Kolmapäev, 24. november 2021

Sobivaks tunnistatud keha vol 7 - dieedid ja dieedirohud

 


 Gordon kirjutab raamatus ka treeningust ja kaloritest – suurem ja intensiivsem treening ei põleta aina rohkem kaloreid. Sellest sai blogis põhjalikult kirjutatud Pontzeri raamatut „Burn“ tutvustades. Samuti sai kirjutatud Biggest Loser telesaate osavõtjatest, kes küll ülirange režiimiga palju kaalust alla võtsid, kuid aastaid hiljem oli kaotatu kõik tagasi.

Raamatus märgitakse ära mitmed turul olnud dieedirohud. 1996 aastal lubati turule dieedirohi Redux, hoolimata mitme eksperdi vastuseisust. Vaid 3 kuud peale ravimi heakskiitu kirjutati seda nädalas välja 86000 korda. Tootja Wyeth korraldas 52 miljoni dollari suuruse reklaamikampaania. Gordon oli üks Reduxi 18 miljoni kasutajatest. 1997 aastal teavitas Mayo kliiniku arst 24st kõrvaltoimete (südameklapi probleemid) juhtumist. Järgmistel kuudel teavitati veel 72 probleemsest juhtumist. Wyeth korjas ravimi turult ära ja Forbesi andmetel maksis Wyeth  kahjude hüvitamiseks hiljem kokku 13 miljardit dollarit.Paljud ameeriklased olid kaalu langetamiseks valmis proovima kõike, sealhulgas narkootikume. Kuigi amfetamiinid on tänapäeva toitumismaastikul vähem levinud, on lahtistid muutunud üha populaarsemaks ning A-nimekirja kuulsused, nagu Kim Kardashian ja Cardi B, on toetanud selliseid tooteid nagu lame kõhutee, lahtisti, mis põhjustab ajutist kaalulangust. Ameeriklased on pikka aega otsinud imedieettoite, igatsedes sellist alkeemilist jõudu, mis muudaks söödud toidu kaalukaotuseks.

1990. aastatel võeti kasutusele Olestra, mida tähistati tollal imelise koostisosana, mis võis kartulikrõpsud rasvavabaks muuta. Tarbijad ei teadnud, et Olestra ei olnud rasvavaba – see oli niivõrd küllastunud rasv, et inimkeha ei suutnud seda seedida. Nii nõudis FDA 1996. aasta otsuses, et Olestra tooted peavad olema märgistatud hoiatusega, et see "võib põhjustada kõhukrampe ja lahtist väljaheidet (anaalne leke). Hiljem avastasid teadlased, et Olestra kartulikrõpsude tarbimine tõi kaasa suurema kaalutõusu kui traditsioonilised kartulikrõpsud. Nagu paljud imelised kaalulangetustooted, osutus ka Olestra miraažiks.Alates 1990. aastatest oleme meedia vahendusel teada saanud igat liiki kaalulangetamisprogrammide haledatest läbikukkumistest. Suur hulk teaduslikke ja meditsiinilisi uuringuid on ikka ja jälle näidanud, et dieedid ei ole kehakaalu langetamisel tõhusad (pikas perspektiivis). Mõned uuringud näitavad, et kaalukaotuse ebaõnnestumise protsent on 95%, samas kui teised loovad veelgi nukrama pildi – 98 protsendil dieedipidajatest ei õnnestunud kaalust alla võtta või seda kaotust hoida.

Ülekaalulistele inimestele avaldatav surve on pannud nad lakkamatult dieetitama, mis omakorda on soodustanud rasvumist ja rasvumisega seotud terviseprobleemide teket.

Dieedi pidamine ei toimi ning ei toimi ka dieediravimid, kuid need aitavad kaasa kasvavale söömishäirete lainele USA-s ja kogu maailmas. Baltimore'i Sheppard Pratti söömishäirete keskuse andmetel on dieedi pidamine söömishäire arengus kõige levinum tegur.  Piirav dieedipidamine ei ole kehakaalu langetamisel tõhus ja on ebatervislik kõigile, eriti lastele ja noorukitele. Inimestel, kellel on söömishäirete suhtes geneetiline eelsoodumus, võib dieedi pidamine olla katalüsaatoriks kaalu ja toiduga seotud kinnisideeks.” Assotsiatsioon National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders teatab, et vähemalt „30 miljonit igas vanuses inimest USA-s kannatavad söömishäirete all” ja ligikaudu kord tunnis „sureb vähemalt üks inimene söömishäire tagajärjel”.

0,9% USA naistest põeb anoreksiat ja 1,5% buliimiat ning lisaks nendele on 2,8% inimestest mingi ajal elus söömissööstude esinemise häired.

Viimastel aastatel, on "dieedi" asemele pandud "heaolu" (wellness) ja see on loonud potentsiaali veelgi läbimõeldumaks ja  ankurdatumaks vestlusteks suuruse, toitumise ja tervise teemadel. Ja "tervis" on dieedikultuuri asendamisel asendanud termini "kõhnus". Muid erinevusi dieedi ja heaolu vahel ei ole. "Heaolu"(wellness) maailm ei käsitle "dieedi pidamist"; selle asemel viitab see "puhastustele" ja "detoksidele", kasutades samal ajal samu piiravaid tavasid ja pseudoteadust, et käia välja saavutamatuid ja ebareaalseid kaalulangetuse eesmärke. Heaolutööstus, kaugeleulatuv ja halvasti reguleeritud, hõlmab endas spordi, eeterlikud õlid, "heaolukinnisvara", "terviseturismi" ja isegi Kaalujälgijad. 2018. aasta seisuga on selle väärtus maailmas hinnanguliselt 4,5 triljonit dollarit. Nende muutustega on esile kerkinud uus söömishäire diagnoos: ortoreksia.Varasemalt toortoidu aegadel ma seda sõna „ortoreksia“ ei sallinud 😎. Ei näinud endal mingit sundi midagi teha, kõik oli puha vaimustus. Vaimustusega ei olnud see reeglistik sunnismaine, kuid kui vaimustus hääbus, siis tundusid reeglid tõepoolest piiravana. Ja need sai üle parda heidetud. Aga mitte igaüks ei põdenud vaimustust...

Leidsin mõni aeg tagasi ühe inimese, kes oli minuga ühel ajal Woodstock Fruit Festivali laagris. Jõudis kirjutada raamatu ja pidas üsna populaarset toortoidu blogi. Nüüd on ta kehakaal suurem, tema YouTube kanal palju populaarsem, ja nime Unnatural Vegan (ebanaturaalne vegan) all iseloomustab ennast nii: „Endine hull toortoitlane, kes  muutus normaalset toitumist, vaktsiini pooldavaks veganiks. Minu eesmärk on leida viis, kuidas elada ära ainult kohvist ja sojast. Ma ei ole dietoloog, seega ärge saatke mulle meditsiinilisi/dieedi küsimusi.“  https://www.youtube.com/c/UnnaturalVegan/videos

Mulle tema videod meeldivad, need on tänase toidumaailma osas realistlikud. Ta kritiseerib nii enda toortoidu aegade arvamusi, kui ka Fully Raw Christina ja Freelee toitumisnõuandeid (mis tõesti ei kõlba kuhugi), lisaks on siin veel teavitusi veganite kohta, kes loobuvad ja nende kohta, kes jagavad ulmelisemat vegan toitumisinfot. Samas on nii ta ise kui ka tema elukaaslane veganid, neil on laps ja jagatakse seda, kuidas nad ise toituvad ja kuidas nende laps veganina kasvab.Aga siiski ortoreksia on liigne keskendumine tervislikule toitumisele, mida saadavad väga spetsiifilised ja  ranged reeglid. Ühenduse National Eating Disorder Association järgi kuuluvad ortoreksia sümptomite hulka:

  • Koostisosade loetelude ja toitumisalaste siltide kompulsiivne kontrollimine;
  • Suurenenud mure koostisosade tervislikkuse pärast;
  • Üha suurema arvu toidugruppide väljajätmine (kõik suhkur, kõik süsivesikud, kõik piimatooted, kogu liha, kõik loomsed tooted)
  • Suutmatus süüa midagi peale kitsa grupi toiduaineid, mida peetakse „tervislikuks” või „puhtaks” Ebatavaline huvi selle vastu, mida teised söövad.
  • Veetes päevas tunde, mõeldes sellele, millist toitu eelseisvatel üritustel serveerida.
  • Tekib suur stressitase, kui "ohutu" või "tervislik" toit pole saadaval
  • Toidu ja "tervisliku eluviisi" blogide obsessiivne jälgimine Twitteris ja Instagramis
  • Kehapildiga seotud mured, mis võivad esineda või ka mitte

 Kuna dieedikultuur varjab end "heaolu" sildi taha samade vanade eesmärkidega, ilmneb ortoreksia sellega kaasneva söömishäirena. Ajal, mil puhastus- ja võõrutusmeetmed muutuvad üha de rigueur (liikumisega kaasnevaks kohustuseks), õnnestub ortoreksial end samuti maskeeruda arusaadavaks ja isegi kiiduväärseks mureks tervise pärast. Kuid nagu paljude söömishäirete puhul, pole ka see nii healoomuline. Söömishäirete puhul on geneetika oluliseks teguriks, moodustades sageli 50 protsenti või rohkemgi antud söömishäire riskist. Geneetika on püstol ja paljude jaoks on dieedi pidamine päästikuks.

Isegi kui me muudame oma sõnavara ja „dieedist“ saab „heaolu“ (wellness), on tarbijad jätkuvalt haavatavad toidulisandite osas tehtavate hoolimatute väidete suhtes. Reklaami sõnumi täpsust jälgiv Federal Trade Comission tegi  2011. aasta uuringu, mis näitas, et ülekaalukalt kõige enam langeb inimesi valede kaalulangetamise reklaamide ohvriks.

Hirm ülekaalu ees on plaanipärase müügitöö tulemus ja kui hästi on see vilja kandnud näitab Yale'i Ülikooli Ruddi toidupoliitika ja rasvumise keskuse läbiviidud küsitlus, mille kohaselt loobuksid peaaegu pooled vastajatest pigem aastast oma elust, kui oleksid paks: „Need 4000 vastajast andsid kuni 30% teada, et pigem lahutaks oma abielu, loobuks võimalusest saada lapsi, oleks masenduses või oleks alkohoolik aga mitte mingil juhul rasvunud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar