esmaspäev, 5. juuli 2021

Naise tervis vol 24 -keharasva protsent


 

Thebe raamatus "The Menopocalypse" on nüüd kõigi "hädade" ja sümptomite loetlemine lõppenud 😏ja edasi läheb erinevate soovituste rada. Ja üks peamisi soovitusi on - ära püüa taas välja näha nagu 30 aastane, vaid lepi sellega, mis protsesse su keha läbib ja tulemuseks on parim eluetapp, mida eales oled elanud. 

Naised ütlevad sageli, et "ma tahan oma elu tagasi" või "ma tahan oma energiat tagasi" või "kuna ma olen jälle mina ise". Kuid menopaus on muutumise protsess. Minevik ei tule tagasi. Kuigi turg muidugi pakub hea raha eest "võimalusi" aega tagasi keerata. Kuid see on näiline tagasiminek ja pigem pingeline võitlus reaalsusega. 

Thebe kirjutab, et lootis päris pikalt teha sama palju ja intensiivselt seda, mis varem, kuid oma tugevatest sümptomitest õppis asju lihtsamalt, kergemalt ja vähemal määral tegema. Kui varem oli ta jõusaalis 45 minutit trenni teinud, siis nüüd pidas ta väga heaks seda, kui sai tehtud 10 minutit. Nii ta soovitabki - alusta vähesega, ära nõua endalt rohkem. Ja kuigi see võib tunduda allaandmisena, toimivad põhilised eluvaldkonnad jätkuvalt ka vähemal määral.

Selle asemel, et alla anda ja otsida järjekordset uut "kiiret parandust", kasuta toiminud asju lihtsamas variandis. Toimib järjekindlus, mitte see, kui palju sa korraga teha jõuad. Väikesed aga järjepidevad muutused viivad lõpuks elu edasi suuremate muutuste poole.

Me elame kiirustavas maailmas. Kõik tahavad kõike teha võimalikult kiiremal ja moodsamal viisil, kuid see on kõige halvem meetod tervisele ja heaolule lähenemiseks. Ükski selle aja sümptomitest ei ole tekkinud üleöö - ka sinu kõhuümbermõõt pole tekkinud 7 päevaga, miks peaks siis 7 päevane "puhastuskuur" aitama. 

Tervise ja heaolutööstus rõhub sinu süütunnetele ja nõrkustele - USAs kulutatakse aastas 60 miljonit dollarit dieeditööstusele, ometi on 35% ameeriklastest rasvunud. 

Kiired lahendused nagu detox teed ja salendavad joogid ei ole toimivad. Kiiret lahendust ei ole, ainult pidev, igapäevane, järjekindel tegevus annavad püsivaid tulemusi. Kallid tooted ja tühjad lubadused vaatavad vastu ekraanidelt ja ajakirjade vahelt, kuid maagilist trikki ei ole olemas. Trikk on selles, et trikki pole.

Muutused ei tule kergelt. Juba sissejuurdunud harjumusi on raske murda, kuid see on võimalik. Samm-samm haaval tööta sisse uued harjumused. Dieedigurud, sotsiaalmeedia suunamudijad võivad olla inspiratsiooniks aga inspiratsioonil võib olla lühike eluiga. Kirjanik Olivia Butler  ütleb: "Esiteks - unustage inspiratsioon. Harjumus on usaldusväärsem. Harjumus toetab teid, kas olete inspireeritud või mitte. Harjumus aitab teil oma lugusid lõpetada ja ja neid läikima lüüa. Inspiratsioon seda ei tee. Praktika teeb harjumuse püsivaks." 

KEHARASV
Keharasva on teadupärast raske mõõta, eriti arvestades keha kuju, keha suuruse ja rasva ja lihaste jaotuse äärmist varieeruvust. Sam Winter PhD kirjutab oma artiklis keharasvast:

1. Iga keha on ainulaadne.

Võtke mõni minut selle üle mõtlemiseks: sõna otseses mõttes pole kahte ühesugust keha. Isegi identsed kaksikud on erinevad! Kuigi on ahvatlev võrrelda oma keha ja keha rasvaprotsenti oma parima sõbra, õe või venna või treeningpartneriga, on oluline meeles pidada, et tegelikult saate end võrrelda ainult iseendaga.

2. Sama keharasvaprotsendiga naised (ja mehed!) võivad välja näha täiesti erinevad!

See, et kaks inimest on 25% keharasvaga, ei tähenda, et nende keha näeks või peaks välja nägema ühtemoodi! Nende kaal võib olla drastiliselt erinev, nad võivad kaaluda ka samapalju, kuid rasva jaotub erinevalt, nad võivad olla suurema keharasvaga väga lihaselised või vähese keharasvaga väga lahjad. Seetõttu võib guugeldamine “kuidas 25% keharasva välja näeb” olla väga eksitav!  

3. Paljude erinevate keha rasvaprotsentide korral on võimalik olla väga vormis.

Kõik allolevatel piltidel olevad naised teevad trenni. Paljud neist teevad trenni 5+ korda nädalas. Need naised on jooksjad, triatleedid, tennisistid, tõstjad, tantsijad ja palju muud. Paljudel neist on nähtavad kõhulihased. Mida siit välja lugeda? Olla vormis või sale või lameda kõhu või puuduva reievahega ei tähenda, et teie keha rasvaprotsent oleks alla 20, alla 25 või isegi alla 30.

4. Erinevad meetodid annavad erinevad (ja mõnikord ka ülimalt erinevad) numbrid.

Kirjandus näitab üha enam, et kehakuju, rasvade jaotumise proportsioonid piirkonniti ja siseelundite rasvasisaldus on paremad tervise näitajad kui ainult keharasv. See tähendab, et me võiksime kas määratleda tervisliku keharasva vahemikud uuesti või luua uue ja võimsama meetodi inimese keha tervise klassifitseerimiseks.

Keharasv 25–26%

Need kaks naist on umbes sama kaaluga ja väga sarnaste keharasvaprotsentidega. Nagu näete, on nende kehavormid vaatamata mõõdikute sarnasustele üsna erinevad, peegeldades nende erinevust treeningmeetodites - vasakpoolne naine osaleb rohkem jõutreeningutel ja paremal olev naine keskendub rohkem kardiovaskulaarsele vastupidavusele.


Keharasv ~ 27%

Nagu kahel ülalnimetatud naisel, on ka nende kahe kaalu ja keharasva protsent väga sarnane. Mõlemal on küll nähtavad kõhulihased, kuid nende lihaste ja rasvade jaotumine on pigem erinev. Vasakpoolne naine on tõstja, paremal aga triatleet.


Keharasv ~ 29%

Nendel kahel naisel on sama keha rasvaprotsent, kuid kaalus on 11 kg erinevus! Mõlemad on sportlased (tegelikult mõlemad on konkurentsivõimelised tennisistid!)


Keharasv 30% +

Need kolm naist on kõik tavalised trennitegijad, kelle keharasva protsent on sarnane, hoolimata rasva ja lahja massi drastiliselt erinevast kaalust ning jaotusest.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar