kolmapäev, 14. juuli 2021

Naise tervis vol 31 - kuumahoogude ravi/2

 


Peale kognitiivteraapia on veel teinegi teraapia, mis on näidanud head mõju kuumahoogudele ja see on kliiniline hüpnoos.

Eestis ma ei leia, et ükski kliiniline terapeut ennast reklaamiks ja 2018 artiklis ütleb regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku juhtivpsühholoog Eerik Kesküla: „Regionaalhaiglas ei kasutata ravivõimalusena hüpnoosi,“

Mujal riikides on olemas kliinilise hüpnoteraapia assotsiatsioonid ja akrediteeritud psühholooge on palju. Igal juhul märgib Gunter oma raamatus, et see võib aidata.

Kliiniline hüpnoos õpetab patsiente kasutama sügavat lõdvestusseisundit selliste probleemide lahendamiseks nagu suitsetamisest loobumine, kaalulangus, valu leevendamine või enesetäiendamine. Hüpnoosi kasutamist lisaks ravile võib teha ainult kvalifitseeritud tervishoiuteenuse osutajaga, kes on koolitatud kliinilise hüpnoosi kasutamise ja piirangute osas.

Kuigi hüpnootilisi induktsioone on palju, sisaldab enamik ettepanekuid lõõgastumiseks, rahulikuks muutmiseks ja heaks enesetundeks. Sellesse protsessi  lisatakse tavaliselt ka juhiseid meeldivate kogemuste kujutamiseks või nende üle mõtlemiseks.Hüpnoos on teistsugune teadvuse seisund, kuhu saate loomulikult siseneda, nii et terapeutilistel eesmärkidel võidakse teie teadvuseta meeles teha kasulikke parandusi. Sel viisil on hüpnoos tõhus viis kontakti loomiseks meie sisemise (teadvusetu) minaga, mis on nii potentsiaali ja teadmiste reservuaar kui ka paljude meie probleemide tahtmatu allikas.

Kliiniline hüpnoteraapia tähendab arenenud hüpnoosimeetodite ja muude meetodite kasutamist mitmesuguste meditsiiniliste ja psühholoogiliste probleemide ravimiseks ning 85 protsenti inimestest reageerib kliinilisele hüpnoteraapiale hõlpsasti.

Paljud inimesed kirjeldavad hüpnoosi kui unistamise sarnast tunnet, kui nad pole täielikult erksad ega maga. Hüpnoos on tavaliselt seotud meeldiva sügava lõdvestuse tundega ja see võib olla osa ravist.

Hüpnoterapeut kasutab hüpnoosi ja rääkimisteraapia kombinatsiooni, et aidata muuta kliendi mõtetes, tunnetes ja käitumises teadvusel sügavamal tasemel; alateadvuse tasand, kus me reageerime automaatselt. Tõekspidamised, mida me kõik enda kohta hoiame (positiivsed või negatiivsed), on salvestatud meie alateadvusesse, nagu ka paljud meie käitumised, mustrid ja harjumused. Selline käitumine võib olla kaitsev ja kasulik, kuid kui see ei ole kasulik, võib klient soovida töötada hüpnoterapeudiga, kuna ta soovib muuta oma sügavalt juurdunud automaatset vastust ega pääse neile üksi juurde.

Need, kes halvustavad hüpnoteraapiat ja hüpnotismi, väidavad, et hüpnoosi all olevaid inimesi saab „sundida“ tegema midagi vastu nende tahtmist. See ei ole tõsi. Terapeudi klient on alati teadlik sellest, mis tema ümber toimub.

Hüpnoosi ei pruugi soovitada inimestele, kellel on depressioon või isiksushäired, näiteks skisofreenilised, piiripealsed või nartsissistlikud häired. Kõigil hüpnoosihuvilistel on hädavajalik hoolikalt valida terapeut. Teenusepakkuja peaks olema spetsiaalse hüpnoosikoolituse läbinud ja sertifikaadiga litsentseeritud tervishoiutöötaja.

Peale käitumis – ja hüpnoteraapia on veel teisigi meetodeid, mida on välja käidud: treening, fütoöstrogeenide rikas dieet (varasemad postitused), magneti vastu nahka kandmine ja hingamistehnika (paced respiration - eesmärk on viisteist minutit kaks korda päevas aeglustada hingamist viie kuni seitsme hingetõmbeni minutis). Ükski neist ei ole kuumahoogude leevendamisel kinnitust leidnud. Akupunktuur ei ole uuringus andnud võrreldes paltseebogrupiga paremaid tulemusi.

Taimesegud ja lisandid

Gunter märgib, et ravimtaimed seoseid vasomotoorsete sümptomitega on vähe uuritud ja uuringud, mis olemas, ei ole kas korrektselt teostatud või ei saa vajalikke järeldusi teha. Mõnikord küsitakse, miks ei võiks patsiendile pakkuda platseebo efekti andvat ainest? Mis saab siin halba olla? Gunter ütleb, et arsti jaoks ei ole eetiline soovitada platseebot ja platseebo mõju on lühiajaline. Samuti on müüdavatest segudest leitud hormoone ja antidepressante ning sellisel juhul võivad need naise tervist otseselt mõjutada. Viimasel ajal on tõusuteel toidulisandite poolt põhjustatud maksapuudulikkuse jt teiste tõsiste tervisehäirete juhtumid.

Kõige levinumad ravimtaimed ses vallas:

Haldjaküünal (black cohosh)Haldjaküünlast kirjutasin varasemalt Naise tervis vol 10.

Uuringud ei ole näidanud haldjaküünla kasutamisel platseeboga võrreldes mingit kasu ja samas on teada antud maksakahjustustest. Ühes uuringus leiti, et USAs 25% kolmekümne viiest haldjaküünla-toidulisandist ei sisaldanud üldse haldjaküünalt! Kujutage ette, kui 25% põletikualandajatest ei sisaldaks antibiootikume? Teadlased võtsid uuringu ette, kuna neil tekkis küsimus, kas esitatud haldjaküünla poolt tekitatud kahjude teated on seotud juhusliku saastumisega teiste taimede poolt st kas ravimtaimede korjamisel pole sattunud mõnede teiste haldjaküünlaga sarnaste taimede toksilisi osi. Võltsitud haldjaküünla segu sisaldas Aasiast pärinevaid taimi, mis tähendab, et neid ei korjatud kogemata koos Põhja-Ameerika haldjaküünlaga vaid toimus teadlik sihipärane segamine.

Sellised pettused on levinumad, kui arvata osatakse. Mõned 100% valeandmetega: Reklaamitakse: Puhas ajurveda taimne toode artriidi, alaseljavalu korral. Steroidivaba. Kõikidel patsientidel on hakanud parem!

KEM haigla kliinilise farmakoloogia osakond analüüsis seda ja nad leidsid, et toode oli tegelikult ravimtaime vaba steroid, mitte steroidivaba ravimtaim 😤😤😤


Sestap kui teil endal ei ole võimalik endal ravimtaime korjata, ja te ei tea ravimtaime võimalikke kõrvalmõjusid (need on alati olemas), siis müügil olevad segud on kahtlane kaup. Pean silmas just eksportvariante. Eesti ravimtaimetalude segud usun, et on täiesti kvaliteetsed.

Aili Paju nimetab raamatus "Aed ja mets kui apteek" klimakteeriumile sobivaid Eesti taimi: salvei, astelpaju, köömen, viirpuu, iisop, saialill, piparrohi, basiilik, meliss, kortsleht, hiirekõrv, naistepuna, aedvaak, põdrakanep. Eraldi kuumahoogude tarbeks ma ei leidnud midagi. Naistepuna suhtes siis ettevaatust (varasemad postitused), rahvameditsiinis kasutati naistepuna puuduva mensese korral või liigse vererohkuse puhul.

KanepKa kanepi kohta vasomotoorsete sümptomite leevendamisel ei ole häid uuringuid. Kanep ise on endokriinsüsteemi kahjustaja, seega mõjutab naiste hormoone, kuid ei maksa eeldada, et see mõju on ilmtingimata positiivne. On müüdid ja muinaslood. Näiteks krjutatakse, et kuninganna Victoria kasutas oma valulike menseste leevenduseks kanepit, kuid see ei olnud nii. Müüt ise sai alguse 1800datel Dr Tilti raamatus, kus ta soovitas kasutada hašišit – mitte kuumahoogude raviks, vaid et „rahustada“ naisi, kes tsükli teatud ajal on „hullumeelsed“. Dr Tilt uskus, et kanepil on seksuaalset iha vähendav toime (kuna kanepit on seostatud meeste erektsioonihäiretega).

Fütoöstrogeenide lisandid: Need tooted sisaldavad mitmesuguseid isoflavoone või muid fütoöstrogeene. Sellesse kategooriasse kuuluvad tooted, mis sisaldavad soja, punast ristikut, linaseemneid ja humalat. Populaarsemad tooted väidavad, et need sisaldavad palju genisteiini ja / või daidzeiini või metaboliiti ekvoli. Kõigist botaanilistest ravimeetoditest testitakse kõige rohkem sojalisandeid. Üks toode, S-equol, võib mõnele naisele veidi tõhus olla; muudel juhtudel ei ole veenvaid tõendeid selle kohta, et mõni neist toodetest oleks tõhus, kuigi need tunduvad ohutud.Õietolm: Palju propageeritakse toodet Relizen (koostis õietolmuekstrakt, akaatsia ja antioksüdandid; Eestis ei leidnud, et müüdaks, meil on õietolm suhteliselt hästi kättesaadav), mida müüakse mitme kaubamärgi all ja millel väidetavalt on antioksüdatiivseid ja põletikuvastaseid omadusi. On ainult üks väike uuring, milles võrreldi relizeni platseeboga ja kolme kuu pärast toimus vasomotoorsete sümptomite märkimisväärne paranemine. Pikaajalist järelkontrolli uuringule ei toimunud. Ühest lühiajalisest uuringust pole palju võtta, kuid mõned naised võivad soovida seda proovida.


E-VITAMIIN: uuringud 400–800 RÜ suuruse annusena päevas on vasomotoorsete sümptomite osas vastakad. Kui sellest ka on kasu, on see parimal juhul väike. 400 RÜ ja rohkem päevas  on seotud ka suurenenud suremuse riskiga, seega vitamiin E selleks tarbeks mittesoovitav.
DONG QUAI: see on taime Angelica sinensis (Eestis ka nimetusega  Angelica juur) kuivatatud juur ja sellel on oma koht Hiina traditsioonilises meditsiinis. Dong quai ei ole efektiivne kuumahoogude ega öise higistamise korral ning muret tekitavad potentsiaalselt ohtlikud koostoimed verevedeldajatega ning lahendamata probleemid seoses vähiriski suurenemisega.

Kaheastase kuningakepi õli (evening primrose): Seda on laialdaselt kasutatud menstuatsioonieelsete krampide ja valu, kuumahoogude jms leevendamiseks, kuid pole uuringud, mis seda kinnitaksid.

HomöopaatiaSes osas on Gunter skeptiline ja seda ei soovita, kuna tõsiseltvõetavad uuringud puuduvad ja kasutatav Lachesis mutus (bušmeister on lõgismadulaste sugukonda kuuluv haruldane mürkmadu) tekitab temas küsimuse, kuidas on kuumahood sarnased maomürgiga. Ehk varasema patriarhaarse ühiskonna arvamusega, et naine on oma tsüklite ajal mürgine?

Hormoonravimid

Kõige enam on uuritud menoapausi sümptomite osas hormoonasendusravi ja sellest tuleb edaspidi põhjalikumalt juttu. Üldiselt soovitatakse alustada madalaima annusega, mis võib sümptomeid leevendada. Juba nii madalate annuste kui 0,014 mikrogrammise östradiooli plaastri kasutamine on osadele naistele kasulik, kuid enamik naisi vajab ekvivalenti 0,025 mikrogrammi ööpäevaseks annuseks. Naiste jaoks, kes ei saa transdermaalset ravi kasutada, vastab see 0,5 mg suukaudsele östradioolile ja 0,3–0,45 mg östrioolile (hobuste konjugeeritud östrogeenidele CEE). Östradiool ja CEE on võrdselt efektiivsed. Sisulise paranemise nägemiseks kulub tavaliselt vähemalt kuus nädalat. Progestageenid, eriti progestiinid, võivad hormoonasendusravis kasutatavas tüüpilises annuses tugevdada östrogeeni väikeste annuste toimet. Need hormoonid võivad olla mõnedele naistele vajalikud, kui östrogeeni  võtmine pole võimalik, näiteks kui östrogeen põhjustab isegi väga väikestes annustes migreeni või muid kõrvaltoimeid või naistele, kellel on anamneesis endomeetriumi vähk. Suukaudne progesteroon 300 mg päevas (suurem annus kui tavaliselt kasutatakse hormoonravis) võib samuti aidata nii kuumahoogude kui ka unehäirete puhul. Nii östrogeen kui ka progestogeenid on kahjuks vastunäidustatud naistele, kellel on olnud rinnavähk.

Mitthormonaalsed ravimid

Kui räägitakse vasomotoorsete sümptomite leevendamise ravimitest, mõeldakse sageli ainult hormoonidest.  Samas on kasutusel ka teised ravimid. Neid on kardetud võimalike kõrvaltoimete pärast, kuid uuringud näitavad, et neid talutakse üsna hästi. Ja Gunter märgib, et see pole abielu – kui ravim sulle ei sobi, ei pea seda võtma.

Antidepressandid: Antidepressandi kasutamine kuumahoogude korral ei tähenda, et naine oleks depressioonis või tema kuumahood oleksid „välja mõeldud“; keemilised muutused, mis põhjustavad kuumahooge, näivad hõlmavat paljusid samu neurotransmittereid kui depressioon. Paroksetiinimesülaat (Brisdelle) 7,5 mg ja paroksetiinvesinikkloriid (Paxil) 10–20 mg (üle 12,5 mg võib kaasa tuua rohkem kõrvaltoimeid ilma suurema lisakasuta) võivad kuumahoogude korral olla väga kasulikud ja vähendada ööiseid ärkamisi higistamisest - kindel boonus. Veel on kasutusel tsitalopraam (Celexa) 10-20 mg päevas, estsitalopraam (Lexapro) 10-20mg päevas ja venlafaksiin (Effexor) 75mg päevas. Pange tähele annuseid, kuna sageli müüakse neid palju suurema annuseliste tablettidena.

Üldiselt tasub alustada väikseima annusega ja oodata kuus kuni kaksteist nädalat, enne kui annust vajadusel suurendada. Mõned neist ravimitest võivad mõjutada libiidot, raskendada orgasmi või pärssida seda täielikult (see ei ole püsiv), nii et peaksite ennast jälgima.

Epilepsia ravimid – ravimid, mis on krambivastased on näidanud ka leevendust vasomotoorsete sümptomite puhul. Ravimi gabapentiini kohta, mis on geneeriline ravim, on palju andmeid olemas juba aastakümneid. Annus on tavaliselt 300 mg öösel ja seda saab vajadusel suurendada 300 mg-ni kolm korda päevas. See on selle ravimi jaoks endiselt väike annus, kuna  vajadusel saab annust suurendada kuni 2400 milligrammini. 300-900 mg vahemikus puuduvad ka kõrvaltoimed. Suuremate dooside kõrvaltoimeteks on  peavalu, pearinglus, jalgade paistetus. Teine samalaadne ravim on pregabaliin (Lyrica). Neid mõlemaid leidsin ka Eesti ravimiameti lehelt, kas neid eestis vasomotoorsete sümptomite jaoks kasutatakse, ei tea.

Klonidiin – vererõhuravim, mida on kasutatud kuumahoogude leevendamiseks, kuid see on vähem efektiivne kui östrogeen või teraapiad

Selle kahe postituse peale kokku - mina valiks käitumis-kognitiiv- või hüpnoteraapia. Iseenesest sellist kognitiivteraapiale sarnast reaalsusest lähtuvat mõtlemist olen ma Byron Katie Tööd harrastades ka pikalt teinud. Loodetavasti ma ei satu 25% superhoogudega naiste hulka 😜. Kui nii juhtub, eks siis näis, mis kasutamisel efekti annab. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar