Pühapäev, 28. november 2021

Kehast välja heidetud vol 1 - besoaar ja hemorroidid


Võtsin kätte sedakord paberraamatu - gastroenteroloog Anish Sheth koos Josh Richmaniga on pannud kokku raamatu  „What´s Your Poo Telling You“

Raamat aitab WC-potti jõudva ainese kaudu aru saada, mis sinu kehas toimub. Teravmeelsete illustreeritud kirjelduste kaudu antakse selgitusi, kirjeldatakse nii üldlevinud probleeme kui ka ebatavalisi haiguslugusid.


Raamat on väikeseformaadiline, rohkete illustratsioonidega, nii et igale probleemile/väitele/müüdile pühendatakse 1-2 lehekülge. Väljaheitest leiab eesti keeles materjali piisavalt. Aga ma nopin üht teist siit välja.

 Väljaheide koosneb:

10 osast veest

1 osast bakteritest (surnud ja elavast)

1 osast seedumatust kiudainest

1 osa rasva, valgu, surnud rakkude ja lima segust

Raamatus kasutatakse väljaheite klassifitseerimiseks Bristoli skaalat. See on siitVitamiinivesi


Kuna samadel autoritel on kirjutatud samas formaadis ka raamat uriinist, siis on siin tutvustuseks üks lõik sealt: normaalne uriini värvus on alates täiesti selgest kuni tumedama kollaseni. Kuid kui uriin on fluorestseeruvalt kollane või isegi erkoranž, siis see on enamjaolt põhjustatud vitamiinide või ravimite sissevõtmisest. Eriti populaarsed B grupi vitamiinid, mida võetakse immuunsüsteemi ergutamiseks ja põhjustavad suurtes doosides erkkollast/oranži värvi uriini. Ravimid nagu senna (kõhukinnisuse vastu) ja püridium (põieinfektsioonide raviks) põhjustavad samuti oranži uriini. Värvuse muutus ei ole kuidagi ohtlik, vaid annab lihtsalt märku, et oled tarbinud vitamiine rohkem kui keha vajab.

Müüt: Närimiskummi seedimine võtab 7 aastat:


Väga harva võib mõni inimene ringi käia väikene palli suurune pehmetest nätsudest kokkukleepunud pall maos. Müüt ise tuleneb sellisest üldtuntud faktist, et kehal ei ole võimet seedida nätsu põhimaterjalina kasutatavat kummist ainest. Kuid ei, näts ei ringle kehas 7 aastat ja nii nagu  maos seedumatud seemned ja tooreste aedviljade kiudained, viiakse ka näts siit minema ja kehast välja.

Küll võib maos tekkida seedumatute ainete pall, mida nimetatakse besoaariks.

Besoaar (pärsia sõnast) ehk pulstik on loomakarvadest või taimekiududest tekkinud enamasti pähkli- või kartulisuurune pallitaoline moodustis, mis mõnikord võib kaaluda isegi 1–2,5 kg

Besoaari on esmakordselt kirjeldatud juba mitu tuhat aastat tagasi – ammu enne nätsu tulekut. Seedumatute aineste palliga seotud seisundit nimetatakse meditsiinis gastropareesiks.

Besoaar võib tekkida ka tervetel inimestel ja kõige enam besoaarialdis toit on hurmaa. (Mida värki? 😲) Besoaari tekkeks tuleb hurmaad süüa muidugi päris palju ja pikka aega. Veel õunad, viigimarjad, rohelised oad, seller, hapukapsas,  antatsiidsed ravimid ja ka näts.

Just need kiulised osad õuna südames, hurmaa südamikus, selleris võivad olla meie seedimisele rasked.

Seisund nimega Rapuntseli sündroom tekib, kui keegi neelab alla palju karvu ja tekib trihhobesoaar, mille saab maost kätte endoskoopiaga.

Gastroenteroloog märgib, et nüüd ei ole vaja kohe viigimarja-selleri salatit välja visata. Kui magu funktsioneerib korralikult, ei ole eriti midagi karta vaja. Besoaarid tekivad, kui on diagnoositud mao tühjenemisega seotud probleeme või oled läbinud maooperatsiooni ja tekivad vaevused.

Tualeti ajalugu...Ulatub 3000 aasta tagusesse aega. 2500 EMA oli harappa tsivilisatsioonil (Pakistani ja India aladel) vesitualetid. Tualetid olid  Minose Kreetal, Vana-Pärsias, Vana-Hiinas jm. Rooma suplusmajades olid algelised tualetid, kuid üldkasutatavaks said need alles 1800 aastatel. Ja alles tänapäevase kanalisatsioonisüsteemi arenguga sai tualetist koht, kuhu minnakse ajalehe või raamatuga istuma.

Puhas paber

Vahetevahel juhtub, et pärast enda kergendamist jääb pühkmepaber puhtaks ja seal ei ole väljaheite jääke. Osad eksperdid loevad sellist väljaheidet kõige paremaks ning see on teravas vastuolus mõne järgmise korraga, kui tuleb ära kasutada peaaegu pool tualettpaberi rulli ja tundub, et ikka päris puhtaks ei saa.

Väljaheide sisaldab 150-500 erinevat bakteriliiki. Ära unusta pesta käsi, kuna pühkmepaberi peal on ca paar miljardit bakterit ja nad on seal ka siis, kui paber tundub olevat täiesti puhas.

Iste versus kükk
Kükkasendi puhul meenuvad vabas looduses põõsa taha käigud. Gastroenteroloog märgib, et kükkasend on efektiivsem väljaheite väljutamise viis. Kükkis inimesel muutub pärakutõsturlihase (levator ani) asend, mis toetab paremat väljutamist.

Levator ani lihased


Hemorroidid

Kuigi sageli mõeldakse ütluse: „Mul on hemorroidid“ all piinavalt valulikku seisundit, siis mõnes mõttes on meil kõigil hemorroidid, padjalaadsed veenide kogumid, mis asuvad pärasoole ja päraku alumist osa vooderdavate limaskestade all. Seisund, mida enamik meist nimetab hemorroidideks (või komudeks), tekib siis, kui need veenid paisuvad ja laienevad, nagu jalgade veenilaiendid. Valuliku seisundi nimi on hemorroid haigus.

Kas liiga pikk istumine põhjustab hemorroidide paisumist?

Jah. Meditsiinilised uuingud on leidnud, et kui sa istud väga kaua tualetipotil, hoolimata sellest kui kerge on väljutus, võivad tekkida hemorroidid. Ühes uuringus leiti, et patsientidel vähenesid hemorroidid, kui nad lõpetasid WCs lugemise.

Veel hemorroididestKui jutt juba hemorroididele läks, otsisin natuke pikema selgituse selle kohta, mis need on ja kus asuvad. Hemorroidide ülesanne on kaitsta teie päraku sulgurlihaseid (neid, mis avavad ja sulgevad teie päraku) ning aitavad hoida pärakut suletuna, kui teil on kõhuõõne suurenenud surve, näiteks köhimise ajal. Need muutuvad meie jaoks probleemiks, kui nad muutuvad põletikuliseks. Kui see juhtub, nimetatakse neid komudeks. Teaduse populariseerimine meedias on viinud selleni, et "hemorroidid" ja "komud" on tavakeeles muutunud pea ühetähenduslikuks. Mis põhjustab nende põletikku ja kuidas seda vältida?

Teie pärakut kontrollib üks paljudest kehas olevatest sulgurlihastest (sphincter). Sulgurlihased on lihased, mis moodustuvad sõõriku keha paljude avauste ümber, nagu mao sisse- ja väljapääs. Need oleksid vastavalt alumine söögitoru sulgurlihas ja pylori sulgurlihas. Kui sulgurlihased lõdvestuvad, võimaldavad nad vedelike ja tahkete ainete sisenemist või vabanemist. Tavaliselt on kohtadelt ahenenud, mis hoiab ära nende vedelike ja tahkete ainete lahkumise oma vastavatest positsioonidest kehas. Kellelegi ei meeldi, kui teie maost väljuv hape tagasi tõuseb ja paneb teid tundma kõrvetustunnet. Päraku sulgurlihast pehmendavad hemorroidid. Hemorroidid ise koosnevad nn modifitseeritud lameepiteelist. Need padjataolised moodustised asuvad piki anaalkanalit kolmes peamises piirkonnas – kanali vasakul, paremal ja tagaküljel ning koosnevad elastsest sidekoest ja silelihastest. Paljud neist ei sisalda lihasseinu, nagu arterid ja veenid. Seetõttu on need tehniliselt tuntud kui sinusoidid (väike veresoon nagu kapillaar) ja võivad paisuda, kuna veri ei saa väljuda.

Kui olete lõdvestunud, annavad hemorroidid umbes 15–20% rõhust,  mis hoiab teie anaalkanali suletuna. Kui teil on suurenenud kõhuõõne rõhk, näiteks aevastamise ajal, väheneb verevool, mis läheb tagasi teie südamesse läbi alumise õõnesveeni. See põhjustab nende vaskulaarsete padjandite paisumist, veri surub teie sulgurlihasele ja aitab seega vältida kurikuulsat päraku leket. Samuti arvatakse, et hemorroidid aitavad meil määrata väljaheite täpset sisu, näiteks gaasid versus tahke aine sooles liikumist.

Kui teie hemorroidid hakkavad krooniliselt paisuma, hakkavad need probleeme tekitama. See on siis, kui nad saavad tuntuks kui komud ja võivad need põhjustada selliseid kõvasid tompe, mis võivad olla valusad ja sügelevad ning limast eritist või helepunast verd roojamise ajal.

Kõik, mis põhjustab teie kõhuõõne rõhu tõusu, võib põhjustada teie hemorroidide kroonilist põletikku. Seega on komude tekke riskifaktoriteks näiteks rasestumine, krooniline kõhukinnisus, raskete raskuste tõstmine, väljaheite väljutamisel punnitamine, rasvumine ja vanus. Mõned uuringud on isegi näidanud, et kalduvus komude tekkeks on päritud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar