Laupäev, 14. september 2019

Uus raamat The Vagina Bible - Vagiinapiibel


Tellisin värskelt ilmunud Jen Gunteri raamatu "The Vagina Bible". Selline see on:Üle 400 lk sellest, mida kõike võiks naine endast teada ja milliseid uskumusi ja müüte võiks kõrvale jätta.


Kunagi ammu rääkisin ühes oma töötoas seentest inimkehas ja olin tõlkinud selleks tarbeks  Sheri Winstoni Vaginaalse Ökoloogia. Winston kuulus nö alternatiivse poole peale, kuid ta ei müünud ühtegi toidulisandit ega vagiina tervendamise tarbeid. Ta märkis - Mida sa tead oma intiimpiirkonna tervisest? Teadvusta, et vagiina on ise-reguleeruv, ise-puhastuv, vastupidav, kuid samas õrn ökosüsteem, ja mida vähem sa loomulikku keskkonda rikud, seda parem saab sul olema! Winston soovis saada ämmaemandaks ja olla ametlikult kodusünnituste juures ja sestap läks ta med.kooli ja lõpetas selle kiitusega ning sai kraadi BSN (Bachelor’s degree in Science of Nursing) . Iga alternatiiv ei ole õnneks alati kauba või raviskeemi müük. Ning kui arsti ja nn alternatiivi arvamused ühtivad, siis võib kergemalt hingata :). 


Sünnitusabiarst ja günekoloog Jen Gunter kirjutab vagiina kohta sama - ise-reguleeruv, ise-puhastuv, vastupidav, kuid samas õrn ökosüsteem, sestap  on täiesti mõttetu osta kalleid  vahendeid ...


DrJennifer Gunter on üks tuntumaid ja  otsekohesemaid günekolooge. Tal on oma missioon – vabastada naised kõikvõimalikest tervisegurudest, vananaiste juttudest, patriarhaadist ja nefriitmunadest ja asendada põhjendamatud hirmud meditsiiniliste faktidega.

2017 kirjutas dr. Jen Gunter avaliku kirja Gwyneth Paltrowle. Tema kiri puudutas nefriidist  (jadeiidist) mune, mida Paltrow oma veebilehel Goop reklaamis (ka Eestis müüakse neid mune samasuguse reklaamiga). Paltrow väitis, et sellise muna vagiinasse panemine parandab naise elu vähemalt neljal viisil.
„See väide on üks suurimaid mõttetusi, peale vagiina aurutamise, mida ma olen teie veebilehelt leidnud. See on isegi hullem, kui väide, et rinnahoidjad tekitavad vähki. Aga mulle tundub, et kasu saamise eesmärgil, ei lase te ennast tegelikel faktidel segada“.

Nii see algas. See oli omamoodi sõda tervisegurude vastu. Terviseäri käive on nüüdseks kasvanud 4,2 triljoni US dollarini. Kõik need sõnalahingud leidsid laialdast kõlapinda ja Jen Gunterist sai maailma kõige tuntum günekoloog.

Kui üks Goopi “meditsiiniekspertidest” kirjutas, et Gunter oli nefriitmunadega seotud mõtetes “kummaliselt enesekindel”, vastas ta: “Ma ei ole vagiina tervise suhtes kummaliselt kindel; olen piisavalt enesekindel, sest olen ekspert. ”  Seda juhtub harva, et günekoloogist saab rahvusvaheline kuulsus ja seda ajal, mil on järjest enam hirmutamist, valeinformatsiooni ja rünnakuid  naiste kehalise autonoomia suhtes. Üks Goopi fänn nimetas Gunterit “vaginaalseks antikristuseks”.


Jen Gunter tähistas hiljaaegu oma 53 sünnipäeva, ta kasvatab üksi teismelisi poegi (ta kandis kolmikuid, kellest üks sündis 22 nädalal ja ei jäänud ellu; teised kaks sündisid enneaegselt 26 nädalal) .

Gunteri uus raamat The Vagina Bible sai koheselt bestselleriks. Ta on pühendanud selle raamatu „Kõigile naistele, kellele on kunagi öeldud – tavaliselt mõne jobu poolt – et nad on liiga märjad, liiga kuivad, liiga kitsad, liiga laiad, liigselt veritsevad, imelikult lõhnavad.“ Gunter märgib eessõnas, et ta on töötanud günekoloogina 25 aastat ja kuulanud paljude naiste lugusid ja teab paljusid küsimusi, mis naisi huvitavad ja ka neid küsimusi, mida tahetakse küsida, kuid ei osata sõnastada. Gunter iseloomustab oma tööd sõnaga  vagenda“ (agenda –päevakava, reglement + vagiina =vagenda) -  ehk tema eesmärgiks on varustada kõik naised korrektse informatsiooniga vagiina ja vulva kohta.

Temalt küsitakse palju eksperthinnangut erinevate tervisetrendide osas. Kuu tagasi sattus haiglasse Goop terviseraklaamidega kaasa läinud 62 aastane naine, kes sai vagiina aurutamisega II astme põletuse. Kuid see ei ole ainult Paltrow "Goop", mille väidete kummutamisega Gunter tegeleb. Seda on kõikjal. Ka ajakirjas Teen Vogue anti soovitusi, kuidas saavutada „suvine vagiina“,  samuti ka vaktsineerimisvastaste väited või siis poliitikute püüd kontollida abordi keelustamisega naiste kehasid.

Patsiendid saadavad talle väga palju erinevat kräppi kõikvõimalikelt terviselehtedelt.  Nii kuulsin ma näiteks ka vagiina kung fust – raskuste tõstimine oma vagiinat kasutades. Palun ärge tehke seda järele.
Ma ei tea, kuidas on Eestis aga 2016 aasta uuringu kohaselt oskasid ainult 56% UK naistest näidata diagrammil vagiinat. 


Gunter väidab, et heaolu- ja tervisetööstus ja abordivastane liikumine tantsivad, kui mitte just koos, siis kindlasti samal laval. Esimesed manipuleerivad kogu selle segadusega, et võtta ära naiste raha, teised - selleks, et võtta nende jõud. "Ma hakkasin isegi tähele panema, et nende keel on sarnane."  Ebateadus tervisepakkujate/müüjate poolt ja ebateadus religioonis.  Teemade „puhtus“ ja „süütus“ sarnased rituaalid. See on röövellik. Ehk teise nimega - patriarhaat. See hoiab naisi tagasi ning nõrgendab, kui rääkida neile valesid nende keha kohta. Need võivad olla erinevad valed, kuid mõju on sama. Sestap tunneb Gunter vastutust neid väiteid kummutada.

Ta sündis Kanadas ja kolis USAsse 1990ndate lõpus. Siin tabas teda nö „poliitiline ärkamine“. Tema patsiendil oli raske meditsiiniline seisund, mis järsult halvenes, kuna patsient oli rase. Antud osariigis olid hiljaaegu abordid keelustatud. Haigla jurist ütles talle, et kui Gunter peaks naisele abordi tegema, siis ta vallandatakse.   Ta helistas seaduse koostajale ja too soovitas Gunteril teha seda, mida ta paremaks peab. Gunter oli maruvihane. Vihane, et seaduseandja avalikkuse ees mängib üht rolli ja privaatselt pakub teha midagi muud, vihane, et ta peab ennast kaitsma, kui ta võidakse arreteerida ja vihane seetõttu, et paljud naised surevad, kui selline seadus edasi jõusse jääb. 
Gunteris toimus teatud nihe. Tema töö hakkas väljuma haigla seinte vahelt. Ta hakkas tähele panema poliitkas toimuvaid naiste tervisega seonduvaid arutelusid. 2003 aastal, kui ta ootas kolmikuid, tulid tema veed ootamtult ära. Järgmisel päeval sündis üks kolmikutest liiga vara 22 nädalal.  Hiljem enneaegselt sündinud, kuid ellu jäänud kaks last said tugevaid tervisekahjustusi. Pärast seda loobus ta sünnitusabi arstina töötamisest.   

Kogemused olid traumatiseerivad, kuid silmi avavad.   

 See aitas tal ka mõista, millist mõju avaldavad sellised tervist müüvad veebilehed nagu Goop. Arstina ta oli teadlik, et  need pakutavad ravimeetodid on aja raiskamine, kuid emana tahtis ta uskuda imesse.  Need saidid pakuvad teile seda emotsionaalset sidet, millest arstid sageli üle hüppavad. Ja ma arvan, et see on meditsiini suur viga. Kui ma koolis  käisin, õpetati meile, et te ei räägi patsientidega endast, vaid hoiate oma suu kinni. Kuid osa minu edust tuleb just sellest, et inimesed tahavad, et nende arst oleks inimene. Nad tahavad, et nende arst oleks autentne. Nad tahavad teada, et arst hoolitseb nende eest.”

Gunteri autentsus tulebki koos tema isikliku traumaga, mis on käsikäes suurepäraste ametioskustega. Oma raamatus märgib ta ära ka oma eksi, kes ütles talle, et tema vagiinal on imelik lõhn. Gunterile on olulised faktid – kristallid on jama, samuti ei peaks toppima vagiinasse sätendavaid asju ja raseerijad muutuvad nüriks. Gunter oskab oma faktide ja teaduse tundmise panna kokku isiklike kogemustega. Ta koorib tervisemüüjate tagamaid lahti nagu apelsine.    

“Kui ma sain aru, et inimesed tegelikult ka usuvad Goopi poolt jutustatud muinasjutte, siis ma mõtlesin, et ma vaatan seda asja lähemalt.“   Esimene Goopi vastane kirjutis hõlmas vagiina aurutamist – see toetub ideele, et naine on ebapuhas ja seda uskumust on hoitud väga kaua aega. See on patriarhaadi alustala. Naised on sisemiselt räpased. Ja samas müüb Goop seda ideed, kui naiste ülendamist.   „Hippokratese ajal arvati, et emakas kõnnib kehas ringi, põhjustades kaost, ja te meelitate selle tagasi oma kohale, pannes lõhnavad ürdid jalgade vahele. See on sama asi. Nii paljudes kultuurides usutakse, et emakas on mürgine. Ma ei suutnud uskuda, et sedasama müüakse nüüd kui naiste mõjuvõimu suurendamist. See on halb feminism. Naistevihkamine. Ja see on halb teadus. ”

Eelmisel aastal pani ta end oma nime all kirja Goopi üritusele. Peeti kolm loengut sellest, et surm pole tõeline. Kui sa sured, siis võid kasutada armastust oma ajus, et ennast surmast tagasi tuua. Kas te teadsite seda? Üks kõnelejatest rääkis, kuidas ta armastusega sai terveks vähist, kuid ei öelnud kellelegi, et läbis ka kemoteraapia. Naine ütles, et ta sai vähi seetõttu, et ta kartis vähki. See on üsna levinud teema – hirm põhjustas haiguse ja armastus on ravimiks. 
Goopi üritus hämmastas teda ja tegi vihaseks. „Paltrow on suuteline saama iga ajakirja kaanele kogu maailmas. Ja mida ta teeb oma priviligeeritud võimalustega – irvitab meeleheitel naiste üle“. 
Gunter ütleb samas, et Goop ei ole esimene, kes väärinfot kasutades tervist müüb. 1885 aastal sündinud John Brinkley käis „etendusi“ andmas väikelinnades, müües seksitoonikut. Ta ostis omale „eklektilise meditsiini“ diplomi ja pani püsti värvitud vee süstimise äri – värvilist vett süstiti veeni meestele, kes olid mures oma mehelikkuse pärast.   Pärast linnast lahkumist, jättis ta maha hulgaliselt võlgu. Kuid sellest hoolimata avas ta kliiniku, kus püüdis siirdada kitse munandeid inimestele, kes olid seksuaalselt nõrgad. Tema äri tugines inimestele, kel oli neerupealsete väsimus (adrenal fatigue).   Ta teenis üsna lühikese ajaga palju raha, ostis kohaliku raadiojaama, maksis poliitikutele. See ei ole palju erinev sellest, mis toimub praegu. Tema ohvrid surid temasse jätkuvalt uskudes. 

Mis on muutunud? “Ma arvan rohkem inimesi küsib küsimusi. Rohkem inimesi on hakanud mõtlema: „Keda ma peaksin selles asjas eksperdina usaldama?“ ja ka „Mida see inimene saab, kui ta mulle infot annab?“. Me oleme teadlikumad. Petersell vagiinas
Kasutades seda vagiinas kolm või neli õhtut järjest, kutsub esile mensese. Teate, ma ei mõtle neid asju ise välja – inimesed saadavad neid mulle. Mõned inimesed – need kes eksivad – usuvad, et selline teguviis stimuleerib emaka kokkutõmbeid.    Puuduvad tõendid, et peterselli vaginaalne kasutamine võib seda teha, kuid isegi kui see oleks võimalik, ei tekita see teile mensest. Progesterooni tootmise taandumine põhjustab mensese, mitte emaka kokkutõmbed.Nefriitmunad sinu „yonile“
On arvamus, et sa paned nefriidist muna oma vagiinasse ja see viib sind kuidagi sinu naiseliku olemuse juurde. Seda reklaamiti välja, kui iidset meetodit Hiina keisri konkubiinidelt. Ma olen seda lähemalt uurinud ja minu uuring on ka meditsiiniajakirjas avaldatud – Hiina kesrinnad ja konkubiinid seda ei kasutanud. Ainus asi, mis selle väite juures iidne on – on teaduse puudumine.  


Rasedusvastased tabletid põhjustavad ülekaalu.
Seda on hästi uuritud ja vastus on, et ei - tabletid ei põhjusta ülekaalu.  Ja see ei tähenda, et naisi lihtsalt ei usuta. Uuring võttis arvesse nende väited kaalu tõusu kohta ja uuris neid põhjalikult. Tulemused olid kirja pandud arstide poolt, kes tõesti kuulasid naisi. Elustiil, millega seondus tablettide võtmine võis viia kaalutõusuni aga mitte tabletid ise. 

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid põhjustavad viljatust
Ei. Kuid  patriarhaat, kes üritab teid eemale peletada reproduktiivtervise kontrollimisest, investeerib sellesse müüti. Süstimisega võib viljakuse taastamine viibida mitu kuud, kuid ühe aasta jooksul on kõik naised jõudnud tagasi baastervise juurde. Kõigi muude rasestumisvastaste meetoditega, kui need on peatatud või eemaldatud, on võimalik rasestuda juba järgmsiel kuul.

Imevett
Viimane müügihitt „aluseline vesi“. Vee loomulik pH on 7, ja aluselist vett on muudetud nii, et selle pH on 8 või 9. Tegemist on aluselise dieedi täiendusega, mille reklaam lubab „neutraliseerida happed sinu kehas“ ja ravida mistahes haigust sh ka vähki. Kuid see ei tee seda mitte. Kuna inimesed on jälginud aluselist dieeti ja selles hoolimata surnud vähki. Mees, kelle raamat aitas aluselist trendi populariseerida mõisteti süüdi ilmalitsentsita ravimises ja talle määrati vanglakaristus 3 aastat ning 8 kuud. (Gunter ei nimeta küll nime, kuid tegemist on Eestiski tuntud Robert Joungiga. Samuti on terve vagiina kergelt happeline, aluselise vagiina puhul on terviseprobleemid).    


Magnetid vagiina lähedal, et vältida kuumahoogusid
Mõnikord ma kardan, et nihestan ära oma kaela, kui taaskord pea kuklasse viskan ja silmi pööritan, lugedes järjekordset „teaduslikku“ ja „looduslikku“ võimalust ennast huvitavate meetoditega ravida. 

Jogurt seeninfektsioonide puhuks
 Jogurt ei sisalda tupe tervise jaoks olulisi laktobatsillide tüvesid. Kui naine paneb jogurtit tuppe, paneb ta sinna ka teisi baktereid ja tagajärjed pole teada. Võib tunduda esmalt rahustav, kuna see on kreemjas, kuid riskid pole teada ning see on osutunud ebaefektiivseks.

Kohviklistiir
Palun ei. Inimesed ja isegi mõned arstid on seda reklaaminud, kui ravi depressiooni vastu.  Mina. Lihtsalt. Ei. Saa. Seda. Teha. Meditsiiniliselt võttes – uskuda, et kohvi, mida on sinu jämesoolde lastud, suudab midagi ravida on absurdne. Ma mõtlen, et joomine peaks ju andma sama efekti.


Vagiina aurutamine
Seda reklaamitakse, kui emaka „puhastamist“. See on seotud hävitava uskumusega, et emakas on oma olemuselt ebapuhas ning seda on paljudes kultuurides kasutatud naiste eraldamiseks ühiskonnast. Selline patriarhaalse süsteemi üleval hoidmine.

Mõtteid lõpetuseks

Tervis ja jõud käivad käsikäes. Ei ole võimalik patsiendile enesekindlust tagasi anda ja tema tervises mingeid eesmärke saavutada, kui tulla välja väärinfo ja pooltõdedega.   Mind on rünnatud selle eest, et olen vastu astunud valeinformatsiooni ja libatoodete vastu, mida naistele pakutakse kui midagi väärtuslikku. Tõeline valik - oma isikliku riski-kasu suhte kaalumine ja selle teabe põhjal oma keha osas otsuse tegemine - nõuab fakte. Ja see minu püüdlus anda naistele fakte hoiab mind öösiti üleval. Sellepärast ma tegutsen edasi. Patriarhaadi ja imerohtude müüjatel läheb hästi, kuid olen näinud, kuidas need naiste tervisele negatiivselt mõjuvad. Nii et ma ei lõpeta oma püüdeid enne, kui kõigil on olemas vahendid selleks, et olla arukas patsient ja need, kes püüavad naisi oma kehaga seotud faktidest eemale hoida, on vaigistatud või kohtusaali saadetud. See on minu vagenda.

Siin võib anda nii uskumatult pika, kui ka ühesõnalise vastuse: patriarhaat. Naiste kehasid on nõrgestatud aegade algusest peale. Pidite olema neitsi, seejärel oli vaja võimalikult vaikselt ja tõhusalt palju järglasi anda. Edasi olite "vana teenijanna", kellel polnud mingit väärtust. See palju sajandeid kestnud suhtumine on vaja ümber pöörata.

Ma olen näinud neid, kes arvavad, et nad on oma tee lõpus ja neile pole enam kuhugi minna. Neil on seennakkus või valu, mis ei kao ja nad on tulnud minu juurde, sest nende arst kas tunneb, et meditsiiniliselt on ta kõik juba teinud, ta pole arstiga nõus või vihkavad nad oma arsti. Ütlen kõigile, et peame alustama nullist, sest ma ei tea tegelikult, mida on tehtud ja mis juhtub [väljaspool objektiivsete tõendite olemasolu]. Esitage mulle oma patoloogiaaruanne, kirurgiline aruanne ja laboritulemused ning alustame siis algusest. Veendugem, et räägime samadest sümptomitest.

Patriarhaalses süsteemis on väga lihtne öelda: “Ma tean, mis sul viga on.” Sellepärast on mul raamatus peatükk, kuidas suhelda arstiga, ja loodan tutvustada seda ka meditsiinivaldkonnas. Mõnikord ei ole see, mis patsienti häirib, see, mis minu arvates peaks teda häirima või mille pärast nad on mures. Teil on vaja plaani ja ma ei tea, kas inimestele valmis plaani ette söötmine või  öeldes, et  „Ma tean, mida siin teha. Ma olen seda juba ennegi näinud. Hakkate kõike seda, mis ma ütlen järgima,” on õige, pigem on see lihtsalt patriarhaalne. Olen alati olnud keskendunud plaanile, kuid puudu ongi planeeritusest (mis tuleneb sellest, et ei kuulata patsiente].


Olen väga haaratud sellest teadliku valiku kontseptsioonist, sest nii see peaks meditsiinis käima. Te räägite inimestele riskidest ja eelistest ning siis nad otsustavad, mis nende jaoks kõige paremini sobib. Mõned inimesed tahavad ette võtta kiireima teekonna ja teha kõik testid korraga, kuid see võib minna kalliks maksma. Hinnaks  võivad olla mitte ainult raha, vaid ka valu või töölt vaba päeva võtmine arsti juurde minekuks. Inimesed on sellega üldiselt nõus, kui nad teavad, et just selle on nad valinud.

 Loodan, et arstid samuti loevad mu raamatut. Naiste elu kohta - naiste valitud aluspesu, naha puhastamise viisid, seksimise viisid, kasutatavad määrded, häbemekarvade eemaldamise viis – arstidele ei õpetata nende asjade kohta. Selle kohta pole palju uuringuid ja neid peetakse pigem kvaasikosmeetikaks. Kuid kõigil neil asjadel on tervisega seotud tagajärgi siis, kui neid on tehtud valesti või kui kasutatakse valesid asju. Mõnikord on tervisega seotud asjaolusid, millest me isegi ei tea. Meil on tõesti väga vähe ettekujutust sellest, kuidas häbemekarvade eemaldamine võiks muuta teie naha ökosüsteemi. Kas muudab? Jah? Ei? Ei tea. Paljud arstid ei mõtle nendele asjadele.

Ma tahan, et inimestel oleksid kindlad faktid ja siis saavad nad teha otsuseid (selle kohta, mis neile kõige paremini sobib). Me ei tea, kas tupes on kannabinoidiretseptoreid. Keegi pole seda uurinud, ja ei saa uskuda neid, kes väidavad, et alternatiivsed meetodid (muudavad seksuaalse erutuse taset) on tõhusad. Kui soovite proovida enda jaoks alternatiivseid meetodeid, siis palun. See on teie keha ja teie valik. Ja te peaksite selle otsuse tegema, teades, et neid meetodeid ja vahendeid pole uuritud ja et on olemas andmeid, mis viitavad sellele, et sellel võib olla potentsiaalne roll pärmseente koloniseerimise suurendamisel, kuid me ei tea, mida me ei tea. Väidetakse tõhusust, kuid seda pole tõestanud.
Ma vaatan kõiki inimesi, kes müüvad „alternatiivset ravimit”, nii nagu ma vaatan ka farmaatsiatööstust - ja kui sa hindad neid samade standardite järgi, on [alternatiivsed ravimid] halvemad, kuna nad ei pea tõestama oma toote tõhusust ja ohutust. Kui ravim on FDA poolt heaks kiidetud, võib FDA minna sellesse tehasesse, peatada liini, testida ravimit ja kasutada proovi turvalisuse proovides. Nad lähevad ja kontrollivad kogu aeg. On ülioluline, et nii [farmaatsiatooteid kui ka alternatiivtooteid] hinnatakse samade standardite järgi, sest nad pakuvad mõlemad arstiabi.

Kas sa saad aru, miks patsiendid, kes on halva ravi tõttu pettunud, pöörduvad alternatiivsete meetodite poole, näiteks meditsiinilise marihuaanaga?
Andmeid on väga vähe. Ma ei ütle, et see  töötab või ei tööta. Ütlen lihtsalt, et arstid soovivad kinnitatud andmeid enne, kui me midagi soovitada saame, seega on arsti seisukoht alati erinev patsiendi omast. Arstiabi soovitamise taga peaks olema mingi teadus. Andmed peaksid olemas olema ja siis saab soovitada midagi, nii ekspertide arvamuse kui ka kuulujuttude põhjal. On tõesti oluline teadvustada, kui proovite midagi, mis võib põhineda vaid kuulujutul. Kas oleks vale meditsiinilist marihuaanat proovida? Ei, kui teil on põhiteadmised sellest, kuidas see võib teid aidata või mitte aidata. Tuleb lihtsalt veenduda, et meil oleks teabe allikast ja pakutava kvaliteedist selge ettekujutus.
Ma näen väga hästi, miks inimesed pöörduvad alternatiivsete asjade poole. Meditsiin ei ole teinud head tööd selgitamaks, millised ravimeetodid on olemas, milliseid võimalusi võib veel olla. Ning pole käinud läbi kogu tavapärase arstiabi, ekspertarvamuse ja kuulujuttude osa. Arstide arvates on see sageli isiklik solvang, kui te jätate nende soovitatud ravi kasutamata. Mulle meeldib niimoodi – te ütlesite  „ei“, teil on teave olemas ja ma olen seda teile esitanud viisil, millest saate täielikult aru. Kui te seda ei soovi, on see täiesti ok. See on teie valik.

Teie raamat asetab reproduktiivtervise ja seksi võrdsetele alustele, liidab need üheks. Nende kahe omavaheline seotus on väga oluline, kuid seda  ei mainita reeglina reproduktiivtervise või seksi vestlustes.
Igasuguste hinnangute andmine on tavapärane.  Võib-olla sellepärast, et kasvasin üles puritaanlikus kodus, kus mõte, et olen seksuaalselt aktiivne, oli minu vanemate jaoks „probleem“, isegi veel siis, kui ma jäin rasedaks  (35-aastaselt). Ma kasvasin peres, kus sõna „seks“ ei mainitud. Mu ema häbeneb, et olen günekoloog. See oli tema jaoks maailma kõige hullem asi, nii et ta ei ütle kunagi inimestele, et ma olen arst. Päris varasest east peale tundus see mulle lihtsalt liiga rumalana.  

See on nii universaalne kogemus, mis on ühine nii paljude naistega. Mul olid kooliajal kohutavalt valulikud mensesed, üks või kaks päeva [iga kuu] puudumine, ja mu ema lihtsalt ütles: “Noh, just nii see on.” Ma isegi ei teadnud, et valusad mensesed ei ole normaalsed, kuni ma olin viimases klassis ja keegi ütles mulle: „Sa peaksid EMOsse minema. Sul on agoonia.” Ma reageerisin, et „Oh, need on lihtsalt minu päevad.“ Tema aga jäi kindlaks -  “Ei, sa peaksid minema.” Ma läksin kiirabisse ja rääkisin neile, mis toimub. Nad andsid mulle Naprokseeni retsepti. Kolm tundi hiljem oli selline kergendus - et Püha püss! See on parim kuradi asi maailmas.“
Sinu raamatutes sa annad jõudu arsti-patsiendi suhete dünaamilisemaks muutmiseks viisil, mis loodetavasti loob meditsiinis süsteemse muutuse.
Mulle meeldib, kui inimesed tulevad ja on hästi informeeritud. Probleemiks on see, mida nad on lugenud, mõnikord on see valeinfo ja kuulujutud. Tulevad inimesed, kes ütlevad: “Ma tahan puhastust. Ma tahan teha X. Ma tahan teha Y. Miks te ei ravi mu kehas süsteemset pärmseent? ” Minu mõte on alati olnud, et inimesed teevad just oma parima, et nad lihtsalt püüavad parimal viisil hakkama saada. See pole nende süü, et nad on Interneti poole pöördunud. Tegelikult on see minu arvates suurepärane: Internet on nagu raamatukogu ja ma ei saaks süüdistada kedagi selles, et ta läks raamatukokku teavet otsima. Kuid arstid ju tegelikult ei näita neile kunagi, kuskohast otsida. Nii et see pole nende süü, nad said just sellise teabe. Minu arvates lasub süü sellel, kes valeinfo netti pani. Sinna peakski minu kriitika suunatud olema.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar