teisipäev, 31. august 2021

Naise tervis vol 60 - kuidas toodete puhul infot selekteerida, rasedusest hoidumine.

 


Gunter nimetab oma raamatus menopausiealistele naistele suunatud toidulisandeid „menoceuticals“ (menopause + supplements/nanoceuticals). Ja soovitab enne toodete ostmist kaaluda alljärgnevat:

Kuidas võiks see toode mind aidata?

Ärge aktsepteerige umbmääraseid termineid nagu „munasarjade toetuseks“, „neerupealsete toetuseks“, vaid nõudke konkreetseid fakte ja täpseid doose.

Olge ettevaatlik toodete osas, mis pakuvad lahendust kõigele!

Kuumahood, meeleolukõikumised, krambid, pea- ja seljavalud – need kõik on erisugused meditsiinilised probleemid. Ja arvamus, et on olmeas üks universaalne teraapia, mis sobib korraga kõigi jaoks on müüt. Kui lisand tundub liiga hea, et olla tõsi, siis jah, see ei kõlba.

Mida menopausiühingud ütlevad selle toote kohta.

Meil Eestis ma ei tea menopausiühingut, kuid internetipiirid on riigipiiridest üle ja infot võib leida NAMS (Põhja Ameerika Menopausi Ühing), IMS (Rahvusvaheline Menopausi Ühing), ACOG (Ameerika Sünnitusabi ja Günekoloogia Kolleegium), SOGC (Kanada Sünnitusarstide ja Günekoloogide Ühing). Trüki tootenimi otsingusse koos ühingu nimega ja vaata tulemusi.

NIH (National Institutes of Health) lehel on olemas eraldi Office of Dietary Supplements palju materjali toidulisanditest.

Millised on võimalikud riskid sh finantsilised?

Kuigi toidulisanditel ei ole patsiendi infolehte, ei maksa arvata, et tootel puuduvad kõrvalmõjud. Samuti võivad lisandid reageerida teiste ravimitega. Ole tähelepanelik – hoolimata sellest, et tootel on märk „naturaalne“ või see ei ole ravim – võib tekkida teiste ainete/ravimitega mingi reaktsioon.

The National Center for Complementary andIntegrative Health kodulehel leiab palju infot toodete ohutuse kohta. Ja öelge alati oma arstile kui palju ja milliseid lisandeid te võtate.

Ma ise olen rääkinud paari inimesega, kel tõsised terviseprobleemid ja kui ma küsisin, kas nad on oma raviarstile rääkinud neist „naturaalsetest eliksiiridest“, millest nad minule räägivad – siis vastus on olnud alati ei. Siin on suur risk. Ma saan aru, et inimesed kardavad arstipoolset negatiivset ja/või halvakspanevat reaktsiooni, kuid siiski tuleks sellistest ainetest teavitada. Seda enam, et imerohtude/eliksiiride müüjad küll kiidavad fanaatiliselt oma tooteid - aga mis seal pudelis täpselt on, kuidas see tegelikult rasket haigust mõjutab, kuidas reageerib tugevatoimeliste ravimitega - seda müüjad ei tea. Kas ma saan muuta oma dieeti ja mitte võtta toidulisandeid?

On neid, kes sellest ei pruugi abi saada, kuid tasub alati proovida. Leia usaldusväärne dietoloog või toitumisspetsialist ja võid asjaliku nõuga kokku hoida hulga raha (kui toitumisspetsialist just ise lisandeid ei müü – siis võid lõpetada pankrotiga). Siit tulenebki järgmine nõuanne:

Vali omale terapeut/professionaal, kes ei saa kasu lisandite müügist.

Kui nõustaja kasutab väljendeid „neerupealsete väsimus“, „prognenolooni vargus“ – siis leia omale teine spetsialist.

Hoian pöialt eestlasele, kes püüab siitmaalt taolist nõustajat leida – netis kõige enam pilku püüdvad nõustajad müüvad kõik üksteise võidu parimaid lisandeid Sinu tervise jaoks.😏

Kui on vaja lisandeid kasutada, vali tooted, mille ohutust/puhtust on kontrollinud sõltumatu organisatsioon.

NSF International, US Pharmacopeia (USP), ConsumerLab on sellised agentuurid. See aitab vähendada riski, et toode on saastunud või võltsitud.

Eestis meil jääb üle paluda ainult Jumalat, et võltsitud tooted ja kahjustavad imerohud saaksid ringlusest eemaldatud. 👆👆👆

Viimane peatükk räägib menopausi aegsest rasedusest hoidumisest. Ma siin pikemalt ei peatu, need kel see teema aktuaalne, saavad raamatust pikemalt lugeda, kas ja kui palju rasestumisest hoidumist vajada võiks.

Lühidalt: ükski vereproov ega ultraheli ei näita seda, kas menopausiealine naine on veel võimeline rasestuma. Oad arstid soovitavad FSH (folliikuleid stimuleeriv hormoon) taset mõõta, kuna FSH tase on menopausi ajal kõrge. Kuid seda ei ole kunagi testitud suuremates uuringutes. Paljude naiste tsüklid on menopausi lähenedes väga ebakorrapärased, FSH võib olla paaril kuul kõrge ja seejärel võib uuesti olla ovulatsioon. 

Munajuhade ligeerimise variandid


Raseduse vältimiseks tehtav munajuhade ligeerimine on USAs viies  kõige levinum operatsioon. See on väga levinud ka Indias, El Salvadoris, Colombias. See ei mõjuta menopausi. Eesti kohta ma ei leidnud sellekohast infot.

Munasarjade eemaldamine viib naise koheselt menopausi. USAs oli 2000dete alguses munasarjad kirurgiliselt eemaldatud (vähiga mitteseotud põhjustel) 54% eelmenopausiealistel naistel. Austraalias on see 30% ja Saksamaal 12%. Gunter kritiseerib USA kõrget numbrit ja eriti seda, et just afroameeriklaste hulgas on see number kõrgem, mis näitab tema sõnul, et paljud arstid ei hooli naiste tervisest või ei selgita piisavalt taolise operatsiooniga seonduvaid probleeme. Naiste tervis on USAst parem nii Saksamaal kui ka Austraalias, nii et ilmselt ei aita munasarjade rutiinne eemaldamine. Kondoomide kasutamisest kirjutab raamat, et meeste 40 eluaastaks esineb 40%  mingil määral erektsioonihäireid. Iga aastakümnega kasvab see 10%. Erektsioonihäiretega ees ei saa kasutada kondoomi ja Gunter soovitab sel juhul kasutada vaginaalset kondoomi, mis meeste erektsioonihäireid ei mõjuta.

Kondoomid kaitsevad naise tuppe, hoiavad ära suguhaisuste edasikandumist, vähendavad oluliselt vaginaalse düsbakterioosi esinemist. Düsbakterioos aitab sugulisel teel kanduvatel haigustel kergemini naise organismi kinnituda.

Tsükli jälgimisel põhinevate meetodite kasutamisel kõigub rasestumise protsent 2-34%. Menopausi liikumise ajal, mil tsüklid ja hormoonide tasemed kõvasti kõiguvad, võivad tsüklimeetodid olla ebakindlad.  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar