pühapäev, 12. september 2021

Pühapäevalugemist: Musta pässiku infoleht


Võiks ju olla ikkagi see infoleht, mis teavitab ka teistest aspektidest peale üleskiitva reklaami. 

Internetis ja raamatuväljadel tegutsemine nõuab teatud vilumust nii Interneti kaudu leviva teadusliku kui ka pseudoteadusliku infovooluga.

Joe Schwartz
McGilli Ülikooli teadlane ja teaduse populariseerija, OSS eestvedaja Joe Shwarz PhD tellib reeglina suure hulga uudiskirju, sealhulgas selliste paljulubavate pealkirjadega nagu Cancer Defeated (vähk alistatud), Underground Health Reporter, Box Outside Box (väljaspool kasti), Natural Cure Not Medicine (looduslik ravi, ei meditsiinirohtudele), Nutrition and Healing (toitumine ja tervenemine), The Alternative Daily, Truth Expression and Reality Health Check ... Ehkki nendel infolehtedel on erinevad päevakorrad, on neil siiski ühine teema: "Big Pharma" ja tavameditsiini vahel on vandenõu tõhusate "looduslike" vähiravimite varjamiseks avalikkuse eest. Reguleerivaid asutusi peetakse samuti vandenõu osaks, süüdistatuna inimeste tervise hävitamiseks mõeldud rahvusvaheliste korporatsioonide taskute täitmiseks.

Õnneks antaksegi meile teada, et kuskil seal on "teadlasi", kes "ujuvad vapralt vastuvoolu". Räägitakse „siseringi saladustest, mis peatavad vähi juba alguses“ ja lubadustest „peavoolu kõige ohvriterikkamate vandenõude eksponeerimisest“. Muidugi "te ei saa nende saladuste kohta oma arstilt kuulda, kuid te ei tohiks teda süüdistada, sest tema käed on seotud, ja ta võib isegi kaotada töö, kui soovitab mürgiste vähiravimite asemel ohutuid, looduslikke alternatiive". Sigadus!

Infolehtedel on sageli ka video, mida kutsutakse üles kiiresti vaatama, sest "see ei pruugi olla varsti enam kättesaadav, kuna võimude huvi on takistada seda infot levimast, et mitte tekitada kahju meditsiini kasumimasinale". Kas me pole õnnega koos, et meil on kõik need julged arstid ja teadlased, kes on valmis tõe nimel "võitlema meie huvide eest", avaldama oma sädelevat, tipptasemel ja pimestavat uurimistööd?

Ärge arvekegi, et kõigil nendel alternatiivsete ravimeistritel puudub oma huvi. Alati on olemas raamat, mida lugeda, “terviseleht” tellimiseks või toode, mida osta. Sageli on tõmbenumbriks video, mis kirjeldab mõnda galantset uurijat, kelle vähi loomuliku ravi üle naerdi, kuid mis antud hinnangute kohaselt "annab nii tähelepanuväärseid tulemusi, et ainus kõrvaltoime on krooniline hea tervis".

Imelisele ravile on igasuguseid vihjeid, kuid tegelikku "ravi" ei paljastata, vähemalt enne, kui olete tellimusele registreerunud. Schwarcz  registreerub hea meelega ja on õppinud näiteks, kuidas „üks julge M.D. kes veetis oma karjääri tõestades, et keegi ei tee seda paremini kui emake loodus ”, teatud hinna eest saate teada vähiravi, mille „edukuse protsent on tagatud 80 000 juhtumiga”. Mis see on? Selgub, et see on baklažaaniekstrakt! Ei ole teada, kus kõik need edukad juhtumid asuvad, kuid meditsiinilises kirjanduses neid kindlasti pole. Paar patsienti on teatanud baklažaaniekstraktist, mis on basaalrakulise nahavähi suhtes mõnevõrra tõhus. Vaevalt teeb see sellest suurepärase “vähiravimi!”

Veel üks infoleht pakub „Inglite vilja”, mille abil vähktõbe peatada. Selgub, et see on papaia. Nagu tavaliselt, on siin ka teaduslike faktide seeme, mille autor kasvatab rumaluse viljapuuaiaks. On tõestatud, et mõned papaiaekstraktid aeglustavad vähirakkude paljunemist laborikultuurides, mis on tõepoolest ho-hum vaatlus. Väga paljud ained teevad seda, kuid neil on vähene kliiniline tähtsus. Veel üks allikas väidab, et hiinlaste poolt nii hinnatud „taimede kuningas“ on vastus vähile. Kuningaks on juhtumisi chaga seen (must pässik). Siin on viiteid antioksüdantsetele omadustele, samuti Nobeli preemia laureaadi Alexander Solzhenitzyni klassikalisele raamatule "Vähipalat", kus tegelane ravib end seenega vähist. Nõukogude aegsed võtsid selle ravi ilmselt omaks, kuid suutsid neid suurepäraseid tulemusi kuidagi lääne eest varjata. Muidugi. "Need inimesed ei haigestu vähki enne, kui nad kodumaalt ära kolivad ja toitumist muudavad," vingub järjekordne uudiskiri.

Vene allikad märgivad, et Aleksander Solženitsõnil diagnoositi munandivähk 1952. aastal. Nad opereerisid teda vangilaagris, kus ta kandis kaheksa aastast karistust. Pärast vabanemist 1954. aastal saabus Solženitsõn Taškenti ja läbis vähihaiglas kiiritusravi. Haigus taandus. Ta uskus, et tuli vähiga toime tänu oma usule paranemisse, kindlameelsusele, soovile võidelda ja Jumala ettenägelikkusele. Kirjanik kirjeldas oma imelist paranemist romaanis "Vähipalat" ja siit romaanist algab pässiku populaarsus.

Eesti lehtedelt leiab selliseid väiteid:

„Kõige võimsam antioksüdant ja viirustevastane toidulisand! Maailma puhtaimas looduses kasvatatud seenetinktuur tugevdab Sinu immuunsüsteemi ja annab vajalikku lisaenergiat.“


Youtubes pakutakse vaatamiseks kiitust pässikule akadeemiku poolt: „Peatne läbimurre tänases tõenduspõhises meditsiinis“. Arvestage, et rõhk on sõnal PEATNE. Viimased 100 aastat on kõik peatselt juhtumas, kõik ime kohe ümber nurga tulemas. Aga ma olen üsna kindel, et see peatne kestab inimkonna lõpuni. Kahju muidugi, kuid mitte ootamatu, et ka meie arstid ja akadeemikud annavad oma nime turundusele. Läänes on igal lisandil oma akadeemik ja arst, GOOP kaubamärgil lausa terve meeskond.

Delfi artikkel loetleb huvitavalt pässiku kohta üles, et see sisaldab D vitamiini, A ja E vitamiini, B grupi vitamiine, kiudainet ning lisaks veel on valgurikas – kui palju ja täpselt mida sisaldab teada ei anta. Teada ei anta ka teiste sisalduvate kemikaalide kohta, mida pässikus on samuti hulgaliselt je ei ole inimkehale hea. Või on puu parasiit puhtalt puhas vitamiinieliksiir ja ei tee mingit kahju?

Olen muidugi ka ise juba ammu-ammu lugenud pässikust, kui vanarahva vähiravimist ja ka Ain Raal kirjutab oma raamatus "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia", et pässik on ammu Eesti ravimiturul nimega "Befungin" ja tuntud ammustest aegadest vähivastase vahendina. Eestis ei ole see küll vähki haigestumise aga paranemise numbreid kuidagi muutnud võrreldes muu Euroopaga. Seega on kasu igast imetabasest taimest üsna piiratud. Aga äkki me joome seda liiga vähe, äkki me teeme seda kuidagi valesti ... 😕😕😕?

Ma olen  olnud absoluutselt skeptiline selles osas, miks inimene peaks igapäevaselt jooma sisse vähirohtu, kui tal vähki pole? Millise signaali see kehale üldse annab? Näiteks, kui peavalu ei ole, kas iga päev tasub valuvaigisteid võtta – sest äkki valu kunagi tuleb. Ja tugeva rohu sage võtmine võib teatud vaevused hoopis esile kutsuda. Ja kuna paljud seetõttu pässikut ei võtakski, kuna vähki ei ole – siis viimastel aastatel on pässiku ja vanarahva suhted ootamatult laienenud igale terviseprobleemile:

 „Vanarahvas kasutas musta pässikut nakkuste ja põletike ja...kõige muu  vastu.“ Lubage selles sügavalt kahelda. 

Siit muidugi on tee lahti iga inimese rahakotti ja kappi... Eestis käib juba päris tõsine konkurents. Iga uue tulija tõmmis on aina puhtam, pikaajalisema valmimisajaga, tervendavam - järjest laienevate terviseväidetega. Turuosa pärast tasub võidelda, sest lisandimüük on paratamatult ala, kus tühjade lubadustega kergelt raha võib teenida.  

Pässiku turustamine toimub populaarse valemi järgi. Müstilist looduslikku ainet, millest praktiliselt keegi midagi eriti ei tea, nimetatakse siis toksiini- ehk kõrvaltoimetevabaks vastuseks meie tervise- ja väsimuseprobleemidele. Laboratoorsed uuringud on näidanud, et pässik, nagu iga teine ​​taimne materjal, sisaldab rida triterpeene, steroole, beeta-glükaane, flavonoide, melaniine, polüfenoole, saponiine, aminohappeid, vitamiine, mineraale ja kiudaineid.FUNGI Magazine Winter 2020 väljaande artiklis märgitakse oblikhappe esinemisest Mustas Pässikus (Inonotus obliquus). Oksaalhape on aine, mis võib olla teatud koguses toksiline ja pärssida teatud toitainete imendumist, sealhulgas moodustada neerukive. Selle tulemus näib olevat see, et suures koguses Pässiku tarbimine, eriti kui toitumine ei sisalda kõrge kaltsiumisisaldusega toitu, võib olla kahjulik. Eriti meeldib oksalaatidele kaltsium.

Oksalaatide rikkad on ka spinat, rabarber  ja oblikas. Portsjoni kohta tuleb neis oksalaate 541-755mg.

Neerukividega hädas olevad inimesed ei tohiks oksalaate tarbida rohkem kui 100 mg päevas. Tavadieedis on oksalaate ca 200-300 mg.

On olnud üks dokumenteeritud surm, mis on põhjustatud oksaalhappest  inimesele, kes kasutas Pässiku teed. Oli raporteeritud juhtum 72-aastase jaapanlannaga, kellel oli maksavähk, kes tarbis Pässiku teed (6 kuud) ja suri oksalaatnefropaatiasse, mis oli seotud Pässiku sissevõtmisega.  St vähemalt ei surnud inimene maksavähki.

Pässik (Inonotus obliquus), on külmas kliimas (Alaskast Põhja-Euroopa ja  Siberini) puude parasiidid. Kõige sagedamini leidub neid kaskedel, aga ka lepal, tammel, pöögil ja paplil. Väliselt näevad nad välja nagu suur amorfne põlenud söetükk, kuid seestpoolt on pehme ja oranž. Kanadas on see nimi Sterile Conk Trunk Rot of Birch. Need põhjustavad valget südamemädanikku ja kahjustavad puid.Kasu tervisele?

See pole kindlasti tervislik puudele. Aga inimeste jaoks?

Pässiku tee on kuuma veega ekstraheerimise, alkoholi ekstraheerimise või kääritamise teel valmistatud infusioon. Mõned inimesed arvavad, et see on ravim. Arvatakse, et sellega saate suurendada immuunsust (mida te ei saa teha – loe siit lähemalt) ja see parandab üldist tervist. Seda on kasutatud ka vähi, diabeedi, tuberkuloosi, seedehaiguste ja südamehaiguste korral. Väidetavalt annab see energiat. Mõni loomade ja katseklaasidega tehtud uuring on näidanud, et sellel võib olla kasu tervisele (hiirtele ja rottidele siis!). Siin on uuringud, millele tavaliselt viidatakse. Seda on rahvameditsiinis kasutatud sajandeid, kuid teaduslikke tõendeid on vähe või need puuduvad üldse selle kohta, et  see tooks inimeste tervisele kasu. Lisaks on riskid.

Taaskord on müügilehtedel terve ports tänukirju suvalistelt inimestelt, kes saanud abi. Ja kirjutavad taaskord ellujääjad.  Mina olen näiteks rääkinud inimesega, kes üritas oma vähki pässikuga kontrolli alla saada, kuid ei saanud seda mitte.  

 

Riskid


Kui väita, et pässikus on palju antioksüdante, siis see pole tingimata hea (näiteks on C vitamniin tugev antioksüdant aga kui teda tarbida megadoosides - võib C-vitamiini metaboliseerida oksalaadiks ja see võib suurendada oksalaadi eritumist neerude kaudu. Mitmed uuringud viitavad sellele, et C-vitamiini toidulisandid võivad suurendada oksalaadi kontsentratsiooni uriinis, kahekordistades kaltsiumoksalaadi neerukivide riski). Pässik sisaldab suures koguses oksalaate ja on vastunäidustatud neeruhaigusega inimestele või kellel on neerukivide oht. Selle ohutus raseduse ja imetamise ajal ei ole teada. See võib häirida vere hüübimist ja seda tuleb verevedeldajate manustamise korral kasutada ettevaatusega. See võib diabeediravi saavatel patsientidel põhjustada hüpoglükeemiat. Pässikuga toodetes ei ole annuseid standardiseeritud ehk pole teada ohutut/ohtlikku kogust.

Pässikut saab hõlpsasti osta veebist ja tervisekaupade kauplustes ning see ei ole väga kallis. Eestis maksavad eliksiirid, sõnutud eliksiirid jms 11-30 eur. Kasekäsna kapslid 17-39 eur. Mujal ilmas saab seda osta Magic Mushroom Mixi kujul koos šokolaadi ja 6 orgaanilise supertoiduga. Hinnaks 1,16 dollarit portsjoni kohta. Harney and Sons müüb 50 kotikest Pässik seent 49,99 dollari eest (0 postikulu).   Amazonil on veelgi madalam hind: ta müüb 18 kotti Buddha teed hinnaga 6,99 dollarit ehk 38 senti tassi kohta. Kuid pidage meeles, et pole eriti ökonoomne maksta ka odavat hinda asja eest, mis ei toimi.

Kindlasti tasub hoida pöialt tarvitajatele. Kui on puule halb, siis meile hea?  Kes üldse tuleb selle peale, et tarbida puu haigust. Kas see on  julgus või rumalus? Pigem lihtsalt hea müügitöö...  

Kas selle kasulikkuse ja kahju uurimiseks tuleks teha korralikult kontrollitud kliinilisi uuringuid? Võib olla. Samas napib iga üleshaibitud müügiartikli kohta teadusraha ja parem on see kulutada millegi jaoks, millel on rohkem eeldusi toimet avaldada.


Kuna igal rohul, ravimil ja lisandil on kõrvaltoimed, mille müüja reeglina jätab märkimata, siis võiks olla patsiendi infoleht. Tore reklaam vitamiinidest, antioksüdantidest, valkudest, kiudainetest (toit sisaldab neid kõiki) on kena aga paneks kirja ka teise poole, mis paratamatult esimesega kaasas käib:

Kõrvaltoime #1:  Pässik alandab veresuhkrut: kui tunned sümptomeid nagu rääkimisraskused, pearinglust, nõrkustunnet, värisemist, ärevust – võta ühendust arstiga. Eriti puudutab see inimest, kellel on diabeet.

Kõrvaltoime #2: Pässik võib mõjutada neerusid

Mitte keegi, kellel on olnud neeruhaigus, ei tohiks pässikut kasutada. Need sisaldavad oksalaati, mis teadaolevalt mõjutab otseselt neere. Oksalaat on antitoitaine ja häirib keha teiste toitainete imendumist. Alustage uut toidulisandit alati väikestes kogustes ja kui tunnete halba enesetunnet, pöörduge arsti poole.

Kõrvaltoime #3: Pässik võib mõjutada vere hüübimist

Verevedeldajaid või antikoagulante kasutavaid inimesi võib pässik häirida.  

Kõrvaltoime #4: Pässiku ohutus raseduse ja imetamise ajal ei ole tõendatud

Soovitav vältida raseduse ja imetamise ajal

Kõrvaltoime #5: Pässik võib mõjutada autoimmuunhaigusi

Liiga aktiivne immuunsüsteem põhjustab keha rünnaku iseenda vastu, passiivsus vähendab keha võimet haigustega võidelda.

Kõrvaltoime #6: Pässik võib reageerida ravimitega

Pässik reageerib teatud ravimitele. Ainus ohutu viis olla kindel, kas teie ravimeid on ohutu kasutada koos pässikuga, on rääkida oma arstiga. Mõned kõrvaltoimed hõlmavad ninaverejooksu, sügelust, kurguvalu, suukuivust, maohäireid ja verd väljaheites.  


Iseenesest on Internet täis väiteid, mis käsitlevad pässiku kasulikkust tervisele. Kiire Google'i otsing annab selle väidetavatest eelistest lugematul hulgal tulemusi: antibakteriaalsed, põletikuvastased, viirusevastased, HIV-vastu, vähi vastu, loomulikult Covid-19 vastu jne, jne.

Eliksiire müüvad lehtedel on kuskil allnurgas ka kinnitus, et: „Kodulehel olev teave ei ole mõeldud meditsiiniliseks nõuandeks, haiguse diagnoosimiseks ja ravi soovituseks“. Neil lehtedel, kus müüakse ka toodet võib laias laastus öelda, et faktiliselt on tõendatud väga vähesed väited. Kindlasti tuleb lugedes jätta välja kõik katseklaasi ja hiirte-rottidega tehtud uuringud (kas jääb siis midagi üldse lugeda).

Näiteks on päris sageli tsiteeritud Tuftsi ülikooli uuring, milles viidatakse pässiku kõrge antioksüdandi tasemele ... aga ups -   Tuftsi Ülikool ei ole sellist uuringut teinud.

Eesti lehti, kus Tuftsile viidatakse leidsin mitu:

https://www.gourmetnest.com/product-page/musta-p%C3%A4ssiku-ekstrakt-1-liiter

Mingid uuringud on siiski olemas ja need on näidanud, et pässikul on "tugev antioksüdantne toime". Mis on tugev?

Antioksüdante uuriva labori Brunswick Labsi andmetel on pässikus veidi rohkem antioksüdante kui külmkuivatatud vaarikates ja veidi vähem kui külmkuivatatud mustikates.

Ja seda on tõesti palju – mustikas on suure antioksüdantide sisaldusega, kuid mustikas tuleb vaat et odavam ja samas palju maitsvam ning hästi seeduv ja imenduv. Vali mustikas!

UAF Arktika Bioloogia Instituudi mükoloog ja vanemteadur Gary Laursen märgib, et seen kasvab kaskedel ja värisevatel haabadel, kinnitades end puu sisepuitu ning võttes tüve kaudu vett ja toitaineid. Kui paljude teadete kohaselt on seen parasitaarne ja tapab puu aeglaselt, siis Laursen pole sellega nõus. Pässik ei tapa peremeespuud, kuid võib tüve õõnestades seda nõrgendada. Mükoloog avaldas ka skeptilisust pässiku oletatava tervisekasu suhtes. „Seal on palju anekdootlikke tõendeid, kuid "uuringuid on tehtud väga vähe", ütleb ta. On muidugi tõestatud, et paljudel puidul levivatel seentel on meditsiinilisi omadusi, kuid erinevalt teistest puuseentest, näiteks korditsepsist, pole pässikut veel põhjalikult uuritud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar