teisipäev, 12. november 2013

Taimetoit ja vägivald, võitlus iseendaga ja vaimsus

On väga huvitav - huvitav leida, mis põhjustab toortoitluses nii suure enese sundimise, võitluse ja ahastuse oma toitumise pärast. Ja ikka on keha võidumees:) - alati. Et sa ei oleks kurb oma keha eelistuste pärast, ei arvaks, et sinu vaimsus seetõttu madaldub, et sa võiksid kergemalt hingata ja lasta vabaks iseennast rangetest piirangutest ja oodata:), kuna toorem toit ise sinu laual koha sisse võtab... 
Varasemalt on siin blogis Osho TAIMETOIDUST juba rääkinud. Kuid viimase loengu (kriisid toortoitumises) konspekti   kokku pannes leidsin alljärgneva pärli. 

Armastatud Osho,
sa rääkisid just toidust. Läänes on toit tänaseks muutunud kultuseks. Üks selle põhjustest  baseerub vaimsusel. Sa ütlesid, et kui me oleme loomulikud, siis me teame mida süüa ja kuna süüa. Kuid praegu meil ei ole enam sellist sidet oma lapseliku loomusega. Samuti ütlevad palju religioonid, et toit, mida sa sööd, mõjutab sinu vaimset teekonda. Kas on midagi, mida sa võid öelda meile toidu kohta.  

 
Ükskõik mille söömine ei muuda eriti midagi. Sa võid olla taimetoitlane ning äärmuslikult julm ja vägivaldne; sa ei pruugi olla taimetoitlane, kuid oled lahke ja armastav. Toit ei tekita suuri erinevusi. 
Indias on kogukonnad, kes on elanud täielikult taimsel toidul; paljud Brahmiinid on elanud täielikult taimsel toidul. Nad on olnud vägivallatud, kuid mitte vaimsed.   Ja džainistid (Jains) on kõige materialistlikum kogukond Indias, kõige rohkem omandi kogumisest haaratud – seetõttu nad ongi saanud kõige jõukamaks kogukonnaks. Nemad on India juudid. Kuid Läänemaailma mittetaimetoitlased ei erine mingil moel neist India taimetoitlaste kogukondadest. 
Pigem on vastupidi ja meeles on vaja pidada ühte väga olulist asja: kui sa oled vägivaldne ja sinu toit on taimne, siis sinu vägivald peab leidma teise mooduse vabanemiseks. See on loomulik, kuna mittetaimne toit aitab vägivallal vabaneda. 
Niisiis, kui sa tead mõningaid jahimehi, siis võid avastada, et nad on kõige armastavamad inimesed. Nende vägivald vabaneb jahtides, nad on väga sõbralikud, armastavad. Kuid taimetoitlasest ärimees ei saa kuidagi oma vägivallast lahti ja tema vägivald viib ta rikkuse ja võimu otsingutele. 
Aga juhtub ka vastupidine. Nii juhtus Mahaviraga. Mahavira tuli sõdalaste perekonnast, ta oli kšatrija. Vägivald pidi talle olema omane. Ja seejärel püüd sügavuti mediteerida. 12 pikka aastat vaikuses muutsid tema sisemise olemuse. Kui olemus muutub, siis muutub ka väljund. Kui sisemine olemus muutus, muutus ka tema iseloom.  Kuid iseloomu muutus ei ole peamine, see on tagajärg. Seega ma ütlen teile, kui te muutute rohkem meditatiivseks, siis muutute rohkem ja rohkem taimetoitlasteks. Te ei pea selle pärast muretsema. 
Ja ainult siis, kui taimetoit jõuab teieni läbi meditatsiooni, mitte meele manipulatsioonide, on  see hea. Aga manipuleerides meelega, argumenteerides, põhjendades, et taimetoit on hea, et see aitab teil suurendada vaimsust, ei ole see mingil moel abiks.  Sinu toit, sinu riided, sinu harjumused, sinu elustiil, kõik muutub; kuid need muutused ei ole peamised. Peamine muutus peab toimuma sinu sees ja siis kõik ülejäänu järgneb sellele. 
Kui sa mediteerid piisavalt kaua, siis saab sul olema võimatu toidu pärast kedagi kahjustada; see on võimatu. 

See ei ole argument vaidluseks, siin ei ole küsimus pühakirjades, asi pole selles, mida keegi on öelnud, küsimus ei ole selles, kas taimetoitu süües, muutud sa vaimsemaks; see on automaatne. Siin pole küsimus mingis kavaluses, sa lihtsalt muutud vaimsemaks. Tervikuna on kogu see asi absurdne. 
Sinu riided muutuvad automaatselt; peagi meeldivad sulle järjest avaramad rõivad. Mida lõdvestunum sa sisemiselt oled – rõivad avarduvad. Automaatselt ütlen mina; tegemist ei ole otsusega sinu poolt.  Peagi on nii, et kui kasutad kitsaid-tihkeid riideid, tunned ennast ebamugavalt. Pigistavad riided kuuluvad pinges meele juurde, avar riietus kuulub lõdvestunud meele juurde. 
Kuid sisemine muudatus on esimene asi ja kõik ülejäänu on lihtsalt tagajärg. Kui püüad selle järjekorra ümber pöörata, siis muutud toidusõltlaseks. 
Minu juurde tuli üks mees. Ta oli kahvatu ja kõhn ning tundus nagu võiks ta iga hetk surra. Ta ütles: „Ma tahan elada ainult veel, kuna kõik muu on takistuseks vaimsusele. Ma tahan nüüdsest elada puhtal veel.“ 
See mees sureb. On olnud mõned inimesed, kes on elanud puhtal veel, kuid see juhtus nendega loomulikult, seda ei saa ette kavatseda-praktiseerida. Need olid veidrikud, õnnetusjuhtumid; nende kehamehhanismid ja –keemia töötas teistmoodi. Seda on juhtunud – keegi võib veel ellu jääda, kuid keegi ei saa seda harjutada tegema.
Ühel päeval võib teadus leida peamise keemilise muudatuse ja siis saavad kõik ellu jääda veel; siis leiab teadus võimaluse ja sa võid elada õhust. See on võimalik. Ja kogu see pingutus on asjatu ja kogu see kannatus mittevajalik ning need on hullud inimesed, kes seda proovivad. See ei toimi kunagi pingutades. 
Bengalis oli üks naine – ta elas 40 aastat ilma toiduta, kuid see lihtsalt juhtus. Tema abikaasa suri ja ta ei saanud  mitu päeva süüa. Leina tõttu, kurbuse tõttu ei suutnud ta süüa. Ja siis ta tundis, et toiduta tunneb ta ennast palju paremini. Ta sai aru, et minevikus, kui ta sõi, oli ta alati haige. Nüüd järsku oli ta terve. Siis elas ta 40 aastat ilma toiduta, ainult õhk toiduks. Ja seda on mitmel korral juhtunud. 
Oli üks naine Euroopas – 30 aastat elas ta ilma söömata. Ta sai pühakuks, kuna kristlased mõtlesid, et see on ime. Nad uurisid teda iga tolleaegse võimaliku teadusliku instrumendiga ja ei leidnud midagi. Siis nad nägid selles imet. Kuid see ei olnud ime. 
Jooga ütleb, et on võimalus keha muutuseks, kehakeemia muutuseks.  Praegu toimid sa nii nagu vahendaja. Sa ei saa lihtsalt niisama süüa päikesekiiri, kuna sinu keha keemia ei ole lihtsalt sellises seisundis; sinu mehhanism ei ole selline, mis suudaks päikeseenergiat omastada. Seega kõigepealt on puu otsas puuvili, mis imab endasse päikest ja muudab selle B vitamiiniks. Sa sööd puuvilja ära ja B vitamiin läheb sinu kehasse. Puuvili on lihtsalt vahemees; ta töötab sinu maaklerina,  omandades päikeseenergiat ja andes selle sulle edasi. Sa saad seda energiat puuviljade kaudu, mitte otse. 
Aga kui puuviljad saavad otse seda omandada, siis miks mitte sina? Niisiis ühel päeval avastab teadus, et teatud keha muudatused võivad aidata sul omastada otse ja sel juhul puuvilja ei ole vaja.    
Aga ärge proovige selliseid asju, need ei ole vaimsed. Isegi, kui sa suudad päikeseenergiat otse omastada, siis ei ole siin midagi vaimset. Mis on vaimne? Kas puuvilja kasutamine vahemehena on vaimne? Kui sa elad ainult veel, siis see ei ole vaimne. 
See, mida sa sööd, ei oma tähtsust; see, mis sa oled on oluline. Ja kui see muutub, siis muutub kõik; kuid see muutus ei tulene meelest, see tuleneb meie sügavaimast olemusest. Sel juhul toimuvad muutused automaatselt. 
Seks kaob omal ajal. Ma ei saa öelda pühale mehele, et ole tsölibaadis. See oleks rumal, kuna kasutades jõudu tsölibaadi pidamiseks, muutud sa aina enam seksuaalseks oma meeles ja kogu sinu meel muutub inetuks ja räpaseks. Sa hakkad mõtled ainult seksist ja ei millestki muust. See ei ole asja olemus. Sa muutud nõdrameelseks ja hulluks. Freud on öelnud, et 90% hulle on hullud allasurutud seksuaalsuse tõttu. 
Ma ei ütle, et muutke seksuaalsust, ma ei ütle, et muutke toitu; 
MA ÜTLEN -MUUTKE OMA OLEMUST JA SEL JUHUL HAKKAVAD ASJAD MUUTUMA. 
Milleks nii palju seksi vaja on? Seda on vaja, kuna sa oled pinges, seks toob lõdvestumise. Sinu pinged vabanevad läbi selle – sa tunned ennast lõdvestunult, sa saad magama jääda. Kui sa selle maha surud – siis ainus võimalus lõdvestumiseks – mis võiks olla? Sa lähed hulluks. Ja kuidas sa siis pinget maandad? 
Sa sööd toitu; keha vajab seda ja keha keeldub ainult neist asjadest, mida ei ole vaja. Mida iganes sa sööd – millegipärast on kehal seda vaja. Kui sa sööd loomset toitu, kui sa sööd mittetaimset toitu, siis sinu keha, sinu meel, kogu sinu olemus on vägivaldne. Ja see on vajalik. Ära muuda seda, kuna sel juhul sinu vägivald otsib teise väljundi.  
Muuda ennast ja toit muutub,  riided muutuvad, seks muutub. Kuid muutus peab tulema seestpoolt, mitte aga perifeeriast. Ja kogu see torm on just pealispinnal; sügaval sisemuses ei ole mingit tormi. Sa oled nagu meri – mine ja vaata merd. Kogu torm, kõik need mäslevad lained on ainult pinnal; mida sügavamale sa lähed, seda rahulikumaks kõik muutub. Ja kõige sügavamal meres ei ole mingi tormi, mitte ainsatki lainet. 
Esimese asjana, mine enda mere sügavusse nii, et saavutad rahunemise, sa saavutad punkti, kuhu mitte ükski rahutus kunagi ei jõua. Jää siia. Ainult siit tuleb iga muudatus, ainult siit tuleb iga teisenemine.  Kui sa oled kord siia jõudnud, on sinust saanud meister;  nüüd saab igasuguse ülearuse endalt ära heita ja see heidetakse ära ilma igasuguse võitluse ja probleemita. 
Mil iganes sa püüad millestki loobuda võitluse teel, see ei kao kunagi. 
Sa võid suitsetamise maha jätta enesega võideldes ja sel juhul sa lihtsalt hakkad tegema selle asemel midagi muud – leiad asendustegevuse. Võib-olla hakkad närima nätsu; sa võid ka panni hakata närima, see on sama, vahet ei ole. Sa vajad midagi oma suhu – suitsu, närimist, mida iganes. Kui sinu suu tegutseb, tunned kergendust, kuna läbi suu vabaned pingetest. Mil iganes inimene tunneb pinget, hakkab ta suitsetama. Miks läbi suitsu või nätsu pinge vabaneb? 
Vaata lihtsalt ühte väikest last. Mil iganes ta tunneb pinget, paneb ta pöidla suhu. See onn suitsetamise aseaine. Miks laps siis tunneb ennast pöidlaga suus hästi ja läheb magama? See on peaaegu kõigi laste tee. Kui neil uni ei tule, panevad nad pöidla suhu, tunnevad kergendust ja jäävad magama. Miks? Pöial on ema rinna asendus ja toit on rahustav. Sa ei saa magama jääda tühja kõhuga, on raske magama jääda. Kui kõht on täis, siis tunned ennast uniselt, keha vajab puhkust. Mil iganes laps võtab rinna suhu, voolab toit, soojus, armastus. Ta lõdvestub, ta ei pea muretsema; pinged maanduvad. Pöial on lihtsalt aseaine; see ei anna piima, see on võltsing, kuid see annab tunde.   
Kui laps kasvab suureks ja ta paneks pöidla suhu, siis me peaksime seda imelikuks, niisiis võtab ta suitsu. Suits ei ole imelik, see on aktsepteeritud. See on ainult pöial ja sellest palju kahjulikum. Oleks parem, kui sa suitsetaksid oma pöialt.  Lase käia, tee seda; see ei kahjusta sind, see on palju parem. See ei tee mingit kahju, kuid teised inimesed mõtlevad, et   oled lapsik, alaarenenud ja siis nad mõtlevad veel, et sa teed tobedusi.  Kuid siin on vajadus, mis peab olema asendatud. 
Ja riikides, kus rinnaga toitmine on lõpetatud, on kasvanud automaatselt suitsetamine. Seetõttu Lääs suitsetab palju enam, kui Ida.   
 Kui sa annad lapsele  rinda 10 aastat, siis võid sa olla tüdinud ja ütled – lõpeta nüüd. Aga tänapäeval võetakse laps rinnalt ära enneaegselt ja see põhjustab haava. Nii on kõik tsiviliseeritud riigid haaratud kinnisideest rindade suhtes. Isegi vanadel surevatel meestel on sundmõtted rindadest, nad otsivad rindu taga.  
See tundub hullumeelne ja see ongi, kuid peamine põhjus – lastele tuleks anda rinda, sest muidu on tekivad neil sundmõtted ja nad hakkavad kogu elu seda taga otsima. 
Sa ei saa seega otseselt suitsetamist maha jätta, kuna on nii palju seotud asjaolusid.  Sa oled pinges ja kui sa lõpetad suitsetamise, siis hakkad tegema võib-olla midagi veel kahjulikumat. Ära põgene probleemide eest, seisa nendega vastamisi. Probleem on, et oled pinges, seega eesmärk peab olema pingest vabanemine aga mitte suitsetamisest vabanemine.  
Mediteeri. Lõdvesta oma pinged ilma ühegi välise objektita, luba katarsisel juhtuda. Kui sa ei ole enam pinges, siis kõik need seotud asjaolud tunduvad absurdsetena, rumalatena ja nad kaovad sinu elust. Toit muutub, sinu elustiil muutub.   
Ma kordan: iseloom on teisejärguline, käitumine on teisejärguline, sinu olemus on esmajärguline. Ära pööra tähelepanu sellele, mida sa teed, pööra tähelepanu sellele, kes sa oled; olemine peab olema keskmes ja tegemine peab toimuma iseenesest. Kui olemine muutub, siis tegemine järgneb. 

  Osho, A Bird on the Wing

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar