esmaspäev, 16. august 2021

Naise tervis vol 49 - transdermaalsed hormoonpreparaadid

 


Transdermaalsed hormoonpeparaadid:

Kui hormoone manustatakse transdermaalselt, jõuavad need kõigepealt süsteemsesse vereringesse ja maks töötleb neid alles pärast seda, kui neil on olnud võimalus oma toimet avaldada. Väiksemate vajalike annuste korral on maksal vähem tööd, mis vähendab sapipõiehaiguste riski, mida täheldatakse suukaudsete östrogeenide kasutamisel.

Me teame, et hormoonide puhul on soovitatav madalaim efektiivne annus. Kasutades transdermaalset teed, võib kasutada oluliselt väiksemaid hormooniannuseid, mille tulemuseks on väiksem hormoonmetaboliitide kõrvaltoimete oht. Kõige püsivamad annused transdermaalsetest vahenditest saab plaastri ja vaginaalse rõngaga.

Transdermaalsed hormoonravimid ei tõsta triglütseriidide taset ega vererõhku. Naistel, kel on probleeme ravimite imendumisega – on näiteks ärritatud soole sündroom – pole probleemi transdermaalsete vahenditega.

Kõik transdermaalsed vahendid on östradiooli põhised:Plaastrid – pannakse reeglina kõhu või seljaosa madalamasse piirkonda ja olenevalt tootest vahetatakse kord või kaks nädalas.  Selline tasakaalustatud hormooni imendumise viis sobib hästi naistele, kel on hormoonide taseme kõikumise tõttu meeleolumuutused. Doosid on vahemikus 0,014-0,1mg päevas, seega on valikuvariante palju. Negatiivseks pooleks on plaastrite nahalt äratõmbamine ja võimalik naha ärritus. Plaastrid ei pruugi hästi püsida neil, kes veedavad palju aega basseinis või kuumas vannis. Kui plaaster tekitab nahaärritust, võib proovida teise tootja omi.

Plaastreid on kahte põhitüüpi: reservuaar ja maatriks - need, millel on nö ravimilomp, ja need, kus ravim on liimi sisse pandud. Resrvuaari plaastreid ei saa lõigata, kuna see vabastab ravimid korraga, kuid maatriksplaastreid saab lõigata, võimaldades annuse kohandamist.

Geelid, spreid ja kreemid

Leian küll palju infot neist toodetest, mis on kasutusel mujal läänes, kuid keeruline on leida infot toodete kohta, mida kirjutatakse välja naistele Eestis. Leidisin juhusliku otsingu kaudu, et meil on müügil (või olnud müügil) Climara plaastreid, Activella tablette, geelidest Divigel. Apteekide lehelt saan hunniku vasteid toidulisandite kohta - mida ma ei taha. Ma ei saa aru, kas meie naiste valik ongi nii väike või miks see nii varjunud info peaks olema.

Otsides HAR (hormoonasendusravi - ikka asendus Eestis) järgi leian veel Femoston (tablett), Novofem (tablett), Angeliq (tablett). Kantakse nahale korra päevas ja nagu plaastreidki on neid saadavale erinevates doosides. Positiivseks pooleks on, et need ei tekita plaastriga seonduvat nahaärritust. Negatiivseks pooleks: kohta, kuhu hormoonid kantakse ei tohi tunni aja jooksul pesta ega kreemitada, kuna see vähendab östrogeeni imendumist.

Vaginaalne rõngas
Vahetatakse iga 90 päeva järel. On olemas kahe doosiga: 0,05mg ja 0,1 mg päevas.

Transdermaalsete hormoonide riskid on väiksemad kui suukaudsetel, kuid kui transdermaalsed vahendid ei sobi hinna või nahaärrituse tõttu, siis jääb võimalusena üle suukaudsed hormoonid.

Suukaudseid östrogeene pakutakse:

Östradiool – peamine folliikulite poolt toodetav östrogeen. Toodetakse semisünteesi teel.

Konjugeeritud hobuste östrogeenid ehk CEE – sisaldab rohkem kui kümmet erinevat östrogeeni, kõige enam leidub naatriumöstroonsulfaati ja naatriumekviliinsulfaati. Saadaval ainult suukaudse preparaadina ja ka ainuke naturaalne vahend. Toodetakse hobuse uriinist.

Konjugeeritud östrogeenid ehk CE – Eelmise CEE sünteetiline laboris toodetud variant. Sisaldab osasid CEE östrogeene, kuid mitte kõiki. Saadaval ainult suukaudse preparaadina. Sobib naistele, kes ei soovi toodet hobuse uriinist. CE ei ole osteoporoosi ravina USAs heaks kiidetud.

Etünüülöstradiool – tugevama mõjuga kui teised östrogeenid, seetõttu kasutatakse väiksemaid doose.

Estropipaat - tuntud ka kui piperasiinöstroonsulfaat ja mida müüakse muu hulgas kaubamärkide Harmogen, Improvera, Ogen, Ortho-Est ja Sulestrex all, on östrogeenravim, mida kasutatakse peamiselt menopausi hormoonravi ajal menopausi sümptomite ravis. See on östroonsulfaadi ja piperasiini sool ning see muutub organismis östrooniks ja östradiooliks. Heaks kiidetud osteoporoosi raviks.

Esterdatud östrogeenid (EE) - müüakse muu hulgas kaubamärkide Estratab ja Menest all, on östrogeenravim, mida kasutatakse hormoonravi korral menopausi sümptomite ja madala suguhormooni taseme korral naistel, rinnavähi raviks nii naistel kui meestel ja eesnäärmevähi puhul meestel.  See on valmistatud üksi või koos metüültestosterooniga. Saadaval ainult USAs ja Tšiilis. Osteoporoosi puhuks ei ole heaks kiidetud.


 
Uuringud on käimas veel hormooni östetrool osas. Östetrool on hormoon, mida toodab loote maks raseduse ajal ja millel arvatakse olevat väiksem negatiivne mõju rindadele. 2020 lõpu seisuga veel piisavalt uuringuid tehtud ei olnud.

Östriool, mida valmistatakse platsentast on kasutusel Euroopas, kuid FDA pole seda USA jaoks heaks kiitnud. Östriool on palju nõrgem östrogeen kui östradiool või CEE.

Gunter kirjutab, et eesmärk östrogeeniga on anda kõige väiksem doos, mis aitaks sümptomite puhul ja/või hoiaks ära osteoporoosi. Kui naise sümptomid on tõsised, võivad mõned arstid alustada kohe keskmise doosiga, et sümptomeid kohe peatada, kuid osad arstid eelistavad alustada väiksemate doosidega ja siis vajadusel seda tõsta. Väikesed doosid võivad sageli olla efektiivsed.

Eesmärgiks ei ole kopeerida doose, mis on kehas enne viimast mensest, vaid pigem antakse kehale, mida see vajab. Ovulatsiooni ajal on östradiooli tase veres 70-300mikrogrammi, peale menopausi ˂25mikrogrammi/l kohta. 0,05mg plaaster viib hormooni taseme veres 50 mikrogrammini/l kohta ja 0,0375mg plaaster 37,5mikrogrammini/l kohta.

Läheme edasi progesterooni juurde

Allikas: Jennifer Gunter "The Menopause Manifesto"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar