neljapäev, 29. juuli 2021

Naise tervis vol 42 - menopaus ja iha

 


Eelmises postituses kirjutasin Bassoni mudelist, et on olemas spontaanne ja reageeriv iha ja on täiesti normaalne, kui sa vajad, et keegi/miski sinu iha ärataks. Minu arvates on see äärmiselt kummaline, et seda ei ole normaalseks peetud.

Enne kui Bassoni mudel sai laialdasemalt aktsepteerituks, nimetati standardset iha puudumise häiret HSDD (hypoactive sexual desire disorder  - hüpoaktiivne seksuaalse iha häire). See medikaliseeris ja muutis haiguseks spontaanse iha puudumise.

Ihahäire uus termin on seksuaalse huvi/erutushäire (SIAD sexual interest/arousal disorder) ja naise puhul on see häire, kui ta kogeb vähemalt kuue kuu jooksul kolme allpool loetletud:

o   Vähenenud või puuduv iha seksi järele

o   Vähenenud või puuduvad seksuaalsed mõtted/fantaasiad

o   Vähenenud või puuduv seksuaalse aktiivsuse algatamine ja vastuvõtlikkus

o   Vähenenud või puuduv seksuaalne nauding

o   Seksuaalsete stiimulite poolt äratatava iha vähenemine

o   Vähenenud või puuduv tundlikkus genitaalsete või mittegenitaalsete puudutuste suhtes

Lisaks sellele, peab naine olema neist asjaoludest häiritud – see, kui häiritud on tema partner, ei ole diagnoos. 😎 Ehk kui see stressi ei tekita, pole ka häire. Samuti ei peaks olema teisi põhjuseid – ebameeldiv suhe, valulik seks, ravimite kõrvalmõju, halb seksuaalne tehnika.

Gunter märgib, et tavapäraselt langeb iha 50% peale 3 suhteaastat ja üheks oluliseks põhjuseks on siin see, et suhte alguses panustatakse  iha kultiveerimisse kõige enam.

 

Menopaus ja iha

 Menaopausi perioodi loetakse iha langemise perioodiks. Ühe uuringu järgi oli 12% naistel vanuses 45-64 ihaga seotud häire ja 65 eluaastast alates oli see protsent 7,5 võrra kõrgem. Huvitaval kombel ei ole see seotud hormoonide tasemega – on palju naisi, kel on madalam östrogeeni ja testosterooni tase, kuid omet kõrge iha tase. Samuti vastupidi.

Probleemid ihaga aetakse menopausi ajal segi seksuaalsete probleemidega. St kui seks on valulik, siis on ilmselge, et iha väheneb. Valuliku seksi põhjustest kirjutab Gunter pikemalt oma raamatus The Vagina Bible. Inkontinentsus võib põhjustada iha languse. Samuti tuleb arvestada tervishäireid – unetuse ja depressiooni puhul on iha häiritud. Paljud ravimid: antidepressandid, beeta blokaatorid, unerohud ja opioidid mõjutavad iha otseselt. Suukaudsed hormoonraavi tabletid võivad mõjutada, kuna kehas on selle tulemusena vähem aktiivset testosterooni. Mõnikord aitab siin üleminek suukaudsetelt hormoonidelt nahakaudsetele (plaastrid). Samas ei ole testosterooni osas kõik selge, kuna polütsüstilise munasarja sündroomi puhul on testosterooni tase naistel kõrgem, kuid neil ei ole iha taseme tõusu.

Sestap on vaja kõigepealt, kui iha langeb, vaadata üle oma ravimid, terviseprobleemid, elustiil ja suhe oma partneriga. Suhte ja majanduslik stress mõjutab samuti iha.

 On loomulik, et naine vajab vanemas eas rohkem stimuleerimist: aeglustub verevool, väheneb lihasmass ja kliitori suurus, närvisüsteemi tundlikkuse vähenemine.

 Naised võivad leida, et varasemalt orgasmini viinud masturbeerimine, vaginaalne või oraalne  seks ei toimi enam. Gunter soovitab treenida vaagnapõhja lihaseid ja otsida endale hea vibraator, millega saab stimulatsiooni suurendada.

Uuringud on toonud välja ka selle, et iha langus on 2x suurem neil naistel, kes usuvad, et vanusega iha langeb. Sestap tasub menopausi perioodi jõudes seada küsimärgi alla kõik oma uskumused.

 

Mittemedikamentoossed  abinõud iha languse vastu: 

Suhtlemine on hea seksuaalse suhte nurgakiviks. On oluline, et naine teaks, mida ta tahab ja oskab ning julgeb sellest teada anda. Seksist rääkimine võib olla raskem kui seksimine ise ja abiks võivad olla psühholoog, seksuoloog või abielunõustaja. Nad võivad aidata nii suhtlemisprobleemide lahendamisel kui ka seksitehnikate osas. 

Ravimitest efektiivsem on iha puhul ka kognitiivne käitumisteraapia. Dr Lori Brotto on selle teema kohta kirjutanud raamatu „Better Sex Through Mindfulness“.


 On erinevaid äppe, mis väidavad, et aitavad seksielu edenemisele kaasa, kuid täpset mõju ei teata. Üks neist äppidest on nimega Rosy  - sisaldab endas palju informatsiooni teadveloleku (mindfulness) tehnikate kohta.

 

Ravimid

Gunter kirjutab, et enne kui alustada ravimitega võiksid naised proovida ravimeid, mis on mõeldud menopausi  urogenitaarne sündroomi (ingl.k. GUSM – varasemad postitused) raviks ja mis suurendavad verevoolu  tuppe ja kliitorisse ning võivad sellega parandada seksuaalse rahulduse saamist.

 Samuti on soovitav võtta maksimum kõigist ravimivabadest tehnikatest ja võimalustest: kognitiivne käitumisteraapia, psühholoog/seksoloog, vibraator, harjutused. Naistele iha puudumise raviks mõeldud preparaatide uuringud ei ole eriti head ja võivad kaasa tuua soovimatuid kõvaltoimeid.

Kui naistele muud võimalused ei toimi ning valulikku seksi ei esine, võib kaaluda ravimeid.


Bupropioon (Eestis nimega Elontril) – antidepressant, mis ei ole heaks kiidetu iha puudumise raviks, kuid jagab üsna mitmeid omadusi ravimiga Flibanseriin. 300mg päevas on uuringutes näidanud seksuaalse erutuse ja rahulduse tõusu. See ravim aitab naisi, kelle iha on kadunud teiste antidepressantide tõttu.

 

Testosteroon - Testosterooni tase langeb aeglaselt vanusega. Testosteroon ei ole madala sugutungi jaoks heaks kiidetud, kuid selle kasutamise kohta nõu andmiseks on uuringuid piisavalt. Testosterooni soovitamiseks ihahäirete korral enne viimast menstruatsiooni pole piisavalt andmeid, kuid see võib aidata osasid menopausijärgseid naisi.  Kõik uuringud testosterooni kohta on lühiajalised ning südamehaiguste, emakavähi ja rinnavähiga on vastamata küsimusi - ühes kahekümne nelja nädala jooksul läbi viidud uuringus avastati testosterooni võtnud naistel kolm uut rinnavähi juhtu, samas ei olnud mitte ühtegi juhtumit  platseebogrupis. Testosterooni teine probleem on see, et puuduvad spetsiaalselt naiste jaoks vajalike väikeste annustega tooted. Seetõttu peavad naised kasutama kombineeritud tooteid või väikestes annustes meestele mõeldud tooteid ja seega on oht saada liiga palju testosterooni - mis põhjustab kõrvaltoimeid, nagu hääle madalamaks muutumine (püsiv), soovimatu karvakasv näol ja mujal akne, kliitori suurenemine ja negatiivne mõju lipiididele.

Flibanseriin – mõju tuleneb toimest ajule, sarnaselt antidepressandiga. Heaks kiidetud ainult naistele enne menopausi. Platseeboga võrreldes on aga mõju väike.

Eestis ma midagi suurt selle kohta ei leidnud, Soome naiste uuringust selle ravimiga rääkisid günekoloog Leena Väisälä ning seksterapeut Pirkko Brusila, et enam kui pooled naised tundsid, et tablett neile mõjus: nähti rohkem erootilisi unenägusid ning huvi seksi vastu suurenes. Küll aga andis see soovitud tulemusi ehk libiido tõusu vaid 10 protsendil uuringus osalenutest.

Selgus, et tablett sobib vaid naistele, kes on kunagi seksuaalset naudingut saanud ning kellel sugutung mingil põhjusel on vähenenud. Ka tuleb ravimit tarvitada pidevalt ning mõju avaldub alles mitme nädala jooksul.

Eksperdid rõhutasid ka, et kui paarisuhe on nässus või kui naine elab vaid pliidi ees või mehe hirmu all, siis ei aita siin ükski tablett ega imeravim.

Bremelanotiid (Vylessi) – Tehakse süst 45 minutit enne seksi. Kaks tundi enne ja pärast ravimit tuleb hoiduda alkoholist. Kardiovaskulaarsete haiguste puhul ei ole soovitav. Kõrvaltoimed on levinud - 40% naistest on teatanud iiveldusest, ühes uuringus vajas 13% naistest iivelduse vastu rohtu. Eestis saan aru, et müügiluba ei ole.

Nüüd on mul vaja lugemisega rohkem järje peale jõuda 📔📖📖💡. Järgmine postitus 09. augustil ....💯💯💯

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar