Kolmapäev, 30. september 2020

Naturaalne eukalüpt - ole tähelepanelik läbinisti naturaalse suhtes!

 Milliseid väiteid võib kuulda juhul, kui anatakse soovitusi kaalu langetamiseks. Üks, mida ma olen kuulnud, käib lisaainete kohta. Ja üleüldse „keemia“ kohta. Et tarbi naturaalset. Jäta lisaained välja. Mis on aga naturaalne ja kui palju, see jääb igaühe enda otsustada.

Samas see, kas aines on „naturaalne“ ehk „looduslik“ või „keemiline“ ehk „toodetud“ ei ütle suurt midagi aine ohutuse kohta. Naturaalset jumaldatakse sinnamaani, et võetakse julgelt sisse iga substantsi, millele on peale kirjutatud „naturaalne“. Kuigi naturaalne peaks olema midagi, mida sa puult või maast korjad, on letid täidetud "naturaalset" silti kandvate pudelikestega. Nii nagu toodetud substantsidega, on ka naturaalsed ained meile kasulikud, kahjulikud ja surmavad – kõik alati ühes aines peituv – olenevalt kogusest.

Eesti keeles võib netiavarusest leida näiteks ülimalt naturaalse eukalüpti kohta sellist kiidulaulu: „Eukalüpti raviomaduste loetelu on uskumatult pikk. Öeldakse, et juba üks tilk eukalüptiõli puhastab kodu negatiivsest energiast. Eukalüpt aitab kiiresti taastada jõudu pärast operatsiooni, haigust ja tugevat stressi, taastades ka elujõudu. On tähele pandud, et õitsvalt eukalüptilt mett korjavad mesilased ei haigestu ise ja nende korjatud meel on suurepärane tervistav toime. Eukalüpt on võimas antiseptik, hävitades kinnises ruumis enamuse stafülokokkidest, kui kasutada piirituselahust koos eukalüptiõliga. Viirusterohkel perioodil tasub panna ennetavalt aroomilampi eukalüptiõli koos lavendli ja piparmündiga. Lahust võib ka õhku pihustada. Samuti aitab eukalüpt ka igasuguste haavade, samuti põletushaavade, puhul. Rakud taastuvad ja uuenevad tänu õlile kiiremini. Abi on temast ka heinapalaviku, seenhaiguste, tuulerõugete, külmavillide, vöötohatise ja herpese korral. Võib lausa öelda, et seal, kus on põletikud, on eukalüpt asendamatu! Nüüd aga eukalüpti lehtedest lähemalt. Juues eukalüptileheteed nohu ajal, mõjub see ninas olevatele närviretseptoritele, mis tekitavad kinnise nina tunnet, rahustavalt. Ka tasub kõigi hingamisteede haiguste korral teha eukalüptilehe aurusid, mis lisaks vaevuste leevendamisele rahustavad ka närve, turgutavad väsinud meeli ning aitavad paremini keskenduda. Eukalüpti teega suu loputamine ja kuristamine mõjub ennetavalt kurguinfektsioonidele ja on ka antiseptilise suuvee eest. No ja lisaks kõigele tervislikule maitseb see tee väga hästi.“

Mis ilus jutt, millest praktiliselt ükski lause ei vasta tõele: „rakud taastuvad ja uuenevad tänu õlile kiiremini“ – kahjuks mitte; „seal, kus on põletikud, on eukalüpt asendamatu“ – ei ole ja kui koaalad seda teaksid vbl nad oleksid terved...

Eukalüpt on tervislik ja raviv? Pritsiks, nuusutaks, määriks igale poole? Võimalik. Eks oleneb kogusest. Koaala sööb reeglina ainult eukalüpti lehti ja kannatab üsna tõsise viirushaiguse all (rotaviirus KoRV) , mis on viinud nad väljasuremise äärele. Peale selle kimbutavad koaalasid klamüüdia (bakteriaalne haigus), vähid: leukeemia ja lümfoom.

Eukalüptipuu ise kannatab samuti mitmete haiguste all, Austraalia eukalüpte ähvardab samuti suur oht seenhaiguse Puccinia psidii jt poolt. Puud vajavad ravi nagu koaaladki.Koaala toitumisest on palju kirjutatud. Nüüdseks on kogu koaala genoom lahti harutatud ja see on väheke rikkalikum, kui inimese oma. Leiti 26 000 geeni ja 3,5 miljardit aluspaari.  Koaalade elustiil on lihtne 😏, nad magavad 22 tundi, söövad 500-800 grammi eukalüptilehti, milles on ca 50% vett. Eukalüptilehtedes on tugevad toksiinid, mis sarnanevad tsüaniidile ja seetõttu ei saa paljud teised loomad eukalüpti lehti süüa. Koaalade geenid toodavad ensüüme, mis aitavad neid toksiine lagundada, kuid samal ajal ei lase toimida põletikuvastastel valuvaigistitel ega antibiootikumidel. Koaalasid, kes on nakatunud klamüüdiasse, mis tekitab pimedaks jäämist, kuseteede põletikku ja steriilsust, ravitakse antibiootikumidega.

Oma töö teevad ära spetsiifilised bakterid, kes teatud jääke ümber töötlevad. Koaalabeebi sünnib ilma nende bakteriteta ja nii annab need lapsele edasi ema.

Mis puudutab inimesi, siis eukalüpt on toksiline nii inimestele, kui ka loomadele.

Inimesed, kes söövad eukalüpti lehti, võivad nende allaneelamisel kannatada tõsiste sümptomite, nagu iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kooma, teatab Põhja-Carolina Ülikool. Tõsised sümptomid ilmnevad lehtede suure koguse söömisel. Eukalüpti lehe käsitsemine võib põhjustada nahaärritust, punetust ja põletust.

Vet Info.com andmetel on eukalüpti leht üks mürgisemaid taimi koertele. Seda lehte söövad koerad võivad kannatada selliste sümptomite all nagu depressioon, liigne süljeeritus, letargia, kõhulahtisus ja oksendamine. Kassidel ja hobustel tekivad ka taimemürgituse sümptomid, kui nad söövad eukalüpti lehti, hoiatab ASPCA.

Mis puudutab eukalüptiõli toksikoloogiat, siis surmavaks koguseks loetakse 30ml, kuid on surmajuhtumeid ka kõigest 4-5 ml allaneelamisel. Reeglina juhtub õnnetusi lastega, kes kogemata juhtuvad õli alla neelama, enamik neist paraneb 24 tunni jooksul. Mürgituse korral tekib oksendamine, krambid, ataksia (koordinatsioonihäire).

☝☝☝Ole tähelepanelik läbinisti naturaalse suhtes !!! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar