Teisipäev, 17. november 2020

Menopausist (ka lammastest ja toortoidust)


Parem, kui me ei läheks mööda sellest suurepärasest verstapostist, et juba aprillis tähistan ma 50 sünniaastapäeva 😍😍😍.

Selleks puhuks on loodus juba pikemalt ette valmistanud ridamisi kingitusi 😃

Mäletan üsna hästi ühe veidi vanema sõbranna kunagisi sõnu - ükskõik, mida ma ka ei sööks või kui palju, igal hommikul on kilo juures. Ja see oli oma toitumist jälgiv, sale sõbranna. 

Ja mingil ajahetkel avastasin, et olen ise 7 kg mängeldes juurde võtnud (tänaseks on sellest 5kg taas kadunud aga sellest kunagi hiljem)... 

Kui ma lugesin läbi Jennifer Gunteri Vagiinapiibli (The Vagina Bible) - loe siit lähemalt - sain teada, et menpausi sümptomite raskus on naistel erinev, kuid sümptomid ise hormoonide tasemega seotud ei ole. Pigem on tegemist keeruliselt läbipõimunud geneetika, tolerantsi ja rasvkoe östrogeeni tootmise võimekuse summaga. Rasvkude (adipose tissue) ehk ka lihtsalt meie keharasv suudab toota teistest hormoonidest östrogeeni - seda ensüümi aromataas abil. 

Enne menopausiiga toodetakse naise enamus östrogeeni munasarjades. Pärast seda aga rasvkoes. Tundub loogiline, et keha üritab kasvatada rasvkude, et hoida östrogeeni taset samasugusena. Nii ma siin mõtlengi, et palju kehal seda rasvkudet peaks vaja minema :) ja kas kehal ei tule pähe hull mõte, et mida rohkem, seda uhkem 😉😉😉

Bill Brysoni raamatus "Inimkeha kasutusjuhend asukale" on kirjas: "Menopaus on samasugune mõistatus nagu vananemine isegi. Selle kohta on välja kujunenud kaks peamist teooriat, mida tuntakse  kui emahüpoteesi ja vanaemahüpoteesi. Emahüpoteesi kohaselt on laste kandmine ohtlik ja kurnav, ja mida vanem on naine, seda enam see nii on. Niisiis võib menopaus olla lihtsalt kaitsestrateegia. Naine, keda rasedused enam ei häiri, saab nüüd rohkem keskenduda oma tervise hoidmisele, jõudes laste kasvatamisega lõpule kõige produktiivsete aastate saabudes. Siit edasi vanaemateooriani on vaid üks loogiline samm: selle kohaselt lõpetavad naised keskea saabudes paljunemise, et nad saaksid aidata oma võsukestel nende järeltulijaid kasvatada. Muide, väide, nagu vallandaks menopausi naise munarakkude otsalõppemine, on müüt. Munarakud on neil endiselt alles. Neid pole küll palju, aga viljakana püsimiseks siiski piisavalt."

😀Tuleb muidugi öelda, et minu vanemale tütrele meeldib kõige enam vanaemahüpotees!

Teadmiseks, et peale inimeste on ainsad menopausiga (maismaa)loomad lambad, kuigi on ka paar vaalaliiki. Kui siin maskikandjaid lammasteks narrida, eks see tuleb sisemisest äratundmisest, et meil on muudki ühist 😄😄

Üldiselt jõuavad loomad aga enne ära surra, mitte et nad oma loodusliku eluviisiga oleks sellest kuidagi niisama pääsenud. Kunagi ammu tõlkisin ka ühe artikli, milles kirjutas, et menses on ebapuhta elustiili tulem. Kuid see oli pigem kellegi soovmõtlemise tulem, mitte faktiline materjal. Toortoitumine viis paljudelt mensese, kuid pigem ülimadalast kaloraažist tingitud säästurežiimi pärast, mitte puhtusest. Väga väike kaloraaž sunnib keha säästurežiimile, mis mensese verevoolust võib tugevalt vähendada või hoopis kaotada. Mis puudutab neid vanemaid naistoortoidulisi, kellega mina kunagi kokku puutusin - siis nende menopaus oli omal kohal ja ikka samas eas. 

 Vanades tsivilisatsioonides oli naiste mensesest üksjagu juttu. Kuna enamik kirjapanekuid tegid mehed, siis pole kirjutatud palju ega põhjalikult. Reeglina üritas patriarhaarne ühiskond naisest sel ajal mööda vaadata ja paljudes kohtades oli perioodi ajal naistel templite külastamine keelatud. 


Ma olen selles mõttes õigel ajal oma poolt sajandit läbimas, et juba mais 2021 ilmub Jennifer Gunteri uus raamat, mis on pühendatud ainult menopausile (The Menopause Manifesto). Seda tutvustab Gunteri artikkel:

Are You There, God? It’s Me, Menopause

Gunter kirjutab: Mis oleks, kui ma ütleksin teile, et teie kehaga juhtub midagi olulist, kuid täpse teabe asemel saate hunniku negatiivseid sõnumeid ja masendavaid stereotüüpe?

See oluline on paljude naiste jaoks menopaus.

Menopaus on lihtsalt tagurpidi puberteet. Kui puberteeti tähistatakse, siis menopausi eiratakse. Menopausijärgsetelt naistelt oodatakse, et nad valivad - nõia, proua detektiivi, kibestunud matriarhi või pidevalt kasvava kasside arvuga naise rolli - ja istuvad edaspidi vaikuses, kuna nende väärtus patriarhaalsele ühiskonnale langeb koos nende östrogeeni tasemega.

Seega ei tea paljud naised, mida oodata, kui nende tsükkel enam ei tööta, ja see teabe puudumine võib olla hirmutav ja jõuetuks tegev. See võib negatiivselt mõjutada elukvaliteeti ja põhjustada isegi tõsiseid tagajärgi tervisele. Võtke näiteks kuumahood (tuntud ka kui vasomotoorsed sümptomid). Meditsiinitöötajad ütlevad paljudele naistele, et nad peavad seda lihtsalt taluma või et nende seisund pole nii halb, et ravi vajada.

Kujutage ette, kui meil oleks sama suhtumine vanusega seotud nägemismuutuste osas? Vabandust, proua, vanusega lühinägelikuks muutumine on normaalne. Äkki vajate pikemaid käsi?

Günekoloogina oli mul enda menopausi ajal ainulaadne eelis. Ma olin teadlik sellest, kuidas mu keha muutub. Teadsin, et kuumahood võivad alata aastaid enne viimast menstruatsiooni, nii et kui nad algasid, ei olnud ma sellest vaimustuses, kuid teadsin, et see on tüüpiline. Kui menstruatsioon muutus ebaregulaarseks, teadsin, mida oodata, ja oskasin eristada lihtsalt häirivat tervisrikkest. Teadsin ka mitmesuguseid ravimeetodeid, samuti nende eeliseid ja riske - oskasin öelda, mis on lihtsalt müüt või väljamõeldud sotsiaalmeedia “tarkus”. Selleks ajaks, kui minul algas menopaus, olin ma naistega menopausi teemal rääkinud üle 20 aasta, nii et olen puutunud kokku paljude kogemustega, vastupidiselt tänasele enamasti negatiivsele avalikkuse ettekujutusele.

Selleks, et mõista, mis teie kehaga toimub, ei peaks vaja olema feminismipuhangut.

Kui jätame menopausi oma arutlustest välja, anname märku, et see pole oluline. Aga ma olen siin, et seda muuta. Selleks, et mõista, mis teie kehaga toimub, või leida ravimeetodeid, mida vajate oma tervise, pikaealisuse ja õnne parandamiseks, ei peaks vaja olema feminismipuhangut.

Mida oodata, kui teie tsükkel enam ei toimi?

Menopaus algab tehniliselt terve aasta pärast teie viimast menstruatsiooni; menopausi üleminek (perimenopaus) on muutuva pikkusega faas, mis eelneb viimasele menstruatsioonile ja postmenopaus on kõik hiljem. Kuid paljud inimesed - ka mina ise - kasutavad terminit “menopaus ”sageli kogu selle protsessi kirjeldamiseks.

Menopausi üleminekut iseloomustab hormonaalne kaos ja nii kogevad mõned naised selles faasis kõige häirivamaid sümptomeid. Menopausi ülemineku universaalne sümptom on ebaregulaarne menstruatsioon, kuid tavaline on ka suurem verevool. Paljudel naistel tekivad muud sümptomid, nagu kuumahood, öine higistamine, unehäired, meeleolu muutused ja mäluprobleemid. Sümptomid, nagu tupe kuivus ja seksiga seotud valu, algavad tavaliselt pärast viimast menstruatsiooni, kuid iga naine on erinev. Menopausijärgses faasis on hormoonide tase stabiilne, iseloomulikuks tunnuseks on östrogeeni madal tase.

Enne kui me saame teada, millised need sümptomid võivad välja näha, teadke seda: sümptomid on ravi väärilised, kui need on häirivad. See, et kuumahood on normaalne, ei tähenda, et peate nende läbi kannatama.

Kuumahoog on kuumalaine, mis tundub nagu ahjule keerataks temperatuuri peale, kuid seestpoolt. Bioloogiliselt öeldes on selle põhjustanud termoregulatsiooni tsooni kitsenemine. Põhimõtteliselt läheb aju termomeeter viletsaks ja usub, et keha on ülekuumenenud, kuigi teie temperatuur pole tegelikult muutunud. Selle olematu temperatuuriprobleemi lahendamiseks suunab keha verd naha pinnale ja käivitab higistamise. Ja jah, teie keha muutub selle käigus katsudes kuumaks. (Mul on vedanud, et mu kuumahood ei ärata mind tavaliselt unest, kuid mu partner on kergema unega ja ta ütleb mulle, et mu kehast kiirgav soojus on uskumatu.)

Kuumahoogudega kaasnevad sageli südamepekslemine ja iiveldus. Need võivad tunduda ärevushooguna, lisades veel ebamugavust. Minu jaoks on kuumahood justkui hetk, kui olen pidanud liiga palju jooma ja mõtlen higisena tualetipoti  kallistamisele. Välja arvatud, et nüüd on veel kuumem.

Nagu arvata võib, teeb tarbetu soojusest vabanemine inimese külmaks ja nii mõnigi naine väriseb, kui kuumahoog on möödas. Mõne naise jaoks võib see intensiivse kuumuse ja värisemise tsükkel juhtuda 30 või rohkem korda päevas. Tegemist pole ka mingi kiire sprindiga - kuumahoogude keskmine kulg on seitse aastat, kuid mõned naised võivad kannatada 10 aastat või isegi kauem. Minu jaoks oli kuumalaine sama talumatu kui ettearvamatus.

Kuumahoogude puhul, kui ravi pole vaja, jätame sageli naised teavitamata, et kuumahoogudega inimestel on suurem südamehaiguste oht. Asi pole mitte selles, et kuumahood põhjustaksid südamehaigusi, kuid tõenäoliselt on ühine võrk, see tähendab, et juhtmed, mis põhjustavad tugevaid kuumahooge, võivad olla samad juhtmed, mis viivad südamehaigusteni. Seega on oluline rääkida oma arstiga ja mitte pidada kuumahooge millekski, mida peate lihtsalt läbi kannatama nagu Nancy Meyersi filmitegelane.

Menopaus seega ei tekita naistele lihtsalt teatud sümptomeid; see avab ukse paljude teiste meditsiiniliste seisundite jaoks. Eriti südame-veresoonkonna haiguste (südameatakk ja insult), osteoporoos (haprad luud) ja dementsus. Seega peaksid naised teraapiates navigeerimisel arvestama nende riskidega nende seisundite suhtes ning sellega, kuidas ravi neid mõjutab.Tõde hormoonravi kohta

Informatsioon menopausiga seotud probleemidest ja  ravimeetoditest tundub sageli liiga patriarhaalne ja suunatud naiste hirmutamisele - selle asemel, et selgitada tegelikke eeliseid ja riske ning lasta naistel otsustada, mis neile kõige paremini sobib.

Võtame näiteks menopausi hormoonravi (MHT), milleks on östrogeeni (ja progestageeni lisamine emakaga naistele, et vältida östrogeeni endomeetriumi vähi teket). See on üks kõige mõttetumalt vaidlusi tekitav ravimeetod naiste tervises. Naiste tervise algatus (WHI), mis on suur uuring MHT kohta, peatati 2002. aastal ennetähtaegselt osaliselt andmete tõttu, mis viitasid 26% kõrgemale rinnavähi riskile. Pealkirjad olid dramaatilised ja hirmutavad ning MHT kasutamine langes järsult.

Praktikas, mida MHT 26% -line risk minu jaoks tähendab – rinnavähk leitakse vähem kui 0,1% naistest, kes on MHT ravil. Vaadakem näiteks ühte teist rinnavähi riskitegurit: raseduse vanus. Sünnitamine pärast 35. eluaastat on seotud rinnavähi riski suurenemisega 40% võrra võrreldes sünnitamisega enne 20. eluaastat. Kui eesmärk on rinnavähi ennetamine, siis miks peaks ainult menopausi järgseid naisi kohutavate pealkirjadega hirmutama?

Kuumahoogude kõige tõhusamateks meditsiinilised ravimeetoditeks on östrogeen, mõned antidepressandid ja mõned krambivastased ravimid. Arstina teadsin - vaatamata kõigile sotsiaalmeedias ja terviseveebilehtedel esitatud väidetele - et dieet, nõelravi, kantavad magnetid ja toidulisandid olid kas ebaefektiivsed või nende toime tõestamata. Ja lisaks on mõnel neist nn alternatiivsetest ravimeetoditest riskid. Eriti toidulisanditel, mis on reguleerimata ja võivad mõnikord sisaldada hormoone või antidepressante - ravimeid, mida ei tohiks tarvitada ilma asjakohase järelevalveta.

Praktiseerisin kuumahoogude osas ka kognitiivset käitumisteraapiat (CBT). Kuumahoogude ja ärevuse vahelist seost toetavad head tõendid; närvisüsteemis on mõned jagatud seosed, mis selgitavad sümptomite kattumist, mistõttu võivad mõned ärevust ravivad ravimid ka kuumahooge parandada. Mõni võib seda nimetada täiendavaks või alternatiivseks meditsiiniks, kuid kui selle tõhusus on tõendatud - ja CBTpuhul on -, siis minu jaoks on see lihtsalt ravimeetod.

Menopaus ei peaks olema müsteerium.

Paljude naiste - minusuguste naiste - puhul pole menopaus seotud ainult häirivate sümptomitega. Teadsin, et mu perekonna ajalugu pani mind osteoporoosi riskirühma. Mu emal hakkasid luumurrud tekkima 50ndates eluaastates. Tõenäoliselt oli ta 40-ndate aastate alguses menopausis, kuid tollane häbimantel oli selline, et saan seda vanust ligikaudselt hinnata selle põhjal, mis mulle on meelde jäänud tema pealtnäha pidevast karjumisest isa peale (akende sulgemise eest).

Nagu paljud naiste puhul, ignoreeriti ka minu ema osteoporoosi. Kui soovitasin tal osteoporoosi suhtes uuring teha, öeldi talle, et tal pole seda vaja. Kui soovitasin tal alustada hormoonravi, öeldi talle, et ta "ei taha seda" - ja see oli juba enne, kui üldsus hakkas östrogeeni pärast muretsema. Naiste vananedes ignoreeritakse nende tervisemuresid, kuna eeldatakse, et naised ise kaovad unustusse. Pärast kümmet viimast armetut aastat luumurd  luumurru otsa, suri ta 86-aastaselt osteoporoosi, veetes suure osa nendest viimastest aastatest valudes ja haiglates.

Östrogeen hoiab ära menopausile iseloomuliku luumassi kiirenenud kadumise, mistõttu teadsin, et see on minu jaoks õige valik kuumahoogude raviks ja luude kaitsmiseks. Valisin östradiooli, mis on peamine östrogeeni tüüp, mida munasari enne menopausi toodab. Kuigi kogu farmatseutiliselt kasutatav MHT on madala riskiga, on transdermaalne östradiool ohutum variant, kuna see ei ole seotud verehüüvete suurenenud riskiga, nii et valisin just selle. Emaka kaitsmiseks valisin progesterooni suukaudse vormi, kuna seda seostatakse madalaima rinnavähi riskiga (ja isegi siis näitavad uuringud, et madal risk näib algavat alles pärast mitmeaastast ravi).

Populaarsed on ka "bioidentsed" või kombineeritud hormoonid, kuid ma ei soovitaks seda lähenemist kunagi ega valiks ka endale. “Bioidentne” on peaaegu meditsiiniline termin, millel on erinevad määratlused. Need tooted pole ühe sammu kaugusel loomulikust; vaid need sünteesitakse laboris mitmeastmelise protsessina, nagu ka enamik hormoone MHT-s. Teisisõnu, need terminid on puhtalt turunduslikud ja seega eksitavad.

Liithormoonide puhul on tõsiseid ohutusprobleeme. Need võivad sisaldada rohkem või vähem hormooni kui reklaamitud ning nende imendumine võib olla ebakorrektne, mis võib suurendada selliste komplikatsioonide riski nagu endomeetriumivähk. FDA heakskiidetud retseptiga tean täpselt, mida ma saan ja kui palju imendub. Saadaval on lai valik annustamis- ja ravimvorme, nii et farmatseutilist MHT-d saab kohandada vastavalt iga naise vajadustele. Ja ei, ma ei võta farmaatsiatööstusest raha - ma lihtsalt nõuan oma ravimite puhul täpsust, nagu kõik naised peaksid tegema. Me oleme väärt teadma, mida me oma kehasse paneme.

Menopausi ravis navigeerimine ja destigmatiseerimine

Naise otsus alustada hormoonravi peaks põhinema tema sümptomitel ja osteoporoosi riskil, aga ka isiklikul terviselool. Oluline on kaaluda mitmesuguseid riskifaktoreid ja seisundeid, mida MHT võib positiivselt või negatiivselt mõjutada, näiteks rinnavähk, südameatakk, insult, II tüüpi diabeet, triglütseriidide taseme tõus, verehüübed ja dementsus.

Põhja-Ameerika menopausiühingul on alustamiseks fantastiline rakendus (MenPro) ja veebisaidil suurepärane teave, kuid lõppkokkuvõttes vajavad naised vestlust oma arstiga, vererõhu kontrolli, kolesterooli skriinimist, diabeedi testi, ajakohast teavet rinnavähi sõeluuringust ja võimalik, et ka füüsilist läbivaatust, et langetada menopausi ravimeetodite kohta teadlikke otsuseid. Pole vaja hormoonanalüüse. Need pakuvad ainult illusiooni kohandamisest ja ohutusest ning neid on võimatu tõlgendada, kuna väärtused võivad päevast päeva kõikuda.

Oluline on meeles pidada, et MHT või muud retseptid on vaid üks osa menopausi mõistatusest. Kolm tervislikumat asja, mida naine saab oma menopausi ülemineku (ja tema menopausijärgse perioodi) ajal teha, on (suitsetaja puhul) suitsetamisest loobumine, soovitatav treeningkoormus (vähemalt 150 minutit nädalas mõõduka kehalise aktiivsusega) ja tervislik tasakaalustatud toitumine.

Seda on palju, ma tean. Menopausi kohta on fantastiliselt palju kvaliteetset meditsiiniteavet, kuid selle teabe erapooletu edastamine naistele on probleemiks. Sellepärast kirjutan sellel teemal raamatu ja püüan aidata naistel orienteeruda menopausi sümptomite ja ravimeetodite keerulises maastikus.

Menopaus ei tohiks olla mõistatus. Lõppude lõpuks, kui lisada menopausi üleminek, võivad paljud naised eeldada, et elavad pool oma elust menopausi järjepidevuses. Menopaus on oluline. See pole perifeerne mure, mis vajab mingit eraldi õppekava - see on lihtsalt naiste tervishoid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar