teisipäev, 8. oktoober 2019

Kuivõrd reguleeritud ja ohutu on tervist ja ilu müüv lisanditurg.

Sel ajal, kui meil Eestis jätkuvalt aetakse taga "ohtlikke" taimetoite nagu õun ja maasikas, võiks vaadata, mis toimub lisandipurkides. Tarbija võiks teada ka seda, kui näiteks USAs, Kanadas, UKs jm on mõni toidulisand ära keelatud selle ohtlikkuse tõttu. Siis ära keelatakse müük aga mitte tootmine. Ja nii võib Eesti tarbija pahaaimamatult leida oma ostukorvist huvitavaid asju. 
Minu aia taimestik on väga mitmekesine ja ma arvan, et aed toetab minu tervist väga palju. Enamikku taimi ma sisse endale aga ei söö, need on niivõrd tugevad, et piisab aeg-ajalt nuusutamisest :). Ja mitte iga ravimtaim, mitte iga vili, mitte iga kahjur ei ole minu aias igal aastal. Mis toetab minu mõtet sellest, et liiga palju ja kogu aeg pole vajalik. Kui aga imetletud ravimtaimed jõuavad purkidesse ja pudelitesse, kuidas võivad nad toimida siis?

BusinessInsider artiklitest toidulisandi turu ohutusest leidsin alljärgnevat: 
Harvardi Ülikooli  T.H. Chan School of Public Health  professor  S. Bryn Austin, märgib, et kõige ohtlikumad lisandid, mille suhtes tuleb tähelepanelik olla on seotud: kaalulangusega, lihaste kasvuga (sportlike saavutustega) ja seksuaalse suutlikkusega.


Kui Weill Cornell Meditsiinikolledži Pouya Jamshidi oma residendiajal võttis vastu esimest sünnitust, käskis arst vastsündinu ema juurest ära viia.  Beebi – terve tüdruk roosa naha ja võimsa kopsukomplektiga pandi garantiini. Raseduse keskel oli ema saanud tuberkuloosi. Ta oli nakatunud kopsuinfektsiooni teismeeas, kuid haigus tuli tagasi ennetavate antibiootikumide ja regulaarsele sõeluuringule vaatamata. Põhjus: populaarne taimne toidulisand nimega naistepuna.

Jashidi märgib: "Probleem on selles, et enamik inimesi ei pea seda ravimiks, kuna te ei vaja selle jaoks retsepti ja seetõttu ei osanud ema ka seda meile öelda."

Liht-naistepuna on üks populaarsemaid taimseid lisandeid, mida USAs müüakse. Kuid 2000 aastal avaldas HNI  (National Institutes of Health) uuringu, mille kohaselt võib naistepuna tõsiselt pidurdada paljude oluliste farmaatsiaravimite - sealhulgas antibiootikumide, rasestumisvastaste ravimite ja HIV-vastaste retroviirusevastaste ravimite - tõhusust, kiirendades nende lagunemist kehas.   

Jamshidi ütleb: "Põhimõtteliselt toimus antibiootikumide ülemetaboliseerimine, nii et need polnud tema süsteemis õiges koguses,"  
Naistepuna ürdi leiud ajendasid USA toidu- ja ravimiametit hoiatama arste ravimtaime eest. Kuid sel oli liialt väike mõju, et peatada müüki või tarbimist. Viimase kahe aastakümne jooksul on USA mürgistuskontrolli keskused saanud umbes 275 000 teadet - umbes iga 24 minuti järel - inimestest, kes reageerisid toidulisanditele halvasti; kolmandik neist käsitles selliseid ravimtaimi nagu naistepuna.

Sestap JAH, ka taimset lisandit on võimalik üledoseerida.

FDA määratleb toidulisandeid kui tooteid, mis "on ette nähtud dieedile täiendava toiteväärtuse lisamiseks". Neid ei reguleerita, kui ravimeid – ja ainult juhul, kui toidulisand põhjustab märkimisväärset kahju, nimetatakse see ohtlikuks.
2000. aastate keskel läbiviidud uuringus pooled osalenud täiskasvanutest väitsid, et võtsid iga päev vähemalt ühe toidulisandi - peaaegu sama protsent, mis kaks aastakümmet tagasi. Seda hoolimata sellest, et uuringud on järjest leidnud, et pillid ja pulbrid on ebaefektiivsed ja mõnikord ohtlikud.


Novembris tuvastasid Harvardi meditsiinikooli ja sõltumatu tooteid testiv ettevõtte NSF International teadlased kuues toidulisandis neli heakskiitmata, loendisse lisamata stimulanti, mida praegu turustatakse kaalulanguse ja fitnessi jaoks. Tõendite kohaselt võiksid stimulandid olla sarnased efedriiniga - efedrast saadud ühendiga - ohtliku ja surmava kaalulangust lubava toidulisandiga, mille FDA keelas 2004. aastal.
Enam kui 150 toidulisandit ja muid ettevõtteid esindava Washington DC-s tegutseva kaubandusorganisatsiooni vastutustundliku toitumise nõukogu president ja tegevjuht Steve Mister ütles septembris Business Insiderile, et selline võltsimine kahjustab korralikke normidele vastavaid tooteid valmistavaid toidulisandiettevõtteid.

Mister märgib: "Need toidulisandid, mille sildil ei ole ära märgitud kõik koostisosad, on ebaseaduslikud.“  

Professor S. Bryn Austin märgib:  "Tarbijatel ei peaks toidulisandite suhtes erilisi ootusi  olema, kuna  meil pole selgeid tõendeid selle kohta, et nad on kasulikud, ja tuleks olla väga ettevaatlik, kuna võivad end nendega ohtu seada. Ükskõik, kas pudelikese sildil on kõik koostisosad märgitud või mitte - seal võivad olla koostisosad, mis võivad kahjustada."

Hoolimata paljudest taolistest hoiatustest, on mõne  hinnangu kohaselt toidulisanditööstuse turu käive 37 miljardit dollarit aastas. 

Reklaame leiate hüpikakendest Internetis, sotsiaalmeedias, ajakirjade lehtedel ja teleris. Neid müüakse nurgapealsetes tervisepoodides, apteekides ja suurtes toidupoodides.Toidulisandid ei sisalda aga selgesõnalisi juhiseid selle kohta, kui palju ravimit võtta – on ainult soovitatav annus - või ravimite võimaliku koostoime kohta. Jamshidi patsiendil polnud aimugi, et ta seab ohtu oma või beebi elu.
Kuid ta polnud ainus. Kasutades 2004 - 2013 aastate andmeid, hindasid 2016 aastal ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuringu autorid, et toidulisanditega on seotud 23 005 traumapunkti külastust aastas. Ajavahemikul 2000–2012 kasvas negatiivne reaktsioon toidulisanditele 3,5 juhtumilt 9,3 juhtumile  100 000 inimese kohta.  

Ajakirja Journal of Medical Toxicology 2017. aasta uuringust selgub, et selle aja jooksul suri toidulisandite kasutamise tagajärjel 34 inimest. Kuus surmajuhtumit tulenes keelatud ephedra lisandist ja kolm inimest suri homöopaatiliste ravimite manustamisest. Üks inimene suri pärast yohimbe kasutamist yohimbe on taimne preparaat, mida kasutatakse kaalulanguse ja erektsiooniprobleemide korral.    

Toidulisandi puhul sa ei pruugi teada, millega on tegemist.Jamshidi ütleb, et ta teab paljusid inimesi, kes võtavad igapäevaselt multivitamiine või ikka ja jälle ravimtaimede segusid, kui nad tundsid väsimust või halba enesetunnet, säilitades samas otsustusvõime. Kuid Jamshidi mäletab hetke, mil ta muutus lisandite suhtes ettevaatlikuks – see oli siis, kui tema poolt jälgitav rase naine hakkas köhima röga: "Ta oli olnud uskumatult koostööaldis patsient, väga huvitunud, tuli alati õigel ajal visiitidele, kõiki meie juhiseid arutas hoolikalt läbi - lihtsalt väga hea patsient."  

Kui Jamshidi ja tema meeskond mõistsid, et nende patsiendi tuberkuloos on tagasi tulnud, küsisid nad, kas ta on võtnud uusi ravimeid. Ta ütles, et ei, kuid järgmisel päeval tuli ta kliinikusse väikese pudeli naistepunaga.

Naise sõnul oli ta pärast viimast rasedust kogenud depressiooni ja  võtnud selle vastu ravimtaimi. Ehkki mõned väikesed uuringud näitasid kunagi naistepuna ürdi kasulikkust depressiivsete sümptomitega inimestele, ei suutnud NIH-i teadlased selle kinnitamiseks leida piisavalt tõendeid.

Nakkuse leviku vältimiseks tuli Jamshidi patsient isoleerida. Raseduse kolm viimast kuud veetis ta üksi. Jamshidi märkis: "See oli kohutav - ta oli kogu selle aja isoleeritud ja siis ei saanud ta isegi oma last hoida".

Tema arvates on üks põhjus, miks paljud inimesed pärast toidulisandite tarvitamist traumapunkti satuvad, see et nendes sisalduvate toimeainete kogused võivad dramaatiliselt erineda. 2013. aastal ajakirjas BMC Medicine avaldatud uuring leidis, et toidulisandite koostisosade annused võivad tablettides olla erinevad - see omakorda on raviarstile, kellel negatiivse reaktsiooniga tegemist tuleb teha, oluliseks takistuseks.

"On ka teisi ravimeid, millel võivad olla kõrvaltoimed, kuid patsiendid tulevad kohale ja ütlevad teile annuse ning saate seda ravida," ütles Jamshidi. "Kuid toidulisandite puhul ei pruugi teada, millega tegemist on."

 Vitamiinid disainiti algselt selleks, et peatada skorbuuti.
Kui Poola keemik Casimir Funk eraldades esimese "vitamiini" 1912. aastal, andis ta tahtmatult tuld keemikute kutsehullusele laboris vitamiinide sünteesida.

Aastatel 1929–1943 anti vitamiinide uurimisel tehtud töö eest 10 Nobeli preemiat. 1950. aastate keskpaigaks olid teadlased sünteesinud 13 olulisest vitamiinist 12. Neid lisati toitudele, nagu leib, teravili ja piim. Toiduainetesse, mis töötlemise ajal kaotasid toitained, lisati vitamiinid tagasi ja märgistati kui "rikastatud" toidud.

1917 aasta plakat USDA reklaamist 

  
Kui 1930ndatel ja 1940ndatel toidulisandeid alles hakati kasutusele võtma, tutvustati neid kui võimalust kõrvaldada toitainete puudus, mis põhjustas selliseid haigusi nagu rahhiit ja skorbuut. Neid loeti ka viisiks vältida tolleaegset kallist ja raskesti ligipääsetavat ravi.
Viimastel aastatel on aga tekkinud uus toidulisandite põlvkond, mis on suunatud peamiselt keskklassile ja jõukatele naistele. Tänane lisandite ookean torkab silma hetke elustiilitrendidega: minimalism (“kõik, mida sa vajad ja mitte midagi, mida sa ei vaja!”), erksad värvid, “puhas söömine” ja isikupärastamine.

Näitlejanna Gwyneth Paltrowi uus, 90-dollarise hinnaga vitamiinipakkide rivistus – mida pakutakse tema vastuolulise wellness-ettevõtte Goop kaudu – on purkidel sellised ahvatlevad nimed nagu  "Miks ma nii väsinud olen" ja "Keskkooli geenid". Firma väidab, et need pakuvad tervisega seotud eeliseid, näiteks energia suurendamine ja ainevahetuse hüppelised muutused.


Alejandro Junger,  kardioloog, kes aitas kujundada mitu Goopi multivitamiinipakki. Märgib: "Goopi poolt pakutu erineb selle poolest, et Goopi meeskonna arstid panid kokku erinevad kombinatsioonid." 

Kuid pilk multivitamiinipurgi "Miks ma nii väsinud olen"  koostisosadele (Jungeri kujundatud), annab alust arvata, et see valem ei põhine tunnustatud teadusel. Vitamiinipakendid sisaldavad 12,5 milligrammi B6-vitamiini - umbes 960% soovitatavast päevaannusest (ehkki Goopi etiketil on see kirjas 625%) - ning selliseid koostisosi nagu rosmariini ekstrakti ja hiina jamssi mõju inimestele ei ole uuritud ega pole sätestatud päevaseid norme.

 Mayo kliiniku andmetel on B6-vitamiini soovitatav päevane kogus "tõenäoliselt ohutu": 19-50-aastastel inimestel 1,3 milligrammi. Kuid toidulisandi liialt suures koguses võtmine on seotud häiritud südamerütmide, vähenenud lihastoonuse ja halvenenud astmaga. Suured B6 annused võivad põhjustada ka vererõhu langust, märgib Mayo kliinik, ning see võib reageerida selliste ravimitega nagu Advil, Motrin ( ärevuse ja Alzheimeri tõve korral välja kirjutatud ravimitega).
"Ükskõik milliseid ravimeid kasutavad inimesed peaksid kontrollima pakendi infolehte ja rääkima kvalifitseeritud tervishoiutöötaja, sealhulgas apteekriga, võimalike koostoimete teemal," seisab Mayo kliiniku veebisaidil.


Gwyneth Paltrow, ettevõtte Goop omanik.
Junger keeldus valemi konkreetsete koostisosade kommenteerimisest, kuid ütles, et paljud neist lisati "tänapäeva kõige levinumate toitainete-mineraalide puuduste kõrvaldamiseks: sealhulgas B-, C-, D- ja E-vitamiinid, jood, magneesium, molübdeen."


Hiljuti müügile tulnud läikivate uute pillide ja pulbrite hulka kuulub üks nimega „Ritual“, mis toimetatakse teie ukseni valge-kollase kasti sees, millele on sisse pressitud sõnad “Vitamiinide tulevik on selge”.
Terve kalendrikuu  klaasist kapslite - mis on täidetud pisikeste valgete helmestega, mis on suspendeeritud õlis - tellimus  maksab 30 dollarit. Kuid pillid ise ei erine oluliselt  tavalistest kõige odavamatest multivitamiinidest - neis on sarnases koguses magneesiumi, K-vitamiini, folaati, B12-vitamiini, rauda, ​​boori, E-vitamiini ja D-vitamiini.
Teine uus toidulisanditootja VitaMe tarnib 40-dollarilise kuumaksuga isikupärastatud teekottide jaoturit meenutavat päevapakki nimedega "Hea juuksepäev" ja "Pruudi ergutus".
Nende veebisaidil öeldakse: "Meie missiooniks on tipptasemel toitumine. Kohale viidud." Kuid ka nende koostisosad ei erine oluliselt tavapärastes vitamiinides sisalduvast.

Vitamiinid ei saa meid päästa meie endi käest.

Ükskõik kui värvikad nende pakendid või sõnumid ka poleks, ühendab kõiki neid toidulisandeid sarnane probleem: me lihtsalt ei vaja neid, et olla terve.
"Me kasutame vitamiine, kui kindlustuspoliisi selle vastu, mida me sööme või söömata jätame. Justkui päästaksid vitamiinid meid meie toitumisalastest pattudest." kirjutab teadusajakirjanik Catherine Price raamatus " Vitamania ".


Ajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud ülevaates vaadeldi 27 uuringut vitamiinidega, milles osales üle 400 000 inimese. Teadlased järeldasid, et vitamiine võtnud inimesed ei elanud kauem või neil oli vähem südamehaigusi või vähki kui inimestel, kes neid ei võtnud.
Veel üks 2017 mais American Medical Associationi lehel avaldatud pikaajaline uuring jagas ligi 6000 meest rühmadesse ja andis neile kas platseebo või ühe neljast toidulisandist, mida reklaamiti aju võimeid kaitsvana. Tulemused ei näidanud dementsuse vähenemist ühegi toidulisandit võtva rühma seas.

Uuring uuringu järel on leidnud, et paljud populaarsed toidulisandid võivad olla kahjulikud. Meessoost suitsetajate suures, pikaajalises uuringus leiti, et need, kes võtsid regulaarselt A-vitamiini, said kopsuvähi tõenäolisemalt kui need, kes seda ei teinud. Ja 2007. aasta ülevaade mitut tüüpi antioksüdantsete toidulisandite uuringutest võttis tulemused kokku nii: "Ravi beetakaroteeni, A-vitamiini ja E-vitamiiniga võib suremust suurendada."


Kui arvestada ka muid riske, on uuringute põhjal tehtud järeldused, et meie keha töötleb tervislikus toidus olevaid vitamiine ja mineraalaineid paremini kui tablettides olevaid. Mahlase virsiku või krõmpsuva rooskapsaga sööme sissesisse kümneid toitaineid, sealhulgas fütokemikaale nagu isotiotsüanaadid, samuti ka karotenoide.

Austin märgib, et sellepärast "soovitavad toitumisspetsialistid saada oma toitained tervislikest toitudest, mitte asjadest, mis on pakendatud ja karpi pandud".

Praktiliselt iga registreeritud dietoloog, arst või rahvatervise ekspert kordab tõenäoliselt tervishoiutöötajate poolt aastakümneid antud nõuandeid: sööge mõõdukalt tõelist toitu, näiteks puuvilju ja köögivilju, ning hoidke eemal ülitöödeldud toitudest ja suhkrurikkatest jookidest. Või võtame ajakirjaniku ja toidukirjaniku Michael Pollani sõnade: "Sööge toitu. Mitte liiga palju. Enamjaolt taimi."

Kus on  FDA regulatsioonid?
Pärast isolatsioonis veedetud raseduskuid ja uue lapse esimesi elunädalaid, sai Jamshidi patsient koju oma pere juurde. Jamshidi sõnul muutis kogemus täielikult seda, kuidas ta hakkas suhtuma „headesse“ toidulisanditesse: "Minu suhtumine nendesse on väga negatiivne.“
Küsides FDA toidulisandiprogrammide direktori Steven Tave'i käest, miks amet ei saa  selliseid olukordi ära hoida, vastab ta lihtsalt: "Me anname endast parima."
1994. aastal võttis Kongress vastu suhteliselt vastuolulise seaduse, mida nimetatakse toidulisandi tervise ja hariduse seaduseks (Dietary Supplement Health and Education Act). Tave ütles, et enne seaduse vastuvõtmist hakkas FDA toidulisandeid rangemalt reguleerima, nagu seda tehakse farmaatsiaravimitega,  kuid ta sai "tööstuselt tagasilöögi". Seadus sundis agentuuri olema leebem.

Enne uue ravimi müüki peab seda valmistav ettevõte taotlema FDA luba ja agentuur peab tegema järelduse, kas ravim on ohutu ja kas ravimi mõju on selline nagu väidetakse.
"Nii et kui see ravim ütleb, teate," kasutatakse vähktõve raviks ", siis asutuse retsensendid vaatavad seda ja teevad kindlaks, kas on tõendeid, et see ravib vähki," ütles Tave.

Uutel toidulisanditel ei ole tõendamiskohustust. Tave ütles, et agentuur võib üle vaadata tooted, mis lisavad uusi dieettooteid, kui ta saab sellekohase teate, kuid tal pole "volitusi peatada millegi turuletoomist".

Kui toidulisandi seadus vastu võeti, oli Tave sõnul see selle aja kohta mõistlik seadus. 1994. aastal tootis umbes 600 toidulisandeid tootvat ettevõtet umbes 4000 erinevat toodet kogutuluga umbes 4 miljardit dollarit. Kuid see turg on alates sellest ajast täitunud nagu õhupall - tänapäeval on turul ligi 6000 ettevõtet ja umbes 75 000 toodet.
"Me kontrollime seda 26 inimesega ja meie eelarve on 5 miljonit dollarit," ütles Tave.
Lisandi eemaldamine kaupluste riiulitelt nõuab dokumenteeritud traumapunkti külastusi ja helistamist mürgistuskontrolli keskustesse. Agentuur saab tegutseda ainult siis, kui lisand on ühe sellise "kahjuliku sündmuse" tagajärjel ohtlik, nagu FDA neid nimetab.
Tave lisab: "Enamasti me isegi ei tea, et mõni toode on turule jõudnud, kuni saame kahjustavate sündmuste aruande ja leiame sellest tõendid. See on väga erinev sellest, kui täpselt teada, mis tooted turul on ja mida need sisaldavad. Me tahaksime olla ennetavad, mitte reageerivad. Kuid see ei ole olnud võimalik.“ 

Tarbijatel ei ole mingit võimalust teada saada

Enamus toidulisandeid, mis on osutunud  ohtlikuks, sisaldavad koostisosi, mida nende etikettidel pole märgitud - tavaliselt on need farmakoloogilsied ravimiained, millest mõned on FDA poolt keelatud.
2013. aastal ajakirjas Journal of the American Medical Association (Ameerika Meditsiini Assotsiatsiooni Teatajas) avaldatud toote tagasivõtmise uuringus leiti, et FDA poolt ajavahemikul 2009–2012 tagasi kutsutud 274 toidulisandist sisaldasid kõik keelatud ravimeid. 2014. aasta aruandes leiti, et enam kui kaks kolmandikku neist sisaldasid kuus kuud pärast tagasikutsumist endiselt keelatud ravimiaineid."Tooted, mida me näeme täna, on läinud palju kaugemale sellest tuumikgrupist, mis nad olid 1994. aastal," ütles Tave. "Nüüd reklaamitakse neid igasuguste asjade jaoks - mõned on pikaajalised, mõned lühiajalised, mõned on kemikaalid, mida keegi pole kunagi varem näinud. See on hoopis teistsugune universum kui tol ajal."
Austini sõnul on toidulisandite kolm "kõige seadusevastasemat" kategooriat: füüsiline tugevdamine, kehakaalu langus ja seksuaalne jõudlus: "Mõned neist ettevõtetest ei identifitseeri koostisosi, mida nad toodetesse sihikindlalt lisavad. Mõned kaalulanguse ravimid, näiteks turult leitud - leiame neid ikka pudelist, isegi kui nad seda sildile ei pane."
Tave 26-liikmelisel meeskonnal, kes on ainsad valitsuse töötajad, kes neid küsimusi käsitlevad, polnud umbes poolteist aastat tagasi selleks isegi spetsiaalset kontorit: „Kõik mida me saame teha on püda kaasa aidata parema seadsue vastuvõtmisele.“
Ohtlikud toidulisandid imbuvad aga endiselt läbi pragude turule.
2016 aastal oli maailma suurim toidulisandite tootja GNC Holdings Inc  nõus maksma 2,25 miljonit dollarit, et vältida föderaalse süüdistuse esitamist - väidete kohaselt müüsid nad sportlikku toimivust parandavat toidulisandit toimeainega dimetüülamüülamiin ehk DMAA, mis väidetavalt suurendas kiirust, tugevust ja vastupidavust mida nimetatakse. Kaks seda toidulisandit kasutanud sõdurit surid 2011. aastal, mis ajendas kaitseosakonda eemaldama sõjaväebaaside kauplustest kõik DMAA-d sisaldavad tooted.
Texases asuvat ettevõttet USPlabs süüdistati valeväidetes, et nende lisandid on valmistatud looduslikest taimeekstraktidest,  samas kui see tegelikult sisaldas Hiinas valmistatud sünteetilisi stimulante (amfetamiini laadset DMAA).
Probleemid jätkuvad. Selle aasta alguses kutsus FDA tagasi mitmeid toidulisandeid pärast seda, kui leiti, et need sisaldavad heaks kiitmata uusi ravimeid, ja veel kaks, kui leiti, et need sisaldavad loendisse mittekuuluvaid anaboolseid steroide. 2017 augustis, vahetult enne selle artikli avaldamist, kutsus FDA tagasi veel ühte toidulisandite partiid - seekord ettevõtte PharmaTech nime all toodetud pille - võimaliku saastumise tõttu bakteritega, mis võivad põhjustada tõsiseid hingamisteede nakkusi.


1 kommentaar:

  1. Teie teavitus on väga vajalik,aga toidulisandite mastaapset tootmist ilmselt lähemas tulevikus ei suudeta piirata,sest inimene selles suures rahahunnikus jääb väljapaistmatuks.Kahju!

    VastaKustuta