teisipäev, 31. jaanuar 2012

Taimedes leiduv hea kolesterool

Eile lugesin Ohio Ülikooli jm teaduslikku materjali taimedes oleva hea kolesterooli kohta. Siinkandis paljud püüavad kaitsta loomse toidu tarbimist väidetega, et mingi osa kolesterooli peaks inimene ikka saama. Maailm loodi täiusliku toiduga kõigile. On selge, et taimedes on olemas kõik inimesele vajalik.  Teadlastel on olnud kehvad mikroskoobid, laboriseadmed ja mis seal salata, ka kehvad teadmised. Mida päev edasi, seda enam avastatakse uusi aineid, uusi vitamiine ja tehakse korrektuurid oma teadustöödesse. Sestap ikkagi - vali omale toit oma lõhna- ja maitsemeele järgi. Töötle seda võimalikult vähe ja sul on olemas kõik vajalik.

Kui taimed sisaldavad nii valke, süsivesikuid kui rasvu, siis peavad nad sisaldama ka kõike muud. Kolesterool on taimedes -  näiteks rohelistes lehtedes. Miks me siis seda ei tea. Sest seda on seal nii vähe.

Taimes on ikka kolesterool ja teda on just sellises koguses ja sellise kombinatsioonis, et sellest on inimesele piisavalt ja mitte kahjulikus koguses.


Vaat hakkabki välja tulema - taimedes ongi kõik olemas. Ka oomega 3 ja 6, ka kõik vitamiinid sh B12 aga paljud neist on nii vähestes kogustes, et siiamaani ei ole seda lihtsalt kindlaks tehtud. Küllastunud rasvad on praktiliselt kõigis taimedes, kuid ainult pähklites on neid rohkem. Samas ikka just sellises proportsioonis, mis on inimkehale ohutu ja kasulik. Seal kus on rasv peab olema rasva üks komponent - kolesterool. Seal kus on rasv on oomega 3 ja 6 ja 9 ja ka D vitamiin. See tähendab, et taimedes on kõik alged olemas, muidu ei saa neid ka loomades olla. Kõik on kõiges olemas aga kogus ja proportsioon on kas inimesel kahjulik (liigne loomne) või kasulik (taimne).

Loomses massis on kolesterooli liiga palju. Meie teadlased ütlevad, et teatud kogus kolesterooli on vajalik, kuid loomses toidust tuleb ikkagi vale proportsioon - seal on vastupidi taimedele.

Ma loen, et 1kg õlis on 200mg kolesterooli. See on väga väike kogus, kui arvestad et kilo õli saab näiteks 100kg taimsest massist. 1 kg lihast, munast piimast tuleb seda tunduvalt rohkem - 5000mg. Taimes (terviklikus) on siis ca 50 mg kilo kohta. 1000x vähem.

Taimed sisaldavad umbes 250 sterooli, millest leivnuim on sitosterool - see on kolesterooli liik, mida leidub lehtedes. Sitosterool on (very low-density lipoprotein (VLDL). See on see kolesterool, mida toodab meie maks ja mis on raviks rinnavähile, prostata vähile, juuste kaotusele.

Pildimaterjali põhjal:
Kolesterool toodetakse maksas ja seda tuleb kehasse loomse toiduga:Taimne kolesterool sisaldub taimes raku membraanides, steroidhormoonides

Cholesterol molecule

Sitosterool - taimedes olev kolesterool                            progesteron molekul - female hormoneTestosterooni molekul - male hormone


Tabelid, kus on võrdlus on siin
http://melpor.hubpages.com/hub/Believe-It-Or-Not-Plants-Also-Contain-Cholesterol

Allikad
http://www.biosci.ohio-state.edu/~vgopalan/file/7B.PDF
http://www.plantcell.org/content/12/6/853.full.pdf+html

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar