esmaspäev, 19. juuli 2021

Naise tervis vol 34 - müoomid, veritsus

 


Ebanormaalne veritsus 40 eluaasta ja menopausi vahel.

Menstruaaltsüklit võib võrrelda müüriladumisega. Östrogeen  on nagu tellised, mida ritta laotakse ja progesteroon nagu mört, mis telliseid kinni hoiab. Progesterooni tootmine lõpeb, kui rasedust pole, müür hakkab vankuma ja laguneb ning algava mensesega viiakse kehast välja.

Menstruaalveri on kombinatsioon endomeetriumist (limaskestast) ja seal olevate veresoonte verest.  Emakas peatab verejooksu võimsate kokkutõmmetega, mis pigistavad veresooni, avaldades sarnast survet nagu ninaverejooksu puhul nina pigistamisel. Rõhk aeglustab verejooksu, andes vere hüübimismehhanismidele (hüübimissüsteemile) võimaluse töötada ja verejooks peatub.


Ebanormaalse veritsuse põhjustajateks on:

Endomeetrium – emaka sisekest ehk emaka limaskest võib olla liiga paks või liiga õhuke. Hormonaalsed muutused on kõige levinumad. Polüübid on nagu varre küljes rippuvad emaka limaskesta lokaliseeritud kasvud (nende vähkkasvaja risk on umbes 1 protsent). Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid ja menopausi hormonaalne ravi ehk MHR võivad samuti mõjutada endomeetriumi, samuti toidulisandid, kuhu on lisatud hormoone.  

Müomeetrium – keskmine limaskest ehk emaka lihaskest. Adenomüoos - emaka ühtlast suurenemist põhjustav haigus, kus endomeetriumi kude e. emaka limaskest sopistub saarekestena emaka paksenenud lihaskesta vahele.

Verehüüve – 40+ eluaastates on verehüübe probleemid peaaegu alati põhjustatud verd vedeldavatest ravimitest. Aspiriin võib mõjutada veritsust, samuti ka toidulisandid – kas siis sinna lisatud ravimtaimedes sisalduvate toimeainete tõttu või taimedes olevad kemikaalid regaeerivad ravimitega või on lisandeid võltsitud ehk neile on lisatud aineid, mis ei peaks seal olema.

Vahelejäänud mensesed?

Menopausi üleminekuperioodil on 2 või 3 või 4 või 5 järjestikku vahelejäänud mensest tavaline. Iseenesest ei ole menseste vahelejäämine põhjuseks muretseda. Kas on vaja arsti juurde minna sõltub vähiriskist ja teistest probleemidest.

Sekundaarse amenorröa hulka kuuluv hüpotalamuse amenorröa on meditsiiniline seisund, mida võib ekslikult pidada menopausiks. See on seisund, kus aju signaalid munasarja on häiritud, mistõttu ei käivitu folliikulite arengu protsess. Tulemuseks on östrogeeni madal tase ja mensese puudumine või harvad perioodid. Hüpotalamuse amenorröa on kõige sagedamini põhjustatud stressist, unehäiretest, kaalulangusest, liigsest füüsilisest koormusest, kuid selle võivad käivitada kõik haigused. Östrogeeni tase on madal, nagu menopausi korral, kuid erinevalt menopausist on ka folliikuleid stimuleeriva hormooni (FSH) tase madal. Hüpotalamuse amenorröa diagnoosimine on oluline, kuna madal östrogeenitase suurendab osteoporoosi riski.

Hüpotalamuse amenorröa, mida nimetatakse ka hüpotalamuse hüpogonadismiks, on seisund, mille korral naisel ei ole mensest gonadotropiini vabastava hormooni (GnRH) vabanemise häire tõttu.

Selle kõrvalekalde põhjuseks võib olla vale toitumine, krooniline stress või liiga palju füüsilist koormust. Kui teil on hüpotalamuse amenorröa, tähendab see, et te ei saa piisavalt kaloreid, mistõttu on see tavaline anorektikaga naistel. See võib tähendada ka seda, et treenite liiga palju või olete liiga stressis. Tegelikult näitavad uuringud, et hüpotalamuse amenorröa on tantsijatel ja võistlussportlastel tavaline.

Liigveritsus

Osadel naistel on menopausi üleminekul väga suured verejooksud, mis võivad vajada erakorralist meditsiiniabi.  Kui tunni-paari jooksul on side läbiligunenud ja nii mitu korda, on vajalik arstiga ühendust võtta.

Hormonaalse verejooksu vähendamiseks on kasutusel:

Levonorgestreel spiraal – vähendab verejookse 70-80%,  

Traneksaamhape (erinevate ravimite koostises) – vähendab verejookse ca 50%, osadele naistele meeldib, et seda on vaja võtta ainult veritsuse ajal;

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid – siia kuuluvad tabletid, plaastrid, vaginaalne rõngas

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID), need on põletikuvastased valuvaigistid, mis on saadaval käsimüügis  ja suuremates annustes retseptiravimina. Ibuprofeen ja naprokseennaatrium on kaks levinumat näidet. Kui alustatakse üks või kaks päeva enne menstruatsiooni, võivad nad vähendada vere hulka kuni 80 protsendil naistest. Languse maht ei ole sama mis teiste loetletud meetodite puhul, kuid need võivad aidata paljusid naisi ja vähendada ka menstruatsioonivalusid.

Gestageenid (progesteroon) - Kui tsükkel on ebaregulaarne ja raske, võib üheteistkümne kuni kahekümne ühe päeva jooksul ja õiges annuses suukaudne gestageen reguleerida tsükleid ja vähendada voolu.

Standartne hormoonasendusravi

On olemas ka kirurgilised võimalused, kuid ennekõike soovitatakse proovida 3-6 kuud ülalnimetatud vahendeid.Gunter kirjutab, et viiekümnendaks eluaastaks on 70-80% naistest vähemalt 1 müoom.  Tekkepõhjused ei ole täpselt teada, kuid ühe teooria järgi on peale rasedust on veninud emakal raskem ennast ise tervendada ja tekib lihtsamini liigset kudet.

Müoomid ei muutu vähiks, on vaid üks haruldane vähi vorm – emaka sarkoom, mida võidakse müoomiga segi ajada. Selle tõenäosus on väiksem kui 1%.

Adenomüoos  - esineb harva naistel, kes pole kunagi olnud rasedad; peamine hüpotees on emaka seina kahjustus raseduse ajal venitamisest, mis viib mikroskoopiliste pragudeni, mis võimaldavad vooderdisel lihasesse kasvada. Adenomüoosiga naistel võib olla veidi suurem emakas ja mõnikord on ultraheli või magnetresonantstomograafia (MRI) uurimisel kahtlusi suurendavad leiud. Adenomüoos puhul puuduvad kindlad testid, mis ütleksid meile, kas see on adenomüoos, seega kui muud tingimused on välistatud ja kui midagi muud ei leita ja sümptomid sobivad, siis võib tugev verejooks olla adenomüoosi tõttu.

Healoomulistest müoomidest võib eesti keeles pikemalt lugeda siit:

https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/patsiendile/naistehaigused-ja-protseduurid/emakamuoom-e-emakalihaskasvaja/

https://www.virtuaalkliinik.ee/haigusteave/2016/05/20/emaka-muoom-ehk-emaka-lihaskasvaja

https://www.virtuaalkliinik.ee/uudised/2016/07/23/nooremas-keskeas-naiste-nuhtlus-muoom

Kuni 11% naistest esineb  veritsust peale menopausi (aasta peale viimast mensest). Enamik neist tekib paari esimese aasta jooksul. Kui naise viimasest mensesest on möödunud 3 või rohkem aastat, siis on veritsuse tõenäosus alla 1%.

Veritsust peale menopausi põhjustavad liiga õhuke või paks emaka limaskest, urogenitaarne sündroom, polüübid, vere hüübimishäired, menopausi hormoonteraapia.

Olgu peale menopausi tegemist suure või väikese veritsusega, tuleb olla väga tähelepanelik, kuna endomeetriumi vähi risk on 6-10%. 90% naistest, kel on diagnoositud endomeetriumi (emakakeha) vähk, on esinenud menopausi järgset veritsust.

On olemas ka risk emakakaelavähiks. Üheks kõige mõjutatumaks  grupiks on naised varajastes kuuekümnendates.

https://kasvaja.net/gunekoloogilised-vahid/emakakaelavahk/emakakaelavahi-tunnused-ja-diagnoosimine/

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar