neljapäev, 19. august 2021

Naise tervis vol 52 - bioidentsed, naturaalsed, kombineeritud hormoonid/1

 


Gunteri raamatus „The Menopause Manifesto“ olen jõudnud päris põhjalikult lahatud peatükini „Bioidentsed, kombineeritud, naturaalsed hormoonid“. Kuna bioidentsete ja kombineeritud hormoonide teema on minule endale uus aga mujal ilmas on seda juba lahatud, müüdud ja kritiseeritud aastaid, siis ma lähtuksin sellest, et ka teie sellest midagi ei tea ja alustaksin mõnede ülevaatlike artiklitega sel teemal. Otsisin Google abil, mis toimub Eestis. Meil ei ole veel väga suurt pakkumist bioidentsete ja kombineeritud hormoonide alal, on küll palju „naturaalset“ menopausi toidulisandeid apteekides. Ja on mõned viletsad tõlkeartiklid, mida tõesti on halb lugeda.  Ju see aeg on meile alles saabumas. Mujal valmistavad apteekrid nn kombineeritud hormoone ja kuna need on üsna kallid, siis tundub, et ega meiegi „loodusinimesed“ sellisest lihtsast tulust ilma jääda ei taha. 

Ma olen nautralismis veetnud aastaid ja usun, et tunnen üsna hästi meie „naturaliste“ ja nende väiteid, mille taga peitub puhas müügihuvi - kindlasti mitte inimese tervis. Ja mulle meeldib naturaalsus - paljajalu kastemärjas rohus silkamine, päikesepaiste, värskes õhus liikumine, aed ja hea ööuni ning rohkelt värsket puu- ja aedvilja ja kehale piisava puhkuse andmine. Kuid see pole naturalism, millest juttu tuleb. "Naturaalne" kui kauba müüki edendav sõna. Lihtsalt turundustermin, mis ei kohusta müüjat millekski. Hormoonide maailm pole erand. Ka siin müüvad sõnad „naturaalne“ ja „bioidentne“. Naturaalne hormoon on sama naturaalne nagu purgis olev C vitamiin. Looduses seda puhtal kujul ei esine . Täpselt sama naturaalne on bensiin – nafta on üsna taimne maapõues valminud looduvara. Kuidas saaks naturaalne bioidentne hormoon ravimi sisse? Kuidas üldse saaks võimalikuks naturaalse bioidentse inimese biokeemiasse kuuluva aine saamine – see tähendaks ju inimese enda tükeldamist, kuid seda ei tehta. 

Ja nagu Gunter ka kirjutab – naturaalne ei ütle absoluutselt midagi aine ohutuse kohta. Oleander – kaunite õitega aiataim on niivõrd mürgine, et ühe lehe söömisest võib laps surra. Ja kui tigu mööda oleandrit ringi tuiab ja seda sööb, siis on tigu niivõrd mürgine, et teda süües võib tugeva mürgituse saada. Nii ka meie keha poolt toodetav östradiool on naturaalne, kuid võib teatud tingimustes põhjustada trombe ja rinnavähki.

Nii et bioidentsed hormoonid pole ei naturaalsed ega ohutud  aga ma tooksin siinkohal  mõningaid väljavõtteid artiklitest maailma eri paigust:


Tarbijad ja mõned tervishoiuteenuste osutajad võivad arvata, et mõiste „bioidentsed hormoonid“ viitavad ühe või mitme hormooni kohandatud segudele (compounded hormones - kombineeritud hormoonid) erinevates doosides, olenevalt ravimi väljakirjutajast. Samuti võivad tarbijad eeldada, et eritellimusel kombineeritud hormoonpreparaadid sisaldavad FDA poolt testitud ja heaks kiidetud ravimeid ning on seetõttu ohutud.

Kuid kumbki neist pole tõsi. Paljud hästi testitud FDA heakskiidetud hormoonravi tooted, mis on saadaval jaemüügi apteekides, vastavad „bioidentse“ määratlusele ehk „sama keemilise ja molekulaarstruktuuriga nagu kehas toodetud hormoonid“. Ja kuigi kombineeritud preparaadid võivad sisaldada FDA heakskiidetud toodete toimeaineid, ei ole preparaatide kvaliteeti, ohutust ja tõhusust testitud. On leitud, et mõned tooted sisaldavad liiga palju või liiga vähe ühte või mitut hormooni, et olla tõhusad ja ohutud.

Veelgi enam, eritellimusel valmistatud koostis sisaldab ka muid koostisosi, mis hoiavad kõike koos (rektaalse ravimküünla, keelealuse tableti või nahaaluse pelleti puhul) või pakuvad pealekandmiseks kandjat - toote nahale (nt kreem või geel) või kehasse (nt ninasprei vedelik), mis mõjutab hormoonide imendumist.

Mõned tarbijad võivad vajada kohandatud tooteid, et vältida allergiat teatud koostisosade suhtes või annuseid, mis pole kaubanduslikult saadaval. Kohandatud hormoonid võivad samas kujutada ohtu tarbijale.  Neil ei ole ravimiameti heakskiitu, kuna individuaalselt segatud preparaate ei ole testitud, et tõestada, et need imenduvad nõuetekohaselt või annavad prognoositava taseme veres ja kudedes. Samuti puuduvad teaduslikud tõendid nende hormoonide kombinatsioonide mõju kohta kehale, olgu need head või halvad. Valmistamismeetodid on  farmatseutide (apteekrite) lõikes erinevad, mis tähendab, et tarbijad ei pruugi saada ühtlast kogust ravimit. Lisaks võivad mitteaktiivsed koostisosad erineda ja nii erinevad tooted partii lõikes. Muret tekitab ka nende toodete steriilsus ja  saasteainete võimalik esinemine. Veelgi enam, need nn kombineeritud hormoonravimid on kallid, kuna ravikindlustus neid ei kata.

Eksperdid naiste tervise alal hoiatavad naisi, kes kasutatavad bioidentseid hormoonravi preparaate,  et ravi on väga ebaefektiivne, kulukas ja võib tõsta naiste vähiriski.

Menopausi raviks müüdavat bioidentilist hormoonravi turustatakse sageli kui "looduslikku" alternatiivi menopausi hormoonravile ning see on kombinatsioon östrogeenist, gestageenist ja teistest hormoonidest.

Naistele määrab ravi perearst ja seejärel teeb paneb retsepti kreemi, pastilli või implantaadi näol kokku vastav apteeker (ingl.k compounding pharmacist kes nö kohandab/kombineerib ravimeid).

Susan Davis
Eksperdid ütlevad, et ravi tundub naistele atraktiivsem, kuna seda turustatakse „naturaalse“ kohandatud hormoonravina, mis on „bioloogiliselt identne“ meie keha toodetud hormoonidega.

Kuid endokrinoloog Susan Davis, Monashi ülikooli naiste tervise professor ja International Menopause Society (Rahvusvahelise Menopausiühingu) president, tunneb taolise ravi pärast tõsist muret: "Küsimus on selles, et annus on oletuslik, manustamisviis ei ole korralikult välja töötatud, see on lihtsalt kontseptsioon ja seetõttu võivad vereringesse sattuvad annused olla tühised või liiga suured."  Günekoloog ja Jean Hailes for Women's Health meditsiinidirektor Elizabeth Farrell ütleb, et naistel, kellele on määratud vale hormooniannus, on tõsised riskid endomeetriumi (emaka limaskesta) vähiks:

"Ebaõige annus võib põhjustada ebapiisavas koguses progesterooni kasutamist endomeetriumi kaitsmiseks ja suurendada endomeetriumi vähi riski."

Septembris peaks rühm suuri rahvusvahelisi menopausiga tegelevaid organisatsioone tegema ühise seisukohaavalduse, mis hoiatab kombineeritud preparaatide kasutamise eest.

Kirjutasin juba eelmistes postitustes, millest sai alguse hirm tavapärase hormoonravi ees – WHI uuringust ja just peale tulemuste avaldamist hakkasid paljud naised otsima alternatiivseid meetodeid. Ja seal kus on tarbija, tekib ka pakkumine. Kuna menopausiaegne tervise kõikumine on seotud hormoonidega, siis ega peale hormoonide miski muu siin korda ei loo. Aga töötades välja hea turustusstrateegia, oli võimalik naistele müüa neid samu hormoone  lisades lihtsalt sõnu „naturaalne“, „bioidentne“. Seda ei saanud teha palju kritiseeritud ravimitööstus Big Pharma, kuid turg ei salli tühja kohta ning heaolutööstus  Big Natural leidis võimaluse tuua see nö toidulisandi maailma, kus range kontroll puuudub ja müüa seda teise strateegiaga.

Farrell märgib: "Naised otsisid mingit ravi ... ja seda hakati turustama ning apteegid hakkasid neid aineid kokku segama ja arstid hakkasid neid välja kirjutama. Nüüd on aga teada, et WHI uuringu tulemuste interpretatsioon oli eksitav: räägiti, et on olemas rinnavähi oht, samas kui nüüd teame, et andmed avaldati tõesti valesti ja esitati meediale nii, et naised hakkasid kartma.“Kuid dr Davis ütleb, et naised on endiselt hormoonravi suhtes ettevaatlikud ja otsivad alternatiive nagu bioidentset hormoonravi.

Kuigi bioidentset hormoonravi turustatakse kui "bioloogiliselt sobivaid" hormoone, mida meie keha loomulikult toodab, ütleb dr Davis, et mitmed bioidentsed heakskiidetud tooted on juba olemas tavapärases hormoonravis:

"Niisiis, erinevus seisneb selles, et heakskiidetud tooteid on testitud ja meditsiiniliste uuringutega kindlaks tehtud annuseid".

Seevastu bioidentsed hormoonid on individuaalselt kombineeritud ja sisaldavad sageli "ainete segu".

"Seal on natuke testosterooni, natuke DHEA -d [dehüdroepiandrosteroon, steroidhormoon], natuke kilpnäärme ekstrakti ja isegi natuke hüdrokortisooni, mis on nagu neerupealiste toodang või kortisooni," ütles dr Davis.

Selliste toodete ohutus on väga tõsine mure. Lisaks turustatakse tooteid „loodusliku taimse alternatiivse ravina“, mis on dr Farrelli sõnul eksitav: "Me ei saa kuidagi teisiti inimhormooni, kui sünteesides seda laboris – ei ole võimalik eraldada hormoone naise munasarjadest."

Nii nagu menopausi hormoonravis, on ka bioidentsed hormoonid sünteetiliselt valmistatud.Farrell lükkab tagasi ka väite, et bioidentsed ravimid on individuaalselt kohandatud patsientidele, kuna see on tema sõnul praktiliselt võimatu: "Kui saaksin kohandada hormoonravi individuaalse naise bioloogiale, teeniksin varanduse.“

Dr Davis lisas, et bioidentne hormoonravi on palju kallim kui heakskiidetud menopausi hormoonravi:

"Minu juurde tuli naine, kes istus ja nuttis. Ta ütles, et müüs oma auto, et maksta oma mitme aasta ravikulud.“

Millist kahju nad võivad põhjustada?

Dr Farrell ütleb, et bioidentilisi hormoone kasutavatel naistel on mitmeid riske, kuid tema peamine mure on suurenenud emakavähi risk.

Bioidentne hormoonravi on peamiselt kreemide näol, kuid progesteroon ei imendu läbi naha.

"Kõige tähtsam on progesterooni roll emaka endomeetriumi kaitsmisel," ütles dr Farrell.

"Kui teil on ainult östrogeen ja teil on emakas ning teil pole lisatud progesterooni, on suurenenud risk emaka limaskesta paksenemiseks ja seejärel paljude aastate jooksul emakavähi tekkeks. "

Dr Davise sõnul tähendab bioidentse hormoonravi regulatsioonita määramine ka ohtu östrogeeni liigseks annuseks.

Dr Farrell ütles, et on mures, et mõnedele naised, kellel on esinenud rinnavähki, on välja kirjutanud kombineeritud hormoone: "Nüüdseks teame, et rinnavähiga naistele on kõik hormoonid vastunäidustatud.“

Lisaks ütleb dr Davis, et mõned selle ravi kasutamise riskid on endiselt teadmata: "Heakskiidetud toote puhul on võimalik seda jälgida.“

Miks neid välja kirjutatakse?

Dr Davis ütleb, et perearstid määravad suurema osa retsepte, hoolimata sellest, et suured meditsiiniühingud on nende ravimite kasutamise hukka mõistnud.

Ta ütles, et mõned perearstid on "valesti informeeritud" bioidentilise hormoonravi riskidest, ja kutsus üles andma arstidele täpsemat infot.

Edasi veel artikleid...

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar