teisipäev, 3. jaanuar 2012

Millised toiduained sobivad süüa toorelt millised mitte

Siia tuleb järgmine jutt aga seniks kui ma seda kokku panen - üks armas pilt:)


Raw Food Diet Fruit And Monkey PileMul paluti teha artikkel toiduainetest, mida toorelt süüa ei kõlba. Alguses mõtlesin, et no milleks - maitsest saad ju aru, et süüa ei kõlba. Siis mõtlesin veidi rohkem ja sain aru, et see aeg on tuhandeid aastaid tagasi möödas, kui me maitse järgi toitu otsisime. Kui ajaleht, arst, õpetaja, vanemad, apteeker ütlevad, et SEE TOIT on sulle hea, kasulik, tervislik, tervendav jne, jne siis inimene sööb seda ja sööb ka palju. Mis siis et ei maitse - öeldakse idud on kasulikud - sööme ja kausiga; öeldakse küüslauk on parim - sööme ja paljalt; öeldakse, et umbrohi on kasulik - lähme ja sööme seda kõige kibedamat ja palju, et teistest tervise poolest ette jõuda. Ja kui muidu ei lähe siis valame õliga üle, raputame soola või suhkrut peale - libisebki kogu kraam kergelt sisse. Mõnda toitu paneme kohe 3x rohkem suhkrut või 2x rohkem muud maitsvamat kraami ja sööme ära. Kullake, see kibe ravim on sulle väga hea: võtab palaviku/nohu/valu ära - on tuttav jutt? Tekibki arusaam, et mida kibedam seda parem. Küsige neilt, kes armastavad alkoholi - kuidas mõru/kibe tundub - täitsa magus...


Kui vaatate ringi, kui palju maitsetut toitu ära süüakse ja miilistes kogustes, siis naljast on asi kaugel

Arvestada tuleb, et mina siin lähtun antud juhul toortoitumise põhialustest ja tervislikust taimedel põhinevast toortoitumisest. Alajaotused tulevad umbes sellised:
Tervislikud toiduained:
•Aedviljade/köögiviljade loetelu (millised on head söögitaimed, millised mitte)
◦sh lähemalt Solanaceae Perekond (nightshade family)
ristõielised
kaunviljalised
mugulad
kõrvitsalised
lehtviljad

•Puuviljade loetelu
•Pähklid ja seemned
Küsitavad toiduained:
•Idandatud seemned/teraviljad/pähklid/kaunviljad
•Nisuoras (tervik/mahlastatud)
Kahjulikud toiduained:
Loomsed allikad 
 • Liha
 • Piim
 • Munad
 Allium perekond
•Sibulad
•Küüslauk

Joogid:
•Kombucha tee
•Alkohol
•Kohv
Muud

•Teraviljad
•Sool
•Õlid
•Šokolaad (toor)
•Kohv
•Kaneel
 
Materjali kokku sobitama hakates ja uut ringi mööda interneti tehes leidsin jälle suure hulga huvitavat materjali ja mõningaid uusi uuringuid-tulemusi-vastuseid. Eks ole toortoit nüüd juba tükk aega suuremas huviorbiidis ja rohkem inimesi pikema praktikaga. Aga lööb täitsa sõnatuks, mida kõike kardetakse toorelt süüa ja mida kõike toorelt süüakse.
Momendil tundub, et sellest võiks teha veebruaris Tallinnas ühe uue kursuse koos toidutegemisega. Et vaadata lähemalt mida sobib kokku segada, mida mitte ja kui palju süüa ja kuna järgi jätta:). Ja mis toit mis puhul on kasulik ja millal seesama toiduaine võib kahjulikuks muutuda. Tundus algul keeruline aga siingi kehtivad omad väiksed valemid ja kui juba natuke lähemalt uurida siis on jälle kõik äärmiselt lihtne...
Ärge laske ennast hirmutada, et mõni maitsev toiduaine on kahjulike toitude nimistus:) - vahel on asi koguses, vahel kombineerimises ja vahel töötlemise tehnikas...:)

5 kommentaari:

 1. Ma võin tunduda tähenärijana.. aga eesti keeles on "kohv" mitte "kohvi"

  VastaKustuta
 2. Mille alusel saab väita, et piim ja munad kui toitumisteadlaste poolt väga kasulikeks peetavad toiduained, on inimkehale kahjulikud?
  Väga tore oleks, kui blogi autor valgustaks seda seisukohta täpsemalt.

  Jään huviga vastust ootama. :)

  VastaKustuta
 3. miks on liha kahjulik? mis ta kahju teeb siis?

  VastaKustuta
 4. Ärge jääge vastust ootama. Vastuseid tuleb ise otsida, õppida, lugeda , uurida. Cornelli Ülikooli Nutritional Science raames võitte läbida vastavcad kursused vm tippülikoolides. Vastus on paikesetoit.ee kodulehel, siin blogis 2009 aastas. Lühidalt võite vastuse saada "Forks over Knives" filmis, mida saab näha Tallinnas ja selle kuu lõpus Tartus.
  Toitumisteadlane kes? on öelnud, et muna-piim on kasulik. Toitumisteadlased, kes momendil maailmas suunda näitavad on tõendanud vastupidist ja nemad on (igalühel neist on palju teaduslikke töid, mitmeid raamatuid, filmid, loengud, Ülikooli kursused=: Neal D. Barnard, M.D.,
  Russell Bunai, M.D.,

  Mindy Kursban, Esq., Director

  Mark Sklar, M.D., Director

  Barbara Wasserman, M.D., Director

  Neal D. Barnard, M.D.
  PCRM president ja asutaja. Nutrition researcher. 14 toitumist ja tervist puudutava raamatu ja mitmete teaduslike artiklite autor.

  PCRM’s Nõukogu liikmed:

  T. Colin Campbell, Ph.D. Cornell University

  Caldwell B. Esselstyn, Jr., M.D. The Cleveland Clinic

  Suzanne Havala Hobbs, Dr.PH., M.S., R.D. University of North Carolina at Chapel Hill

  Henry J. Heimlich, M.D., Sc.D. The Heimlich Institute

  Lawrence Kushi, Sc.D. Division of Research, Kaiser Permanente

  Virginia Messina, M.P.H., R.D. Nutrition Matters, Inc.

  John McDougall, M.D. McDougall Program, St. Helena Hospital

  Milton Mills, M.D. Gilead Medical Group

  Myriam Parham, R.D., L.D., C.D.E. East Pasco Medical Center

  William Roberts, M.D. Baylor Cardiovascular Institute

  Andrew Weil, M.D. University of Arizona

  Joel Fuhrman, M.D.
  Perearst. Spetsialiseerunud ennetavale meditsiinile läbi toitumise ja loomuliku elustiili. Mitmete bestsellerite autorsh. Eat To Live, The Revolutionary Formula for Fast and Sustained Weight Loss 2003. Esinenud raadios ja TV-s sh. Discovery Channel, CNN, ja Good Morning America

  Heather Katcher, Ph.D., R.D.
  Registreeritud dietoloog. Uurib taimedel põhineva toitumise mõju kroonilistele haigustele. On avaldanud artikleid American Journal of Clinical Nutrition ja on kaasautoriks Present Knowledge in Nutrition, Clinical Challenges in Lipid Disorders, ja Principles and Practice of Pharmacology in Women’s Health.
  Amy J. Lanou, Ph.D.
  North Carolina Asheville Ülikooli professor, toitumisteadlane. Uurib ja kirjutab krooniliste haiguste ennetamsiest taimetoidu dieediga. Raamatu Building Bone Vitality and Healthy Eating for Life for Children autor. Selgitustöö „Piim ei ole tugevate luude aluseks” eestvedaja.

  Ruby Lathon, Ph.D.
  Uurib ja juhib riigi ametlikku toitumisjuhiste väljatöötamist.
  Susan Levin, M.S., R.D.
  Uurib ja kirjutab taimedel põhinevast toitumisest ning sellega seotud kroonilistest haigustest paranemisest.
  Milton Mills, M.D.
  Põhja Virginias ambulatoorses ja intensiivravi praktisseriv arst. Pühendab põhitähelepanu meditsiini, toitumise ja HIV/AIDS vahelistele seostele. Peab loenguid toitumisest, HIV ravist ning toitumise ja immuunsussüsteemi seostest.

  Tim Radak, DrPH, R.D.
  Toitumisteadlane. Uurib taimedel põhineva toitumise ja krooniliste haiguste vähenemise vahelisi seoseid. Registreeritud dietoloog. Avaldanud oma uuringud ajakirjas Nutrition Reviews ja kaasautor The Handbook of Nutraceuticals and Functional Foods on Cardiovascular Disease Modification.
  Kathryn Strong, M.S., R.D.
  Laste ja koolitoitumisega tegeleja.

  Caroline Trapp, M.S.N., A.P.R.N., B.C.-ADM, C.D.E.
  Diabeetikute ravi

  VastaKustuta
 5. Palun ärge küsige selliseid küsimusi: miks liha on kahjulik. Siin on taimetoitumise blogi ja siin käivad inimesed, kes enam ei pea miks küsima. Nad teavad. Mul on mõtetu omaenda blogi siia uuesti ümber kirjutada. Keda huvitab loeb varasemat, keda ei huvita sööb liha edasi. Ei mingeid probleeme. Antud artikli mõte on toortoitumise valdkonnas erinevaid toorelt söödavaid toidugruppe tutvustada. Keda huvitab tuleb kursusele, keda mitte - see ei tule. Siin ei saa ka olema mingit pikka vaidlust ja lõppkokkuvõttes sõimamiseni jõudvat kommentaaride rodu. Selleks on teised kohad.

  VastaKustuta