teisipäev, 17. august 2021

Naise tervis vol 50 - progestogeenid

 


Progestogeenide hulka kuuluvad progesteroon ja progestiinid. Progestogeenid kaitsevad emaka limaskesta östrogeeni eest. Mida kauem tarbib naine östrogeeni ilma, et ta kaitseks oma emakat, seda suurem on risk vähieelseks seisundiks.  Seetõttu on oluline progesterooni õige manustamine

Internetist võib leida väiteid „östrogeen stimuleerib ja progesteroon rahustab“ ja et kõik naised vajavad mõlemat hormooni, kuid Gunter kirjutab, et see ei ole päris täpne.

Progesteogeeni vajab emakas, kuid on mõningaid erandeid – ja menopausi puhul on alati erandeid:

On rinnavähke, mida arvatakse tekkinud progestogeenide tõttu – kui palju, see on jätkuvalt vaidlusalune teema. 

CEE (nautraalne hobuse uriinist valminud östrogeenid) koos medroksüprogesteroonatsetaadiga (WHI uuringus) tõstsid rinnavähi riski (ainult östrogeeniga võrreldes)  peale 3-4 aastat kasutamist.

Teised uuringud on näidanud, et progesteroon ja  düdrogesteroon (progestiin, mis on oma ehituselt väga sarnane progesterooniga) ei suurenda rinnavähiriski esimesel viiel kasutamisaastal. Peale viit aastat hakkab risk tõusma sarnaselt teiste progestiinidega – 1 juhtum/1000 naise kohta.

Kui kasutatakse ainult östrogeeni, siis risk ei tõuse esimese seitsme aasta jooksul.

On väiksemaid uuringuid, mis märgivad, et progesterooni mõju on vähem negatiivne kui progestiinidel.

Nende andmete tõttu eelistab NAMS (Põhja Ameerika Menopausi Ühing) progesterooni (düdrogesteroon ei ole USAs saadaval).

 Levonorgestreel IUD (spiraal) ei ole menopausi hormoonteraapias vähiriski näidanud.

Gunter kirjutab, et kindlasti ei ole turvaline transdermaalne (nahakaudne) progesteroon, kuna see ei imendu naha kaudu hästi ja sel teel ei saa see emakat kaitsta.

USAs ja Kanadas (aga jumal teab kuidas Eestis, eks mingi aeg saab sellest ka teada) on progestogeene nelja võimalusega: transdermaalne, suukaudne, vaginaalne ja emakasisene.

Väljakirjutatav progesteroon on teada kui suukaudne mikroniseeritud progesteroon, kuid lihtsuse mõttes nimetatakse seda lihtsalt progesterooniks.Enamik progestogeene saadakse semisünteesi teel. Algmaterjaliks diosgeniin või muu taimne allikas.

Progestiinid, mis on sünteesitud testosteroonist võivad säilitada mõned testosterooni omadused. Kuid märkimisväärseid probleeme ei ole see tekitanud.

Alati võib juhtuda, et mõni progestiin põhjustab naistel puhitust või aknet rohkem kui teine.

Drospirenoon on omadustega, mis vähendavad testosterooni mõju ja see hormoon on kasulik naistele, kel hormoonravi ajal esineb puhitust.

Emaka kaitsmiseks tuleb progesterooni anda tsükli (28 päeva) jooksul 12 päeval. Selline viis kopeerib ovulatsiooni – kuna progesterooni toodab keha ainult ovulatsiooni ajal.

Progestogeene on saadaval erinevates kombineeritud toodetes ja neid võib eraldi segada sobiva östrogeeniga. Tooteid on väga palju, kuid põhilised nüansid:

Progesteroon – alustamiseks sobiv, kuigi progesterooni eelis teiste valikute ees on väike.

Menoapusi üleminekul - levonorgestreel IUD või väiksemate doosidega rasestumisvastased tabletid hoiavad ära ebaregulaarsed tsüklid ja pakuvad kaitset rasestumise eest.

Olemasolev või eelnenud depressioon – progesteroon on parim valik alustamaks menopausi hormoonteraapiat.

Lihtsaim variant - levonorgestreel IUD on kõige kergem variant, kombineeritud plaaster on samuti väga mugav (vahetus kord nädalas)

Uni – Progesteroon võib mõned naised teha uniseks. Ja see võib olenevalt asjaoludest olla ebasobiv.

Maapähkli allergia – USAs sisaldavad suukaudsed progestogeeni tabletid maapähkliõli, Kanadas on saadaval päevalilleõli sisaldavad tabletid.

Ebaregulaarne veritsus – progestiinid pakuvad paremat kontrolli.

Kuumahood  - progestiinid võivad abiks olla naistele, kes soovivad hoida östrogeeni doosi hästi madalal või ei saa seda riskide tõttu võtta.

Osteoporoos – progestiinid aitavad luude tervisele kaasa, progesteroonil seda mõju ei ole. Abiks naistele, kes hoiavad östrogeeni doosi hästi madalal.Progestogeenivaba võimalus 

Östrogeeni negatiivse mõju vastu aitab veel ravim bazedoksifeen, mis on SERM –selektiivne östrogeeniretseptori modulaator. Ehk osades kudedes käitub kui östrogeen ja osades vastandub östrogeeniga: käitub luudes östrogeenina ja emakas ja rinnas vastandub östrogeeni mõjule.

Kombineerides SERMi östrogeeniga, on tulemuseks uus ravim TSEC (tissue selective estrogen complex). Ainus TSEC, mida pakutakse on saadaval alates 2020 septembrist: bazedoksifeen koos CEEga (konjugeeritud hobuse östrogeenid) doosis 0,45mg CEE ja 20 mg bazedoksifeen. Kehas netraliseerivad need kaks üksteise negatiivseid mõjusid.

Menopausi hormoonteraapia kõrvalmõjud:

Kõige levinumad kõrvalmõjud on puhitus, rindade tundlikkus, ebaregulaarne veritsus, meeleolumuutused, iiveldus ja migreen.

Migreen ja iiveldus on reeglina östrogeeni  ning  puhitus ja meeleolumuutused progestogeeni kõrvalmõju. Veritsust ja rindade hellust võivad põhjustada mõlemad. Kõrvaltoimete vähendamiseks on võimalus vahetada ravimit või vähendada doosi. Samuti saab vahetada toimimisviisi: tablett plaastri vastu või plaaster vaginaalse vastu.

Kuna lõpetada?Hetkel soovitatakse lõpetada menopausi hormoonravi 65 aastaselt. Kui vererõhk, kolesterool ja triglütseriidid on normis, siis meditsiinilist põhjust peatamiseks ei ole.

Kuna hormoonravi lõpetada, oleneb sellest, kuna naine alustas. Kui ravi alustati kuumahoogude, meeleolumuuruste, unehäirete pärast, siis need sümptomid reeglina peale menopausi paari aasta jooksul kaovad.

Hormoonravi võimaldab rasked ajad üle elada ja lõpetades östrogeeniravi 55 aastaselt, ei toimu tagasihüpet.

Kuumahood võivad kesta aastaid peale viimast mensest ja osteoporoos ei kao vanemaks saades kuhugi, nii et iga naine saab koos oma arstiga leida omale õige aja alustamiseks ja lõpetamiseks.

Edasi tulevad fütoöstrogeenid, toit ja hormoonid.

Allikas: Jennifer Gunter "The Menopause Manifesto"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar