teisipäev, 4. juuni 2013

Tooršokolaad/šokolaad kui üks mõjusamaid narkootikume tuleks hoida endast eemal


5 aastat tagasi kiitsin tookakaod, viimased paar aastat on nägemine sellest "toredast" ainest ikka aina teravamaks muutunud. No nii, et peale pimedat kaasanoogutamist toortoidu "gurudele" nagu David Wolfe või Shazzie on aeg uurida veidi põhjalikumalt, mida siis nii üles on kiidetud. Mida siis hea säilivusega, suurte ilusate lubadustega, kaunite pakendite, imeliste reklaamidega tervislikkusest meile müüakse:). Ikka ja jälle olen ma korrutanud, et uurige algallikaid ja vaadake seda infot, mitte müüja seisukohalt vaid kuskilt erapooletumast punktist. Ning siis ise selle unustanud - pidanud iga toortoidulist tõde rääkivaks:). 

Allpool siis kolm erinevat allikat kolmest eri suunast - siin on mitmeid kordusi, kuna algmaterjal on ikka sama. 
Cynthia Perkins M.Ed.
Toorkakao tootjad saavad “tervisliku“ sildi all üsna head kasumit, kuigi tavapoe šokolaadi tahvliga võrreldes ei ole tooršokolaad sulle kasulikum.  Šokolaad on sõltuvus ja nagu kõikide sõltuvuslike ainete puhul püütakse leida õigustust selle kasutamiseks, kiita üles just enda toode ja saada ka väga pahaseks, kui keegi räägib midagi muud. Samamoodi meeldib alkohoolsele inimesele kuulda, et igapäevases õlles või klaasis veinis on teatud tervistavad faktorid, kuigi me teame ju, mis selle taga tegelikult on. Pole oluline milliste põhjustega sa šokolaadi või toorkakaod sööd, regulaarsel tarbimisel ei ole see tervislik. 
Toorkakao ja tumeda šokolaadi pooldajad ütlevad, et on suur vahe toore ja rafineeritud šokolaadi vahel. Peamiseks erinevuseks on, et toorkakao sisaldab antioksüdnate ja mineraale, rafineeritud  toode aga mitte.  Räägitakse magneesiumist ja seda võib ju toorkakao ka sisaldada, kuid eelkõige tuleb meil vaadata toodet tervikuna. Silmas pidada terviku tervisemõjusid, mitte ainult ühte elementi. Toiduainena ületavad šokolaadi negatiivsed mõjurid ja asektid positiivseid üsna kõvasti.
Toorkakao sisaldab üle 300 teadaoleva kemikaali ja päris mitmed neist on regulaarsel tarbimisel kahjulikud nii inimkehale kui  -meelele.  Mitmed aineid võib nimetada ka toksiinideks. Kõige tugevamad, kahjustavamad ja murettekitvamad neist on  teobromiin, teofülliin ja kofeiin. Neil kemikaalidel on laastav toime närvisüsteemile, seedetraktile, kardiovaskulaarsele süsteemile ja hormoonsüsteemile. Korrapärasel tarbimisel võivad need kemikaalid põhjustada depressiooni, närvilisust, unetust, seedehäireid, kroonilist väsimust, iiveldust, osteoporoosi, südamerütmihäireid jpm. Sealhulgas on need kemikaalid palju kordi tugevamad, kui rafineeritud tavašokolaadis. Kuumutamisel kaotavad nad teatud osa oma mõjust, kuid toores vormis on toime üsna tugev. 
Aflatoksiini,  seda teada-tuntud kantserogeeni, toodab teatud hallitusseen ja sellele on paljud inimesed väga tundlikud. Aflatoksiini on leitud kakaost suurtes kogustes – loomulikult ka maapähklitest ja pistaatsia pähklitest, teraviljadest: riisist, nisust, maisist. Oksaalhappe suure sisalduse tõttu pärsib kaltsiumi imendumist. 
Lisaks sellele stimuleerib toorkakao serotoniini, endofriinide ja dopaiini liigtootmist. Need kolm on väga olulised neurotransmitterid, mis reguleerivad käitumist, valu, und ja isu ning samuti sõltuvuslikke tsükleid.  Üles tõstetakse ka teised kemikaalid nagu fenüületüülamiin ja anandamiin. 
Serotoniin on meie loomulik antidepressant, dopamiin toodab õnnetunnet,  rahulolu ja samas ka tähelepanu- ja keskendumisvõimet, endorfiinid on loomulikud valuvaigistid. Me vajame neid neurotransmittereid ainult teatud loomulikus koguses ja naturaalsel moel – see aitab hoida meie füüsilist ja vaimset tervist tasakaalus. Suuremas koguses aga toodetakse liigse intensiivsusega naudingut, eufooriat, heaolu ja valude kadumist. Näiteks muutuvad inimesed sõltuvaks opioididest, kuna need tõstavad endorfiide taset; amfetamiinidest, kuna need tõstavad dopamiine ja alkoholist, kuna see tõstab dopamiini, endorfiini ja serotoniini.
Fenüületüülamiin on amfetamiin, mis stimuleerib dopamiini retseptoreid ja tõstab pulssi, veresuhkru taset, vererõhku ning ergutab. Seda kemikaali leidub loomulikul kujul meie ajus ning see vallandub meis, kui oleme armunud. Seetõttu ongi nii paljud inimesed sõltuvuses armumisest ja otsivad järjest uusi suhteid, et seda taset hoida.  Igaljuhul on selle kemikaali tase meie ajus loomulikult palju madalamal, kui seda on šokolaadis. 
Anandamiid on endokannabinoid, neurotransmitter, mis on seotud marihuaana tarbimise ja sõltuvusega, pakkudes sarnast „kõrgustesse“ lendamist. Endokannabinoidid mõjutavad meeli ja ajatunentust, naudinguid, isu, valu, koordinatsiooni, kontsentratsiooni, mälu, mõtlemist ja liikumist. Sellel on allasuruv efekt kõigile teistele neurotransmitteritele. Samamoodi teistega on ka seda kemikaali vähesel määral olemas meie ajus, kuid marihuaana ja šokolaad põhjustavad liigtootmist, liigset stimulatsiooni.  
Seetõttu panebki šokolaad sid nii hästi ennast tundam ja on niivõrd sõltuvust tekitav. Sa oled kõrgustes , kui sööd šokolaadi. Tegelikkuses toimivad toorkakaos need kemikaalid meelt hägustava sõltuvusliku narkootikumina. Toorkakao stimuleerib liigselt või matkib aju neurotransmittereid täpselt nagu tugev narkootikum kokaiin või morfiin. Neurotransmitterite liigtootmine või matkimine põhjustab ajus tootmise vähendamise. Aju saab sigaali, et neid kemikaale on liiast ja tootmine kehas naturaalse tasandil väheneb. See sunnib ka alanema loomulikku heaolu tasandit ning siit ongi sõltuvus tekkinud. Peale mõni aeg põrast šokolaadi söömist kaob heaolutunne ja tekib depressiivne seisund.  Vajate uut kunstlikku doosi. Aju tootmine tõmbub järjest koomale, kuni sõltuvusaineta tundub olevat võimatu elada.
Šokolaad igas oma vormis stimuleerib eufooriat, mis toob meid tema juurde aina tagasi. Suurtes kogustes toorkao on hallutsinogeen. 
Süües šokolaadi või toorkakaod on sama, mis juua klaas veini, suitsetada üks suur sigar, tõmmata riba kokaiini või süstida üks doos heroiini ja seda kõike ühel ajal. Kuna šokolaad stimuleerib kõi korraga: endorfiine, dopamiine, serotoniini ja anandamiini. Pole ka ime, et kogu maailm armastab šokolaadi. 
Paljud neist kemikaalidest on liiga stimuleerivad autonoomse närvisüsteemile ja lükkab süsteemi pidevasse stressiseisundisse: võitle-või põgene. Jätkuv tarbimine võib viia autonoomse närvisüsteemi kroonilise düsfunktsioneerimiseni. Siit edasi tulevad kohe tõsisemad tervisehäired nagu: südamepekslemine, kõrge vererõhk, peavalud, migreenid, unetus,  tahhükardia, üleaktiveetud põis jne. 
Kõik need neurotransmitterid ja autonoomne närvisüsteem omavad suurt mõju neerupealsetele, kuna ka see organ saab ülestimuleeritud.  Ja kui neerupeased on ülestimuleeritud, siis vabaneb arutult kortisooli ja ka teisi stressihormoone, mis toovad toorkakao tarbimisel kaasa erksuse ja energiapurske. Pikema aja jooksul aga neerupeased põleva läbi ja ei suuda toota kortisooli, mis viib omakorda neerupeasee väsimuse ja kurnatuseni. Siit omakoda jõuab jälle tõsiste tervisehäireteni: liigne väsimus, võimetus stressiga toime tulla, ärevus, depressioon jpm. 
Inimesed satuvad sõltuvusse toorkakaost või šokolaadist, kuna nende neurotransmitterite tootmine ja neerupeasete töö häirub ja seega vajatske toorkakaod asendusainena. Ja siis tuleb süüa üha enam, kuna ilma selleta tuntakse väsimust, depressiooni, ärevust. Varsti tukleb seda süüa kogu aeg. 
Veel enam, iga kord, kui stressi reageerimsisüsteem aktiveerub šokolaadi kemikaalidest, siis epinefriin vallandab maksas liigset suhkrut (epinefriin e. adrenaliin paneb maksa tootma glükogeeni varudest glükoosi), mis siis omakorda tõstab järsult veresuhkru taset ja rasvase toidu korral jääb see versoontesse seisma. See tähendab, et šokolaad võib viia insuliini resitentsuseni, hüperinsulinismi, ülekaalu, südamehaigusteni jms.
Toorkakao liigne tarbimine võib viia ka näärmete liigkasvuni, paanikahoogudeni, peavaludeni, vihapurseteni, jämesoole halva funktsioneerimiseni, neerude kurnatuseni, maksakahjustusteni, paranoiani, vägivallani, peapöörituseni. 
Selle kogu jutu võib kokku võtta lihtsamalt, et toorkakaoga stimuleeritakse üle süda, meel, närvisüsteem ja keha. Ülestimuatsioon ei ole kunagi hea asi. See viib läbipõlemiseni, talitushäirete ja degradeerumiseni. Üelda selle kohta tervislik superfood on lihtsalt naeruväärne.  
Paljud inimesed on jäänud uskuma, et toorkakao või šokolaad üldse on tervislik. Me ei saa rääkida sellest, et see on meie esivanemate püha toit. Seda kasutati rahana  - jah. Riitustel afrodiaskina – jah. Kuid mitte toiduna, mitte segatuna suhkru vm magusainega.  
Selle selgitusega ma ei tahagi öelda, et te ei võiks kunagi šokolaadi proovida. Kuid selle söömine peaks jääma erilisteks ja harvadeks kordadeks ning nii, et teie silmad on arukuses avatud. Ärge muutuge lausreklaami ilustuste lihtsameelseteks uskujateks. Harv tükike orgaanilist kakaod või suhkruta šokolaadi ei tee teist sõltlast.  Kasutage karobi (jaanikauna) jahu, et valmistada omale maiustusi.
Kogemus näitab, et ei ole vahet, kas tegemist on orgaanilise töödeldud šokolaadi, tumeda šokolaadi või toorkakaoga – negatiivsed efektid on sarnased. Toorkakao osakaal retseptis peaks olema minimaalne – st mitte süüa seda puhtal kujul.


Max Tuck
Hippocratese Instituudi koolitaja tervise alal . Pikaaegne elustoidu vegan. Spotlane, lektor, kirjanik. 
 
Sain täna maili, milles pakuti müüa toorkakaod ja märgiti sealjuures „kolme toorkakao parimat omadust“. Lugesin selle läbi ja kuna ma ei pea toorkakaod tervisetoiduks, siis uurisin lähemalt väidete tagapõhja. 
Esimesena märgiti kaalukaotust. Vau, võimas väide ja selline, mis võib sulle tuua sisse miljoneid, kui sul õnnestub oma koht kogu selle dieeditööstuse kõrval sisse võtta. Tõesta, et inimesed sinu toodet süües kaalust alla võtavad ja sa oled kindlustatud kogu eluks nii tarbijaskonna kui rahaga! Kui see oleks vaid nii lihtne. Andke mulle andeks, kuid kakaoga see küll nii lihtne ei ole. Tuuakse esile mineraalidest kroom, mitte kakao ise. Kroom koos vanaadiumiga on mineraal, mis mängib olulist rolli veresuhkru regulatsioonis.  Mõned autorid väidavad, et on olemas seosed selle mineraali ja toidu isude ja ülekaalu vahel – kuna lakkamatu isu ju viibki ülekaaluni. Jah, kakao sisaldab veidi kroomi, kuid see ei tähenda, et süües tooršokolaadi batoonikesi võid sa kaotada kaalu! Kui vaadata tooršokolaadi teisi koositsosi, siis leiad sa sealt kakaovõi, mis on rasv ja agaavi siirupi, mis on üsna ohtlik aine – need ained kohe kindlasti tõstavad kaalu. Agaav on kontsentreeritud siirup, kõrge fruktoosisisaldusega ja  takistab leptiini tootmist (leptiin on hormoon, mis alandab isu). Kui te soovite oma kroomi ja vanaadiumi taset tõsta, siis on iga roheline leht selleks palju parem – ilma kontsentreeritud rasva ja konsentreeritud suhkruta. Roheline toimiks ilma kõrvalmõjudeta, vereringet aeglustamata, kuigi inimesed ei saaks sellega teenida raha. Toorkakao müüjad teenivad raha, müües inimeste indulgentse (patukustutuskiri) ja rääkides, et on kasulik süüa sõltuvust tekitavaid aineid, kuna need on „toored“. 
Teiseks sisaldas e-mail väidet, et kakao on hea südamele, kuna alandab vererõhku. Lähemalt asja uurima hakates, on see täiesti alusetu väide. Uuring kõrge vererõhu ja nõrga südamega patsientide kohta, millele viidatakse on avaldatud  ajakirjas „British Medical Journal“ ja käib magneesiumi lisandi koht minu tooted sisaldavad magneesiumi ja seega on ka minu toode hea seisundite Y ja Z puhul.” Kakao puhul, ei ole siin tegemist mitte ainult suure eksiarvamuse vaid ka ohtliku juhtumiga. Regularne kakao tarvitamine stimuleerib neerupealseid – seda kemikaalde theofülliin, kofeiin ja theobromiin. See mitte ainult ei tõsta südame löökide arvu , vaid ka stimuleerib adrenaliini ja kortisooli eritumist – mõlemad kusjuures  pikemas perspektiivis on äärmiselt kahjulikud südame tegevusele, kuna põhjustavad vererõhu tõusu ja viivad neerupealiste kurnatuseni. Uuring, mis meditsiiniajakirjas avadati ei kasutanud oma uuringus kakaotoodet.  Kui nad oleksid seda teinud – siis oleks olnud ka õigus kaasa rääkida. Antud juhul on tegemist lihtsalt svalise uuringu enda jaoks kasutamisega – sama käib uuringute kohta, mis väidetavalt toetavad kohvijoomist. 
Väide number 3 – kakao tõstab sinu energia taset ja libiidot. Jah muidugi, kui kõik muu läbi kukub, siis jääb vähemalt energia- ja seksivärk.  Kes sellele ikka saab vastu vaielda! Kakaos on komponent nimega PEA (phenylethylamine ehk fenüületüülamiin), mis oletatavasti tõstab libiidot, kuid PEA tõstetakse ka läbi füüsilise treeningu/liikumise, mis ei vii ülestimulatsioonini ja neerupealseid kurnava efektini.  PEA tõepoolest võib parandada meeleolu, kuid üsnagi mitmed teadlased on seadnud selle kahtluse alla. Kahtluse alla seetõttu, et suukaudsel tarbimisel (läbi tableti, läbi kakao jm) ei tundu olevat hea mõju. Parimad efektid saadakse läbi treeningu, mitte läbi toidu. Niisiis on Nirvaanat parem otsida treeningsaalist, mitte šokolaadimüüjalt.  Kakaost saadav energia on valestimulatsioon st energiatase ei tõuse läbi ATP (adenosiintrifosfaat) süteesi suurenemise läbi Krebsi tsükli (tsitraattsükkel – organismi energiaga varustamise tsükkel) mitokondris.  Kakao energia tuleb läbi neerupeasete ülestimulatsiooni eelnimetatud fütokemikaalide mõjul. Pärast kunstlikult üleslöödud kõrgemat energiataset, saabub paratamatult taas madalseis. Selline kunstlik energiataseme  tõstmine võib olla vahel garva kasulik – näiteks, kui sa sõidad autoga hilisel ajal ja sulle kipub uni peale, siis 1 kakaooast või mõnedest nibsidest piisab une äraajamiseks. Kuid palun ära kunagi alusta seda neerupealsete – adrenaliini tootmise – kunstlikku spiraali. Selline negatiivne spiraal lõpeb alati krahhiga. Fraas „väsinud hobusele piitsa andmine“ sobib siia täpselt. Ära tee seda oma kehale; see on kunstlik stimuleerimine  ja hiljem võtab neerupealsete taastumine väga kaua aega.
Kui sa järgmine kord näed, et keegi müüb sulle midagi viitega meditsiiniuuringutele, vaata lähemalt. Uuri järele, loe see uuring läbi ja püüa aru saada, mida uuring tegelikult öelda tahab.  Võid leida, et parimal juhul on see eksitav ja halvemal juhul lausa ohtlik. 
 “ Jeremy Saffaron kulutas 4 aastat uurides toorkakao mõjusid ja leidis järgnevat: 
 • Kohe kindlasti ei ole looduslik variant, mida puu pakub  piima või suhkruga segatud  
 • Kui sa meelitad mõnda looma sööma kakaoube, siis tema eluring lüheneb või kahjustab teda tugevalt 
 • Põliselanikud sõid valget vahtu oa ümbert, mitte ube endid. Ube kasutati psühhedeelse joogi ahyuwasca tegemiseks ja teatud haiguste ravis.
 • Põliselanikud ei söönud kakod ei toiduna ega toidulisandina – vaid ainult pühade riituste ajal. 
 • Kakao on üks suurimaid looduslikke sõltuvust tekitavaid erguteid
 • Kakao on maksale ülimalt toksiline
 • Kakao mõjub simulandina ja aktiveerib liigselt neerud ja neerupealseid. See põhjustab: unetust, hirmuunenägusid, öist ärkamist, äärmuslikke energiapurskeid, värinaid. 
 • Kakaorasvades sisalduvad toksiinide tõttu on aines äärmiselt ummistav.  Kakaorasvad on äärmiselt keerukad ja nõuavad kehalt suurt tööd, et neid lagundada.
 • Pikaaegse tarbimise korral viib maksa ja vere toksilisse seisundisse, mis põhjustab ekstreemseid käitumismalle, vihapurskeid, vägivalda, depressiooni, paranoiat/peapööritust. 
 • Pikaaegse tarbimise korral võivad ilmneda ka psühholoogilised efektid: sõltuvustendents, seksuaalne düsfunktsioon, seletamatu viha, tahtejõu vähenemine  .
 • Megadoosides st 40+ uba toimib hallutsionigeenina ja põhjustab LSD ja hašišiga sarnaseid nähtusid 
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------  
 
Piisavalt pahane, et olen ennast niimoodi unustanud järgi kontrollimast, leian David Wolfe youtube video, kus ta käib Indoneesia kakaoubade töötlemise tehases ja püüab siis näidata, et temperatuur ei tõuse tootes üle 40c on minu arvates üsna kummaline. Olen vist juba liiga pahane - lollitamise pärast:). Jah temperatuur väidetavalt ei tõuse – kuid muu tundub jäävat tahaplaanile.  Sest see tehas küll ei tekita muljet, et toode, mis sealt tuleb on puhas toode. Tehas ise sellises kliimas on filmist nähtuvalt täiesti ebasanitaarne. Ütleb siis Sille, kes ise maal elab ja puhastusvahendeid ei kasuta:). Kuid üks asi on, kui ma võtan maast õuna ja seda ei pese – teine asi on kui kakaouba on kuumutamata katki tambitud, läbi seadmete lastud ja jahvatatud ja ei tea mida veel tehtud. See on aine struktuuri lõhkumine, mis on ebasanitaarsetes tingimustes siiski ütleme veidi ohtlik. Täpselt nagu on seda pastöriseerimata piima linna müügiks vedamine – kõik need nõud ja õhu/valguse  ligipääsetavus. Kõik, mis on nö toor ehk elus elab oma elu edasi ja elab ka pakendis. Väike kogus muidugi ei ole nii hull – eks me elame hallitusega ja seentega ja putukatega oma elu kõrvuti koos. Ka aias marju korjates võib seal putukas olla üle kõndinud. Kuid see ei ole seisnud kraam – see ei ole purustatud kraam. See ei ole pakendatud aines. Antud juhul pigem tõusku see temperatuur, kui et kogu see seenevärk ja bakterid oma elu nii ebaloomulikes tingimustes peavad  elama. St kiles, kastis, purustatud õhuga juurdepääsetavas aineses paljunevad bakterid ja seend eluohtlikult kiiresti - miks? Sest nmeil on vaja see ebasanitaarne olukord looduses likvideerida. See käib kogu sellise ainese kohta nagu koorest väljavõetud pähklid, väljapressitud rasvad, jahvatatud terad jne. 
Seega inimesele looduses olev ebaloomulik toit, mida me loodusest puhtal kujul ei valiks omale söögiks, ei tükeldaks mitmeks kuuks/aastaks kilesse või karpi, ei pressiks ühte osa teisest välja - seda ebaloomulikku toitu võiks siiski kuumutada ja ka siis tarbida arukalt ja vähe. 
Ja et lapsed sellest varajasest narkootikumist eemale hoida - tuleb esmalt ise oma sõltuvus ületada, lahti mõtestada ja emotsionaalselt ning füüsiliselt tervem olla...5 kommentaari:

 1. Tere,

  Lugedes artiklit tekkis paar küsimust.

  Te võrdlete toorkakaod-shokolaadi tavalise poe shokolaadiga ja väidate, et suurt vahet pole. A’la selle väitega ei kaalu transrasvad, säilitusained ja maitsetõhustajad isegi toorshokolaadi üle, ainuke asi on selles, et tavashokolaadis on kakao+transrasvad+säilitus ja maitseained ka sees ja toorshokolaadis neid pole. Minu jaoks on loogika küsimus, kui üks on kakao ja teine on kakao+tuhat-ja-üks asja veel lisaks, siis kuidas nendel ikkagi vahet pole?

  Räägite kui kahjulik see kakao-toorshokolaad on ja mida kõike ta teeb. Asi hakkas huvi pakkuma ja uurisin natuke internetist globaalses mõistes teiste arvamusi ja teemasid. Jõudsin järeldusele, et kui süüa toorshokolaadi 1 tahvel päevas, siis ta ei ole väga hea. Ma pakun välja, et see on lihtne loogika, et kui toor või tavashokolaadi 1 tahvel päevas süüa, siis see inimene peab endaga tegelema ja mõtlema miks ta nii teeb. Teie artikli suund on, et üldse ei tohi süüa kakaod-toorshokolaadi kuna te ei räägi kogustest siin. Toon siinkohal teise näite: Kas iniemene kes sööb terve kuu 1 kapsapea päevas saab olla terve nii kehalt kui mõistuselt?

  Taimsetest lahendustest ei tohi seaduslikult rääkida, et nad ravivad kui ei ole kinnitavaid kliinilisi uuringuid, vähemalt nii olen mina aru saanud meedias avaldatud artiklitest ja seaduste põhjendustest. Minul tarbijana tekkis küsimus, et kas siis seaduslikult on lubatud väita vastupidist, et kakao tapab teid? Kas nendele väidetele ei peaks olema kinnitavaid kliinilisi uuringuid?

  Teie lause: Suurtes kogsutes toorkao on hallutsinogeen – on väga tugev väide, teatud hulk populatsiooni võib nüüd süstlad ja nõelad maha visata ja tormata kakaod ostma, samas ei ütle te kui suur see kogus siis on. Ma saan järgmisest lausest aru, et see siis oleks nagu viide eelnevale kuidagi väga kaudselt aga samas kogustest ikka ei räägi: Süües šokolaadi või toorkakaod on sama, mis juua klaas veini, suitsetada üks suur sigar, tõmmata riba kokaiini või süstida üks doos heroiini ja seda kõike ühel ajal.

  Igatahes on tekitanud see lugu siin minus palju küsimusi ja tundub, et te olete väga tark antud teemal, siis loodan, et ma saan ka vastused oma küsimustele.

  VastaKustuta
 2. Vastus tuli nii pikk, et see on avaldatud järgmises postituses

  VastaKustuta
 3. Kas 2spl toorkakaod päevas koos avokaadoga,teeb liiga mu orgnismile?
  Olen täheladanu,et õhtuti kakaod tarbida ei sa,sest siis tekib unega probleeme.

  VastaKustuta
 4. Oleneb kindlasti inimesest. Kuivõrd sa sööksid kakaod paljalt ilma millegiga segamata - see on sulle igapäevane sobiv kogus. Ma arvan, et vaevalt kakao paljana - nii nagu ta on, üldse meeldib! Kui uni ei utle õhtul toorkakaost on igal juhul tegemist ergutiga. Ma pigem soovitaks mitte suure rasvaga segada - vaid lahjendada selliseid tugevaid aineid veega - teha pigem näiteks kakaod. Kui kakao on aga lemmik just avokaadoga, peaks 1 tl päevas piisama, et meeltele rõõmu teha.

  VastaKustuta
 5. Siin käsitletakse sama teemat: http://midauskuda.ee/portfolio/sinu-tervis-on-sinu-kates/

  VastaKustuta