pühapäev, 6. märts 2011

Bataat ehk maguskartul

Sünnib siis tavakartulist erinevalt toorena väga hästi süüa. Küpsetatakse loomulikult ka, küpsetada võib koorega - krõpsude jaoks kraapisin koort vähemaks.

Nende kohta üks krõpsu retsept Shazzie raamtust "Evie´s kitchen. Raising an ecstatic child."
2kg maguskartuleid
20 ml seesamiõli
5 g meresoola või Himaalaja soola

Viiluta kartulid mandoliini või köögikombainiga viiludeks. Pane viilud suurde kaussi, vala veega üle ja seganeid veidi. Lase 5 minutit olla - vesi muutub oranžiks. Üleliigne tärklis tuleb välja. Vala vesi ära, nõruta krõpsud, või suru liigne niiskus köögirätikuga välja. Lisa õli ja sool, sega hoolikalt kätega läbi. Pane viilud kuivatirestile ja kuivata 46 c juures 18 tundi.

Minul läks vähem aega küll. Tegin kahe jämedusega viile.: paberõhukesi ja jämedamaid.Lisasin peale soola ka maitseainete segu ja mul oli oliiviõliPeale 7 tundi nägid juba sellised välja:

Õhukesed


Ja vähe paksemad viilud:

3 kommentaari:

 1. Kas Eestis bataat kasvab? Kust seda mahedalt saab?

  VastaKustuta
 2. Tundub, et saabiki siin ka kasvatada. Kuigi maapirn sobib samasse retsepti sama hästi ja meil ka ilma erilise hoolduseta kasvab.
  http://aiaklubi.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=860&Itemid=2
  Bataat ehk maguskartul (Ipomea batatas) on mitmeaastane juurmugulaid moodustav rohttaim, keda tuntakse ainult kultuurtaimena.

  Esimese 2-3 kuu jooksul peale juurdumist moodustab bataat pikad väänduvad varred, mis juurduvad sõlmekohtadelt ning kuhu lõpuks moodustuvad söödavad mugulad. Olenevalt sordist võivad lehed olla ümarad, südajad, terved kuni sõrmjalt lõhistunud. Õied on roosad või violetsed, 5 cm pikkused, kuid taimed õitsevad harva. Bataat pärineb Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Euroopasse tõid bataadi hispaanlased ning tõenäoliselt kasvatati bataati algul Mehhikos ja Peruus. Tänapäeval kasvatatakse bataati kõikjal troopilise või subtroopilise kliimaga maades. Kõige suuremad bataadi ekspordimaad on Iisrael, Lõuna-Ameerika ja Itaalia.

  Esimese kahe nädala jooksul hoitakse saaki hästiventileeritavates soojades hoidlates, hiljem kuni realiseerimise lõpuni temperatuuril 12-13° C. Lühemat aega saab bataadi juurmugulaid säilitada niiskes liivas. Kasutamine on mitmeti sarnane kartuli tarvitamisega. Bataat sisaldab rohkelt tärklist, suhkruid ja C-vitamiini. Tööstuslikult valmistatakse maguskartulist tärklist, krõpse, jahu ja alkoholi. Kariloomad söövad meelsasti ka võsusid. Inimtoiduks sobib bataat keedetult, praetult, kuivatatult või konserveeritult.


  Esimesed lehed...

  Pügades võsusid, saad tiheda bataadipõõsa

  Kasvatus ja hooldus

  Bataat kasvab paremini soojadel liivastel muldadel. Segage turbamulda kompostmulda ja lisage veidi liiva. Paigutage mugul terav tipp ülespidi 1/2 võrra sellesse segusse. Potil peab kindlasti olema vee äravooluavad. Kastke põhjalikult, kuid jätke meelde, et muld peab kastmiskordade vahepeal kuivama. Kui tahate kõrget taime, laske vartel mööda tuge üles ronida. Kui tahate aga põõsasvormi, lõigake iga uus võsu altpoolt lugedes 3.-4. lehe juurest maha. Taim hakkab siis kiiresti harunema ja muutub tihedaks. Äralõigatud juppidele saab vees või viljakas mullas kiiresti ja kergelt juured alla ajada.

  VastaKustuta
 3. Mahedalt olen näinud Ökosahvris (www.sahver.ee)

  VastaKustuta