laupäev, 10. märts 2018

Ebersi papüürus - iidse Egiptuse meditsiiniraamat aastast 1500 eKrKuivõrd oli vanasti rohi rohelisem? Ja kas ikka on seal parem, kus meid ei ole?


 Ebersi Papüürusest lugesin Monash Ülikooli kursusel „The Science of Medicines“ 
Üks  vanematest säilunud meditsiinialastest teostest pärineb Egiptusest. Iidse Egiptuse meditsiinikäsikiri Ebersi Papüürus pärineb aastast 1500 eKr (kuigi arvatakse, et see on ümber kirjutatud varasematest tekstidest) ja on  20 m pikk (110 lehte). Oma nime Ebers sai see dokument Saksa egüptoloogi Georg Moritz Ebersi järgi ( 1872).

Papüürus kirjeldab põhiliselt haiguste ravimist rohtudega, kirurgilist vahelesegamist soovitatakse ainult äärmistel juhtudel. Probleeme kirjeldatakse alates herilase nõelamisest krokodilli hammustuseni ja kõige väiksemast valust kõige hullemani välja. Eraldi peatükk on pühendatud südame ja veresoonkonna anatoomiale, füsioloogiale ja patoloogiale. Väga tähelepanelikult lahatakse seedesüsteemi ja urinaartrakti. Sünnitusabi ja günekoloogia probleemid on samuti lahatud. Ja ka naha, hammaste, kõrvade ning eriti silmade kohta leiab kõikvõimalikke tähelepanekuid.
Palju on juttu kosmeetikast, seega leiab siit retsepte kortsude eemaldamiseks, sileda näonaha tarbeks, sünnimärkide eemaldamiseks, juuste ja kulmude värvimiseks, juuste kasvuks, kõõrdsilmsuse korrigeerimiseks.
Siit võib noppida soovitusi skorpionide ja sisalike tapmiseks, rottide eemalehoidmiseks aidast, kirpude ja täide peletamiseks, nutva beebi rahustamiseks ja ka vajalikku vastsündinu tuleviku ennustamiseks, halva hingeõhuga toimetulekuks, rohtu higistavatele jalgadele. Ühesõnaga selline kokkuvõtlik meditsiini ja esmaabi käsiraamat.
Lugenud läbi erinevate seisundite kirjeldused, püüdsid arstid anda vanale kirjapildile kaasaegsemat sõnastust ja siit võime ära tunda ka paljusid tänaseid tegijad:
Depressioon
Dementsus
Diabeet
Peavalu
Migreen
Peapööritus
Kõhukinnisus
Kõhulahtisus
Seedehäired
Koolikud
Düsenteeria
Hemorroidid
Meleena ehk veriroe
Pärasoole põletik
Alakõhu kasvajad ja põletikud
Paelussid
Ümarussid
Guinea ussid
Polüuuria
Eesnäärme suurenemine
Tsüstiit
Kivid
Valu ja nõrkus südames
Healoomulised kasvajad
Halvaloomulised kasvajad
Näärmete tursed
Ateroom
Südamerütmihäired
Maksahaigused
Ekseemid
Lipoom ehk rasvkasvaja
Nahakasvajad
Kiilaspäisus
Impetiigo
Sügelised
Alopeetsia
Põletused
Haavad
Gangreen
Menstruatsioonihäired
Amenorröa
Rindade haigused
Sünnitusabi
Emaka allavajumine
Naissuguorganite haavandid ja haigused
Kurtus
Hammaste probleemid
Keele haigused
Silmahaigused
Pimedus
Kalasioon
Ektroopion
Katarakt
Vähk
Leukoom

Ja nimekiri jätkub veelgi...

Rohtudeks pakub Ebersi Papüürus salve, plaastreid, mähiseid; ainest sissehinagmiseks, kuristamiseks; pastille ja pille, lõhnaaineid, raviküünlaid, klistiiri.  Mõnede probleemide lahendused on äärmiselt lihtsad ja pakutakse vaid üht mähist, kuni järjest keerukamate seisunditeni jõudes on nö ravitaldrikul 37 erinevat koostisosa.
Vedelikest kasutatakse kolme põhilist: õlut, vett ja piima. Iga neist võib olla mitmetes eri vormides: värske piim, hapupiim, riknenud piim, keedetud piim, lehma piim, naise piim, naise-kes-on- sünnitanud-poja piim, plaatani piim; allikavesi, soolane vesi, linaseemne vesi, Taevane vihmavesi,  Natroni vesi ...
Kasutatakse erinevates vormides leiba, kastoorõli, oliiviõli, petrooleumi, mürri, vaske, pliid, pärmi, vaha, väävlit, mett. Väga sagedalt mainitakse savi (ooker) kasutamist.
Erinevate taimede ja puude kõikvõimalikud osad: koor, marjad, lehed, õied, viljad, okkad – karusõrg (acanthus), aloe, balsam, oder, koriander, mais, seeder, kurk, krookus, datlid, tsüperoos (cyperus), viinamarjad, viigimarjad, kadakamarjad, mooniseemned, linaseemned, sibul, küüslauk, salat, palmipuu, piparmündi õied, safran, arbuus, nisu, pajupuu, sinep, lagrits jne.
Ja nagu vanas Hiinaski kasutati ka Egiptuses kõikvõimalike loomade/lindude ( lõvi, jõehobu, krokodill, hiir, hani, roomajad, raisakotkas, tuvi, part, hani, gasell, kits, okassiga, siga, kass, koer, skorpion, konn jne) kõikvõimalike osi: silmad, karvad, hambad, kabjad, sarved, aju, veri, maks, põrn, soolestik, suguelundid, väljaheited, munad, saba, tiivad jne

Mingil hetkel neid retsepte lugedes tuli mul mõte, et kindlasti on keegi seda kõike ka tänapäeval püüdnud ära kasutada. Tõepoolest leiab googeldades ühe ja teise retsepti või taime või mineraali esiletoomist ning aukohale tõstmist. Väidetakse, et just seda kasutasid egiptlased kõige enam. See on taaskord see imerohi J.


Mis siis põhjustas haiguse egiptlaste arvates? Mitte siis ülitöödeldud toit – kuna seda polnud J, mitte liikumisvaegus – sest lennukid ei lennanud ja autod ei sõitnud ja internetti polnud J ... Võimalik, et haigus alustas siis ja alustab ka täna oma teed kahe kõrva vahelt, kuna märgitakse:
Haiguse puhul on oluline kõigepealt kehast välja ajada kuri vaim (evil spirit), mis on esmane haiguse põhjustaja. Ja seejärel tervendada keha ravimiga.
Olulised on  sõnad  – ravimi valmistamise ajaks ja ravimi võtmiseks on erinevad palved (või mantrad), mis on seotud peamiselt Isisega, kuid ka Ra ja Osirisega. 
Ravimisegud ise on huvitavad ja kuigi on palju datlite, sibulate ja marjade kasutamist, siis silma jäävad ikka need põnevamad koostisosad. Raamatu tõlkija märgib:

 Ükski Ebersi Papüüruse 800 ravimist (teised allikad märgivad  retseptide arvuks 700) ei ole ühtegi vastavat ravimit võtnud haigetest tapnud. Mis on imelik. Kuid veel kummalisem on, et need rohud ei tapnud ühtki parasiiti, kes olid ennast iidse egiptlase seedesüsteemi sisse seadnud. Et need ravimid ei mõjunud näitab seda, et parasiitide jaoks on välja töötatud eraldi retseptid.


Näiteks ümarusside vastu kasutati nii lihtsat retsepti: granaatõunapuu juure koor ja vesi, kui ka palju eksootilisemat: päraku seisundi parandamiseks - sibulajahu (1/32), hiire saba (1/32), mesi (1/4) ja vesi (1/3) J. Kodus ärge järele tehke J. Kuidas see hiire saba täpselt rohu sisse käib, ei tea J. Ja ei tea ka täpseid sõnu, mis ravimi valmimiseks ja sissevõtmiseks  lausutakse J.


Seedesüsteem saab päris palju tähelepanu, retsepte jagub erinevaid nii seedimatuse, kõhukinnisuse, kui ka lahtisuse vastu.
Kõhukinnisuse jaoks algab ravi samuti lihtsate vahenditega nagu: roheline sibul ja vesi või siis roheline sibul, mida keedetakse magusas õlles. Veel on datlijahust taigna valmistamine ja selle küpsetamine kõvaks koorikuks, mis kastetakse oliiviõlisse ja süüakse soojalt. Mis ei tundugi nii paha J.
Kiilaspäisuse vastu aitab segu lõvirasvast, jõehoburasvast, kassirasvast, krokodillirasvast, maorasvast, egiptuse kitserasvast. Meie kandis raske saada J.

Kasvajate kohta on nii ravimeid, kui ka ütlemine: „Ei saa midagi teha“ (do thou nothing there against).
Surma enda jaoks on meeldiv rohi: pool sibulat ja õllevaht. Kuidas kasutada, ei leidnudJ
Papüüruse tõlkija Cyril P. Bryan märgib veel: Pakub üsna palju lohutust, et iidsed egiptlased, suurepärased nagu nad olid,  jäid kimpu samade vaevustega, mis meid siin valgustunud 20. sajandilgi muretsema panevad: peavalu, seljavalu, varbavalu ja isegi kortsud. Ja mitte ainult need, kirjeldatakse igasugu valusid, kehaliikmetes, liigestes, värisevaid käsi ja teisi ihuliikmeid.

Naistehaigustele on ruumi 4-5 lehe jagu: siia mahuvad menstruatsioonihäired, imetamise probleemid, rinna ja suguelundite haigused, abordirohud, ja erinevaid soovitusi imetavatele emadele. Prognoos vastsündinu esimeseks päevaks:
Kui laps nutab „ni“, siis ta jääb elama
Kui ta nutab „ba“, siis ta sureb
Menstruatsiooni reguleeritakse küüslaugu ja veini kombinatsiooniga.
Abordi esilekutsumiseks segatakse datlid, sibulad ja karusõrg (acanthus).
Mitmeid erinevaid retsepte on sünnituse esilekutsumiseks, kergendamiseks ja kiirendamiseks.

Nahahaigused. Tavalise sügelemise puhuks segati kokku sibul, mesi ja õlu. Reite sügelemise vastu aitas retsept sibulast, kuivatatud ubadest, meresoolast, hapupiimast, punasest natronist (red natron). Natron nimetus iidses Egiptuses oli üks muumiate mumifitseerimise ainestest ja võis tähendada erinevaid komponente nagu: naatriumkloriid, naatriumsulfaat, naatriukarbonaat,  naatriumbikarbonaat. Sool võis pärineda nii Natron järve orust, kui ka teistest kuivanud järvede sängidest.

Kui naistehaigused võtsid enda alla 4-5 lehte, siis silmahaiguste retsepte on 9 lehte. Kõikvõimalikud silmahädada alates kataraktist, põletikest, kartsinoomist kuni pimeduseni välja. Silmaretseptides kasutatakse ka esimest korda poja-sünnitanud-ema piima. Sama piima leiab ka ninasalvi koostisest.
Kirjeldatakse närvisüsteemi ja põhjalikumalt ka südameveresoonkonda.


Haiguste diagnoosimisest sel iidsel ajal: on huvitavad väljendid haiguste ja haigete kohta nagu: „patsient, kes ei olnud Niilusesse hüppamise seisundis“, „patsiendi kõht oli nõrk, nagu naine pärast sünnitust“ ja kasvaja kohta „oli paisunud nagu naise rind“.
Kasvajate diagnoosimisest on erinevates kehaosades kirjutatud ja enamikku neist ravitakse erinevate retseptidega. Ja mõnel korral ka noaga. Vaid ühe kohta öeldakse: See on jumal Khensu (ka Xensu ja Khonsu) kasvaja. Selle vastu ei tee midagi. Khensu kasvaja kirjeldust on peetud Kaposi sarkoomi (naha, lümfisõlmede jt teiste organite vähk) kirjelduseks.
Khensu oli iidse egiptuse Kuujumal.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar