Esmaspäev, 26. juuli 2021

Naise tervis vol 39 - kognitiivsed probleemid: udus aju

 


Paljud naised märgivad, et neil on menopausi perioodil udus aju (brain fog) või unustamist, osadel tekib depressioon ja mõnedel võib sel perioodil alguse saada dementsus või Alzheimeri tõbi.

Gunter arutleb, et naisi on väga pikalt süüdistatud, et nad on liiga hormonaalsed enne mensest, tsükli ajal, raseduse ajal, peale lapse sündi. Mis saab siis, kui need nn „toksilised“ hormoonid oma töö lõpetavad – siis öeldakse, et naise aju ei funktsioneeri enam korralikult.  Ja kuna eeldatakse, et naised niikuinii on selles vanuses kehvad, siis julgustatakse neid oma sümptomite osas vait olema. Kuna ajuga seotud probleemid on niigi paljudes kultuurides häbimärgistatud, siis pole ime, et üle 40 aastased naised harva annavad teada oma aju tervisega seotud probleemidest.

Taolised eelarvamused on pannud meditsiinitöötajaid sageli naisi hüpohondrikuteks nimetama ja jätma nende kaebusi tähelepanuta.Aju ja hormoonid

Östrogeen on hormoon, mida toodavad naistel munasarjad ja sellel on reproduktiivtsüklis suur roll. Ka meste kehas toodetakse östrogeeni, kuid palju väiksemas koguses. Meestel muudab spetsiaalne ensüüm testosterooni östrogeeniks. 

Östrogeen on aktiivne ka ajus ning osaleb õppimise, mälu ja meeleolu reguleerimisel. Hiljutised uuringud on näidanud, et kui aju on ohus, näiteks insuldi või traumaatilise vigastuse ajal, aitab östrogeen kaitsta aju kahjustuste eest. Kuid päris kaua aega arvasid teadlased, et kogu aju östrogeen pärineb teistest kehaosadest.

Östrogeen suurendab aju verevoolu, suurendab aju ainevahetust (see tähendab, kuidas aju võtab vastu ja kasutab kemikaale ja toitaineid) ning parandab aju ühenduvust (kuidas aju erinevad piirkonnad omavahel suhtlevad ja kooskõlastuvad). Östrogeen aitab isegi puhastada beeta-amüloidi ladestusi (valgud, mis aitavad kaasa Alzheimeri tõvele). Östrogeen suurendab ka serotoniini - olulise neurotransmitteri - aktiivsust, mis on seotud meeleolu ja signaaliülekandega, mis on vajalik mälu ja täidesaatva funktsiooni mõningate aspektide jaoks.  


Östrogeenil on oluline osa aju  reproduktsioonis, näiteks on see osa hormonaalsest signaalimisest, mis käsib ajul käivitada ovulatsiooni, samuti temperatuuri reguleerimise.

Kuid see kõik ei tähenda, et naiste aju ei oleks võimeline ilma östrogeenita funktsioneerima. Tüdrukutel on väga võimekas ja suurepärane aju  enne, kui nende puberteet algab ja paljud naised, kes pole kunagi võtnud östrogeeni, teevad peale menopausi suurepärast tööd.

Kuigi östrogeen on oluline, on see vaid üks osa puslest. Menopausi ajal tõuseb FSH (follikuleid stimuleeriv) hormooni tase ja vistseraalse rasva hulgaga kasvab põletiku tase. Lähemalt tuleb naiste imelisest ajust juttu järgmisena lugemisriiulil ootava naiste aju puudutavas raamatus.

Udus aju

Mis on udus aju? See on teatud üldmõiste, mis hõlmab unustamist, vähest keskendumist, probleeme sõnade leidmisel ja segadust. 60% naistest kogeb seda eriti perimenopausi ajal, mis algab tavaliselt 40ndatel aastatel, enne menopausi.

Mis on selle põhjuseks? Östrogeeniretseptorid on meil kogu kehas ja östrogeeni taseme kõikumisel ja langemisel põhjustab see muutusi ajus. Muude ajukemikaalide, nagu serotoniini tasemed, võivad samuti langeda ja see mõjutab meie meeleolu. Lisage unetud ööd ja vananemisprotsess ning teil on ideaalne pakett uduse aju jaoks.

Leidsin selle kohta mõned huvitavad artiklid, noppeid nendest. Washington Postis kirjutab Marlen Cimons udus ajust:Inglismaal elav 72-aastane Pat Lea hakkas 48-aastaselt unustama sõnu lause keskel, mis kahjustas tema võimet avalikel üritustel rääkida ja tekitas lugematult piinlikke hetki. Lea, tollane Londoni linnaosa eluasemetoetuste haldur, proovis sellest üle saada, asudes oma tekste ette kirjutama, kuid asi läks ainult hullemaks. Ta märkis: "See tundus algul kahjutu, kuid muutus intensiivsemaks.“ Ühel päeval esitades umbes neljakümnest inimesest koosnevale kuulajaskonnale ettekande uute valitsuse õigusaktide kohta, küsis keegi temalt küsimuse - ja tema mõistus läks täiesti tühjaks.

"Tundus, nagu oleks aju laskunud uttu," ütleb ta.

Ta paneb oma tolleaegse “udus aju” ja mälu tühjenemise põhjused perimenopausile, menopausi eelsele staadiumile, mil hormoonid kõiguvad ja tsüklid muutuvad ebaregulaarseks. Ja ta pole ainus. Naised teatavad menopausi lähenedes sarnastest ja muudest sümptomitest - näiteks depressioonist ja keskendumisvõimetusest.

The Department of Health and Human Services’ Office on Women’s Health (Tervishoiuministeeriumi ja tervishoiuteenuste osakonna naistetervise büroo) teatab, et kuni kaks kolmandikku perimenopausi põdevatest naistest raporteerivad kognitiivsetest probleemidest, kuigi hinnangud probleemide ulatuse kohta on ekspertide lõikes erinevad. Samuti pole siiani selge, mis neid defitsiite põhjustab - hormoonid või muud tegurid - ja kas need jätkuvad menopausijärgsel perioodil. Teadlased samas ei kahtle nende probleemide olemasolus ja selles, et need võivad olla häirivad.

Rochesteri ülikooli neuroloogia ning sünnitus- ja günekoloogia dotsent Miriam Weberi uuringud näitavad, et sümptomid algavad tavaliselt perimenopausi ajal. "Mitmed uuringud on näidanud mälu ja tähelepanu vähenemist," ütleb Weber. "Mida me ei tea, on see, kas see püsib. Siiani tundub, et see on ajutine, lihtsalt perimenopausilt menopausi ülemineku ajal ”.North American Menopause Society (NAMS) meditsiinidirektor Stephanie Faubion märgib, et vähene haridus, vaimse tervise häired, kokkupuuted traumaga, meelemürkide tarvitamina ja kokkupuude nakkustega nagu hepatiit C ja HIV, võivad muuta inimesed "kestvate kognitiivsete muutuste suhtes haavatavamaks".

Teadlaste arvates on tegemist hormoonidega, ehkki nad pole kindlad, kuidas ja millises ulatuses. "Me arvame, et see on seotud hormonaalsete muutustega, kuid mäluprobleemid on seotud ka depressiooni, unehäirete ja kuumahoogudega," ütleb Weber. "Kuid me teame, et isegi kui need sümptomid on kontrolli all, on mõjud ikkagi olemas. Nii et hormoonid ei ole veel kõik."

Uuringud näitavad, et hormoonasendusravi ei takista ega paranda menopausijärgses eas naiste kognitiivseid probleeme. Kuid uuringud näitavad, et see võib ära hoida depressiooni teket perimenopausi perioodi sisenemisel.

National Institute of Mental Health (Vaimse Tervise Instituut) käitumusliku endokrinoloogia osakonna juhataja Peter Schmidt märgib: "Ma arvan, et on väga selge, et teatud naiste grupil tekib sel perioodil esimest korda elus depressioon, ja on tõendeid, et östrogeeni vähenemine aitab selle arengule kaasa."

Samuti juhib ta tähelepanu sellele, et depressioon ise võib kognitiivset poolt kahjustada.

"Kui te langete depressiooni, mõjutab see teie tähelepanu ja info säilitamist," ütleb Schmidt. "Kui enamik naisi läbib üleminekuperioodi tavapärasest reproduktiivsest elust menopausini ilma depressiooni ja kognitiivsete muutuste probleemideta, on teatud alarühmal nii meeleolukäitumise kui ka tunnetuse muutuste probleeme. Nii et see on mõnele naisele tõeline - aga mitte kõigile."

"Mõnedel naistel ei ole sümptomeid, mõnedel esineb kliiniliselt olulisi sümptomeid," ütleb Illinoisi Ülikooli psühhiaatriaprofessor Pauline Maki. "Menopausiga seotud mälu probleemide raskusaste ja kestus sõltuvad tõenäoliselt paljudest teguritest, näiteks kui hea mälu tase oli naisel  enne menopausi, uneprobleemide raskusastmest ja vasomotoorsetest sümptomitest, meeleolu muutustest, elustiili mõjutavatest teguritest, naise tundlikkusest östrogeenile ja elu stressoritele."

Viimane - elu stressorid - võib olla oluline kaasaaitaja, ütleb günekoloog Cindy Parnes. "Mõelge, kus nad elus parajasti on," märgib ta. "Ma arvan, et hormoonid mõjutavad tunnetust, kuid tegureid on nii palju, see pole ainult hormonaalne. Need on keskealised naised, kellel on rohkem kulutusi, lapsed haridust omandamas, eakad vanemad – neil on paljude asjade pärast vaja muretseda. "Weber ja teised eksperdid pakuvad kehalisi harjutusi kui ühte toimetuleku viisi koos sageli soovitatavate aju stimuleerivate tegevustega, nagu ristsõnad, raamatute ja ajalehtede lugemine, ja ka teiste inimestega "läbimõeldud aruteludes osalemine".

Samuti aitab hea une tagamine, eriti kuna menopausi ajal esinevad unehäired mõjutavad ajutegevust. "Kui te ei maga hästi, kannatavad teie mälu ja kognitiivsed võimed," ütleb Parnes.

Naised ei peaks eeldama, et kognitiivsed raskused on nende saatus, ütleb Weber. "Paljud naised kogevad mälumuutusi ja muretsevad, et neil on Alzheimer," ütleb ta. "Sõnum on: on väga ebatõenäoline, et teil on see nii vara."

Mis puutub Leasse, siis tema mälukaotus jätkus pärast menstruatsioonide lõppemist 2002. aastal, kuid palju vähemal määral. Ta ütleb: "Ma unustasin ikkagi sõnu ja udusus kestis veel mõnda aega, eriti hommikul ärgates, teadmata, mis päev see on või mida ma pidin tegema.“ Kuid pärast uuel töökohal alustamist 2004. aastal paranesid sümptomid kiiresti. "Mul vedas, et leidsin palju väiksema vastutusega ameti, ja hakkasin end uuesti tundma kasulikuna," ütleb Lea. "Sellest ajast peale pole ma mälukaotuse osas midagi tõsist märganud."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar