esmaspäev, 28. september 2020

Tüli taimetoidu õuel

Kui kaalust ja selle langetamisest kirjutada, siis ei saa ümber dieedist. Ja ma alustaks neist dieetidest, mida ma kõige paremini tunnen - taimsetest.

Dieedid on tervisetööstusele lõputu kullauk, kuna toodab suhteliselt edukalt kiiret kaalulangust ... millele järgneb kiire kaalutõus. Tööd ja müüdavat materjali jagub alati. :)

Tüli (taimsete) dieetide ümber puudutab reeglina "minu valik on sinu omast parem" suhtumist. Tahtmine olla teisest parem ja kindel teadmine, et ma olen teisest partem on üsna salakaval auk, millesse võib ka suure tähelepanelikkuse korral komistada.

Ma olen siin blogis kirjutanud palju taimetoidust, toortoidust, puuviljadest. Igal toitumiseelistusel on olnud omad eestkõnelejad. 

Kuigi puuviljatoitumise eestkõneleja Graham märgib, et 80/10/10 puhul pole tegemist dieediga, vaid elustiiliga ja sama ütlevad ka veganid - tegemist ei ole dieediga, siis ma ei hakka siin juuksekarva pooleks ajama. Ütlen, et kui see ka on  elustiil - siis selle sees on alati ka dieet. Dieedil on võib olla veidi halb märk küljes - korralikud inimesed on niisama normkaalus, nemad ei pea dieeti pidama ja söövad kõike, mis meeldib. :)

Wikipedia ütleb - 

Toitumises on dieet inimese või muu organismi poolt summaarselt tarbitud toit. Sõna dieet tähendab sageli konkreetse toitumise kasutamist tervislikel või kehakaalu alandamise põhjustel (kusjuures need kaks on sageli seotud). Kuigi inimesed on kõigesööjad, on igal kultuuril ja igal inimesel mingid toidueelistused või toidutabud. Selle põhjuseks võib olla isiklik maitse või eetilised põhjused. Üksikud toiduvalikud võivad olla rohkem või vähem tervislikud.

Ja ma räägingi allpool ainult sellest osast, mis puudutab toitumist. Kirjutasin raamatu Toortoidu A ja O  7 aastat tagasi (juba!) ja kirjutasin seal, et dieet vali omale armastuse järgi - ärgu olgu muud põhjust.  Nii mõtlen ma praegugi. Aastate jooksul olen kokku puutunud väga paljude inimestega, kes on või proovivad oma toitumist muuta, keda on saatnud märkimisväärne edu või vastupidi - nad takerdusid ja ei leidnud seda, mida tahtsid (reeglina kiiret elumuutust, igavest päikesepaistet, kohest tervenemist, kaalulangust).  Ja kõige paremad tulemused on olnud neil, kes valisid toitumise meeldimise ja hea enesetunde pärast. Kõige kehvemini läheb neil, kes on raudselt veendunud: see peab hea olema, see on teistest parem, see toob mulle pühapaiste ümber pea ja tõstab teistest kõrgemale; mil hoolimata enesetundest tõmmatakse vööd üha enam pingule ja piirangud suurenevad, kuid tegelik tervis ja elurõõm aina kahanevad. 

Ma olen rääkinud mitmetele inimestele, et tempo toitumisharjumuste muutmiseks peab olema selline, et elurõõm säiliks.  Ja et kui sa (mitme) aasta jooksul ei koge nö head enesetunnet ja hambad ristis pingutad, siis parem, kui lubad endale rohkem elu. 

Pole mingi üllatus, et omavahel ristavad mõõku veganid ja karnivoorid, süsivesikurikas toitumine ja keto jne. Samas toimub iga grupi sees oma võitlus - kes ja mida ja kui palju tohib/ei tohi. Ja tekivad järjest ilusamad väited - mida sa võidaksid, mida sa saavutaksid just meiega...

On aeg uuendada ka infot kõigi nende taimetoidu arstide/teadlaste osas, kellest varasemalt sai siin blogis palju kirjutatud. Esselsyn, McDougall, Ornish, Barnard olid aastaid tagasi need, kes taimetoidu maailmas eestkõnelejad olid. Esselstyni ja Ornishi uuringute peale on üle ehitataud üsna mitu Netflixi taimetoidu dokumentaalfilmi. Hilisemalt lisandus Nutrition Facts koos Gregeriga. Tundus igati teaduslik ja korrektne info. Õpingute käigus leidsin samas palju toitumisteadlasi, kes ei esindanud ühtegi konkreetset toitumissuunda, vaid järgisid fakte. Ja mis on tõenäoliselt oluline, ei andnud tühje lubadusi. Ja nad meeldisid mulle üha enam. Ja Barnard, Greger, Ornish jt meeldisid üha vähem - sest kui nende poolt kirjutatud artiklitele või uuringute tõlgendustele tuli vägagi konstruktiivset kriitikat teiste toitumisteadlaste poolt- siis ei vastanud nad kunagi. 

Ja sellega ongi nüüd nii, et kui sa oled taimse toitumise valinud eestkõnelejate pärast või nende konkreetsete ülipositiivsete väidete tõttu, siis võib nii mõnigi taimetoidule selja pöörata.

Kui sinu toit sulle meeldib :), siis teed oma tähelepanekud ja lähed edasi. Nii ma leidsin arstid - MD Danielle Belardo, MD Avi Bitterman, MD Koushik Reddy jne - kes on veganid, kuid ometi liiga ilusat elu ja imesid ei luba ning loodusega vastuollu ei lähe.


Ma tulen pealkirja juurde tagasi - tüli taimetoidu õuel sai alguse juba kevadel, kui Jeff Nelson (@vegsource) postitas Instagramis järgmised üsnagi seksistlikud meemid, osatades Danielle Belardot selle eest, et ta soovitas oma patsientidele taimseid õlisid (mida toetab ka teadus – uuringud on näidanud, et vähesel määral taimseid õlisid on tervist toetavad).Ma olen ka ise soovitanud taimsetele toitujatele järgida MD Danielle Belardot, kes postitab Twitteris ja Instagramis vegan toitumise ja südamehaiguste ja oma patsientide kohta väga huvipakkuvat infot. Mind köitsidki esmalt tema head tulemused kliinikus oma patsientidega, kellele ta soovitas taimedel põhinevat toitumist. Samas märkis ta, et taimne toitumine ei pea haigestunul olema koheselt hästi range või 100% taimne, vaid ta julgustas patsiente liikuma sinna poole omas tempos. Danielle Belardo kirjutab ise: „Alustasin taimepõhist ennetavat kardioloogiakliinikut oma esimese kardioloogiale spetsialiseerumise aastal ja viimase 3 aasta jooksul on minu patsiendid mind pidevalt hämmastanud. Siin on üks neist kordadest“

 


Ma olen varasemalt FBs jaganud üht juhtumit aga ma toon selle siia veelkord ära - Danielle Belardo MD kirjutas oma postituses tema poole pöördunud 31 aastasest naisest, kes: oli eelnevate haigusteta, taimetoitlane, aktiivne jooksja, PhD kraadiga biokeemik.
Pöördus Belardo poole 6 kuud kestnud sümptomite: pingetunne kõhus, puhitus. Arvates, et tema peavalu ja iiveldus on põhjustatud dieedist, kohtus ta terapeudiga, kes kavandas tema niigi optimaalse taimetoidukava rangemaks. Järgmised kaks kuud koges ta turset jäsemetes. Külastas naturopaati, kes soovitas vähendada soola sisaldust toidus. Kuu aega hiljem, oli jätkuvalt pinge kõhus, puhitus, jalgade turse, millele lisandus õhupuudus, mis takistas teda jooksmast. Ühel hommikul vaatas ta peeglisse ja pani tähele kerget kollasust silmades. Naine pöördus Belardo poole, mitte kui kardioloogi, vaid kui vegan arsti poole. Ja Belardo mainib, et
seekord suutis ta patsienti aidata just südamearstina, mitte veganina. Naine, kes oli varasemalt terve, heas füüsilises vormis ei suutnud järsku treppidest üles minna.
Belardo märgib: "Ma teadsin kohe ka ilma stetoskoopi kasutamata, millega on tegemist. Võisin näha jugulaarveeni pulseerimist tema kaelal. Nägin tema silmavalge kerget kollanemist. Ma nägin turset tema pahkluude juures. Ja ma teadsin koheselt, et tegemist on
parempoolse südamepuudulikkusega ning tõenäoliselt pulmonaalhüpertensiooniga." Antud seisundit kinnitasid ka tehtud uuringud. Belardo suunas naise edasi vastava eriala spetsialisti juurde ja pärast ravi määramist hakkas tal palju parem.
Belardo märgib: "See taimetoitlasest aktiivne jooksja, Ivy League koolitatud teadlane ei osanud arvata: 1) et ta võib jääda nii haigeks ja 2) võib endale ebaõige diagnoosi panna. Ta oli pettunud, et
ta ei läinud arsti juurde varem, kuid tänulik, et sai õige diagnoosi ja vastava ravi. "

The Diet Wars blogi kirjutav Kevin Bass märgib tema kohta: „Danielle on vegan-kardioloog ja üks toredamaid inimesi, keda te kunagi kohtate. Ta on ühendanud inimesi kogu toitumisspektris ning hoolib ainult teaduslikest faktidest ja patsientide abistamisest. Ta talub meid kõiki ja see on erakordne.“

Ühesõnaga ei meeldinud Danielle Belardo postitused Jeff Nelsonile, kes pidas oliiviõli kahjulikuks ja leidis, et Belardo tuleks veganite poolt paika panna. Nelson kirjutas erakirju (mis pärast välja lekkisid) ja isegi nõudis Dr Caldwell B. Esselstyn, dr John McDougall, dr Michael Klaper, dr Neal Barnard, John Robbins,  PCRM, Rip Esselstyn ja paljudelt teistelt, et kuna tema õige veganina on kõiki neid vegan arste ja teadlasi omal ajal toetanud, nende tegevust reklaaminud, siis nüüd nad peaksid tema kaitseks ja Belardo vastu häält tõstma.

Järelkirjades  kaitsesid paljud Danielle'i ja tõendite kaalukust. Nende hulka kuulusid dr David L. Katz ja dr Garth Davis. Tõendid, mitte ideoloogia. 

Nendes eraviisilistes e-kirjades jätkasid mõned ülaltoodud Danielle'i kritiseerimist, väljendades leebeid reservatsioone Jeffi meetodite suhtes, kuid samal ajal toetades tema seisukohti.  

Vaidlus toimus pikematlt, kuid lühidalt kokkuvõttes mõistis arukam meditsiinikogukond Nelsoni  võtted hukka ja Belardo leidis omale rohkelt toetajaid.

Ma ise olen hästi tuttav Esselstyni ja McDougalli  väidetega, kuna mul on kodus nende raamatud enamjaolt olemas. Nende suhtumine on, et õlisid ei ole vaja kasutada kuna need on tühjad kalorid. Ja võimalik, et USAs, kus on palju suuremad inimesed, kui Eestis iial nähtud, on dieedile minekul täiesti sobilik jätta kõik eraldatud rasvad välja.  Samas kohe kindlasti ei saa väita, et õlid on ülikahjulikud ja lusikatäis mürgitab kogu sinu dieediplaani. Belardo ei väida samuti, et oliiviõli peaks otse pudelist kulistama, vaid et väike kogus toiduvalmistamise juures on mõistlik ja tervist pigem toetav, mitte kahjustav. 

Kevin Bass lahkab seda oma blogis põhjalikumalt, tuues ära ka uuringu, mille on läbi viinud taimsed arstid Dr. Caldwell B. Esselstyn, Dr. Dean Ornish, Dr. Kim Williams, Dr. Neal Barnard,  
Siin on ära toodud: "Oliiviõli tõendusbaas on kõige ulatuslikum, ja on selged tõendid ASCVD riski vähendamise kasulikkuse kohta."Nii et kuigi Nelson väidab enda paremini teadvat õli kahjulikkust just ülalnimetatud arstide toetusele, on nimetatud arstid avaldanud vastupidise uuringu.
Pärast seda, kui taimsed arstid Dr Kim Williams, dr Koushik Reddy, dr Rob Ostfeld jt avaldasid toetust Danielle Belardole ja faktipõhisele infole, taganes Nelson ja väitis, et oma meemis ta ei pea üldsegi silmas Belardot... 

Belardo katsetas enda peal ka vegan keto dieeti - millega pälvis siis osade keto eestkõnelejate tähelepanu. Kuigi Belardo pärast katsetust mainis, et süsivesikuvaene toitumine ei ole tema jaoks, kuna ta armastab liialt mangosid :), siis on ta ka pikemalt selgitanud, et kuigi paljud tema patsiendid tunnevad ennast väga hästi madala rasvasisaldusega taimetoidul, on ka neid, kes ei tunne ennast hästi ja kellel on andnud paremaid tulemusi dieet, milles rasvaprotsent on kõrgem.
Keda huvitab selline taimne dieet, võib lugeda MD Carrie Diuluse postitusi. Diulus on kirurg,  kes põeb I tüübi diabeeti ja tunneb ennast hästi vegan keto dieedil. 
Edasi kerkis Belardo kõrvale veel üks vegan arst - MD Avi Bitterman:

Lühidalt on Avi vegan, kes lakkamatult kritiseerib veganismi. :) Kriitika on suunatud vegan eestkõnelejate väidete suhtes, mis lasevad vegan toitumisel näida tegelikkusest paremana. Ehk ta kummutab vegan müüte. 

Mistõttu jõuan ma taas selleni, et igasugused väited sinu lemmikdieedi kohta võivad tekkida ja kaduda, kuid see ei muuda sinu toitumist, kui oled valinud endale sobiva ja meeldiva. Ja ma ei mõtle siinjuures a la mulle meeldivad kommid, ma valin kommidieedi...

Danielle Belardo märkis hiljuti: "Miks ma olen vegan arst, kes meeldib kõige vähem veganitele? Intellektuaalne ausus ei tee sind populaarseks."

Yoni Freedoff, kehakaalu/ülekaalu uurimisele ja ravile  pühendunud arst märgib: "Vegan dieeid ei muuda sitapeaks olemist."

Avi tõi esmalt üles Esselstyni ja Ornishi väited, et vegan dieet (väga madal rasvasisaldus) viib südamehaigused regressiooni. Tema kriitika juhtis tähelepanu sellele, et nende avaldatud artiklid ja uuringud ei näita ainult dieedi mõju. Kõik osalejad said ka ravimeid. Ja tõenäoliselt on nende osalejate tulemusi liialt ülepaisutatud: "Ornishi MPI uuring ei näita vere voolu statistiliselt olulist paranemist eksperimentaalgrupis. Tulemused on statistiliselt olulised ainult seetõttu, et kontrollgrupis toimus oluline halvenemine. Sama probleem on EVAPORATE uuringus. See EI ole haiguse regressioon (reversal).

Avi: "Küsimus Ornishi / Esselstyni südamehaiguse regressiooni uskujatele: Kui ükski andmetest ei näita veresoonte katu taandarengut ja ükski neist andmetest ei näita verevoolu statistiliselt olulist paranemist ravirühma jälgimisele võrreldes algtasemega, siis miks väita CAD / CHD paranemist?"

Ja veel: "See, et meil on selline veganarstide ebajumalateks ja pooljumalateks seadmise mentaliteet, on täpselt see, miks me sellisesse segadusse sattusime. Seadke küsimärgi alla kõiki, sh mind. Kõik argumendid peavad seisma iseseisvalt kahel jalal, hoolimata sellest, kes te olete."

Avi kutsus nii Ornishi, kui Esselstyni endaga debatile. Millest kinni ei haaratud. Küll on tal äärmiselt põhjalikult, fakt fakti haaval, väide väite haaval, kas tõenditega kinnitatud või ümber lükatud. Isegi liiga põhjalikult - on arvatud, et tema põhjendused on sobilikud kuulata arstidel ja kui ta räägiks lühemalt ja lihtsamalt, oleks auditoorium suurem.Dr Avi debatti korraldab Richard Burgess (VeganGains). Samal teemal on 4 pikka ja põhjalikku videot. Ja Avi on väga täpselt probleemid tõstatanud. Kahju, et Greger, kes arstina peaks olema faktipõhisem ja kes läbi Nutrition Fakts platvormi on üks suurim veganitele toitumisalase info jagaja ja Mic the Vegan  ei saa eitusfaasist kuidagi üle, eirates  raudse järjekindlusega Avi poolt esitatud fakte. 


Avi märgib: "Ja et minu väidet ei rebitaks kontekstist välja, siis ma räägin konkreetselt ateroskleroosist -  pärgarteri seinal olevate naastude (seinapaksendite) kogunemise regressioonist ainuüksi dieedi abil."

Dr Matthew Nagra ja dr Greger (Nutrition Facts) räägivad omavahelises vestluses, et loomulikult toimub taimetoidul ateroskleroosi regressioon ja kuigi Avi väidab, et see on liiga väike 3% ja seega kliiniliselt tähtsusetu, siis oluline on päeva lõpuks verevool südamesse, mis Ornish uuringus suurenes 300%. Avi väited on mõttetud.

Avi märgib selle kohta: „See on väga nõrk väide – öelda, et hea küll seinapaksendid ei kadunud aga verevool suurenes ja kas see siis pole oluline? Võimalik jah, et saavutatakse suurem verevool veresoone teatud laienemise või kollateraalse tsirkulatsiooni kaudu. Kuid vaidlus käib konkreetselt selle üle, kas toimub ateroskleroosi regressioon ja antud juhul seda ei toimu. Paksendid ei kao. 

Kollateraalnetsirkulatsioon on protsess, mille käigus avaneb väikeste, tavaliselt suletud arterite süsteem, mis hakkab pärgarteri blokeerumisel verd südamesse või ajuarteri blokeerumisel ajju kandma.

Edasi lükkab Avi ümber Mic the Vegan väiteid sama asja kohta. Ja tundub, et Avil on õigus, kui ta märgib, et enne kui karnivooride kogukond tuleb sinu rumalust osatama, lükkan ma ise sinu pseudoväited ümber. Ja teeb seda kahtlemata põhjalikult ja hästi. Vaieldamatult on parem, kui asjad saavad korrektselt üles tähendatud oma kogukonna sees. Arvata võib, et karnivooride jt dieetide/elustiilide esindajad otsivad üksteise nõrku kohti. Sotsiaalmeedia õitseb üksteise tülidest aga eks nii tuuakse nõrgad kohad välja.
Samas meeldib mulle, et Avi ei kritiseeri nö omaenda kogukonda tühja koha pealt, ma ei näe siin mingit sensatsioonihimu, pigem tohutut huvi asja vastu - ta on selle teema viinud erinevate  kardioloogideni, sh väga tuntud südamearstideni, statistikuteni - arutlenud läbi iga aspekti. Jutt ei ole ka sellest, et taimetoidul ei võiks tervis paremaks minna. Igati võib. Langeb kaal, paraneb enesetunne, langeb kolesterool, triglütseriidide tase, vererõhk normaliseerub. Ja vaidlus ei käi selle ümber, kas südamehaiguse regressioon on võimalik. On juhtumeid ja saab küll. Oluline on viidata kindlatele faktidele ja praegusel juhul ei näita uuringud, et taimetoit viib ateroskleroosi regressiooni. Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar