esmaspäev, 2. jaanuar 2012

TAIMETOIT JA NÄLG...Eestlase tervis

Head uut aastat kõigile:)

Eelmisel aastal olid siis minu sugulased väga usinad kaebama Sotsiaalametisse ja kooligi, et lapsed on näljas. Ma ei võtakski seda teemat üles, kuid on selgunud, et Sotsiaalamet käib ka teistes Eestimaa piirkondades sugulaste kaebuste alusel kontrollimas või küsitlemas lastevanemaid, kes ei söö liha. Kahel või kolmel juhtumil jõuab asi ka kohtusse. Üks Sotsiaalameti küsimus emale on näiteks: kas vastab tõele, et te ei soovi last vaktsineerida!!! Ühesõnaga - välja on kujunemas teadmatute ametnike kildkond, kes hakkab meenutama Hispaania inkvisatsiooni. Filmi “Forks Over Knives” vaatamisel tegin ma ettepaneku Viljandi Sotsiaalametile tulla tasuta filmi vaatama - ei kippu ega kõppu. Ametkond on piisavalt uhke oma teadmatuse üle ega soovigi ennast täiendada ega harida. Mis siis ikka. Harigem vanemaid. Ja meil on ka Vastutustundega Vanemate Liit! Teadmiseks teile, kes te sama asjaga kokku puuutute - meid on rohkem ja me oskame ühiselt ka lahendusi leida.


Aga võtame siis selle NÄLJA päris ametlikult ette. MIS ON NÄLG? Miks seostatakse taimetoitlust automaatselt näljaga?

Wikipedia annab nälja (starvation) mõisteks - Nälg on kalorienergia, toitainete, vitamiinide puudujääk. Nälg on alatoitluse kõige ekstreemsem vorm. http://en.wikipedia.org/wiki/Starvation

Üks põhilisemaid näljahaigusi nimega kashwiorkor on põhjustatud kalorite ja valgu ühisest puudujäägist . Meditsiinilised põhjused nälja osas on: anoreksia, buliimia, kooma, diabetes mellitus, pidev oksendamine, tsöliaakia, raske depressioon, seedekulgla haigused.

Keskkondlikud põhjused: sõda, äärmine puudus, vaesus, pikk paastumine

(igal aastal sureb nälga 6 miljonit last).

Niisiis ei ole nälja põhjuseks ametlikult taimetoit. Ja peale Eesti seda kusagil ka ei arvata. Miks siis meie ametnikud, õpetajad ja arstid seda arvavad? Vastus tundub liiga lihtne - kui nad lähevad koju, lõunat sööma või katavad kodus pidulauda, on taldrikutel:


 Kana...  

 Lammas...
 juust...
Ja kindlasti vorstikest-singikest...
piimatooteid kindlasti...

Eriti hämmastav on, kui sulle märgitakse, et laps ei saa seda, mida poes müüakse. Miks on pood tervisliku toitumise eeskuju? Kas seetõttu, et 100 aastat tagasi oli seal ainult puhas naturaalne toit?  Või seetõttu, et täna enam inimene ise ei mõtle - tema eest mõtleb ...vabandage, aga kes? Õpik - vaevalt. Ma võin siinkohal üles lugeda sadu raamatuid-õpikuid, mis tõestavad, et poes ei müüda toitu. Professor see või too? Sama lugu - neid, kes väidavad vastupidist, on samuti väga palju. Ühiskond? Milline ühiskond? See, kes käib poes, on haiglas, apteegis, kirjutab ajalehes ja see, kelle seljas on valge kittel??? Kes on see, kes ütleb, mis on õige toit inimesele? Kelle ütluse alusel võtab arst-sotsiaalametnik endale jumaliku õiguse öelda, et tema taldrikul olev toit peab olema ka minu lapse taldrikul

ja et see toit, mis on tema taldrikul, on see ÕIGE toit. Ja edasi. Kui arst-ametnik vms asjamees on maha istunud, võtnud siit-sealt oma taldriku täisja enne söömist hakkab ta mõtlema ... taimetoitlastele. Ta eemaldab mõttes oma taldrikult liha, kala, muna, piima, rasva...ja tulemuseks on...


TÜHI TALDRIK...aga tühi taldrik näitab ju nälga!!! Bingo - taimetoitlane on näljas, laps suremas:). Vahel harva, kui tegemist on natuke teadlikuma arsti või ametnikuga siis...

on tulemuseks selline taldrik. Vaesed taimetoitlaste lapsed...kuidas nad kannatavad, kuidas nad nälgivad - kas pole. Ja ühiskonnas ongi tekkimas valutav konnasilm. Me ei saa lasta nende taimetoitlaste lastel nälga surra!

 

Kindlasti on nad kodus ja nutavad ning näevad halvad välja...

Siin on nälg...ja me oleme ju teadlik ühiskond. Me teame, et  loomasöödaks mineva taimetoidu hulk toidaks ära kõik need nälginud inimesed....

Aga poest saab igasugu head kraami, mis lastele maitseb...ja nende kehaehitusele ja tervisele pöördvõrdeliselt mõjub...
Kui enamik inimesi on ühiskonnas juba kõhukad, tasakaalukad, liikumatud, siis kõhu puudumist peetakse juba puudeks

Sellist pilti peame igaljuhul normaalseks. Vähemalt võtavad sellise kõhukesega inimesed väga tervalt sõna nende osas, kellel see puudub.
.Millised on jõulud siin või mõnel teisel kontinendil? Ühelt poolt meie üliküllus ja samas ikkagi puudus, eelkõige arukusest ja mõtlemisvõimest.
Kahju küll pettumust valmistada, aga taimetoitlase laud võib samuti olla selline:

Siin ei ole liha, mune, piima ega ka teravilja. Ainult aedviljad, puuviljad, seemned, pähklid.

Siin minu tänavuste jõulude kommid - mitte üht värvainet, piimatoode, võid ega suhkur.

Miks te arvate, et lapsele ei meeldi selline toit:
või selline

Ja taimetoitlased ei nutagi kodus, vaid võidavad medaleid (Tim Van Orden):


Ja lapsed ka naeravad, mitte ei nuta:Kokkuvõtvalt võib öelda, et nälg on siis kui sinu taldrik on tühi, aga mitte siis kui seal ei ole liha. Nälg on siis kui sa oled raskesti haige ja ei saa midagi süüa, aga mitte siis kui sa sööd taimi.


Nii lapse kui täiskasvanu puhul räägime alatoitluse või toitainete puudusest eelkõige siis kui on puudu kaloritest. Me saame jälgida oma lapsi ja iseennast - kas küüned on terved, kas juuksed on terved, kas nahk on puhas, kas uni on hea, kas laps on loid või energiline, kas wc-s käiakse ja mis seal tehakse, kas hambad on terved. Need on märgid, mis näitavad toitainelise puuduse kätte kõigepealt ja esmajärjekorras. Juuksed ja küüned saavad kehast oma toitained kätte alles siis, kui kõik ülejäänud kehaosad on oma saanud. Erandjuhud, kiiritus ja rasked haigused, teevad muidugi oma korrektuurid. Ka vereproov näiduna ei ole täpsem - proov näitab hommikul üht ja õhtul teist. Aneemia ei teki lihtsalt ühel hommikul ärgates, juuksed tervikuna ei pudene padjale ühe päevaga, hambad ei kuku korraga välja, küüned ei murdu samuti üheaegselt - kogu protsess on aeglane ja sinu enda jälgida. Vitamiini-mineraalipuudus on sarnane mineraali ja vitamiini üledoosiga. Samad sümptomid võivad tekkida lastel kui nad saavad toidulisandeid, liigselt piimatooteid, liigselt tilku-süste ja kemikaale poetoidust.

 
Siin on 21 aastane Raili, kes 13 aastaselt taimetoitlaseks hakkas -

Siin meie Samui reisil veel 19 aastane ja koos kobradega:)  


Aga siin paar modelli, kes EI OLE taimetoitlased -
Märkate vahet näljahädas inimese ja taimetoitlase vahel? Miks ma just oma vanema tütre pildid siia üles riputan? Aga seetõttu, et ka tema 13-eluaastal toimusid meil käigud Sotsiaalametisse ja arstide juurde. Ja mul on väga hea meel, et toona ka psühhiaatrikülastus teoks sai. Soovitan seda kõigile, kelle pereliikmed vihaselt ja kaebustega arutult survet avaldavad. Meie psühhiaater näitas meile juba aastaid tagasi, mis tegelikult selliste inimeste käitumismudelites peitub ja tegi selgeks ka selle, et toitumisega ei ole sellisel käitumisel-kaebamisel mingit seost. Ka ametnikud peaksid aeg-ajalt psühhiaatreid külastama...


Aga vaatame, kuidas tublilt poetoitu - rohkelt liha ja piima söövad kodanikud Eestis aastal 2008 elasid ja surid. 16675 inimesest õnnestus vanadusse surra tervelt 196 inimesel. Sestap on tõesti hoolimatu riigi valitsejate poolt mainida, et hoolimatud inimesed tapsid õnnetustes 2011 üle 100 inimese. Hoolimatu riik tappis südamehaiguste ja vähiga tuhandeid inimesi nii 2008. kui ka 2011. aastal. Miks on riik hoolimatu, kui tervis on inimese enda teha? Aga hoolimatul riigil on hoolimatud ametnikud. Hoolimatud ametnikud teenivad riiki ja soovivad, et SINU laps oleks veidi haigem... veidi ülekaalulisem, sest siis on ta selline nagu KÕIK.

.


Kui laps on terve ja rõõmus, siis tekitab see kahtlusi. Miks sa oled terve, kui teised ei ole? Miks sina teed teisiti kui üldsus? Üldsusel on ebamugav, ametnikel on ebamugav, arstid ei oska küsimustele vastata ja parem on kui neid teistsuguseid ei oleks.
Haigekassa poolt finantseeritud buklett ütleb muuhulgas järgmist:

Eestlaste keskmine eluiga jääb arenenud riikide elanike omast veel tublisti maha. 2006. aastal oli Eesti meeste oodatav eluiga 68 ning naistel 78 aastat, mis on Läti ja Leedu järel Euroopa Liidu lühemaid. Euroopa Liidu keskmine on meestel juba ligi 76 ja naistel 82 aastat. Miks on see nii? Sest eestlane on hulga sagedamini haige, pingutab end üle ega hooli oma tervisest. Näiteks elab Eesti mees haigusteta keskmiselt 49,4 ja naine 53,7 aastat, kuid Euroopa Liidu keskmine on tervelt 60 aastat, Rootsi ja Malta ligi 70st rääkimata.


Üks olulisim vähese eluea ja meeste varajase suremuse põhjus on südame-veresoonkonnahaigused.


Eesti on südamehaigustesse suremuse poolest Euroopas esimeste hulgas....


Meie tervis sõltub väga suurel määral sellest, mida me sööme. Süües päevas vähemalt 5 portsjonit puu- ja juurvilju, rohkem kiudaineid ja vähem loomseid rasvu sisaldavaid toiduaineid ning piirates toidu soola- ja suhkrusisaldust, kaitseme südant ning veresooni rohkem, kui me seda tavaliselt ette kujutame...


Nii et kuskil keegi kirjutab, aga kusagil keegi jätab tähelepanuta. Kuigi me oleme tublid taimetoiduvastased ja seda teravalt kritiseerime, ei ole eestlase tervisest küll näha, et see midagi suurepärast oleks. Inglismaal on 6 miljonit veganit. Olgem teadlikumad...mis muud

2 kommentaari:

 1. Väga hea ja huvitav lugemine Sille, "ametnukud" vöiks sinu peale kulutatud aja asemel oma aega töesti Psühhiaatria kliinikutes veeta!
  Ka minu lapsed on taimetoidul, aga ma ei kujutaks ette oma reaktsiooni kui see lamba kari minu uksetaha maabuks
  Edu sulle psühhiliselt haigete "inimestega" kemplemisel
  Reelika

  VastaKustuta
 2. Appi, kui hea!:))) Ja pildimaterjal on ületamatu! Mitte, et asjaomased sellest kõigest muidugi ise aru saaksid... Go, Sille, go!

  VastaKustuta