Teisipäev, 30. november 2021

Kehast välja heidetud vol 3 - WC paberi hulk ja värvid

 


Pehme väljaheide

Väljaheite pehmus võib varieeruda. Kui pehmet välaheidet esineb lühiajaliselt, siis on tõenäoliselt tegemist halvasti imenduva ja seeduva toiduga. Limonaadides ja nätsudes kasutatav sorbitool ja fruktoos on üks pehme väljaheite põhjustajaid. Teine kõige levinum on laktoositalumatus.

Laktoositalumatusega inimestel on probleeme laktoosi - piimas ja muudes piimatoodetes leiduvate suhkrute seedimisega. Laktoositalumatus ei tähenda, et inimesel oleks piima suhtes allergiline, kuid tõenäoliselt tunneb ta end halvasti pärast piima joomist või juustu, jäätise või muu laktoosi sisaldava söömist. Peensool toodab laktoosi seedimiseks ensüümi laktaas, mis lagundab laktoosi lihtsamateks suhkruteks, glükoosiks ja galaktoosiks. Neid suhkruid on teie kehal lihtne omastada ja energiaks muuta. Laktoositalumatusega inimeste organism ei tooda laktoosi või ei tooda piisavalt. Ilma laktaasita ei suuda keha laktoosi sisaldavat toitu korralikult seedida. See tähendab, et kui te sööte piimatooteid, võivad need põhjustada gaase, krampe, puhitustunnet ja kõhulahtisust.

Kui laktoosiprobleem on välistatud, siis võib pehme väljaheite korral lasta arstil uurida, kas on tegemist tsöliaakiaga.

Üldiselt ei põhjusta pehme väljaheide erilisi probleeme. Soovitav on lisada menüüsse kiudaineid, mis väljaheidet tugevdavad.Vedel väljaheide

Tundub nagu urineeriks valest otsast. Sageli tekib tualetivajadus järsku ja on saadetud rohkest gaasist.

Sellist tüüpi väljaheitel on kaks peamist põhjust: seedetrakti infektsioonid ja seedehäired. Bakterid, viirused või toksiinid liiga vähe küpsetatud lihast või nädal aega seisnud kartulisalatist põhjustavad rohke vedeliku voo seedetrakti, millega keha üritab pahalasi välja transportida. Sellise väljaheite kõige tõsisem seisund on koolera, millega tekib väga kiiresti dehüdreerumise oht. Laktoositalumatus võib samuti põhjustada vesist väljaheidet.

Laste mähkmete vahelt väljasuruv vedel väljaheide

Esimestel elukuudel on selline kõikjale voolav vedel väljaheide üsna normaalne ja on põhjustatud gaaside liikumisest sooles. Kui sellist väljaheidet tekib liiga tihedalt, võib probleemiks olla rotaviirus. Ja kindlasti on põhjuseks ka valesti valitud mähkmed.

Kõht kinni

Kõhukinnisuse korral teeb punnitamine asja hullemaks. Üllatuseks võib olla, et ka rohkem kiudianet võib kinnisuse hullemaks teha – kiudaine ilma piisava vedelikuga ei aita väljaheitel pehmemaks minna. Kui kiudaine+piisavalt vedelikke ei aita kõhukinnisusest lahti saada, tuleb pöörduda vastava ala spetsialisti poole.

Kõhukinnisus on vanuse kasvades levinum.

Toitudest aitavad kõhukinnisusele kaasa: piim, juust, jogurt; banaanid, küpsetatud porgandid, valge riis, ülitöödeldud rasvased toidud nagu näit. friikartulid.

Lõputult WC paberit nõudev väljaheide


Liiga palju paberit nõudva kleepuva väljaheite puhul on mitu põhjust: reeglina kuivab väljaheide mööda soolt liikudes (jämesoole suure vee imenduvuse tõttu) ja kui väljaheide liigub liiga kiiresti, võib see väljumisel olla kleepuv ehk sisaldada rohkem vett.

Kõrge viskoossusega väljaheide võib esineda ka juhul, kui maost või peensoolest on verejooks. Kui veri seguneb maohappega, moodustub musta värvi kleepjas väljaheide.

Levinum probleem liiga palju paberit nõudva käigu puhul on, et väljaheidet jääb suurenenud hemorroidide külge, mida on raske puhtaks saada.

Ka perianaalne fistul nõuab rohke paberi kasutust.

Väljaheide, milles on söödud toidu seedumatuid tükke, värvilisi toidujäänuseid

Sellise väljaheite põhjustajaks on reeglina eine, milles palju seedumatut kiudainet. Meie kehal puuduvad ensüümid, mis saaksid hakama osade taimsete materjalidega. Kuna kiudaine kiirendab väljaheite liikumist, siis võibki seedumatuid toiduosakesi leida. Kui muid sümptomeid ei ole, pole põhjust muretsemiseks.

Väljaheide vee peal

On kaks asja, mis hoiavad väljaheidet vee peal: rasv ja gaas. Kui oled söönud gaase tekitavaid toite, siis hulpiva väljaheite probleem ei kesta kaua.

Peaaegu alati on probleemiks tugevalt rasvane ja halvalõhnaline väljaheide. Rasva ei tohiks väljaheites olla ja see viitab probleemidele maksa, sapipõie ja pankreasega.

Põletav väljaheide


Kui tunned potil istudes põletavat tunnet, on see enamjaolt seotud väga vürtsiste toitude söömisega. Suu limaskest sarnaneb soole limaskestaga ja neil on ühtmoodi tundlikkus tugevate vürtside suhtes.Lõikavat valu tekitav väljaheideAnaalfissuur ehk pärakulõhe on väike haav või lõhe pärakukanali seinas. Tavaliselt asub fissuur pärakukanali tagumisel keskjoonel (80%), sageduselt järgmine koht on eesmisel keskjoonel (10%)

Tüüpilised sümptomid on valu roojamise ajal ja selle järgselt ning veritsus.  

Mis põhjustab anaalfissuuri?

Kõik, mis võib vigastada või ärritada pärakukanalit, võib põhjustada fissuuri. Sageli on selleks põhjuseks kõva väljaheide. Vigastatud piirkonda tekib põletik ning kaasneb päraku sulgurlihase tugev kokkutõmme ehk spasm. Selle tagajärjel vigastatud piirkonna verevarustus halveneb, mis soodustab lõhe muutumist krooniliseks.Teiste põhjustena tulevad arvesse kõhulahtisus ja põletikulised seisundid anaalpiirkonnas. Anaalfissuur võib olla äge (just tekkinud) või krooniline (püsinud mõnda aega ja kordub sageli). Kroonilistel fissuuridel on sageli väike lõhega seotud väline veenikomu, nö valvurveenikomu, mis fissuuri ägenemise korral võib oluliselt suureneda. Lõhed tekivad tavaliselt päraku sisemise limaskesta traumast soole liikumisest või muust anaalkanali venitusest. Selle põhjuseks võib olla kõva ja kuiv väljaheide või lõtv, sagedane roojamine. Anaallõhed põhjustavad väljaheitel  teravat valu. See valu võib kesta mitu minutit kuni paar tundi. Tihti ei taha anaallõhega inimesed WCs käia ja püüavad väljaheidet tagasi hoida. Ravina on kasutusel nii mittekirurgilised: soe vann, kiudaine ja vedelikurohke dieet, teatud ravimid kui ka kirurgilised meetodid.

Väljaheite värvusKommentaare ei ole:

Postita kommentaar