Teisipäev, 24. november 2020

Veganite suurem luumurdude arv Epic Oxfordi uuringus

EPIC-Oxfordi uuring algas aastal 1993. ja hõlmas 65000 inimest. Uuring keskendus peamiselt vähile ja teistele kroonilistele haigustele. Nagu ikka suurte uuringute puhul, kogutakse palju andmeid, mida erinevate analüüsidega saab kasutada ka muude uuringute läbiviimiseks. 2015 sai uuring grandi, et uurida vegetaarlaste tervist. Kokkuvõttes oli uuringus osalenud veganitel püsivalt madalaim KMI (kehamassiindeks) vanuserühmade lõikes ja suurem langus oli vanuses 70+.  Südame isheemiatõve ja insuldi riskid lihasööjatel, kalasööjatel ja taimetoitlastel üle 18-aastase jälgimisperioodi jooksul:  vegan- ja kalasööjatel läks paremini
23. novembril tulid andmed luumurdude kohta: EPIC-Oxfordi uuringus vaadeldi 55 000 inimest ja leiti, et rohkem, kui 18 aastat vegan olnutel on suuremad luumurdude, puusaluu murdude, sääremurdude ja selgroolülide murdude (vertebral fracture)  riskid kui lihasööjatel, samas kui kalasööjatel (peskataarlastel) ja vegetaarlastel oli suurem ainult puusaluu murdude risk. Uuringut rahastasid Ühendkuningriigi meditsiiniuuringute nõukogu ja Wellcome Trust.
 Paljud olulised seosed olid enne KMI (kehamassiindeks) kohandamist veel suuremad aga vähenesid pärast toidus sisalduva kaltsiumi ja valgu arvesse võtmist, mis viitab sellele, et madalam KMI ning madalam kaltsiumi ja valkude tarbimine mittelihasööjatel (eriti veganitel) selgitavad osaliselt neid tulemusi.

Veganite suuremad riskid jäid kõigi nende tegurite kohandamisel selgelt esilekerkivaks, mis võib viidata sellele, et ka teised arvestamata tegurid võivad olla olulised või võib esineda mõõtmisviga, mis tähendas, et ei suudetud kaltsiumi või valgu mõjusid täielikult arvestada.

https://www.ndph.ox.ac.uk/news/results-show-higher-fracture-risks-for-vegans-vegetarians-and-pescatarians-than-meat-eaters

https://www.ndph.ox.ac.uk/study-with-us/dphil-population-health/dphil-research-projects/2021-dphil-projects/musculoskeletal-health-of-vegetarians

Ja vastused mõnedele küsimustele, mida küsiti

Küsimus: Kas järjestati  lihase / jõu mahu järgi? Huvitav oleks teada, kas liha mittetarbivatel inimestel olid teatud aminohapped puudu või  kasvuhormooni tase madalam. Teisisõnu, kas vegan kulturistiga oleks kõik olnud ok?

Vastus: meil ei olnud need andmed kättesaadavad, kuid olen nõus, et lihasjõud, aminohapped ja teatud kasvufaktorid on kõik huvitavad ja potentsiaalselt asjakohased tegurid, mida tuleks uurida.

Küsimus: Kas ülekaalulisus ja rasvumine (kõrgem KMI) on luumurdude riski kaitsvad tegurid? (ehkki kõige muu suhtes kahjulikud riskitegurid). Kas ma loen siit õigesti välja, et veganite rühmas, kes saab soovitatud kaltsiumikoguse kätte, pole murdude sageduses vahet?

Vastus: Kõrgemat KMI on puudutatud varasemates uuringutes (näiteks allpool viidatud lingil), seostatud puusaluu murdude väiksema riskiga (kuid suurema pahkluu murdude riskiga). Praegused analüüsid näitavad, et veganitel on suurem luumurdude risk isegi siis, kui nende tarbimine vastab Ühendkuningriigi kaltsiumisoovitustele, kuid nende analüüside arv on väike, seega peaksime tõlgendamise suhtes olema ettevaatlikud.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S8756328212007326

Ehk 10 aasta jooksul lisaks veel 14,9 puusaluumurdu 1000 kohta.

Arvestada võib ka sellega, et uuringu alguses ei olnud veganitel nii palju toiduavalikuid. Tänane teadlikkus toitainete sisaldusest on suurem. 

Samuti on osutatud, et  77% osalejatest on naised ning füüsiline aktiivsus oli osalejatel madal.

Eks siin ei  maksa niivõrd vigu otsida, kui omale teadmiseks võtta ja ikka jälgida seda, mis luud tugevana hoiab: liikumist, piisavalt kaltsiumirikast toitu, normaalset kehakaalu. Tervis nõuab omapoolset pingutust :).Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar