teisipäev, 24. august 2021

Naise tervis vol 55 - pelleti hormoonravi, testosteroon, DHEA

 


Kombineeritud BHT populaarsus ei jäänud ravimifirmade poolt märkamatuks ning alates 2008. Said FDA poolse heakskiidu bioidentilised hormoonid, mille on valmistanud tavatootjad ja seega muutsid need normaalse hinnaga laialdaselt kättesaadavaks. Aga need ravimid on standardiseeritud ja kombineeritud ravimite valmistajatele see muidugi ei meeldinud.

Somers oma oma uues raamatus „I’m Too Young for This! The Natural Hormone Solution to Enjoy Perimenopause“,  et kaubanduslikult toodetud bioidentilistel hormoonidel “on üks suur puudus“ ja  „neid ei ole täpselt kokku pandud individuaalsuse järgi“ ja „Mina lasen oma hormoonid panna kokku nii, et saan just minu jaoks sobivad. See võimaldab mul saavutada täiuslikku tasakaalu, täpselt nagu Kuldkihar. . . mitte liiga palju, mitte liiga vähe, täpselt parasjagu.”

Suzanne Somers võib olla suur bioidentilise individuaalse kombineeritud hormoonravi propageerija, kuid vähe räägitakse koos sellega fakti, et Somersil arenes nende hormoonide võtmise ajal rinnavähk ja tekkis emaka vähieelne seisund.

Kui palju selline arvamus paika peab, et keegi saab valmis kokku segada just sinule sobiva segu? Kuidas tehakse kindlaks palju ja mida sa vajad?

Tavaliselt tuginevad hormoonikliinikute arstid kombineeritud ravimite puhul  vereanalüüsidele ja just selle järgi koostatakse BHT retseptid. Testid maksavad sadu dollareid ja ei näita sisuliselt midagi kasulikku. Kehas sekreteeritakse hormoonid impulssidena; seetõttu kõikuvad tasemed sõltuvalt kellaajast või kuust. Kohandamine eeldab, et inimene oleks keegi, kellel on püsiv hormoonide tase, mis ei erine palju, kuigi tegelikult muutuvad naiste hormoonide profiilid tohutult ühest päevast teise ja isegi ühest kellaajast teise ja see kestab kuni mitu aastat pärast menopausi. Selliste kõikuvate sihtmärkidega on võimatu luua ravimit, mis vastaks ühele kindlale indiviidile.

„Tume tõde“, ütleb Lauren F. Streicher, MD, Northwestern Ülikooli Feinbergi meditsiinikooli naistearst, on see, et „kui naised toovad mulle nende eriretseptide alusel valmistatud bioidentilised ravimid - arvake ära mida? Erinevatele naistele on kõigile määratud täpselt sama asi.  Ja siis palutakse neil veel tagasi minna ja teha iga paari kuu tagant vereanalüüs.”

FDA poolt heaks kiidetud bioidentilised hormoonravi tooted ei nõua patsiendi hormoonide taseme mõõtmist, sest efektiivsed standardiseeritud annused on kliinilistes uuringutes hästi välja kujunenud. Kui patsiendi sümptomid ei ole piisavalt paranenud, saavad arstid doose suurendada ettenähtud annuse kaupa.

Ted L. Anderson MD, Vanderbilti Ülikooli naiste tervise kliiniline dotsent ütleb: "See on suur pettus. Inimesi on pandud uskuma, et olla osa sellest nn bioidentilise liikumisest, tuleb kaasata kombineeritud ravimite valmistajad. On tohutu segadus bioidentiliste hormoonide ja kombineeritud individuaalsete hormoonide osas. Arvatakse, et neil mõistetel pole vahet aga need on erinevad asjad.”


 

Miks otsitakse abi kallimatest ja keerukamatest ravimitest?

Naised otsivad sageli kombineeritud bioidentilisi hormoone, sest nad pole saanud kergendust oma sümptomitele ravimist, mille on määranud nende arstid. On naistearste kes ei ole läbinud õpet, mis aitaks patsiendile pakkuda erinevaid doose ja erinevaid ravimeid. Paljud kasutavad vaid üht levinud varianti: kombinatsioonist östradiooli plaaster ja mikroniseeritud suukaudne progesteroon. Mõlemad on FDA poolt heaks kiidetud nn bioidentsed hormoonid. Kuigi see võib olla keeruline - otsige hästi informeeritud arsti, kes on menopausi osas  kõrgelt kvalifitseeritud.  Need spetsialistid on kursis heakskiidetud bioidentiliste toodete eelistega, samuti nende riskidega.

Ühte bioidentiliste hormoonide vormi – pelleteid (graanuleid) - tuharate naha alla kirurgiliselt implanteeritud graanuleid, on Euroopas juba ammu kasutatud, kuid see sai USA -s populaarseks alles pärast seda, kui Women’s Health Initiative seadis kahtluse alla kaubandusliku hormoonravi. Hormoonikliinikutes maksavad naised selle eest aastas umbes 3000 dolalrit või rohkem.

Tavaliselt kestab graanulite toime kolm kuni neli kuud. Erinevalt enamikust kombineeritud BHT vormidest on pelleti hormoonid standardannustes. Näiteks üks Colorado apteek valmistab östradiooli graanuleid 6 milligrammi, 15 milligrammi - kuni 100 milligrammini. On teateid halvasti toodetud graanulitest, mis vabastasid naiste kehas ülikõrge koguse hormoone. Naised saavad vastu võtta pelletites testosterooni - ravi, mida reklaamitakse kui viisi libiido taastamiseks. See on muutunud üha populaarsemaks, kuigi arstid märgivad, et naised, kes on kasutanud suurtes annustes testosterooni, on nüüd suurtes probleemides - mõned on kaotanud juuksed ja neil on arenenud tumedad karvad rinnal, seljal, tuharatel ja näol. Mõnel on arenenud raske akne. Esineb ka neid, kel on moondunud suguelundid, sealhulgas kliitori äärmuslik suurenemine.  

“Pelleteid on hormoonravimitest kõige vähem testitud ja see on potentsiaalselt ohtlik viis manustada hormoone" ütleb Wulf H. Utian, MD,PhD, DSc, Põhja-Ameerika Menopausi seltsi asutaja: Pelletid mitte ainult ei vabasta kehas liiga palju hormooni, vaid tooted võivad olla ka ebapuhtad ning tekitada infektsiooniohu. Infektsioon võib tekkida ka pelleti paigaldamisel naha alla.“


 

Põhja-Ameerika menopausiühingu poolt läbi viidud uuringus mõõdeti östradiooli ja testosterooni taset seerumis naistel, kes olid osalenud bioidentilises pellethormoonravis (BHT), võrreldes naistega, kes olid osalenud regulaarses hormoonasendusravis. Lõpuks leidsid teadlased, et pelletiteraapiat läbivate naiste keskmine östradiooli ja testosterooni seerumi üldtase oli kõrgem kui naistel, kes said regulaarset hormoonravi, vastavalt: 237,7 pg/ml ja 192,84 pg/ml, võrreldes 93,45 pg/ml ja 15,59 pg/ml. "Need kõrged hormoonitasemed võivad olla väga murettekitavad," ütles EndocrineWebile Thomas Jeffersoni ülikooli Sydney Kimmeli meditsiinikolledži sünnitusabi ja günekoloogia dotsent ning uuringu juht Xuezhi (Daniel) Jiang.  

Dr Jiang ütleb ka, et seda tüüpi teraapiaga kaasnevate negatiivsete kõrvaltoimete hulk on tavalise hormoonravi kõrvalmõjudega võrreldes oluliselt suurem. "Probleemide hulgas, millest teatasid pelletiteraapiat saavad naised, olid ebanormaalsed verejooksud, meeleolumuutused, ärevus, rindade tundlikkus, juuste mustrite muutused, akne ja kehakaalu tõus," ütleb ta.

EndocrineWebi andmetel  “Dr. Jiang kahtleb tõsiselt, et naisi, kes valivad bioidentilised kombineeritud ühendid, ei ole piisavalt teavitatud kliiniliste tõendite puudumisest nende toodete ohutuse ja tõhususe kohta. Samuti ei ole nad piisavalt teadlikud, et see (pelletiga) hormoonide kohaletoimetamise vorm ei allu samal tasemel regulatsioonile, mille täitmiseks on nõutav tavaline MHR.” 

 


Kombineeritud ravimitest võib leida ka DHEAd.

Mis on DHEA?

DHEA on lühend dehüdroepiandrosteroonist, peamiselt neerupealistest toodetud hormoonist. See on inimkeha kõige rikkalikum steroidhormoon.

DHEA eksisteerib kahel kujul: DHEA ja DHEA-S. DHEA-S on vereringes kõige sagedamini mõõdetav vorm ja paljud on arvanud, et madal tase on seotud depressiivse meeleolu, väsimuse ja üldise halva enesetundega.

DHEA tase jõuab 20date aastate tippu ja langeb aeglaselt vanusega. 40 -aastaseks saamisel toodab keha umbes poole vähem DHEA-d kui varem. 65. eluaastaks langeb tase 10–20 protsendile; 80-aastaseks saades langeb see alla 5 protsendi.

DHEA on rakendatud Big Natural müügivankri ette ja temast on loodetud imerohtu – mis nagu alati imerohtude puhul –  pole kahjuks oodatud tulemusi andnud. Selle üle vaieldakse jätkuvalt.

Uuringud ütlevad praeguseks, et DHEA ei aita parandada seksuaalset funktsiooni, meeleolu ega luude tervist. Kõrget DHEA taset menopausi üleminekul ja pärast menopausi seostatakse tõusnud riskiga depressiooniks. Seetõttu menopausi hormoonravis ei soovitata DHEAd. FDA loa on saanud vaginaalne DHEA kreem menopausi urogenitaalne sündroomi jaoks.

 

DHEA lisandi kõrvalmõjud

Võib suurendada eesnäärme-, rinna-, munasarja-, emaka- või emakakaelavähi ning pahaloomulise melanoomi või muude hormonaalselt mõjutatud vähivormide tekke riski.

Hormonaalsed kõrvaltoimed võivad olla märkimisväärsed, sealhulgas akne, naha muutused, liigne karvakasv või juuste väljalangemine, suurenenud higistamine ja kehakaalu tõus.

Naistel on kõige sagedasemad kõrvaltoimed ebanormaalsed mensesed, meeleolukõikumised, peavalu ja unetus.

Täiendavad hormonaalsed kõrvaltoimed võivad hõlmata veresuhkru taseme tõusu, insuliiniresistentsust, muutunud kolesteroolitaset, kilpnäärmehormoonide taseme muutust ja neerupealiste funktsiooni muutust.

Võib suurendada verejooksu või vere hüübimise ohtu. Võib muuta südame löögisagedust või rütme.

Võib põhjustada erutust, meelepetteid, närvilisust, ärrituvust või psühhoosi ning esile kutsuda hüpomaania, agressiivse, psühhootilise või pärssiva käitumise. Bipolaarse häirega inimestel tuleb DHEA -d kasutada ettevaatlikult ja ainult väikestes annustes, kuna see võib süvendada maaniat, ärrituvust ja agressiivsust.

Lapsed ei tohi kasutada DHEA –d, samuti ei tohi kasutada seda raseduse või rinnaga toitmise ajal.

Ehk kokkuvõtteks võib öelda, et nii meditsiinil kui naturalismil on mõlemal midagi, mida häbeneda.

Gunter kirjutab oma raamatus The Menopause Manifesto:

„Oluline on tunnistada, et meditsiin on naistele valetanud – tähelepanuta on jäetud kuumahood, neile on öeldud, et seksiga kaasnev valu on normaalne ja võtku lihtsalt lõõgastumiseks veiniklaas ning nende lagunevaid luid on eiratud. Farmaatsiatööstus avaldab andmeid valikuliselt ja mõnda arsti mõjutab Big Pharma raha. See kõik omakorda on andnud võimaluse niinimetatud looduslikke ravimeetodite esilekerkimiseks, mida pakutakse meditsiiniliste küsimuste vastuseks. Saan aru, kui raske on paljudel naistel lugeda seda teavet niinimetatud looduslike ravimeetodite ja kombineeritud hormoonide kohta. Täiesti normaalne reaktsioon on, et seda infot tahaks ignoreerida, kuna vastasel juhul tuleb tunnistada, et sind on viidud valejälgedele“.

Kui naturaalsed, kombineeritud ravimid oleksid nii imelised ja head nagu neid reklaamitakse, oleksid siin ammu tõsiseltvõetavad uuringud taga. Kui need oleksid nii ohutud ja efektiivsed, miks ei peaks miljardilise käibega tööstus neid pakkuma?

Edasi läheb menopausi dieedi juurde...🍎🍏🍒🍕🍔🍟🍡🍨

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar