neljapäev, 26. august 2021

Naise tervis vol 57 - toidulisandid menopausiks/1

 


Kuidas on individuaalse dieediga? Vastavalt geneetikale või mikrobioomile – selliseid lähenemisi reklaamitakse ja müüakse läänes üha enam. Ma ei teagi, kuidas on lood meil.

Tee geneetilised või mikrobioomi testid ja sulle pakutakse siis toitumiskava: mida süüa, mida mitte.

Kui keegi veel mäletab, siis aastaid tagasi läbisin Colorado Ülikooli mikrobioomi kursuse, mida juhendas tol ajal prof. Rob Knight. Vapustav teadlane, kes mikrobioomi teaduse kiirele arengule kõvasti kaasa aitas.  Pika ja põhjaliku artikli kirjutas New York Timesi veergudel vana hea Michael Pollan, millest tegin kokkuvõtte siin https://paikesetoit.blogspot.com/2016/01/minu-parimad-sobrad-on-mikroobid-19.html

 

Kõik mikrobioomi teadlased rõhutasid – sa ei saa omale mikrobioomi lisanditega, tuleb süüa kiuainerikast terviktoitu, viibida väljas, antibiootikumide võtmine ei tohi olla kergekäeline.

Sellest ajast on palju aega merre voolanud ja ka Eestis on küllalt reklaame, mis pakuvad sulle nii mikrobioomi teste kui ka lisandeid mikrobioomi toetuseks. Kõik puhta asjatu raha ja ajaraisk.

Gunter kirjutab, et USA 40-59 aastastest naistest 38% ja 60+ aastastest naistest 23% sööb iga päev kiirtoitu. Selle asemel, et kulutada raha kallitele testidele, võiks kriitilisema pilguga käia üle oma menüü: lisada kiuainerikast aedvilja-täisteravilja, vähendada maiustusi ja suhkrurikkaid jooke.

Kuidas Eestis - otsing annab selliseid artikleid: „eestlased söövad liiga palju soola“, „eestlased söövad liiga vähe taimseid toite“, „eestlased söövad liiga vähe kiudainet“. Soolarohkus iseenesest viitab rohkemale valmistoidule.

 


USAs võtab 60% elanikest vähemalt ühte toidulisandit. Statistikat Eesti kohta ma ei tea, kuid kui vaadata kõiki neid püramiidiskeemiga lisandite gruppe sotsiaalmeedias, märkimisväärne hulk lisandimüügile pühendatud kodulehti internetis, reklaami igas väljaandes – siis ma ei usu, et see Eestis on väiksem.

Elustiilile pühendatud lisanditurundus töötab hästi ja USAs on toidulisanditööstuse käive ca 30 miljardit dollarit.  Antud tööstusharu pakub kõikvõimalikke vitamiine, mineraale, kalaõli, fütoöstrogeene, probiootikume, kuivatatud loomseid saadusi, peptiidide, toidulisandeid jms.

Lisanditootjad ei pea täestama, et purgi sildil märgitud koostis vastab tegelikule. Ja see on loonud aluse päris rohketele pettustele: reklaamitud peamine kaalim koostisosa on asendatud odavama variandiga, taimse sisu asemel on leitud ravimeid, aktiivsed koostisosad on asendatud või puuduvad üldse. Näiteks haldjaküünla (black cohosh) lisandist võib leida haldjaküünalt aga ka östradiooli (hormoon), antidepressanti ja täiesti testimata steroidi. Kuigi purgil seisab, et see sisaldab ainult haldjaküünalt. Tegemist on loteriiga – kunagi ei või teada, mida leiad.

2015 aastal uuris New Yorgi osariigi peaprokurör taimseid lisandeid, mida müüdi Walmart, Walgreen, GNC, Target poodides. 80% juhtudest ei sisaldanud taimsed lisandid seda taime, mida purgil väideti sisaldavat.

Lisandipurgi kõike silmapaistvam kirje peaks olema: Ostja ole ettevaatlik!

Testimise vähesus viib igal aastal toidulisanditega seotud hädade tõttu kiirabisse  23000 inimest, toidulisandid on ka järjest kasvava maksapuudulikkuse juhtumite taga.

Ravimiamet ei saa teha muud kui saata kiri, et toode müügist eemaldataks. Kuid mis on 30 miljardilise käibega tööstusele mõnede artiklite eemaldamine, koheselt paisatakse müügile uued.

Lubatud on ebamäärased väited kehaosade ja füsioloogia kohta seni, kuni sildile on ka märgitud: et see on ravimiameti poolt testimata ja toode pole mõeldud haiguse ärahoidmiseks või raviks.


Eestis olen kohanud kõige enam sellist märget: „Toote tarbimine ei asenda tasakaalustatud ja mitmekesist toitumist ning tervislikku eluviisi.“

Apotheka lehelt leian toidulisandeid 959 nimetust. Menopausiga seotud otsing annab 17 lisandit.

Enamjaolt tuuakse meil ka lisandeid sisse mujalt ilmast. Ja tasub olla tähelepanelik selles osas, et see mis mujal riikides keelatud, võib kergesti sattuda müügile sinna, kus keeldu veel ei ole.

Nii saab lisanditootja pakkuda purgil „tuge sinu hormoonidele või mälule või emakale jms“. Toidulisandimüüjad oma veebilehtedel pakuvad muidugi julgemaid reklaame: tõused surnust, väldid surma, oled noor igavesti...

2012 aastaks oli USA lisanditurul 55000 erinevat toodet. Ei tea kas Eestis on veel arenguruumi? Jätkuvalt on usk uude ja paremasse ... midagi nagu dieetidega. Äkki see uus toimib ja jääb.

Toidulisandimüüjad USAs rahastavad ka protsessi, et rohkem naturopaate saaksid litsentsi – sest populaarne müügistrateegia hõlmab naturaalset lisandit sinu tervise jaoks.

Naturopaadid, kes müüvad lisandeid oma kontorist, saavad protsendi läbimüügilt ja on populaarseid sotsiaalmeedia arste ja naturopaate, kel oma toidulisandisari.

Gunter märgib, et tema esimeseks rusikareegliks on  - sa ei saa tõest infot toote kohta sellelt, kes seda müüb, kuna ta on kindlasti eelarvamustega.

 


Kui WHI uuring hirmu külvas, pöördusid paljud naised lisandite pole. Lisandimüüjad aitasid seda hirmu süvendada, pakkudes lahenduseks midagi täiesti naturaalset – mida ekslikult aetakse segi ohutusega.

Kuid lisandid ei ole naturaalsed. Naturaalne on saada oma mikro- ja makroelemendid toidust, mis imenduvad paremini koos kiudaine ja muud toidus leiduvate komponentidega.

Ja nagu Big Pharma puhulgi, on Big Natural uuringud sellised, mis leiavad oma tootest efektiivset ja head, kuigi uuringu ülesehitus  on kehvake. Madala kvaliteediga uuring, mis näitab toote head omadust on meditsiinilises mõttes kasutu, kuna ei ütle midagi mitte millegi kohta.

Segadust suurendab see, et teatud juhtudel on toidulisandid meditsiiniliselt vajalikud: B12 veganitel, D vitamiin defitsiidi korral, raud aneemia puhul, multivitamiinid neil, kel probleeme imendumisega (pärast operatsiooni).

Ja samadelt lehtedelt, mis annavad infot vajalikest lisanditest, leiab kohe pakkumisi a la „need vitamiinid ja lisandid aitavad võidelda põletikuga“ – umbmäärane väide, mis jällegi ei tähenda mitte midagi.

Menopausiga seoses pakutavad toidulisandid püüavad viidata sellele, et on olemas mingid iidsed retseptid, mis kunagi olid laialdaselt kasutusel, kuid nüüd ravifirmad või keegi kolmas ei lase neil levida.

Püütakse ilustada või romantiseerida iidse Egiptuse, India, Kreeka või Hiina vanu retsepte. Kuid tänaseks on teada, et need olid haiguspõhised ja reeglina ekslikud. Kui vana Egiptuse naisel olid valulik kõrv või lõug, siis teda raviti tupe pandavate ravimtaimede ja suitsutamisega. Tänapäevane arst võib kõrva või lõuavalu puhul leida kõrvapõletiku või siinusinfektsiooni või hambaprobleemi ja ühtki neist ei ravita tupesiseselt.

Hiljuti jagas dr Abby Philips Ayurveda teksti naiste kohta (collyrium on silmalainer): loetelu rasedusaegsetest tegevustest, mis mõjutavad last: silmade värvimine tekitab pimeduse, naermine musta keele ja hambad, küünte lõikamine ebanormaalsed küüned... kahju kui sellised uskumused on naiste elus valitsenud.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar