neljapäev, 16. september 2021

Naha puhtus vol1 - kuidas oleks ilma pesuvahenditeta?

 


Kui hakata nüüd taaskord mikrobioomi ja parasiitidega pihta, siis ma võtaks esimesena naha mikrobioomi ja tervise ja sealt liiguks sissepoole.  Hakkasin lugema raamatut "Clean", ma olen lugenud Hamblini artikleid ja tean mikrobioomi õpingute ajast seebita katsetusi. Blogis tõlkisin kunagi J. Scotti artikli. "Clean" on välja antud vahetult enne Covid 19 aega. Praegu on Hamblin märkinud, et puhastusvahendite osas ümber mõelda oleks  tänasel ajal veelgi olulisem - ajal, mil sotsiaalmeedia pakub inimestele valgendeid jt tugevaid kemikaale sisse võtta ja peale määrida ning igale poole desifintseerimisvahendit pihustada. 

James Hamblin kirjutab sissejuhatuses:

Viis aastat tagasi lõpetasin duši all käimise. Vähemalt selle sõna tänapäevaste määratluste järgi. Ma ikka aeg-ajalt teen  oma juukseid märjaks, kuid loobusin šampoonist, konditsioneerist ja seebist, välja arvatud kätel. Loobusin ka muudest isikliku hügieeni toodetest - koorijatest, niisutajatest ja deodorantidest, mida olin alati seostanud puhtusega. Ma ei kirjuta siin, et seda lähenemist kõigile soovitada. Paljuski oli see kohutav. Kuid see muutis ka mu elu. Tahaksin öelda, et lõpetasin duši all käimise mingil üllal ja vooruslikul põhjusel - näiteks seetõttu, et keskmine ameeriklane kasutab duši all umbes kakskümmend gallonit täiesti head vett. See vesi täidetakse seejärel naftast saadud detergentidega ja seebiga, mis on valmistatud palmiõlist, mis on kasvatatud maal, mis muidu oleks endiselt vihmamets. Kehahooldustooted, mida transporditakse üle maailma kütust põletavatel laevadel ja rongides, sisaldavad antimikroobseid säilitusaineid ja plastikust mikrohelmeid, mis satuvad meie järvedesse ja ojadesse ning jõuavad meie toitu ja põhjavette ning tagasi meie endi kehasse. Nende toodete vahekäiku müüakse apteekides üle maailma plastpudelites, mis ei lagune kunagi biolagunevalt ja mis lõpuks ujuvad kokku nagu ookeanisaared. Saared, millega vaalad püüavad traagiliselt paarituda.“

Kuid esialgne põhjus pesuvahenditest loobumiseks oli palju proosalisem. Hamblin jättis arstitöö Los Angeles ja sõitis New Yorki sooviga hakata tegema ajakirjanikutööd. New Yorgis on kõik väiksem, kallim ja raskem.

James Hamblin
„Kuigi ma ei kulutanud seebi ja šampooni peale palju raha, mõtlesin nende kasutamisele kulunud aja netosummale. Käitumisökonomistid ja tootlikkuse eksperdid määravad mõnikord väikeste valikute lisandmõju, et aidata inimestel harjumusi murda. Näiteks: kui suitsetate New Yorgis paki päevas, kulutate aastas peaaegu 5000 dollarit. Järgmise kahekümne aasta jooksul, eeldatava kulude suurenemisega, võib loobumine säästa peaaegu 200 000 dollarit. Kui te lõpetate pidevad Starbucksi ostud, võiks teil olla teine kodu Bermudas. Kui veedate päevas 30 minutit duši all ja määrite endale erinevaid tooteid peale, kulutate pika eluea jooksul – oletame et 100 aastat (optimismi ja matemaatika lihtsuse huvides) - 18 250 tundi pesemiseks. Nii vabastab duši all käimisest loobumine rohkem kui kaks aastat teie elust.“

Perekond ja sõbrad esitasid igasugu vastuväiteid alates mustusest kuni lihtsa duši all käimise naudingu puudumiseni.

Hamblin kirjutab:

"Aga mis siis, kui seda kõike ei juhtunud? Mis siis, kui mul oleks tegelikult vähem külmetushaigusi ja mu nahk näeks parem välja ning ma leiaksin teisi paremaid rutiine ja rituaale? Mis siis, kui kõik need tooted meie vannitoas - šampoonid juustest õlide eemaldamiseks ja palsamid nende asendamiseks; seebid nahalt õlide eemaldamiseks ja niisutajad nende asendamiseks - olid enamasti väga tõhusad selleks, et panna meid rohkem tooteid ostma? Kuidas sa tegelikult tead, kui sa pole kunagi ilma nendeta rohkem kui paar päeva mööda saatnud? "Ma tean, mis tunne on mitte duši all käia," kõlab skeptikute kõige tavalisem vastus, "ja see pole hea." Millele ma vastan, jah. Ma tean, mis tunne on kohvijoojana ilma kohvita olla, ja see pole hea. Ma tean, mis tunne on minna peole, kus ma kedagi ei tunne, ja see pole hea. Ma tean, mis tunne on ilma treeninguta maratoni joosta ja see pole hea. Kuid ma tean ka seda, mis tunne on aeglaselt tarbida üha vähem kofeiini ja tunda end uutes sotsiaalsetes ringkondades koduselt ning jätkata kahekümne kuue miili jooksmist, igatsedes surma magusa embuse järele. Mida aeglasemalt inimkeha sellistesse ettevõtmistesse sulandub, seda lihtsam on neid teha ja isegi nautida. Samamoodi võiks mõelda igapäevaste pesemisharjumuste muutmisele. Kuude ja seejärel aastate jooksul, kui ma kasutasin järk-järgult vähem ja vähem, hakkas mul üha vähem vaja minema - vähemalt ma usun, et nii see oli. Mu nahk muutus aeglaselt vähem rasuseks ja tekkis vähem ekseemilaike. Ma ei lõhnanud küll männipuude ega lavendli järele, kuid ei tundnud ka sibulalist kehalõhna, mis mul tekkis, kui mu kaenlaalused, mis olid harjunud deodorandise krohviga, jäid ootamatult sellest ilma. Nagu mu tüdruksõber ütles, lõhnasin "nagu inimene". Esialgne skeptilisus muutus entusiasmiks.“

Hamblin kirjutab, et tal pole illusiooni, nagu poleks ta kunagi halvasti lõhnanud, kuid seda juhtub üha vähem. Ta hakkas siin märkama teatud mustreid – halvem kehalõhn kaasnes stressi ja vähese unega. Kui ta matkas ja viibis oma vanemate maakodus pikalt väljas, ei tekkinud ebameeldivat lõhna. Talvekuudel ainult korteri ja kontori vahelt käis tundis ta ennast räpasemana. Keha rohkem kuulates, tundus, et keha ei ütle mitte „pese nüüd ennast“, vaid „mine välja, liigu rohkem, ole sotsiaalne“.Autor toob välja, et tal oli pesemisprotsessi katkestamiseks ka teatud eelised: noor, terve, normkaalus st riided istusid hästi selga ja neid oli võimalik igal ajal vahetada ja pesta.

Seebi, pesuvahendite, deodorantide ning juukse- ja nahahooldustoodete ülemaailmset turgu hinnatakse nüüd triljonites dollarites. Moodsaid vannitoakappe täitvate pudelite, tuubide ja viaalide paraad ületab eilsete monarhide kogusid. Paljusid neist püütakse meile müüa mitte luksuskaubana, vaid hädavalikuna. Tööstus on kasvanud enneolematutele kõrgustele suuresti lubaduse tõttu kaitsta meie keha välismaailma eest.

Valdav enamus meie nahal elutsevatest bakteritest ei tundu olevat mitte ainult kahjutud, vaid ka olulised naha funktsiooni ja seega ka meie immuunsüsteemi toimimise jaoks. Naha mikrobioom kujutab endast uut ja olulist põhjust uuesti üle vaadata seebi ja nahahoolduse osas saadud tarkust ning mõelda oma igapäevastest harjumustest, mida paljud meist tervise või heaolu nimel järgivad. Nahk ja selle mikrobioom on liides meie keha ja looduse vahel. Meie mikroobid oleme osaliselt meie ise ja osaliselt mitte. Meie kasvav arusaam sellest keerukast ja mitmekesisest ökosüsteemist võib täielikult muuta seda, kuidas me mõtleme enda ja meie keskkonna vahelisele tõkkele. See raamat on lõpuks kutse omaks võtta meid ümbritseva maailma ja meie naha keerukust. Isegi kui te ei lõpeta duši all käimist.On ebatõenäoline, et nahahooldustoodete buum toimub ajal, mil inimesed kaotavad usaldust teaduse ja meditsiini vastu, sageli mõjuval põhjusel. Nahaarstid, nagu paljud teised arstid, on tavaliselt kallid ja neil napib aega. Kui me üldse saame naha tervise jagada “heaks” või “halvaks” - see halb tähendab siis ebamugav, kuiv, ärritunud, sügelev, valulik või põhjustab muul viisil stressi -, ja inimkonna naha tervis halveneb. Põletikulise nahahaiguse, mida nimetatakse atoopiliseks dermatiidiks või ekseemiks, määr kasvab kiiresti. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on psoriaasi esinemissagedus aastatel 1979–2008 enam kui kahekordistunud. Akne vaevab inimesi jätkuvalt sotsiaalse arengu parimatel aastatel ning uuringud näitavad, et see kasvab ka täiskasvanutel, eriti naiste seas. Nende suundumuste põhjused on keerulised, ulatudes kaugemale kui nahk ise. Näiteks 2018. aasta kliiniliste, kosmeetiliste ja uurivate dermatoloogiate uuringute ülevaade näitas, et naiste akne suurenemise üheks põhjuseks on metaboolse sündroomiga seotud hormonaalne tasakaalutus - diabeedi, südame -veresoonkonna haiguste ja rasvumise koondmõiste.

Selliste keerukate protsesside tõttu, mis on naha tervise aluseks, pole ime, et ainult akne ja muude tavaliste nahahaiguste paiksed ravimeetodid toimivad sageli ebatäielikult või ebausaldusväärselt. Süsteemne ravi on harva vähem muutlik. Mõnikord määratakse suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid, et tasakaalustada väidetavat hormonaalset tasakaalutust. Inimesed taluvad neid ümberkalibreerimisi väga erinevalt ja tulemused varieeruvad elumuutvatest kasututeni. Ka antibiootikumid ei ole usaldusväärsed ja sellised tugevad ravimid nagu Accutane võivad põhjustada sünnidefekte ja paljude kasutajate sõnul intensiivset depressiooni. Psoriaasi ja ekseemi korral võib inimene steroidravi sisse ja välja lülitada suurema aja oma elust ja mitte kunagi leida lõplikku ravi ega isegi teada, millal ja miks ägenemine tekib.Hamblin kirjutab pikalt oma käigust Korea nahahooldusfirmasse Peach and Lily (Virsik ja Liilia). Firam asutaja Alicia Yoon on Harvardi diplomiga MBA (Master of Business Administration). Tunutuse kogus Yoon teolima kasutamisega nahahooldustoodetes.

Vaid kahe aastaga viis Yoon Peach and Lily väikesest Interneti-butiigist täieliku originaaltoodete sarjani, mida levitati jaemüüjate, nagu Urban Outfitters ja CVS juures. Lõuna-Koreas, kus K-beauty põhineb pikaajalistel traditsioonidel, on tööstus kasvanud üle 13 miljardi dollari aastas. Selle uus populaarsus USA-s on aidanud muuta nahahoolduse ilutööstuse kiiremini kasvavaks segmendiks kui meigivahendid. Kvaliteetse nahahoolduse müük kasvas ainuüksi 2018. aastal 13 protsenti, oluliselt kiiremini kui SKP.

Hamblin ise on teismelisena olnud kimpus aknega, ta kirjutab:

„Olin võtnud südameasjaks, et ma ei puuduta oma nägu peaaegu kunagi, alates sellest ajast, kui olin “halva nahaga” teismeline, kellel oli tänaseks vananenud arvamus, et akne on põhjustatud ebapiisavast või vähe agressiivsest puhastamisest. Oli aegu, kui akne ulatus mu silmalaugudeni ja peaaegu sulges mu silma. Sotsiaalne suhtlus muutus võimatuks, sest mu silma välimus imes igasugusest vestlusest kogu tähelepanu välja. Isegi pärast seda, kui mu nahk kolledžis puhtaks sai, pidasin kinni harjumusest hoida oma käed - ja nende poolt kantud bakterid ja viirused - näolt eemal.“

Ka Yoonile pole “probleemne” nahk võõras. Ta veetis suure osa oma elust raske ekseemiga võideldes, kohati oma põletikulist nahka kratsides, kuni ei olnud enam ühtki kratsimata kohta. Ta märgib: "Ma kasvasin üles, proovides kõike siin päikese all, isegi pleegitusvanne (bleach – valgendi)," viidates kahtlasele praktikale, mille eesmärk on tappa kõik mikroobid nahal. Kuid Koreas esteetikakoolis käies hakkas ta põletiku leevendamiseks katsetama uute nahahooldusrituaalidega.“


Yoon kannab Hamblini näole Peach and Lily Glass Skin Refining seerumit (pudel lubab "poolläbipaistvat + helendavat" nahka ja "peptiide") ja Pure Beam Luxe õli ("täiendab + tasakaalustab" jojobaõliga). Järgneb pindamismask, mis sisaldab sinist agaavi ja Matcha puding -antioksüdantkreemi. Ta soovitab koduseks kasutamiseks originaalset helendavat lehtmaski, kuna see sisaldab hüaluroonhapet. Hüaluroonhape seob vett, nii et see lisab epidermise mahtu. Imikutel on palju hüaluroonhapet, mistõttu on nende nahk ühtlaselt sile ja pingul. Kas see nahale kandmine on sama, mis nahas endas sisaldumine, on vastamata küsimus. Kasuks ei tule ju näiteks auto katmine bensiiniga (kui paak tühi) ega maja katusesindlitega täitmine (kui katust pole). Dermatoloogide sõnul, kellega Hamblin on rääkinud, võivad mõned happe vormid mõnikord nahka tungida, kuid ainult need, mille molekulmass on väiksem. Peach and Lily mask ei täpsusta, kas see on nahka tungiv tüüp, kuid märgitakse, et sellel on vananemisvastane toime.

Soov kontrolli ja turvalisuse järele paneb inimesed soovima ennetavaid tooteid, mida meditsiinisüsteem pole traditsiooniliselt tõsiselt võtnud. Yoon näeb kasvavat nõudlust toodete järele, mis lubavad nahka "toita" või "kaitsta". See on osaliselt tingitud ka kasvavast murest õhusaaste pärast, ning üha intensiivsemast päikese ultraviolettkiirgusest, kuna kasvuhoonegaasid lahustavad osoonikihti. Kui Maa on oma kaitsekesta kaotamas, siis tahavad inimesed tekitada omaenda kaitsekihti.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar