtta, käivitab see rida sündmusi, mis põhjustavad tugevat valu. Ravi on tavaliselt lihtne ja ei hõlma operatsiooni.

Rotaatormanseti rebendidRotaatormanseti rebendid võivad tekkida pärast märkimisväärset vigastust, kuid enamikul teist võib tekkida täielik rebend lihtsalt seetõttu, et teie kõõlus on kulunud. See postitus käsitleb üksikasjalikult rotaatori manseti rebenemise põhjuseid. Paljud rotaatormanseti rebendid on väikesed. Teil võib olla väga tugev õlavalu ja teil pole rebendit või on ainult väike rebend. See on üks neid olukordi, mil suurus ei oma tähtsust. Valu tugevus ei ole kusjuures korrelatsioonis rotaatormanseti rebendi suurusega. Rebendi ravimeetodid sõltuvad paljudest erinevatest teguritest.

Rotaatormansett koosneb neljast väga olulisest lihasest. Koos ümbritsevad nad teie õlga ja aitavad teil kätt liigutada. Siinsed vigastused võivad põhjustada valu, liikumiskaotust ja nõrkust. Rotaatormanseti rebendid on väga levinud. Põhjus on selles, et paljud pöörleva manseti rebendid on tingitud degeneratsioonist – need kuluvad nagu vanad sinised teksad. Mida vanem te olete, seda tavalisemad vigastused on. Selles piirkonnas on kehv verevarustus ning suur koormus ja pinnakulu. Kõik, mis mõjutab verevarustust ja kudede kvaliteeti, näiteks suitsetamine, võib rebendeid suurendada. Õla kiired väänavaid liigutusi (nt kakluses) või õla nihestamist üle 40-aastastel patsientidel toovad samuti kaasa manseti rebendi. Samuti raske eseme, näiteks ette sirutatud käega suure portfelli tõstmine.  

Õlaliigese bursiitÕlaliigese bursiit võib põhjustada väga tugevat valu õla või õlavarre küljel. Bursiit ei nõua trauma või vigastuse tekkimist, kuid see võib järgneda pikale päevale toa värvimisel või tee lumest lahtilükkamisele. Valu paikneb tavaliselt käe küljel ja nagu ka muud mainitud seisundid, võib see magamise väga keeruliseks muuta. Paljud bursiidiga inimesed reageerivad soojenduspatjadele, MSPVA-dele (mittesteroidsed põletikuvastased ravimid) ja kortisooni süstidele.

Howard Luksi kodulehelt https://www.howardluksmd.com/ leiab infot nii õla, põlve kui küünarnuki kohta, samuti metaboolse tervise,  treeningu ja osteoartriidi kohta. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar