esmaspäev, 3. juuni 2013

Colin Campbelli uus raamat WHOLE

On hea lugeda kirjutist, kus keegi ometigi ei püüa taas viidata mingile ülivajalikule pulbrile, ülilooduslikule toidulisandile, superravimile, sinu puudujäägile selles või tolles elemendis, ei ole müügiesindaja. Ei paku toodet - ei paku kiiret-kerget lahendust sobiva hinnaga või järelmaksuga. Või hoopis kalli hinna eest head tervist läbi kauni pakendi ja hea reklaami...
79 aastane Cornelli Ülikooli biokeemia professor Colin Campbell kirjutab oma teises suurepärase raamatus „Whole“ (tervik):


"Milline suurepärane aeg elamiseks! Kaasaegne meditsiin lubab lunastust kõikidest neist hädadest, mis on inimkonda juba põlvkondi vaevanud. Haigused, jõuetus, vananemine – need kõik on varsti     tänu uuele tehnoloogiale, geneetikale, farmakoloogiale, toitumisteadusele likvideeritud. Vähiravim on kohe-kohe siinsamas nurga taga. DNA splaissimisega (Wikipedia: Splaissimine - Molekulaarbioloogias ja geneetikas on splaissimine protsess, mille käigus lõigatakse rakutuumas asuvast RNA molekulist välja intronjärjestused ning allesjäänud eksonite otsad ühendatakse. Splaissingu tulemusena tekib mRNA, mida kasutatakse translatsioonil korrektse proteiini sünteesiks) asendatakse meis „paha“ tegevad või kahjustatud geenid täiuslike geenidega. Uusi imerohtusid tuuakse avalikkuse ette praktiliselt iga nädala. Toidu geneetilised mutatsioonid kombineeritud täiustatud tootmistehnoloogiaga võimaldavad lihtsa tomati, porgandi või küpsise muuta täiskomplektseks toidukorraks. Noh, võib-olla varsti me ei peagi sööma muud, kui neelama ühe järjekordse tableti, mis sisaldab igat meile vajalikku toitainet.
Selles roosas ja roosilises kujutluspildis on ainult üks viga – see on täiesti ekslik. Mitte ükski neist kaunitest lubatustest ei ole realiseerimisele sammugi lähemal. Võidujooks tervise eest kallab miljardeid dollareid ohtlikesse ja ebaefektiivsetesse ravimeetoditesse. Me otsime uusi geene, nagu need praegused, mida miljoneid aastaid arendatud ei vastaks meie vajadustele. Me ravime ennast toksiliste segudega, millest ainult väga väike osa midagi ravib, kõik ülejäänud aga püüavad kaotada ravimite ülikahjulikke kõrvalmõjusid….
… Tervishoiusüsteem on tegelikult Haiguste hooldamise süsteem – Ravimite ja operatsioonidest põhjustatud surmad on USA-s kolmandal kohal peale südamehaigusi ja vähki. 7000 ravimisurma haiglates, 20000 muud surma haiglates (operatsioonid, aparaadis jms), 80000 surma haiglast saadud infektsioonide tõttu, 2000 surma ebavajalike operatsioonide tagajärjel. Siia lisanduvad veel üledoosid, mille kohta täpne statistika puudub.
Kuid mis saab siis, kui „tervishoid“ ei tapa? Kas miljonid elud ei kaalu üles neid sadu tuhandeid surmasid?
Külastage mõnda hoolde- või vanadekodu, et oma silmaga näha, kuidas süsteem teenib neid, kes seda hädasti vajavad. Te tunnetate kord nii elavate inimeste füüsilist ja emotsionaalset valu, kes on nüüdseks abitud haigustes ja ravimikokteilide põhjustatud kõrvalnähtudest. Kes võiks neid süüdistada? Arstid teevad ju oma parima? Kui palju päevast aega kommertstelevisioonis kasutab ravimitööstus, et kiita üles oma kolesterooli alandavad, veresuhkrut alandavad, seksuaalsust tõstvad ravimid?
Seda juttu võiks lõpmatuseni jätkata. Kuid ma arvan, et olete saanud mingigi arusaamise: mida enam me kulutame tervishoiule, seda haigemaks ja haletsusväärsemaks me näime muutuvat.
Kõik meie miljardid dollarid ei ole meie tervist parandanud. Lubatud läbimurded on alati kohe-kohe saabumas ja mida lähemale me tähtaegadele jõuame, seda kaugemale lahendused taas lükkuvad. Geneetilised uuringud on viinud õudusunenäoga sarnanevate stsenaariumiteni samavõrd kui ka kohutavate arusaamatusteni, mille najal emad oma tütarde rindu ära lasevad lõigata – lihtsalt seetõttu, et keegi geneetik on võtnud nende tütre sõrmest DNA testi ja hirmutanud ta poolsurnuks lubadusega kindlat rinnavähki.
Mul tuleb märkida, et see kõik on äärmiselt depressiivne.
Hea uudis on see, et me ei vaja ravimitööstuse läbimurret või geneetilist manipulatsiooni, et hoida, taastada, saavutada suurepärane tervis…"


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar