esmaspäev, 27. september 2021

Naha puhtus vol 8 - puhas ja naturaalne ilu?Pool J. Hamblini "Clean" raamatust on nüüd läbi ja kuidas algas "naturaalse" ja "puhta" võidukäik?

Viimase kümnendi jooksul on tahkete seepide müük turul langenud. Noored leidsid, et tükkseep on "rõve". Spitz süüdistab “dušigeelide” ja vedelate seepide populaarsuse tõusu, mida ta kirjeldab vastikustundega hääles. Plastpudelid pole mitte ainult raiskamine (võrreldes paljude tahkete seepide paberpakenditega), vaid ka vedelseebid on rasked ja nende transportimine on keskkonnale ebatõhus.

Lisaks ei ole paljud „vedelad seebid” üldse tõelised seebid, vaid pesuvahendid - sünteetiliste ühendite klass, mis võivad jäljendada seebi toimet, mille USA armee töötas välja Teise maailmasõja seapeki puuduse ajal. Tarbijate jaoks võib see erinevus olla ebaoluline, käsitööseepide ega tahke seebi tööstuse jaoks mitte. Pesuvahendid olid puhastusmaailma kõige olulisem tehnoloogiline edusamm alates seebitööstuse loomisest. Need on sageli valmistatud naftast, mis tähendab, et neid saab toota isegi kohtades, kus puudub juurdepääs loomsetele rasvadele või peenetele taimeõlidele. Neist saab valmistada laiemat sortimenti kui seebi puhul ja see annab neile eelise pesu- ja nõudepesemises. Neid esineb ka enamikus šampoonides, kehageelides ja vedelseepides.

Edasi tuli turu laiendamiseks teha tarbijale selgeks, et ühest tootest ei piisa. Näiteks šampoonist üksi on vähe, sa vajad ka palsamit. Seep teeb su käed kuivaks, seetõttu vajad niisutavat kreemi.

Turule tuli Dove seep. See sisaldas kreemi ja pH oli viidud pea neutraalseni, et kuivatas vähem nahka ning samal ajal istutas meeltesse selle, et seep ei pruugi olla ilmtingimata hea või küllaldane.

Raadio levikuga, said seebitööstused oma käsutusse kiirelt leviva reklaamiväljundi ning televisioon ja film toitsid naha tervisega seonduvaid kinnismõtteid (alati puhas, ilus, särav jms) täie rauaga.Staaride hordid nõustusid ütlema, et nad kasutasid näiteks Lux-seepi, ning nõustusid, et nende nimesid ja pilte kasutataks reklaamides, mis lubasid, et „9 staari kümnest kasutab Luxi tualettseepi”. Unilever ei maksnud neile kunagi isegi raha ja kuna praktika oli nii uus, ei osanud staarid ilmselt ka küsida.

Uuem põlvkond tuleb peale oma uskumuste ja eelistustega, mida lakkamatult toidetakse Instagrammi jm sotsiaalmeedia vahendusel. See avas uue sissepääsu alustavatele ettevõtetele, gurudele ja mõjutajatele (suunamudijatele), et suunata tarbijaid oma toodete juurde.

Emily Weiss

Edasi viib Hamblin oma raamatus lugeja ühe maailma kiiremini kasvava nahahooldustoodete firma Glossier juurde. Glossier asutas Emily Weiss.

Weiss lõpetas 2007. aastal New Yorgi ülikooli stuudiokunsti erialal. Ta oli ajakirja W moeassistent ja Vogue'i stiiliassistent. Weiss avas 2010. aasta septembris ilu ja heaolublogi Into the Gloss, kus avaldati peamiselt intervjuusid naistega nende iluprotseduuridest. Ta jäi oma igapäevatööle Vogue'is ja töötas Into the Gloss'i kallal hommikuti kella 04.00-08.00.

 2012. aasta alguseks külastati saiti rohkem kui 200 000 korda kuus. 2016. aasta maiks külastas saiti 1,3 miljonit külastajat. Pärast seda, kui Weiss jõudis 10 miljoni lehevaatamiseni kuus, lõpetas ta töö Vogue'is, et keskenduda täiskohaga oma äriettevõtetele.

2014. aastal hakkas Weiss otsima investeeringuid laienemiseks, sealhulgas e-kaubanduse platvormiga. Weiss kogus San Franciscos asuva Forerunner Ventures'i asutaja riskikapitalist Kirsten Greeni abil 2 miljonit dollarit algkapitali. Weiss kasutas seda väikese meeskonna palkamiseks ja Glossier.com käivitamiseks.

2014. aasta oktoobris tutvustas Weiss (29 aastasena) oma blogis Into the Gloss Glossieri nelja esimest toodet ja teatas Glossier.com turuletoomisest. Glossieri meeskond käivitas e-kaubanduse saidi, millel müüdi universaalset  palsamit, näokreemi, toonivat kreemi ja niisutajat.

Ajakirjanduse sõnul muutis Glossier vaikselt ilu üheks kõige kiiremini edasijõudvaks kaubamärgiks."  Alates selle esmakordsest turuletoomisest on Glossier laiendanud oma tootevalikut, hõlmates nahaseerumeid, maske, dušigeeli, ihupiima, lõhnaaineid, huulepalsameid ja mitmeid muid ilu- ja nahahooldustooteid.

Glossier tegi oma panuse sotsiaalmeediale ja kasvas selle najal jõudsalt. Müük toimub peamiselt veebipoodide vahendusel, avatud on ka 2 kauplust: New Yorgis ja Los Angeleses.

Nüüdseks on Glossier väärtus üle miljardi dollari. Kokku on 40 toodet sh lõhnaõli ja ihupiim. Hamblin külastab Glossier New Yorgi poodi koos konsumerismist, feminismist ja online kultuurist kirjutava ajakirjaniku Lea Finneganiga.

2018 aastal kirjutas Weiss, kui raske oli tal ennast kehtestada peamiselt meessoost tegevjuhtide seltskonnas ja kuidas ta oma ettevõttega püüdis täita tarbijate soovi „näha välja nagu Kardashian“.

Finnegan on skeptiline: "Muidugi olen ma naissoost tegevjuhtide poolt, kuid kas tõesti tuleb meile öelda, et tehke rohkem nahahooldust? Kas see on parim viis oma võimu ja mõju kasutamiseks? ” Ta  vastandab Weissi väite naiste esindajaks olemisest märkusega, et Weiss müüb naistele ka äärmuslikke, kättesaamatuid ilustandardeid. Asjaolu, et need tooted ja standardid pärinevad naiselt, ei muuda neid automaatselt heaks. Standardid ise on probleemiks. See on autoritarism.“

New York on täis kehahooldus ja ilutooteid müüvaid poode alates eksklusiivsetest brändipoekestest kuni apteekide ja kaubamajadeni välja. Kõikjal on plakatid ja pildid füüsiliselt võimatu kehaga mannekeenidest, millega luuakse ja levitatakse ideid sellest, mis on hea ja mis halb. Korporatsioonid, kes neid sõnumeid suurima hoolsusega välja töötavad,  ei lase oma piltidele kedagi kes pole superkõhn,  40+ või kelle nahk pole veatu.

Kui Hamblin Glossier poes ringi vaatab, tekib tal tahtmine neid kauneid pakendeid ja reklaami nähes aina osta. Kuigi ta märgib, et potsikute sisu on üllatavalt tavapärane. Näiteks akne raviks mõeldud  Zit stick  sisaldab antibiootilise toimega bensoüülperoksiidi ja maksab 14 dollarit 2,8 grammi. Lähedal asuvas apteegis maksab sama toimeainega akneravim 5 dollarit 42 grammi.

Weiss oli äärmiselt edukas luues Instagrammis võrgu väiksematest suundamudijatest, millega toodete tutvustamine ja jagamine tundus nagu „nõuanne sõbralt“. Kuid ei maksa lasta end eksitada – professionaalne suunamudija ei ole sinu sõber. Suunamudija on inimene, kes soovib sinu tähelepanu, et see rahaks teha. Eriti suur edu on neil laste juures.

Lugesin hiljuti Londonis elavate kirjanikepaari romaani Ellery Lloyd "Temasugused inimesed." Instagrammi megastaaridest ja nende agentide tööst, postituste ettevalmistamisest, piltide tuunimisest loomulikumaks jne. Kõik, mida sa loed on mitu nädalat ette kavandatud ja täpselt sihtmärki ehk ostjat tabama mõeldud.

Kui Hamblin koos Finneganiga läbi Soho jalutab, mööduvad nad Credo Beauty poest, mille seintel olevatel reklaamidel on kirjas: „Suurim, ohutuim, tõeliselt puhas ilu“, siin müüakse juukse,naha ja kehahooldustooteid ning kosmeetikat. Credo Beauty on üks neist, kes aitasid oma müüki edendada sõnaga „puhas“.

„Puhas ilu“ on mõiste, millega mõnikord  seletatakse väiksemat keskkonnamõju, kuid enamikul juhtudel ei ole sõnal „puhas“ mingit konkreetset definitsiooni ja tegemist taaskord lihtsalt turundusterminiga. „Puhas“ on tulnud asendama sõna „naturaalne“, mis hakkab oma haaret kaotama.

Kriitikud on juhtinud juba kaua tähelepanu puudustele sõna „naturaalne” kasutamisel „hea” sünonüümina: lõgismao mürk on naturaalne ja seda on ka orkaanid. Tualettruumid samas ei ole naturaalsed. Mõiste „naturaalse” üks juhtivaid tarnijaid on olnud Goop. Ettevõtte veebisaidil 2016. aastal kurtis Gwyneth Paltrow wellness äriimpeerium Goop et isikliku hügieeni toodete tavatööstus on „sisuliselt reguleerimata” ja täis mürgiseid kemikaale sisaldavaid tooteid.  Gwyneth Paltrow on toonud turule ka Eestis populaarse meditsiinimeediumi. Hästi välja mõeldud ja hästi maha müüdud. 

Eestis nägin mõni päev tagasi inimest, kes meditsiinimeediumi soovituste järgi on võtnud niivõrd palju toidulisandeid, et tema maks on suurenenud. Kaasteelised soovitavad selleks puhuks mitte vähendada lisandite arvu, et maksale puhkust anda, vaid teha läbi maksapuhastus. Ohtlik soovitus.

Kunagi arvasin, et eestlastele ei ole võimalik meditsiinimeediumit maha müüa, sest meil on ju elanud Luule Viilma. Samas Viilma muidugi ei paku ühegi probleemi lahenduseks potsikut ega imerohtu. Ja tänapäeva inimene tahab just seda. 

Kohe tuleb meelde ka Carmella Soleil, kellest kirjutasin aastal 2017. Peale aina puhtamat elu, detokseid  ja viletsamaks muutuvat tervist – soovitati tallegi maksapuhastust ja siis veel üht. Ja see viis seedesüsteemi lõpliku kokkuvarisemiseni.  Vaatasin, kuidas tal läheb praegu: ta sai sel aastal 50. Sünnipäevalaual oli gluteenivaba mandlikook ja ahjukartul krevettide ja salatiga. Toidust, puhastusest, lisanditest ta enam ei kirjuta. Aasta tagasi märgib Carmella oma postituses, et elas läbi midagi kulinaarse läbipõlemise taolist ning nüüd eelistab lihtsat toitu.

Carmellal läks hästi, sest praegu  on tõusvas joones toidulisandite üliküllusega omale neeru- ja maksapuudulikkuse põhjustamine, mis kõige halvemal juhul võib lõppeda maksasiirdamisega.

Luba oma kehal ise ennast puhastada – seda teevad neerud ja maks ilma igasuguste detoksita. Ja kui sinu maks ning neerud ei töötaks, oleksid ammu haiglas või hõljuksid pilvedel. Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar